Prawica, lewica, kultura Dla kogo lokal przy Grzybowskim?


Dzielnica Śródmieście wystawia w konkursie atrakcyjny lokal w centrum miasta. Zapowiada się ciekawe starcie światopoglądowe, bo ubiegają się o niego m.in.: Krytyka Polityczna Sierakowskiego, Stowarzyszenie Edukacji Medialnej braci Karnowskich, Fundacja Shalom i Centrum Adama Smitha. Licytacji na wysokość czynszu nie będzie. Urzędnicy mają wybrać tego, kto przedstawi najciekawszy pomysł na lokal.

Lokal po restauracji Menora przy placu Grzybowskim to 370 metrów kwadratowych w samym centrum miasta. Jest "do wzięcia" za bezcen. Zainteresowanie jest więc duże.

"Także kultura"

Regularnie rozjeżdżany przez samochody plac Grzybowski trudno uznać za kulturalne centrum miasta. Ożywa na dobre tylko przy okazji festiwalu Singera. Władze dzielnicy postanowiły to zmienić i wystawiły dawną restaurację Menora w ramach postępowania Lokal na Kulturę.

- To bardzo ciekawy lokal, m.in. ze względu na wielkość. Usytuowany jest poza tym przy zmodernizowanym placu Grzybowskim – mówi Urszula Majewska, rzeczniczka dzielnicy Śródmieście.

Urzędnicy ogłosili konkurs na wynajem lokalu po preferencyjnej cenie (ok. 12 - 15 zł za metr kwadratowy). Zgodzili się przy tym, by najemca prowadził tam działalność komercyjną, czyli np. prowadził bar. - Ale z zastrzeżeniem, że pula pieniędzy ma być przeznaczona też na działania kulturalne - wyjaśnia Majewska.

Potencjalny najemca musi się zobowiązać do tego, że w drugim i trzecim roku użytkowania lokalu wyłoży na kulturę po 100 tysięcy złotych. To nie zraziło chętnych – zgłosiło się ich czternastu. Reprezentują różnorodne środowiska.

Krytyka Polityczna

Wśród zainteresowanych jest m.in. lewicowe stowarzyszenie im. Stanisława Brzozowskiego, które prowadzi "Nowy Wspaniały Świat". Ratusz zapowiedział jednak, że nieruchomość przy Nowym Świecie 63 ma być zwrócona spadkobiercom dawnych właścicieli, więc środowisko Krytyki Politycznej zaczęło poszukiwania innej lokalizacji.

- Chcielibyśmy w tym miejscu zorganizować świetlicę Krytyki Politycznej i zrobić jak najwięcej, ale to nie zastąpi lokalu przy Nowym Świecie 63. Przy placu Grzybowskim jest pięć razy mniej miejsca - mówi Sławomir Sierakowski, założyciel KP. - Proces reprywatyzacji doprowadził do tego, że umowa na lokal przy Nowym Świecie nie zostanie jednak przedłużona - dodaje. I zaznacza, że stowarzyszenie nadal szuka innej lokalizacji.

- To pytanie do miasta, czy jest zainteresowane istnieniem takiej instytucji jak "Nowy Wspaniały Świat", jedynej w Warszawie, która jest samodzielna finansowo i oferuje kilka wydarzeń kulturalnych dziennie. Niestety nie dostaliśmy od urzędników żadnej propozycji - mówi Sierakowski.

Wpolityce.pl

Chęć wynajęcie lokalu zgłosiło też konserwatywne Stowarzyszenie Edukacji Medialnej i Społecznej im. Jana Liszewskiego. Organizacja została powołane przez niechętne Krytyce środowisko portalu wpolityce.pl. Przewodzi jej Jacek Karnowski. Przedstawiciele stowarzyszenia przekonują, że pomysłów na zagospodarowanie mają dużo.

- Przede wszystkich chodzi o włączenie w jedną przestrzeń istniejących już inicjatyw – dyskusyjnego klubu Ronina, który działa przy Świętokrzyskiej, kabaretu Jana Pietrzaka. Przy placu Grzybowskim mógłby też działać nowy miesięcznik "Na poważnie", którym kieruje Jan Żaryn – wylicza Michał Karnowski, który również należy do stowarzyszenia kierowanego przez brata.

– Organizowalibyśmy cykle programowe nakierowane na historię, kulturę i bycie razem. Młodzieżowe warsztaty multimedialne pod okiem Arkadiusza Gołębiewskiego, który jest reżyserem i dokumentalistą. Jeden dzień w tygodniu byłby też poświęcony dorobkowi i historii Żydów Polskich. Chcielibyśmy pokazać, jak wiele włożyli w polską kulturę - dodaje Karnowski.

Soboty miałyby być dniami reflaksji religijnej, a niedziele poświęcone spotkaniom rodzinnym - To mogłyby być kiermasze, zajęcia plastyczne, czy degustacje potraw kuchni polsko-żydowskiej - wylicza Karnowski.

Kultura jidysz

O lokal przy placu Grzybowskim chce się też starać m.in. Fundacja Shalom, która ma nieopodal swoją siedzibę: - Lokal jest przy placu, gdzie fundacja i Teatr Żydowski już prowadzą działalność. Moglibyśmy w nim rozwijać działalność kultury jidysz, organizować wieczory poetyckie, małe koncerty czy sztuki teatralne. Korzystaliby z tego młodsi i starsi – przekonuje Hanna Pałuba, wicedyrektor ds. programowych fundacji.

Kto wybierze najemcę?

Przy wyborze potencjalnego najemcy trudno będzie się ustrzec zarzutów o stronniczość, bo wysokość czynszu w tym przypadku nie będzie rozstrzygającym kryterium. "Najważniejszy jest pomysł na lokal" - podkreślają urzędnicy na stronie Śródmieścia.

To władze tej dzielnicy mają ocenić programy i wybrać najemcę: – Zaprosimy również ekspertów z dziedziny szeroko rozumianej kultury, którzy będą doradzali przy wyborze najemcy – zaznacza Urszula Majewska. Nazwiska osób, które będą miały wpływ na wybór na razie jednak nie są znane.

PEŁNA LISTA INSTYTUCJI, KTÓRE ZGŁOSIŁY SIĘ DO KONKURSU:

Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym "Nie tylko…"

Stowarzyszenie "Dobra Karma"

Fundacja "Żyjmy Zdrowo"

Stowarzyszenie Edukacji Medialnej i Społecznej im. Jana Liszewskiego

Fundacja "Śniadanie Obiad Kolacja"

Fundacja WWA

Fundacja Shalom

Stowarzyszenie im. Stanisława Brzozowskiego

Instytut Jagielloński

Centrum im. Adama Smitha

Fundacja Artevida

Fundacja "Centrum Młodej Sztuki"

Fundacja Tłocznia

Fundacja "Kocham Ob-ciach"

ran/roody

Źródło zdjęcia głównego: Lech Marcinczak /tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

20 zastępów straży gasiło w nocy z wtorku na środę pożar hali w Nowym Dworze Mazowieckim. Nikt nie ucierpiał, ale straty finansowe są duże.

Płonęła hala w kompleksie magazynowo-biurowym

Płonęła hala w kompleksie magazynowo-biurowym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Płocka zatrzymali na gorącym uczynku 19-latka, który próbował sprzedać innemu nastolatkowi marihuanę. W mieszkaniu zatrzymanego znaleziono ponad 2,5 kilograma narkotyków, w tym amfetaminę i MDMA.

Chciał sprzedać marihuanę nastolatkowi. Wpadł. W mieszkaniu miał więcej towaru

Chciał sprzedać marihuanę nastolatkowi. Wpadł. W mieszkaniu miał więcej towaru

Źródło:
PAP

Pod Ciechanowem kierujący volvo w obszarze zabudowanym przekroczył dozwoloną prędkość aż o 68 km/h. Okazało się, że własne błędy nic go nie nauczyły. Wcześniej był już karany za przekroczenie prędkości. Teraz zapłaci cztery tysiące złotych mandatu i za kółko nie wsiądzie przez najbliższe trzy miesiące.

Cztery tysiące złotych mandatu za przekroczenie prędkości

Cztery tysiące złotych mandatu za przekroczenie prędkości

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przy ulicy Marywilskiej powstaje tymczasowe targowisko. Pomieści 800 kontenerów i parking na 400 samochodów. Jak przekazała prezes spółki Marywilska 44, zapewni ono miejsce pracy około 60 procentom kupców, którzy stracili swoje sklepy w pożarze hali. Kiedy będzie otwarte?

Tymczasowe targowisko na Marywilskiej ma zostać otwarte jeszcze w wakacje

Tymczasowe targowisko na Marywilskiej ma zostać otwarte jeszcze w wakacje

Źródło:
PAP

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji.

Akcja służb w ministerstwie. 44-latek miał w torbie broń hukową, pałkę teleskopową, gaz pieprzowy i kilka noży

Akcja służb w ministerstwie. 44-latek miał w torbie broń hukową, pałkę teleskopową, gaz pieprzowy i kilka noży

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

W miejscowości Michałów-Reginów koło Legionowa odkopano ludzkie szczątki. Prawdopodobnie pochodzą z czasów drugiej wojny światowej i należą do żołnierzy, którzy polegli podczas prowadzonych w tym miejscu walk.

Podczas rozbudowy drogi odkryto ludzkie szczątki

Podczas rozbudowy drogi odkryto ludzkie szczątki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowcy podróżujący trasą S8 musieli liczyć się z utrudnieniami, drożny był jeden pas ruchu. Strażacy gasili płonący kamper. Nikt nie ucierpiał.

Kamper stanął w płomieniach

Kamper stanął w płomieniach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ze stawu pod Otwockiem wyłowiono ciało mężczyzny. Zmarły wyszedł w poniedziałek na ryby i nie wrócił do domu.

Wyszedł na ryby, nie wrócił do domu. Jego ciało wyłowiono ze stawu

Wyszedł na ryby, nie wrócił do domu. Jego ciało wyłowiono ze stawu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Otwocka zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy mieli wymuszać haracz od kobiet świadczących usługi seksualne. Później do podejrzanych dołączyły jeszcze trzy kobiety. Powód? Chciały wymusić zmianę zeznań u pokrzywdzonych.

"Kobiety przyszły po haracz i wymuszały zmianę zeznań w sprawie zatrzymanych mężczyzn"

"Kobiety przyszły po haracz i wymuszały zmianę zeznań w sprawie zatrzymanych mężczyzn"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

We wtorek rano w Mrozach koło Mińska Mazowieckiego kierowca samochodu osobowego potrącił rowerzystę - mężczyzna z urazem głowy został zabrany do szpitala śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Potrącenie rowerzysty, rannego mężczyznę zabrał śmigłowiec

Potrącenie rowerzysty, rannego mężczyznę zabrał śmigłowiec

Źródło:
tvnwarszawa.pl

33-latek myśląc, że nadjeżdża taksówkarz, zatrzymał policyjny radiowóz. Funkcjonariusze zahamowali, a mężczyzna usłyszał zarzuty.

Pomylił radiowóz z taksówką, usłyszał zarzut

Pomylił radiowóz z taksówką, usłyszał zarzut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Lotnisku Chopina zatrzymano 35-letniego obywatela Nigerii, który próbował przemycić ponad kilogram kokainy. Narkotyk znajdował się w 85 kapsułkach, które mężczyzna wcześniej połknął. Grozi mu do 20 lat więzienia.

Na lotnisku zachowywał się nerwowo. W żołądku miał ponad kilogram kokainy

Na lotnisku zachowywał się nerwowo. W żołądku miał ponad kilogram kokainy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci interweniowali na terenie jednej z posesji w gminie Leszno pod Warszawą. 26-latek zaatakował ostrym narzędziem swoją babcię. Ranna kobieta została zabrana do szpitala, a jej wnuk trafił do aresztu.

Wnuk odpowie za próbę zabicia babci

Wnuk odpowie za próbę zabicia babci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

42-latka i 35-latek zajmowali się sprzątaniem w jednym z biurowców w centrum stolicy. Jak ustalili policjanci, kobieta i mężczyzna przy okazji legalnie wykonywanej pracy kradli wartościowe przedmioty, wynosili je w workach ze śmieciami. Podejrzani zostali zatrzymani i usłyszeli zarzuty.

Sprzątali w biurowcu, łupy wynosili w workach na śmieci

Sprzątali w biurowcu, łupy wynosili w workach na śmieci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Muzyka płynąca przez dwie weekendowe noce z Toru Wyścigów Konnych na Służewcu oburzyła okolicznych mieszkańców. Pisali o drżących od hałasu oknach, a nawet meblach. Powracały pytania, dlaczego stołeczny ratusz godzi się na tak głośne imprezy trwające do rana.

Drżały szyby i meble, mieszkańcy nie mogli spać. Oburzenie po rapowym festiwalu na Służewcu

Drżały szyby i meble, mieszkańcy nie mogli spać. Oburzenie po rapowym festiwalu na Służewcu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Miała być nowa wizytówka dzielnicy, jest coraz bardziej wstydliwy problem. Sześć milionów złotych kosztowało stworzenie Centrum Lokalnego Kamionek. Jego istotnym elementem są pawilony handlowe, w których handlować nikt nie chce. Sprawę postanowili skontrolować dzielnicowi radni i radne z klubu Lewica Miasto Jest Nasze.

Wydali miliony, pawilony stoją puste. Rozpoczęła się kontrola

Wydali miliony, pawilony stoją puste. Rozpoczęła się kontrola

Źródło:
tvnwarszawa.pl