Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Rada miasta zdecydowała. Powstańcy dostaną nagrody

Warszawa

archiwum TVNPowstańcy podczas obchodów 74. rocznicy Powstania Warszawskiego

1042 powstańców warszawskich dostanie nagrodę w wysokości pięciu tysięcy złotych. Uchwałę w tej sprawie podjęła Rada Warszawy.

Ponadto 23 uczestników Powstania Warszawskiego otrzyma dodatkowo nagrody w wysokości ponad 4,5 tysiąca brutto.

Nagrody wypłacono po raz pierwszy w 2018 roku. Ustanowiono je uchwałą rady w marcu 2018 r. Przysługuje - bez względu na miejsce zamieszkania - każdemu powstańcowi, którego dane znajdują się w Muzeum Powstania Warszawskiego. W czerwcu 2018 radni podjęli kolejną uchwałę, przyznając nagrody konkretnym - zgłoszonym z imienia i nazwiska - osobom.

Na nagrody przeznaczono w budżecie miejskim dziewięć milionów złotych.

63 dni walki o wolność

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 roku do walki w stolicy przystąpiło około 40-50 tysięcy powstańców. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące.

W czasie walk w Warszawie zginęło około 18 tysięcy powstańców, a 25 tysięcy zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej wyniosły około 180 tysięcy zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, blisko pół miliona osób, wypędzono z miasta. Po powstaniu Warszawa została niemal całkowicie spalona i zburzona.

Tak wyglądały obchody 74. rocznicy Powstania Warszawskiego:

Uroczystości na Cmentarzu Powstańców WarszawyTVN24
wideo 2/18

PAP/kk