Przygotuj się na:

MARSZAŁKOWSKA BEZ TRAMWAJÓW

W najbliższy poniedziałek tramwajarze rozpoczną drugi etap remontu torowiska w rejonie placu Bankowego. Jak informuje stołeczny ratusz, przez tydzień tramwaje nie będą jeździły ulicami Marszałkowską i Andersa - od placu Zbawiciela do Muranowskiej.

Najnowsze

Dyrektor Opery Kameralnej odchodzi

Najnowsze

fot. Opera KameralnaOpera bez dyrektora

Stefan Sutkowski, założyciel i od ponad 50 lat szef Warszawskiej Opery Kameralnej, złożył rezygnację - poinformował zastępca dyrektora opery Krzysztof Kur. Według niego Sutkowski chce prowadzić operę tylko do Festiwalu Mozartowskiego.

Sutkowski złożył rezygnację do samorządu województwa mazowieckiego we wtorek. Jak powiedział Kur, dyrektor zaznaczył w piśmie, że chce kierować operą do zakończenia 22. Festiwalu Mozartowskiego, zaplanowanego na lipiec br.

Kłopoty finnsowe

W marcu Urząd Marszałkowski zredukował dofinansowanie opery o 23,5 proc., tłumacząc swoją decyzję korektami w budżecie na 2012 r. wymuszonymi przez ministra finansów. Z powodu cięć Warszawska Opera Kameralna chciała odwołać Festiwal Mozartowski - najbardziej znaną doroczną imprezę, realizowanš przez tę instytucję od ponad 20 lat. Po rozmowach z przedstawicielami samorządu postanowiono jednak, że festiwal się odbędzie, mimo że opera - decyzją władz województwa - nie dostanie z województwa więcej pieniędzy, a jedynie otrzyma wcześniej całą kwotę dotacji. Urząd Marszałkowski wypłaci dofinansowanie instytucji do połowy października, co pozwoli na zorganizowanie festiwalu. Pod koniec roku opera zostanie pozbawiona dopływu środków finansowych. O trudnej sytuacji finansowej dyrektor opery alarmował już wcześniej. We wrześniu zeszłego roku zapowiedział, że opera nie będzie przygotowywać premier w najbliższych trzech latach.

Opera Narodową Instytucją Kultury Były szef Biura Promocji m.st. Warszawy Tadeusz Deszkiewicz zwrócił się do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o nadanie Warszawskiej Operze Kameralnej statusu Narodowej Instytucji Kultury, co oznaczałoby przejęcie opery przez resort.

Do tej pory pod jego apelem podpisało się ponad 700 osób. W ramach Festiwalu Mozartowskiego prezentowane są wszystkie dzieła sceniczne Wolfganga Amadeusza Mozarta. Pomysłodawca odbywającego się od 1991 r. festiwalu jest dyrektor Sutkowski. Pierwszą edycję zorganizowano w ramach obchodów Roku Mozartowskiego w 200. rocznicę śmierci kompozytora. Warszawska Opera Kameralna rozpoczęła działalność 12 września 1961 roku premierą opery Służąca panią Giovanniego Battisty Pergolesiego. W ciągu 50 lat działalności w operze odbyło się ponad 220 premier, zaprezentowano kilkadziesišt dzieł scenicznych napisanych na zamówienie Warszawskiej Opery Narodowej. W zeszłym roku Warszawska Opera Kameralna obchodziła swoje 50-lecie. Jubileusz działalności upamiętniono Festiwalem Oper Kameralnych XX i XXI w.

PAP//ec

Źródło zdjęcia głównego: fot. Opera Kameralna