Najnowsze

Bieg, piknik i marsze. Sprawdź, co jeszcze będzie się działo

Najnowsze


Oficjalne obchody na placu Piłsudskiego, ale także bieg, piknik i przejażdżka zabytkowym tramwajem. W sobotę stolica będzie świętować odzyskania niepodległości w 1918 roku.

W sobotę 11 listopada przypada 99. rocznica tego wydarzenia. Kulminacją obchodów Narodowego Święta Niepodległości będzie tradycyjnie uroczysta odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza z udziałem pary prezydenckiej Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy.

Przemówienie na pl. Piłsudskiego wygłosi prezydent Duda. Przed Grobem Nieznanego Żołnierza, jak co roku, zostaną złożone wieńce i kwiaty.

Obchody Święta Niepodległości w stolicy w sobotę rozpoczną się od mszy za ojczyznę w Świątyni Opatrzności Bożej o godz. 9 z udziałem pary prezydenckiej. Wcześniej Andrzej Duda złoży wieniec przy grobie prezydenta na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego. Przed południem zaplanowana jest także uroczystość wręczenia przez prezydenta odznaczeń państwowych.

Bieg Niepodległości

W sobotę na 10-kilometrowej trasie zmierzy się blisko 18 tysięcy biegaczy, a wśród nich amatorzy nordic walking i zawodnicy na wózkach. Zmagania są ostatnim i największym wydarzeniem cyklu "Zabiegaj o pamięć". Zawodnicy wystartują o symbolicznej godzinie 11.11, a chwilę wcześniej odśpiewają hymn narodowy. Trasa biegu poprowadzona została aleją Jana Pawła II, wiaduktem nad Alejami Jerozolimskimi i Chałubińskiego do alei Niepodległości i z powrotem.

Mapa Biegu NiepodległościUrząd Miasta

Kokardy narodowe

Na dwóch stoiskach edukacyjno-informacyjnych w Warszawie będą rozdawane kokardy narodowe ze specjalnymi życzeniami od prezydent stolicy. Pierwsze będzie czynne w godz. 10-14 przy pomniku Kopernika na Krakowskim Przedmieściu. Do drugiego, w godz. 11-19, władze stolicy zapraszają na plac Zamkowy, gdzie odbędą się warsztaty z tworzenia kotylionów. Tam także będzie można otrzymać gotowe kokardy narodowe.

"Żywa lekcja historii"

Jak poinformował Urząd m.st. Warszawy, na placu Zamkowym odbędzie się także lekcja "żywej" historii, którą poprowadzi Grupa Rekonstrukcji Historyczno-Filmowej Bemowo. "Żołnierze w mundurach z różnych epok opowiedzą ciekawostki dotyczące czasów, z których pochodzą ich stroje i broń, a na wszystkich będzie czekała wojskowa grochówka" - napisano. Pamiątki z wydarzenia zapewni fotobudka, która będzie bezpłatnie wykonywać zdjęcia.

Historyczny tramwaj

W najbliższy weekend 11-12 listopada na ulice Warszawy wyjedzie też historyczny tramwaj "N" jeżdżący na trasie: Czynszowa – Targowa – al. Solidarności – Wolska – CM. Wolski, w godzinach 10.30 – 15.30.

W wagonach kursujących na linii N honorowane będą wszystkie rodzaje biletów ZTM. W tramwajach pasażerowie spotkają konduktorów - członków Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej w Warszawie. Na biletach jednorazowych przesiadkowych (75- i 90-minutowych) oraz czasowych (20-minutowych) będą stawiali pieczątkę wraz z adnotacją o dacie i godzinie rozpoczęcia przejazdu. Przejazd na podstawie ważnego biletu okresowego (dobowego, weekendowego, 30-, 90-dniowego) możliwy będzie po wcześniejszym jego skasowaniu (aktywowaniu karty) w innym pojeździe komunikacji miejskiej lub w bramce metra.

Zgromadzenia publiczne

W sobotę w stolicy według informacji z ratusza zgłoszono w sumie 12 zgromadzeń publicznych. Największy ma być marsz narodowców. Jego organizatorzy deklarują, że weźmie w nim udział 50 tys. osób. Marsz przejdzie starą trasą - przez most Poniatowskiego. Na przejście nową trasą przez Most Świętokrzyski nie pozwoliła prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

ORGANIZATORZY O MARSZU NIEPODLEGŁOŚCI:

[object Object]
Rzecznik o tegorocznym marszuTVN24
wideo 2/2

 

PAP/ran

Pozostałe wiadomości