Ocaleni z Holokaustu zostali honorowymi obywatelami Warszawy

Nowi honorowi obywatele Warszawyarchiwum TVN

Polsko-izraelska pisarka ocalona z Holokaustu Halina Birenbaum, Krystyna Budnicka ze Stowarzyszenia Dzieci Holokaustu oraz historyk i dziennikarz żydowskiego pochodzenia, więzień Auschwitz Marian Turski będą honorowymi obywatelami Warszawy - zdecydowali w czwartek stołeczni radni.

Radni w głosowaniu byli jednomyślni. Tytuły mają być wręczone podczas uroczystej sesji w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim.

O nadanie Honorowego Obywatelstwa miasta stołecznego Warszawy Birenbaum i Budnickiej wnioskowała prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz. Wyróżnienie Turskiego było z kolei inicjatywą przewodniczącej Rady Warszawy Ewy Malinowskiej-Grupińskiej (PO).

Swojego kandydata na honorowego obywatela stolicy nie przedstawił klub PiS.

Pamięć jest krucha, a pamięć jest ważna

- Obchodzimy w tym roku okrągłą (75.) rocznicę powstania w getcie warszawskim. W czasie wojny Warszawa, miasto niezwykłe, było świadkiem dwóch wielkich, krwawych powstań: w getcie i powstania warszawskiego - podkreśliła Malinowska-Grupińska.

- Chcemy w tym roku uczcić szczególnie uroczyście rocznicę powstania w getcie. Myślę, że nadanie honorowego obywatelstwa tym trzem osobom, wręczenie tych odznaczeń na uroczystej sesji, pozwoli wielu osobom przybliżyć, zrozumieć, "dotknąć" tych osób, ponieważ pamięć jest krucha, a pamięć jest ważna - uzasadniała szefowa rady miasta.

W uchwale przypomniano, że Birenbaum w czasie II wojny światowej przebywała w getcie warszawskim, w czasie powstania ukrywała się z matką i bratową w bunkrze przy Miłej 3. Później trafiła z rodziną m.in. do obozów koncentracyjnych na Majdanku, w Ravensbrueck i Neustadt-Glewe, gdzie doczekała wyzwolenia.

Pisarze, dziennikarze, aktywiści

Halina Birenbaum jest członkiem Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej oraz Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Jej książki, przede wszystkim "Nadzieja umiera ostatnia", zostały przetłumaczone na kilkanaście języków.

Halina Birenbaum o swoim pobycie w Auschwitz
Halina Birenbaum o swoim pobycie w Auschwitz"Fakty" TVN

Krystyna Budnicka urodziła się w Warszawie jako Helena Kuczer, w czasie wojny przebywała w getcie warszawskim. Jak podano w uchwale, powstanie w getcie przetrwała w bunkrze, w którym ukrywała się do września 1944 roku. Później z pomocą "Żegoty" ukrywała ją m.in. rodzina Budnickich. Po wojnie Budnicka studiowała m.in. na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, od 1990 roku działa w Stowarzyszeniu Dzieci Holokaustu.

Krystyna Budnicka w "Piaskiem po oczach"
Krystyna Budnicka w "Piaskiem po oczach"TVN24

Marian Turski urodził się w Druskiennikach jako Mosze Turbowicz. Gdy miał 14 lat, trafił do getta łódzkiego. W 1944 roku został wywieziony do obozu Auschwitz-Birkenau. Tam zamordowano jego rodziców i brata. Po zakończeniu wojny zamieszkał w Warszawie, skończył studia historyczne i zajął się dziennikarstwem. W 1958 roku Turski zaczął pracę w "Polityce". Był zaangażowany w stworzenie Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN na stołecznym Muranowie. Jest przewodniczącym Rady Muzeum, zasiada we władzach m.in. Stowarzyszenia Żydów, Kombatantów i Poszkodowanych w II wojnie światowej oraz Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej. W 1997 roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

[object Object]
Marian Turski był gościem programu Grzegorza MiecugowaTVN24
wideo 2/2

Wręczenie tytułów 19 kwietnia

Malinowska-Grupińska poinformowała, że uroczysta sesja, na której zostaną wręczone tytuły honorowych obywateli dla Birenbaum, Budnickiej i Turskiego, odbędzie na Zamku Królewskim w rocznicę wybuchu powstanie w getcie, czyli 19 kwietnia.

Podkreśliła, że będzie to dodatkowa uroczystość w związku z rocznicą wybuchu powstania w getcie. Zaznaczyła, że w tym roku zostaną wybrani kolejni honorowi obywatele, którym tytuły zostaną wręczone tradycyjnie 31 lipca na Zamku Królewskim, w przeddzień rocznicy wybuchu powstania warszawskiego - w Dniu Pamięci Warszawy.

Przyznanie tytułu honorowego obywatela Warszawy jest wyrazem najwyższego wyróżnienia i uznania dla zasług lub wybitnych osiągnięć obywateli polskich i cudzoziemców. Tradycja nadawania godności honorowego obywatela sięga w Warszawie 1918 roku. Jako pierwszego uhonorowano w ten sposób Józefa Piłsudskiego.

Rada miasta nadawała tytuł w latach 1918-1929 osobom szczególnie zasłużonym dla stolicy. Tradycję wznowiono w 1992 roku. Wyróżniona w ten sposób osoba otrzymuje akt nadania, odznakę i legitymację.

PAP/kw/pm

Źródło zdjęcia głównego: archiwum TVN

Pozostałe wiadomości

Pod Grójcem na trasie S7 zderzyły się dwa samochody, jeden z nich jest zabytkowy. Jedna osoba trafiła do szpitala. Były utrudnienia.

Zabytkowe auto rozbite na trasie S7

Zabytkowe auto rozbite na trasie S7

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Kawęczynie w województwie mazowieckim w nocy z soboty na niedzielę doszło do pożaru hali magazynowej. - Pożar był dość rozległy, mówimy tutaj o powierzchni oszacowanej przez nas na około 10 tysięcy metrów kwadratowych - przekazał TVN24 rzecznik prasowy Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP brygadier Karol Kroć.

160 strażaków w walce z pożarem pod Warszawą

160 strażaków w walce z pożarem pod Warszawą

Źródło:
tvn24.pl

Chrześcijańskie Stowarzyszenie Dobroczynne w Gdyni, któremu Karol Nawrocki przekazał kawalerkę nabytą od pana Jerzego, prowadziło schronisko dla osób bezdomnych na Mazowszu. Jedna z kontroli ujawniła fatalne warunki panujące w placówce. W raporcie czytamy o wilgoci na ścianach i łazienkach przerobionych na pokoje. Pensjonariusze skarżyli się na spleśniały chleb i przeterminowane jedzenie. Podczas wizyty w magazynie żywności kontrolerki natknęły się na martwe myszy. Nieprawidłowości wytknął też nadzór budowlany, wydając decyzję o wstrzymaniu działalności schroniska.

Nawrocki przekazał im kawalerkę, jedno z ich schronisk zamknięto. Brud, myszy, spleśniałe jedzenie

Nawrocki przekazał im kawalerkę, jedno z ich schronisk zamknięto. Brud, myszy, spleśniałe jedzenie

Źródło:
TVN24+

Pod Przasnyszem zderzyły się motocykl i dwa samochody osobowe. Sześć osób trafiło do szpitala na badania. Były utrudnienia.

Sześć osób rannych po zderzeniu motocykla i dwóch aut

Sześć osób rannych po zderzeniu motocykla i dwóch aut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pod Mińskiem Mazowieckim zderzyły się samochód osobowy oraz autobus, którym podróżowała grupa nastolatków. Dwie starsze osoby, jadące osobową toyotą, nie żyją. Siedem osób z autokaru trafiło do szpitala.

Autobusem podróżowały dzieci. Zginęły dwie osoby z drugiego auta

Autobusem podróżowały dzieci. Zginęły dwie osoby z drugiego auta

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas piątkowej debaty prezydenckiej kandydat PiS wrócił do sprawy eksmisji sześciolatka i jego rodziców z mieszkania komunalnego. - Decyzja została wstrzymana. Nie było żadnej eksmisji - odpowiadał Rafał Trzaskowski, zarzucając Karolowi Nawrockiemu "przeinaczanie" faktów.

Nawrocki wraca do rzekomej "eksmisji" rodziny z dzieckiem. Trzaskowski: zaproponowano im inne mieszkanie

Nawrocki wraca do rzekomej "eksmisji" rodziny z dzieckiem. Trzaskowski: zaproponowano im inne mieszkanie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas piątkowej debaty Karol Nawrocki zapytał Rafała Trzaskowskiego o sprawę "pedofila z Targówka". Przypomniał, że fundacja Roberta K. dostawała pieniądze od miasta. - Ze mną robią sobie zdjęcia setki tysięcy ludzi, to nie są żadni moi znajomi - odpowiadał prezydent Warszawy.

Podszedł ze zdjęciem, zapytał o "pedofila z Targówka". Przypominamy, o co chodzi 

Podszedł ze zdjęciem, zapytał o "pedofila z Targówka". Przypominamy, o co chodzi 

Źródło:
TVN24, tvnwarszawa.pl

Warszawski Zarząd Zieleni szuka wolontariuszek i wolontariuszy, którzy od czerwca do września pomogą w lokalizowaniu siedlisk nietoperzy w dwóch parkach: Praskim i Skaryszewskim. Celem jest lepsze poznanie zwyczajów tych ssaków, by skuteczniej je chronić.

Policzą siedliska nietoperzy w dwóch parkach

Policzą siedliska nietoperzy w dwóch parkach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek rano doszło do zderzenia dwóch aut osobowych na drodze krajowej numer 50 w Jeżówce (Mazowieckie). Wypadku nie przeżyła 18-latka kierująca jednym z samochodów. Kobieta zmarła w szpitalu w wyniku odniesionych obrażeń.

Wyciągnęli ją z wraku auta. 18-latka nie przeżyła wypadku

Wyciągnęli ją z wraku auta. 18-latka nie przeżyła wypadku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczni policjanci wkroczyli w czwartek na warszawską Pragę, gdzie na ulicy Brzeskiej zlikwidowali magazyn z narkotykami. Zatrzymali do sprawy 39-latka, do którego mogły należeć znalezione substancje: heroina, amfetamina, mefedron, kokaina i marihuana.

Magazyn z narkotykami na dachu budynku

Magazyn z narkotykami na dachu budynku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jeszcze tylko do 25 maja mieszkańcy Białołęki mogą zdecydować o tym, co otworzy się w zabytkowej willi przy Modlińskiej 257. Wyremontowany budynek zostanie przeznaczony pod działania Białołęckiego Ośrodka Kultury. W konsultacjach społecznych można jednak wskazać na jakie konkretnie.

Jakie zajęcia w zabytkowej willi? Zdecydują po konsultacjach społecznych

Jakie zajęcia w zabytkowej willi? Zdecydują po konsultacjach społecznych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy powiatu piaseczyńskiego od ponad roku stoją w korkach. Powodem są dwie inwestycje drogowe. Jedna z nich, określana jako największa w regionie, dotyczy rozbudowy drogi wojewódzkiej numer 721. Równolegle prace toczą się także na drodze powiatowej, z której kierowcy korzystają, aby ominąć rozkopaną trasę między Piasecznem a Konstancinem-Jeziorną.

Z Konstancina do Piaseczna tylko objazdem. A tam ruch wahadłowy

Z Konstancina do Piaseczna tylko objazdem. A tam ruch wahadłowy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Miasto wyremontuje dwie oficyny zabytkowej kamienicy przy Ząbkowskiej 19. Powstanie tam 50 mieszkań komunalnych, wyposażonych w centralne ogrzewanie i windy. W planach jest też ogłoszenie przetargów na modernizację 10 kolejnych praskich nieruchomości. Rewitalizacji nie doczeka się jednak spichlerz w dawnym Młynie Michla. Urzędnicy zamierzają go sprzedać.

Kamienica do remontu, spichlerz na sprzedaż. Miejskie plany wobec zabytków

Kamienica do remontu, spichlerz na sprzedaż. Miejskie plany wobec zabytków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura Okręgowa w Warszawie odmówiła wszczęcia śledztwa w sprawie rzekomego pobicia przez posła Andrzeja Szejnę lewicowej działaczki Justyny Klimasary oraz nakłaniania jej do niezgłaszania tego służbom. Prokuratura podała, że kobieta stanowczo zaprzeczyła, by została pobita.

Nie będzie śledztwa w sprawie rzekomego pobicia działaczki przez polityka

Nie będzie śledztwa w sprawie rzekomego pobicia działaczki przez polityka

Źródło:
PAP

Kryminalni z warszawskiej Pragi zatrzymali 37-latka, podejrzanego o zrywanie kobietom złotych łańcuszków. Był już karany za tego typu przestępstwa. Za paserstwo odpowie jego 29-letni kompan.

W biały dzień zrywał kobietom łańcuszki. Policja zatrzymała podejrzanego

W biały dzień zrywał kobietom łańcuszki. Policja zatrzymała podejrzanego

Źródło:
tvnwarszwa.pl

Policjanci zatrzymali 22-latka podejrzanego o posiadanie i udzielanie znacznej ilości narkotyków. Mężczyzna miał docierać do klientów w sieci i oferować im sprzedaż marihuany i 4CMC. W przeszłości był już zatrzymywany w związku z podobną sprawą.

W sieci znaleźli ogłoszenia, zatrzymali 22-latka. Po raz kolejny za narkotyki

W sieci znaleźli ogłoszenia, zatrzymali 22-latka. Po raz kolejny za narkotyki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Transportu Miejskiego informował o utrudnieniach w kursowaniu dwóch linii tramwajowych: 14 i 16. Wszystko z powodu zderzenia auta z tramwajem przy ulicy Sobieskiego. Po niecałej godzinie udało się wznowić ruch.

Taksówką wjechał pod tramwaj

Taksówką wjechał pod tramwaj

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na ulicy Olszowej w Warszawie zniszczono samochód. Według policji odpowiada za to młody mężczyzna, którego widać na opublikowanych przez nią zdjęciach. - Każda osoba, która go rozpoznaje, jest proszona o kontakt - apelują mundurowi.

Zniszczony samochód. Policja szuka tego mężczyzny

Zniszczony samochód. Policja szuka tego mężczyzny

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Gniazdo pszczół niebezpiecznie kołysało się nad głowami przechodniów i klientów bistro przy ulicy Długiej. Interweniowali strażnicy miejscy i strażacy. Po kilkugodzinnej akcji udało się zabezpieczyć owady i przetransportować je w bezpieczne miejsce.

Gniazdo pszczół kołysało się nad głowami przechodniów w centrum stolicy

Gniazdo pszczół kołysało się nad głowami przechodniów w centrum stolicy

Źródło:
tvnwarszawa.pl