Dwóch kandydatów, dwie konferencje, wspólny mianownik. Niepełnosprawni

[object Object]
"My chcemy w Warszawie drugiego Sztokholmu"TVN24
wideo 2/5

Dwóch kandydatów na wiceprezydentów skierowało we wtorek swoje propozycje do niepełnosprawnych. Jakub Stefaniak obiecuje windy, Jan Śpiewak - lokalne ośrodki wsparcia i rozwój transportu.

Komitet Wygra Warszawa przedstawił na konferencji prasowej zwołanej przed Ośrodkiem Pomocy Społecznej na Targówku założenia swojego programu polityki społecznej dla stolicy. Hasło programu to "Warszawa opiekuńcza". Wśród propozycji przedstawionych przez aktywistów znajduje się m.in. stworzenie w każdej dzielnicy Lokalnych Ośrodków Wsparcia, koordynujących pomoc dla osób wymagających wsparcia i informujących o tym, jak ją uzyskać, oraz udzielanie wsparcia przez asystentów miejskich i pielęgniarki środowiskowo-rodzinne, których zadaniem będzie m.in. pomoc w codziennych problemach, takich jak pójście razem do lekarza, załatwienie sprawy urzędowej czy wyjazd na rehabilitację.

Wsparcie dla wszystkich potrzebujących

Według Śpiewaka takie wsparcie ma być dostępne dla każdej osoby potrzebującej. Dodał, że konieczne jest sukcesywne podnoszenie płac osób pracowników miejskiego systemu opieki społecznej. - Dzisiaj płace w opiece społecznej są żenująco niskie. My te płace będziemy starać się sukcesywnie, w ramach możliwości budżetowych, podnosić. Osoby, które zajmują się osobami potrzebującymi, nie mogą same być klientami pomocy społecznej - przekonywał kandydat na prezydenta stolicy.

Kolejnym elementem programu społecznego Wygra Warszawa jest rozwój miejskiego transportu specjalistycznego dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi. Aktywiści chcą też przeznaczyć - w ramach planowanego przez siebie programu budowy 50 tys. nowych mieszkań miejskich - określonej puli na mieszkania chronione, których lokatorom pomoc będzie udzielana na miejscu, bez konieczności udawania się do instytucji takich jak Dom Pomocy Społecznej.

Lider listy Wygra Warszawa do rady stolicy z Targówka, Wawra i Wesołej Maciej Borowski-Monkiewicz (Partia Razem) wskazał, że obecnie jednym z problemów stolicy jest fakt, że codziennie odmawia się tu pomocy potrzebującym. - Brak jest systemu koordynującego usługi opiekuńcze, brak jest nawet rzetelnej informacji, gdzie mieszkańcy mogą zgłosić się po pomoc. Jeśli warszawiak zachoruje, musi pokonać tor przeszkód, aby dostać się do miejsca, gdzie może otrzymać pomoc. W Warszawie nie dostaje się pomocy, w Warszawie pomoc trzeba sobie wywalczyć - mówił aktywista.

- To jest wstyd, że tak bogate miasto jak Warszawa odmawia pomocy najbardziej potrzebującym. Odsyłanie chorych z kwitkiem albo przenoszenie odpowiedzialności na organizacje trzeciego sektora to nie jest prawdziwa polityka społeczna, to jest ordynarna spychologia - dodał.

Zwrócił uwagę, że "co dziesiąty warszawiak jest osobą z niepełnosprawnością, a każdy z nas będzie kiedyś seniorem".

"Chcemy Warszawy równych szans"

Hanna Gospodarczyk, liderka warszawskiego Razem i kandydatka komitetu Wygra Warszawa na wiceprezydentkę ds. polityki społecznej, podkreśliła, że jednym z priorytetów programu będzie udzielanie pomocy blisko miejsca zamieszkania, a także wspomaganie samopomocy sąsiedzkiej czy rodzinnej.

- Nasz pomysł na miejską politykę społeczną wypływa stąd, że my wiemy, że należy wspierać osoby potrzebujące wsparcia w dążeniu do niezależności, należy im stwarzać takie warunki, aby one godnie i bezpiecznie żyły w swoim najbliższym otoczeniu - zaznaczyła Gospodarczyk, która ma być liderką listy Wygra Warszawa do stołecznej rady miasta w okręgu obejmującym Pragę Południe i Rembertów.

- Współczesne społeczeństwa ocenia się przez to, jak traktują swoich najsłabszych. My chcemy jasno powiedzieć, że w Warszawie przyszłości nikt nie zostanie pozostawiony sam. Będziemy wspierać każdą osobę, która będzie potrzebować naszej pomocy - zadeklarował Śpiewak. - Chcemy Warszawy równych szans, chcemy Warszawy, która pomaga słabszym i taka Warszawa będzie - dodał.

Stefaniak obiecuje windy

Z kolei kandydat PSL Jakub Stefaniak podkreślił na wtorkowej konferencji prasowej zorganizowanej na rogu ulic Kruczej i Hożej w Warszawie, że w Polsce jest 80 tys. wind, które nie spełniają norm bezpieczeństwa. - Z czego 10 tysięcy, czyli 1/8 jest w Warszawie - zauważył.

Zdaniem kandydata PSL to realny problem, który - jeśli zostanie prezydentem stolicy - będzie chciał rozwiązać. - Nie będziemy opowiadać bajek o kolejnych liniach metra, które kosztują 1,5 miliarda złotych. Nie będziemy opowiadać bajek o tym, że trzeba drzewka w doniczkach stawiać na ulicach. Tylko będziemy opowiadać o rozwiązaniach systemowych, które pomogą żyć godnie i bezpiecznie, a "Bezpieczna winda" jest takim właśnie programem - mówił Stefaniak.

Program ma polegać na tym, że miasto przeznaczałoby rocznie 50 mln złotych na pomoc spółdzielniom i wspólnotom mieszkaniowym w wymianie, remoncie lub budowie wind.

- W momencie, kiedy przeznaczymy na ten program 50 milionów złotych - a koszt wymiany jednej windy w dziesięciopiętrowym budynku to jest nawet 150 tysięcy złotych - możemy rocznie wymienić do 2 tysięcy wind. Jeśli w Warszawie mamy 10 tysięcy wind, z którymi jest problem, które powinny zostać wyremontowane lub wymienione, to w ciągu pięcioletniej kadencji rozwiązujemy ten problem całkowicie - podkreślił Stefaniak.

Windy za 1,5 mld zł

Kolejnym rozwiązaniem, które kandydat PSL proponuje w ramach tego programu, jest dofinansowanie miasta do dzierżawy wind. - Jeśli spółdzielnia mieszkaniowa ma problem i chce wydzierżawić windy, to nie ma sprawy, miasto pomoże. Jesteśmy w stanie dopłacić pieniądze po to, żeby spółdzielnia windę wydzierżawiła i korzystała z tej windy przez 5 lat, a po tych 5 latach prawa własności przechodzą na spółdzielnię - wyjaśnił kandydat PSL.

Trzecim rozwiązaniem, który zawiera program "Bezpieczna winda" jest pomoc miasta przy zmianach planu zagospodarowania przestrzennego. - Jeśli na przykład któraś spółdzielnia w czteropiętrowym budynku chciałaby dobudować kondygnację, to miasto nie będzie stało na przeszkodzie. Rada miejska przyjmie zmiany planu zagospodarowania przestrzennego po to, żeby każda spółdzielnia, która chce, mogła to zrobić, by zyskać dodatkowe mieszkania - podkreślił Stefaniak.

Jak dodał, według jego szacunków koszt wymiany wszystkich wind w Warszawie wynosi 1,5 mld złotych.

PAP/kz/mn

Pozostałe wiadomości

Na czas majówki zmianie ulegnie rozkład jazdy pojazdów komunikacji miejskiej. 1 i 3 maja będzie kursować według świątecznego harmonogramu, a 2 maja podjedzie na przystanki zgodnie z sobotnim rozkładem.

Komunikacja miejska w majówkę. Sprawdź, jak będą kursować tramwaje, autobusy i pociągi

Komunikacja miejska w majówkę. Sprawdź, jak będą kursować tramwaje, autobusy i pociągi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jechał całą szerokością jezdni, jego auto miało uszkodzone koło i urwany zderzak. Na drodze w Ostrołęce świadkowie zablokowali mu drogę, ale kierowca rzucił się jeszcze do ucieczki. Po zatrzymaniu przez policję okazało się, że mężczyzna był pijany, miał sądowy zakaz prowadzenia i jechał kradzionym samochodem.

Pijany jechał kradzionym i uszkodzonym autem, świadkowie zablokowali mu drogę

Pijany jechał kradzionym i uszkodzonym autem, świadkowie zablokowali mu drogę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piśmie z 25 kwietnia ministra zdrowia Izabela Leszczyna zwróciła się do Uczelnianej Komisji Wyborczej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego o anulowanie obecnego postępowania w sprawie wyboru rektora, a także do właściwych organów uczelni o wszczęcie nowej procedury, w tym o wybór nowego składu uczelnianej komisji wyborczej oraz nowego kolegium elektorów w celu "zapewnienia pełnego obiektywizmu tego wyboru" - czytamy na stronie WUM. To pokłosie zamieszania wokół dwóch kandydatów: ubiegającej się o funkcję rektora prof. Agnieszki Cudnoch-Jędrzejewskiej i obecnego rektora uczelni prof. Zbigniewa Gacionga.

Ministra zdrowia zabiera głos sprawie wyboru rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Ministra zdrowia zabiera głos sprawie wyboru rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Źródło:
PAP

W stolicy rozpoczął się przegląd syren alarmowych. W jego trakcie mogą być one uruchamiane. Prace potrwają miesiąc.

Przez miesiąc będą testować syreny alarmowe

Przez miesiąc będą testować syreny alarmowe

Źródło:
PAP

Zgłoszenie świadka i szybka reakcja służb zapobiegły tragedii w Ciechanowie. Policjanci tuż przed przyjazdem pociągu ściągnęli z torów zagubionego i zdezorientowanego 75-latka. Mężczyzna nie potrafił wytłumaczyć, dlaczego się tam znalazł. Senior trafił pod opiekę lekarzy.

Ściągnęli z torów zagubionego 75-latka, po chwili przejechał pociąg

Ściągnęli z torów zagubionego 75-latka, po chwili przejechał pociąg

Źródło:
PAP

Stołeczni drogowcy poinformowali o priorytetach w zakresie remontów jezdni i budowy dróg rowerowych. Wskazali też miejsca, gdzie niebawem pojawi się więcej zieleni, a także podsumowali, co zostało do zrobienia w kwestii oświetlenia ulic.

Frezowanie, więcej zieleni i nowe ścieżki rowerowe. Miejscy drogowcy o planach na najbliższe miesiące

Frezowanie, więcej zieleni i nowe ścieżki rowerowe. Miejscy drogowcy o planach na najbliższe miesiące

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowcę autobusu zaniepokoiła starsza kobieta, która siedziała w pojeździe od dłuższego czasu i nic nie wskazywało na to, by zamierzała wysiąść. Wezwał strażników miejskich, którzy się nią zajęli. Okazało się, że 82-latka ma problemy z pamięcią, a jej zaginięcie zgłosiła rodzina.

Jeździła autobusem od pętli do pętli, pamiętała tylko imię i nazwisko

Jeździła autobusem od pętli do pętli, pamiętała tylko imię i nazwisko

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura poinformowała o zatrzymaniu pięciu osób w sprawie kradzieży woluminów z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. Powołano międzynarodowy zespół śledczy. Wiadomo, że jednej z zatrzymanych osób przedstawiono już zarzuty.

Pięć osób zatrzymanych w związku z kradzieżą cennych starodruków z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie

Pięć osób zatrzymanych w związku z kradzieżą cennych starodruków z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie

Źródło:
PAP

Ksiądz pełniący posługę w jednej z warszawskich parafii został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Duchowny usłyszał zarzuty, jest podejrzany o oszustwa podatkowe oraz przywłaszczenie pieniędzy pochodzących z darowizn. Straty Skarbu Państwa mogły wynieść ponad pięć milionów złotych.

Ksiądz z warszawskiej parafii zatrzymany przez CBA

Ksiądz z warszawskiej parafii zatrzymany przez CBA

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pierwsza sesja nowej Rady Warszawy z zaprzysiężeniem prezydenta stolicy odbędzie się we wtorek 7 maja o godzinie 14.30 w Pałacu Kultury i Nauki w Sali Warszawskiej na IV piętrze - poinformował komisarz wyborczy.

Jest termin pierwszej sesji nowej Rady Warszawy

Jest termin pierwszej sesji nowej Rady Warszawy

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali 21-latka, który jak ustalili, podawał się za prokuratora oraz policjanta Centralnego Biura Śledczego. Młody mężczyzna usłyszał zarzut oszustwa.

21-letni "prokurator" zatrzymany

21-letni "prokurator" zatrzymany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę, 27 kwietnia, tramwajarze wrócą na ulicę Obozową, gdzie wybudują kolejne przystanki. Zmiany wiążą się z utrudnieniami. Będzie zamykana zarówno jezdnia w stronę Śródmieścia, jak i na Bemowo. Kierowcy pojadą objazdami. Zmienią się też trasy komunikacji miejskiej.

Wybudują kolejne przystanki, kierowcy pojadą objazdami

Wybudują kolejne przystanki, kierowcy pojadą objazdami

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prace przy budowie linii tramwajowej na Sielce w ciągu ulicy Spacerowej i Gagarina zbliżają się do końca. Ratusz zapowiada, że pierwsze składy z pasażerami pojadą na przełomie maja i czerwca. Otwarcie Spacerowej dla kierowców obu kierunkach ma nastąpić już w połowie przyszłego miesiąca.

Ostatni etap prac na Gagarina. Kolejne zmiany w ruchu i jazdy testowe tramwaju

Ostatni etap prac na Gagarina. Kolejne zmiany w ruchu i jazdy testowe tramwaju

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczną sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

W piątek rowerzyści, w sobotę motocykliści

W piątek rowerzyści, w sobotę motocykliści

Źródło:
tvnwarzawa.pl

Na ulicy Koszykowej będzie więcej zieleni. Miejsce betonowych płyt zajmą nasadzenia krzewów i bylin. Zmieni się otoczenie przy ulicy Lindleya, Chałubińskiego i Krzywickiego.

Na Koszykowej mniej betonu, więcej zieleni

Na Koszykowej mniej betonu, więcej zieleni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy na Placu Pięciu Rogów rozstawili kamery i rozpoczęli liczenie. Okazuje się, że miesięcznie przemieszcza się tamtędy ponad milion osób. Tygodniowo ponad 12 tysięcy spacerowiczów ogląda "niebieskie jajo" - interaktywną rzeźbą Joanny Rajkowskiej.

Policzyli ludzi na Placu Pięciu Rogów i sprawdzili zainteresowanie "niebieskim jajem"

Policzyli ludzi na Placu Pięciu Rogów i sprawdzili zainteresowanie "niebieskim jajem"

Źródło:
PAP

Dwóch mężczyzn usłyszało zarzut posiadania znacznej ilości narkotyków. W mieszkaniu na terenie Radomia i samochodach podejrzanych znaleziono łącznie 16,5 kilograma kokainy i heroiny.

"Nakryli ich, gdy rozdrabniali i pakowali narkotyki". O wartości sześciu milionów złotych

"Nakryli ich, gdy rozdrabniali i pakowali narkotyki". O wartości sześciu milionów złotych

Źródło:
PAP