Z Targówka na Żoliborz. Ostatni burmistrz wybrany

Nowy burmistrz wybranytvnwarszawa.pl

Czas mieli tylko do północy. W ostatnim możliwym terminie radni Żoliborza wybrali nowego burmistrza dzielnicy i jego zastępczynie. Na czele zarządu stanie Paweł Michalec, dotychczas wiceburmistrz Targówka.

Paweł Michalec na Targówku od 2014 roku nadzorował pracę trzech wydziałów: Edukacji i Wychowania, Kultury i Promocji oraz Zespołu Sportu i Rekreacji.

Kandydata na burmistrza przedstawił radny Dariusz Kołodziejek z Koalicji Obywatelskiej. - Atutem, który przeważył za kandydaturą jest doświadczenie Pawła Michalca w warszawskim samorządzie. To osoba doświadczona, skuteczna oraz sprawdzona w działaniu. Zaczynał od inspektora, a jako zastępca burmistrza dał się poznać jako osoba otwarta na sugestie i dialog, współpracująca z radnymi. To fachowiec z dużym doświadczeniem, który gwarancje na skuteczne zarządzanie - zachwalał Michalca Kołodziejek.

Sam kandydat podkreślił, że działał w wielu dziedzinach samorządowych, co pozwala mu "poprawnie oceniać potrzeby mieszkańców i dzielnicy". - To, co jest dla mnie jest najważniejsze, to współpraca z radnymi. Często zapomina się, że radni są reprezentantami społeczeństwa. To powinien być klucz do prawidłowego funkcjonowania samorządu - opowiadał Michalec.

Pytania do kandydata

Potem kandydat na burmistrza stanął w ogniu pytań przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości. Pytali m.in. o plany miejscowe, remonty i najważniejsze inwestycje. Jako najważniejsze wymienił te związane ze sportem (poprawa warunków prowadzenia wychowania fizycznego) i edukacją. Mówił, że postara się, aby lekcje w żoliborskich szkołach prowadzone były jedynie na pierwszą zmianę.

Były wiceburmistrz, obecnie radny z PiS Grzegorz Hlebowicz podniósł temat budowy mostu Krasińskiego. Przypomnijmy mieszkańcy i radni Żoliborza sprzeciwiali się inwestycji, której oczekiwali ci z Targówka.

- Ja w takiej fajnej sytuacji jestem. Decyzje podejmują uchwałami radni. To państwo decydują, czy most będzie czy nie. Jestem od tego, żeby realizować te uchwały. To niemożliwe, żeby burmistrz przyszedł do pracy i powiedział: budujemy most - odpowiedział.

O rozwiązanie problemów z parkowaniem pytał z kolei radny Robert Rogala (PiS). - To problem wszystkich dzielnic. Wiemy, że samochodów jest nieprawdopodobna liczba. Nie jest proste, żeby znaleźć rozwiązanie pomiędzy ekologią a komunikacją - stwierdził i dodał, że warto pomyśleć o zwężeniu niektórych ulic.

Kilka kwestii pozostało bez odpowiedzi, m.in. to kiedy dostał propozycję z Żoliborza, skoro zdążył już przyjąć stanowiska wiceburmistrz Targówka obecnej kadencji.

Po dwóch godzinach odpytywania, radni przeszli do głosowania. Za wyborem Pawła Michalca na burmistrza zagłosowało 15 radnych, przeciw było sześciu, co potwierdziło istnienie sojuszu Koalicji Obywatelskiej z Miasto Jest Nasze.

Zastępczynie burmistrza

Następnie nowy burmistrz wskazał kandydatki na swoje zastępczynie. To - po pierwsze - związana od 2003 roku z samorządem, zajmująca się finansami w ochockim Zakładzie Gospodarowania Nieruchomościami Agata Marciniak-Różak. - Wydaje mi się, że doświadczenie i wiedza pozwolą mi na rekomendowanie jej do zarządu - powiedział świeżo wybrany burmistrz.

Drugą kandydatką została żoliborzanka Maria Popielawska, która zajmowała się rewitalizacją i budżetem partycypacyjnym. - Zajmuję się także dostępnością. To temat dla mnie bardzo ważny. W Polin odpowiadam za stworzenie muzeum dostępnego dla wszystkich. Zależy mi na mojej dzielnicy, żebyśmy tutaj dobrze ze sobą żyli - podkreślała. Obie zostały zaakceptowane.

Przypomnijmy: na Żoliborzu żadne ugrupowanie nie zdobyło przewagi gwarantującej samodzielne rządy. Koalicja Obywatelska zdobyła 10 mandatów, Prawo i Sprawiedliwość sześć, a Miasto Jest Nasze-Koalicja dla Żoliborza - pięć. Jak łatwo policzyć, bez tych ostatnich nie dało się rządzić. Dlatego zarówno Koalicja Obywatelska, jak i Prawo i Sprawiedliwość zabiegały o ich względy. Sesja z ubiegłego tygodnia pokazała wyraźnie, że aktywistom bliżej do Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej.

W Wilanowie po staremu

Dzień wcześniej nowy zarząd wybrano w Wilanowie. Po raz czwarty burmistrzem został Ludwik Rakowski z Koalicji Obywatelskiej. W tegorocznych wyborach samorządowych zdobył on po raz kolejny mandat radnego sejmiku województwa (te funkcje można łączyć).

Zmiany nie będzie też na stanowisku jednego z wiceburmistrzów. Artur Buczyński obejmie to stanowisko trzeci raz z rzędu. Wcześniej, w latach 2007-2010, był zastępcą burmistrza Pragi Północ.

Drugim wiceburmistrzem został Bartosz Wiśniakowski, również radny sejmiku obecnej kadencji. Jak czytamy na jego stronie internetowej, ukończył studia doktoranckie w Akademii Leona Koźmińskiego. Ma doktorat z ekonomii i zarządzania. Jest też wiceprezesem firmy konsultingowej Eko-Efekt, utworzonej przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska.

W czwartek obradowała także Rada Warszawy:

[object Object]
Soszyński: nie zabieramy nikomu pieniędzyTVN24
wideo 2/3

kz/kk/b

Źródło zdjęcia głównego: tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Zadzwoniła pod numer alarmowy w obawie o swoje życie. Okazało się, że bała się własnego syna. Sprawą zajęli się policjanci z Targówka. 39-latek usłyszał zarzuty i ma zakaz zbliżania się do bliskich.

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura przekazała pierwsze ustalenia dotyczące wypadku na ulicy Vogla w warszawskim Wilanowie. Dotyczą tożsamości ofiar i prawdodopodobnej przyczyny tragedii. Śledztwo będzie prowadzone w kierunku nieumyślnego spowodowania wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym.

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W samolocie PLL LOT z Zurychu do Warszawy wykryto usterkę podwozia. Pasażerowie musieli opuścić pokład, a lot został ostatecznie odwołany. Informację o tym zdarzeniu otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl

Po zderzeniu auta osobowego z ciężarną klępą (samicą łosia) na świat przy drodze przyszły cielęta. Policjanci zadbali o specjalistyczną opiekę dla nich. Dwie samiczki przebywają teraz w Fundacji Wzajemnie Pomocni, na terenie gminy Pomiechówek.

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z relacji pracowników sklepu wynikało, że kobieta ze sklepowych półek wzięła banany oraz awokado i zapakowała je do trzech toreb, nabijając przy kasie jako jabłka. W torbach miała w sumie 30 sztuk awokado i ponad trzy kilogramy bananów.

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Postępowania dyscyplinarne, zwolnienia, procesy cywilne i doniesienia do prokuratury - to okoliczności, w jakich przebiegają wybory nowego rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Teoretycznie mają się odbyć w poniedziałek, 6 maja. Choć zostało tak mało czasu, to wcale nie jest to pewne.

Wybory w poniedziałek, rektor wydaje "polecenie służbowe" wyłączenia systemu do głosowania

Wybory w poniedziałek, rektor wydaje "polecenie służbowe" wyłączenia systemu do głosowania

Źródło:
tvn24.pl

Ulice Rudnickiego, Perzyńskiego i Podczaszyńskiego na Bielanach wzbogacą się o 170 drzew. Nie zabraknie też nowych krzewów i bylin. Wszystko w ramach dwukilometrowego parku linearnego, który tam powstanie. Zarząd Dróg Miejskich wybrał wykonawcę prac. Ma na ich wykonanie 60 dni. 

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę, 5 maja odbędzie się mityng lekkoatletyczny w chodzie sportowym "Korzeniowski Warsaw Race Walking Cup". Rywalizacja będzie się toczyła wokół Teatru Wielkiego – Opery Narodowej i placu Piłsudskiego.

Rywalizacja chodziarzy w historycznym sercu stolicy

Rywalizacja chodziarzy w historycznym sercu stolicy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia zatrzymali 46-latka, który miał ugodzić nożem swojego kolegę. Między mężczyznami doszło do nieporozumienia. Przedmiotem sporu była kurtka.

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje w stolicy?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Źródło:
PAP

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Źródło:
PAP

Minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński przemawiał w czasie obchodów Dnia Strażaka na placu Piłsudskiego w Warszawie. To, jak brzmiał, wzbudziło pytania o jego stan. Minister w rozmowie z reporterką TVN24 tłumaczył, że winny był "straszny pogłos". Szef MSWiA poinformował później, że poddał się badaniu alkomatem, a jego wynik opublikował na X.

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Niebezpieczna sytuacja na drodze krajowej numer 50 w miejscowości Zawiszyn. Kierowca ciężarówki wyprzedzał, gdy z przeciwka jechał samochód osobowy. Gdyby kierujący autem nie zjechał z jezdni w ostatniej chwili, doszłoby do tragedii.

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybudowana pod koniec XIX wieku jednopiętrowa czynszówka przy ulicy Kawęczyńskiej na Starej Pradze przejdzie generalny remont. To pozwoli uratować jedyny zachowany w tej okolicy drewniany budynek.

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

Źródło:
PAP

Za pięć lat Lotnisko Chopina ma być gotowe do obsługi 30 milionów pasażerów rocznie. Wymaga to dużych inwestycji. Ale jaka nie byłaby ich skala stołeczny port lotniczy nie ma możliwości technicznych do przyjęcia większej liczby podróżnych. Z zapewnień przedstawiciela rządu jasno wynika, że po uruchomieniu Centralnego Portu Komunikacyjnego, warszawskie lotnisko powinno zostać zamknięte. 

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczny ratusz poinformował o postępach w budowie zachodniego odcinka linii metra M2. Trwają prace konstrukcyjne. Niedługo rozpocznie się łączenie stacji techniczno-postojowej z pasażerską Karolin.

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Źródło:
tvnwarszawa.pl