Zajrzyj pod strop nowej stacji metra


Praca nad budową metra wzdłuż Świętokrzyskiej wre. Powstają tam kolejne betonowe stropy. Na najnoowszych zdjęciach z budowy widać obudowę starej sieci ciepłowniczej.

Budowniczowie warszawskiego metra wydobyli pierwszy urobek spod stropu stacji metra, która powstanie przy skrzyżowaniu Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej. Na części tej przestrzeni maszyny pracują już poniżej poziomu terenu. Niedawno zabetonowany został strop w pobliżu poczty głównej.

Płyta o grubości metra

W jaki sposób spod ziemi wydobywany jest tam urobek? Do tego celu powstał specjalny otwór technologiczny. Maszyny pracują tu na głębokości około 5 metrów. Obok Poczty Polskiej zbudowany został kolejna część stropu o wymiarach 21 metrów na 28 metrów. Grubość takiej betonowej płyty to 1 metr. Dzięki temu, zamknięty zostanie najdalej na wschód wysunięty fragment stacji Świętokrzyska.

Historyczna kamienica?

Zakończone zostało również wyburzanie naziemnego fragmentu ściany technologicznej. Sięgająca w głąb ziemi konstrukcja nazywana jest cut-off Wall i znajduje się w samym sercu budowanego korpusu stacji. Ma ona czasowo oddzielać dwie części stacji i zabezpieczać ją w czasie wydobywania urobku. Stalowy szkielet, który można obserwowac na budowie, to w tej chwili podparcie dla kabli sieci energetycznej i wodnej. Z czasem będą one położone na stropie.

Przy Marszałkowskiej trwają też prace nad stropem górnym. Wylewany jest tu tak zwany "chudy beton". Na zdjęciach widać też pas cegieł wzdłuż ul. Świętokrzyskiej, przypominający historyczne fundamenty kamienic. W rzeczywistości jest to obudowa starej sieci ciepłowniczej. Biegnie ona w osi ul. Świętokrzyskiej od ul. Emilii Plater aż do Pl. Powstańców Warszawy.

lata

Źródło zdjęcia głównego: http://budowametra.pl/

Pozostałe wiadomości