Miejskim rowerem po Bemowie pojedziesz nawet w nocy

Najnowsze

fot

Dzielnica Bemowo właśnie ogłosiła przetarg na pierwszą w stolicy sieć bezobsługowych wypożyczalni rowerów. Miejskim jednośladem będzie można pojeździć już wiosną przyszłego roku.

Mieszkańcy będą mieli do dyspozycji 100 jednośladów, które będzie można wypożyczyć w jednej z 10 stacji. Pierwsze 30 minut wypożyczenia będzie bezpłatne.

Pierwsi w stolicy

– To pierwsze tego typu przedsięwzięcie w stolicy. Dzięki sieci bezobsługowych wypożyczalni rowerów mieszkańcy będą mogli sprawnie i szybko poruszać się między poszczególnymi punktami w dzielnicy – chwali się Jarosław Dąbrowski, burmistrz dzielnicy Bemowo.

Każdy jednoślad będzie wyposażony w koszyk służący do przewożenia niewielkich pakunków, przerzutki, antyprzebiciowe opony oraz nadajnik GPS. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom technologicznym wypożyczenie roweru będzie łatwe i szybkie. – Użytkownik będzie musiał jedynie zarejestrować się w specjalnym serwisie internetowym, natomiast wszystkie pozostałe czynności będzie można wykonać za pomocą telefonu komórkowego lub innego urządzenia mobilnego – zapowiada Dąbrowski.

1 mln na 4 lata

Otwarcie ofert w przetargu nastąpi 4 stycznia 2012 roku. Szacunkowe koszty funkcjonowania wypożyczalni przez cztery lata mają wynieść 1,2 mln zł. Bemowo co roku będzie przeznaczać na ten cel ok. 300 tys. zł. Ponadto operator będzie mógł sprzedawać miejsca reklamowe, które znajdą się na rowerach.

Głównym założeniem systemu jest jego jak największa dostępność dla mieszkańców, dlatego każdorazowo pierwsze 30 min. wypożyczenia będzie dla użytkowników bezpłatne. Każde kolejne pół godziny będzie kosztowało 2 zł, czyli mniej niż 20-minutowy bilet ZTM.

Rowery całą dobę

Do dyspozycji użytkowników będzie także czynne przez całą dobę Biuro Obsługi Klienta, którego pracownicy będą udzielali odpowiedzi na wszelkie pytania dotyczące m.in. rejestracji, opłat oraz sposobu wypożyczeń i zwrotu rowerów.

System wypożyczalni wystartuje 1 marca 2012 roku i będzie dostępny 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Władze dzielnicy przewidują przerwę zimową, która będzie trwała od 1 grudnia do końca lutego. Wypożyczalnie będą zlokalizowane w najważniejszych punktach komunikacyjnych dzielnicy, m.in. przy pętlach autobusowych, tramwajowych, pod ratuszem.

mjc/par