Podsumowanie warszawskich inwestycji w 2010 roku

fot
fot
| The Economist
fot | The Economist

Kolejny odcinek "Z lotu ptaka" na przełomie Starego i Nowego Roku. To doskonała okazja do podsumowania ostatnich 12 miesięcy. Spróbujemy przedstawić wszystkie najważniejsze inwestycje w mieście. Jedną z nich miała być budowa nowej drogi wyjazdowej w kierunku Krakowa i Katowic, ale decyzja w tej sprawie nikogo chyba nie ucieszy.

Budowa nowej drogi Salomea-Wolica, która miała ostatecznie rozładować korki w alei Krakowskiej nie rozpocznie się w zakładanym terminie, czyli do 2013 roku. W ostatnich dniach ta inwestycja została wykreślona z planu inwestycyjnego na najbliższe lata. To oznacza, że jeszcze przez co najmniej 5 lat kierowcy będą tłoczyć się w Raszynie, próbując wydostać się na krajową "7" lub "1". Jest jeszcze szansa, że do 2012 roku powstanie tylko krótki fragment trasy od węzła Salomea do Opaczy.

fot
fot | BBC Radio 1

Pogoda opóźnia budowę mostu Północnego

Długa i mroźna zima, a potem wiosenne roztopy lub obfite ulewy powodujące fale powodziowe na Wiśle - tych rzeczy najbardziej boją się drogowcy, bo każda z nich może oznaczać kolejne opóźnienia w budowie mostu Północnego.

Przeprawa między Bielanami a Białołęką jak żadna inna miejska inwestycja uzależniona jest od kaprysów pogody. Budowa mostu Północnego w ostatnim roku była kilka razy przerywana i wszystko wskazuje na to, że nie uda się dotrzymać zakładanego terminu zakończenia prac. Most miał być prezentem gwiazdkowym na przyszłe Boże Narodzenie, ale może okazać się "zajączkiem" na Wielkanoc 2013 roku. Na budowie trwa wyścig z czasem, ale do mety wcale nie jest bliżej.

W programie o budowie mostu Północnego Krzysztof Lipski rozmawia z Andrzejem Makowelskim, wicedyrektorem Zarządu Miejskich Inwestycji Drogowych.

Parkingi P+R cieszą się sympatią kierowców

Te inwestycje od razu zyskały sympatię kierowców i śmiało można je zaliczyć do przebojów roku 2010. Parkingi Parkuj i Jedź każdego dnia zapełniają się samochodami. Kolejne są w budowie i pewnie też będą strzałem w dziesiątkę.

W ostatnim roku do dyspozycji kierowców oddano parking przy stacji metra Ursynów oraz w Aninie przy stacji PKP. Trzy kolejne są w budowie – pierwszy powstaje w alei Krakowskiej, przy pętli tramwajowej na Okęciu i ma być gotowy w nowym roku, tak samo jak parking przy stacji PKP w Wawrze. Trzeci oddany zostanie w Ursusie, przy planowanej stacji PKP Ursus-Niedźwiadek. W tej chwili w stolicy i okolicach mamy osiem parkingów typu Parkuj i Jedź. Docelowo ma być ich około 30.

fot
fot | OBWE, PAP

Budowlane widowisko na Stadionie Narodowym

Spektakularne budowlane widowisko przygotowują inżynierowie ze Stadionu Narodowego. Zwieńczeniem ich wielomiesięcznej pracy ma być operacja, jakiej w Polsce jeszcze nie było, nazywana po angielsku "big lift".

Big lift to podniesienie stalowej iglicy podtrzymującej zamykany dach stadionu. Operacja przygotowywana jest od kilkunastu tygodni i jest jednym z najtrudniejszych etapów budowy narodowej areny. Iglica ma 60 metrów długości i waży bagatela 100 ton. Podczepiono do niej 72 stalowe liny, na których rozpięta będzie konstrukcja dachu. Operacja podniesienia iglicy na wysokość 35 metrów ma potrwać około trzech dni. Stadion Narodowy ma być oddany w lipcu 2011 roku. Pomieści 55 tys. widzów.

O operacji big lift Krzysztof Lipski rozmawia z Marcinem Zarębą, dyrektorem Projektu konsorcjum ALPINE - Hydrobudowa Polska.

Tunel pod stacją PKP Warszawa Gdańska

Nowy Rok ze szczególną radością witać mogą mieszkańcy Żoliborza. Po wielu miesiącach utrudnień gotowy jest w końcu podziemny tunel pod stacją PKP Warszawa Gdańska.

Budowa tunelu prowadzącego od ulicy Generała Zajączka do stacji metra Warszawa-Gdańska została zakończona w połowie grudnia i przekazana kolejarzom. W ostatnich dniach trwały jeszcze odbiory techniczne. 170-metrowe podziemne przejście będzie wielkim ułatwieniem dla wszystkich mieszkańców Żoliborza, którzy po zamknięciu wiaduktu drogowego na ulicy Andersa, stracili wygodne połączenie ze Śródmieściem. Teraz sprawnie i bezpiecznie będą mogli dojść do metra lub pociągów.

fot
fot | BBC News, "Molecular Psychiatry"

Obwodnice Warszawy szybko nie powstaną

Te drogi niczym pierścień miały otoczyć Warszawę i rozładować ruch samochodów, które dojadą do Warszawy autostradą A2. Niestety nie uda się ich zbudować do Euro 2012. Plan budowy miejskich obwodnic dosłownie legł w gruzach.

W czerwcu 2012 roku, kiedy będziemy świętować rozpoczęcie Euro, z drogowego pierścienia zobaczymy jedynie fragment południowej obwodnicy od Konotopy do ulicy Puławskiej i niedokończoną trasę na północy miasta prowadzącą od Konotopy do Marek. W obu przypadkach trasy szybkiego ruchu S-2 i S-8 zakończą się wąskim gardłem i pewnie ogromnymi korkami. Szansa, że przed 2015 rokiem zbudujemy wschodnią obwodnicę i dokończymy tę na południu, jest niestety bardzo niewielka.

O miejskich obwodnicach Krzysztof Lipski rozmawia z Marcinem Hadajem, rzecznikiem Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

myk

Pozostałe wiadomości

Dwie rowerzystki zderzyły się na bulwarach nad Wisłą. Jedna uciekła z miejsca zdarzenia, nie udzielając pomocy drugiej, która z potłuczeniami i zawrotami głowy trafiła do szpitala.

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zlikwidowali nielegalną uprawę konopi pod Warką (Mazowieckie). Rośliny skrywał foliowy tunel, byłby między rosnącymi tam pomidorami. Zatrzymano 44-latka.

Między pomidorami uprawiał konopie

Między pomidorami uprawiał konopie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia "zapolowali" na piratów drogowych i pochwalili się efektami swojej pracy. Jeden z kierowców pędził 204 kilometry na godzinę drogą ekspresową, drugi 126 w obszarze zabudowanym. Pośpiech kosztował ich po pięć tysięcy złotych i 15 punktów karnych.

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy wykorzystują długi weekend na wymianę nawierzchni ulicy Czerniakowskiej. Zamknięta pozostaje jezdnia w kierunku Śródmieścia, pomiędzy Trasą Siekierkowską a Gagarina. Kierowcy jeżdżą objazdami, trasy zmieniły też autobusy.

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na drodze krajowej numer 62 pod Legionowem (Mazowieckie) doszło do zderzenia auta osobowego z ciężarówką. Jak podali strażacy, do szpitala trafiły cztery osoby. Jak ustaliliśmy, wśród rannych jest roczne dziecko. Na miejscu lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja zatrzymała 36-letniego mężczyznę z Wyszkowa, który po pijanemu zjechał z drogi na pobocze i uderzył w drzewo. Z kierowcą, który miał w organizmie 2,5 promila alkoholu, podróżowały dwie nastolatki, też pijane. Tego samego dnia w tej samej okolicy zatrzymany został 34-latek, który wsiadł za kierownicę, mając aż 3,5 promila.

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Źródło:
tvn24.pl

Cmentarz ewangelicki przy ulicy Kamykowej w Brzezinach trafił do rejestru zabytków.  Decyzję podjął Marcin Dawidowicz, mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków.

Wycięli drzewa, planowali ekshumację. Decyzja konserwatora kończy sprawę

Wycięli drzewa, planowali ekshumację. Decyzja konserwatora kończy sprawę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Obaj biskupi warszawscy, kardynał Kazimierz Nycz i biskup Romuald Kamiński, udzielili wiernym dyspensy na piątek 16 sierpnia. To oznacza, że na terenie archidiecezji warszawskiej i diecezji warszawsko-praskiej można będzie spożywać pokarmy mięsne. Jak zaznaczyli duchowni, warunkiem skorzystania z dyspensy jest modlitwa.

Biskupi udzielili wiernym dyspensy

Biskupi udzielili wiernym dyspensy

Źródło:
PAP

11 mandatów, zatrzymane prawo jazdy oraz sześć dowodów rejestracyjnych, a także wniosek do sądu o ukaranie za zakłócanie porządku publicznego. To efekt akcji wymierzonej w organizatorów i uczestników nielegalnych wyścigów w Wołominie.

Nielegalne wyścigi i akcja policji. Skontrolowali 35 aut, wystawili 11 mandatów

Nielegalne wyścigi i akcja policji. Skontrolowali 35 aut, wystawili 11 mandatów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Niepełnosprawna trzyletnia Emilka nie żyje, była w "stanie wycieńczenia i niedożywienia". Matka dziewczynki trafiła do aresztu. Miała zostawiać swoją córeczkę bez opieki na długie godziny.

Trzyletnia Emilka zmarła z powodu odwodnienia. Była też niedożywiona

Trzyletnia Emilka zmarła z powodu odwodnienia. Była też niedożywiona

Źródło:
Uwaga TVN

Jest areszt dla kierowcy, który spowodował tragiczny wypadek na Woronicza. Prokuratura przekazała, że wcześniej był on karany za spowodowanie wypadku w ruchu drogowym, a prawo jazdy odzyskał w lutym tego roku.

Tragiczny wypadek na Woronicza, areszt dla kierowcy

Tragiczny wypadek na Woronicza, areszt dla kierowcy

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Rowerzystka leżała na ścieżce rowerowej, uskarżała się na silny ból. Strażnikom powiedziała, że trącił ja łokciem młody chłopak w słuchawkach na uszach, który nie usłyszał jej dzwonka. Kobieta trafiła do szpitala. 

"Miał słuchawki na uszach, nie usłyszał jej dzwonka". Upadła i trafiła do szpitala

"Miał słuchawki na uszach, nie usłyszał jej dzwonka". Upadła i trafiła do szpitala

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażnicy graniczni z placówek w Warszawie, Łodzi, Bydgoszczy i Modlinie zatrzymali 12 osób - obywateli Rosji, Gruzji, Mołdawii, Indonezji, Kolumbii oraz Ukrainy.

Pochodzą z sześciu krajów, w Polsce byli nielegalnie

Pochodzą z sześciu krajów, w Polsce byli nielegalnie

Źródło:
tvn24.pl

To było klasyczne oszustwo "na policjanta". Mężczyzna podający się za policjanta wmówił kobiecie, że jej pieniądze są zagrożone. Ta wypłaciła oszczędności i zostawiła w umówionym miejscu. Mężczyzna je odebrał. Nie wiedział, że został nagrany.

Odebrał pieniądze od oszukanej kobiety, szuka go policja

Odebrał pieniądze od oszukanej kobiety, szuka go policja

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Co najmniej od 2017 roku warszawscy urzędnicy wiedzieli, że przejście na Woronicza, gdzie we wtorek zginęły dwie osoby, jest skrajnie niebezpieczne dla pieszych. Jak zauważa ekspert, autorzy audytu wykonanego na zlecenie ratusza dokładnie przewidzieli czarny scenariusz, który stał się faktem. Urzędnicy zapowiadają zmiany w tym miejscu, dlaczego nie zareagowali wcześniej?

Od siedmiu lat urzędnicy wiedzieli, że na Woronicza pieszym grozi śmiertelne niebezpieczeństwo

Od siedmiu lat urzędnicy wiedzieli, że na Woronicza pieszym grozi śmiertelne niebezpieczeństwo

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczny sanepid po analizie jakości wody w Jeziorku Czerniakowskim poinformował, że można się tam kąpać. W ubiegły czwartek zakazano kąpieli.

Można się kąpać w Jeziorku Czerniakowskim

Można się kąpać w Jeziorku Czerniakowskim

Źródło:
PAP

Na Bemowie rozpoczęło się drążenie tuneli ostatniego odcinka drugiej linii metra. W pierwszym etapie prac tarcza Anna ma do pokonania nieco ponad 1060 metrów. W ten sposób połączy dwie nowe stacje: Karolin i Chrzanów.

Anna wystartowała, Krystyna czeka. Rozpoczęło się drążenie tunelu na Bemowie

Anna wystartowała, Krystyna czeka. Rozpoczęło się drążenie tunelu na Bemowie

Źródło:
PAP