Komisja reprywatyzacyjna niejawna? Senat chce zmian, RPO krytykuje


Poszerzenie składu komisji weryfikacyjnej do spraw reprywatyzacji, zmiana zasady rozpatrywania odwołania, wprowadzenie niejawności posiedzeń komisji - to propozycje poprawek zgłoszone we wtorek do ustawy dotyczącej reprywatyzacji w stolicy podczas obrad senackiej komisji.

Nad ustawą mającą na celu powołanie komisji reprywatyzacyjnej pracują obecnie senackie komisje. We wtorek zajmowała się nią Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji, która wznowiła przerwane w ubiegłym tygodniu posiedzenie.

Wtorkowe posiedzenie również nie zakończyło się głosowaniem ani żadnymi poprawkami. Zarządzono przerwę w posiedzeniu – do środowego poranka.

Ponad 30 poprawek

Powodem zarządzenia przerwy było zgłoszenie bardzo licznych propozycji poprawek. - Mamy około trzydziestu kilku poprawek, które wzajemnie się wykluczają - zwrócił uwagę przedstawiciel Biura Legislacyjnego.

Do środy biuro ma przygotować szczegółowe zestawienie poprawek, do których odniesie się komisja.

Wśród najważniejszych są te zgłoszone przez senatora PiS Marka Martynowskiego już w ubiegłym tygodniu. Jedna z nich wykreśla z ustawy zapis mówiący o tym, że ośmiu członków komisji weryfikacyjnej w randze sekretarza stanu byłoby sekretarzami w Ministerstwie Sprawiedliwości.

jego zdaniem, członkowie powinni wykonywać zadania związane wyłącznie ze sprawowaniem funkcji w komisji.

Kolejna poprawka odnosiła się do źródła finansowania komisji. Przewidywała, że powinna być dotowana z 37. części budżetu państwa, ale "w zakresie niedotyczącym wynagrodzeń członków komisji".

Senator PO Jan Rulewski zgłosił wniosek o odrzucenie ustawy, ale też przedstawił szereg poprawek. Zaproponował m.in., aby także Senat (a nie tylko Sejm) mógł zgłaszać kandydatów do komisji weryfikacyjnej. I postulował, aby wydłużyć czas wejścia ustawy w życie z 30 do 90 dni.

Podczas dyskusji na komisji padł cały szereg propozycji poprawek. Rulewski postulował, aby ustawą objąć nie tylko Warszawę, ale teren całego kraju. Przekonywał też, że w skład komisji powinny być powołane osoby, które "posiadają wyższe wykształcenie prawnicze lub niezbędną wiedzę w zakresie gospodarowania nieruchomościami oraz wykorzystywania zasobów majątku państwowego". Rulewski chciał, by wyraz "lub" zastąpić spójnikiem "i".

Niejawne posiedzenia

Senator PO zaproponował też wprowadzenie niejawności posiedzeń komisji. Argumentował, że na posiedzeniach będzie dochodziło m.in. do ujawnienia tajemnic handlowych.

Propozycje poprawek przedstawił także Zbigniew Cichoń (PiS). Dotyczą one m.in. trybu powiadamiania o wszczęciu postępowania. Senator postulował zmianę w artykule dotyczącym wznowienia postępowań o zadośćuczynienie lub odszkodowanie w następstwie wydania decyzji przez komisję weryfikacyjną.

Cichoń chce, by termin dla dochodzenia tego roszczenia wynoszący 30 dni był liczony nie od dnia, kiedy decyzja komisji stała się ostateczna, ale od momentu doręczenia stronie postępowania decyzji.

Poszerzenie składu komisji

Według Cichonia zmiany wymagają zasady, zgodnie z którymi wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy przez komisję weryfikacyjną może być rozpatrywany przez te same osoby z komisji. - Co się kłóci z ogólną zasadą przyjmowaną we wszelkich procedurach, że nikt nie powinien kontrolować samego siebie. Jaka jest rzetelność rozpoznania sprawy, jeżeli ten sam, który jest twórcą decyzji, potem ocenia po raz drugi, czy dobrze rozstrzygnął, czy źle rozstrzygnął? - pytał.

Jak mówił, przy dziewięcioosobowym składzie komisji i przy rozpatrywaniu spraw w składach pięcioosobowych, zabraknie jednej osoby, żeby utworzyć inny, drugi skład, który by rozpatrywał owe "quasi odwołanie" od rozstrzygnięcia poprzednich członków komisji.

- Jeżeli chcielibyśmy przywrócić te ogólne zasady, to trzeba by poszerzyć skład komisji, tak żeby było co najmniej 10 członków, wtedy jest szansa, że zebralibyśmy inny, odmienny skład od tego, który wcześniej wydał decyzję - powiedział Cichoń.

Senator krytykował używanie w ustawie "nieostrych, zbyt szerokich i nieprecyzyjnych" pojęć takich jak "interes społeczny". - Ustawodawca zawsze unika tego odniesienia do interesu społecznego, albowiem jest to zbyt szerokie określenie i nieprecyzyjne, które nie wystarcza do tego, żeby ingerować w czyjekolwiek prawa - powiedział Cichoń.

RPO krytycznie o komisji

W momencie, kiedy nad zapisami ustawy pracowali senatorowie, swoją krytyczną opinię przedstawił Rzecznik Prawo Obywatelskich Adam Bodnar. Przekonywał, że postępowanie w sprawach reprywatyzowanych nieruchomości będą trwały bardzo długo, a decyzje komisji weryfikacyjnej mogą pogłębić chaos prawny.

W stanowisku przesłanym Senatowi RPO podkreślił, że ustawa "nie rozwiązuje głównego problemu, czyli braku przepisów o reprywatyzacji".

"O ile słusznościowe korekty nadużyć majątkowych są nierzadko konieczne i uzasadnione, także w procesach prywatyzacji majątku publicznego, to stosując rozwiązania nadzwyczajne, ustawodawca winien dochować reguł przyzwoitego stanowienia prawa po to, by nie naprawiać krzywd jednych podmiotów niesprawiedliwościami wobec innych" - wskazał rzecznik.

Bodnar ostro skrytykował pomysłodawców komisji. Sam zespół ocenił jako "organ umocowany politycznie, wyposażony w wyjątkowo silne kompetencje, usytuowany niejako ponad porządkiem powszechnym i orzekający według własnych zasad".

Posłowie przyjęli ustawę o komisji reprywatyzacyjnej 10 lutego:

Ustawa została przyjęta
Ustawa została przyjętaTVN24

PAP/kw/r

Pozostałe wiadomości

Zadzwoniła pod numer alarmowy w obawie o swoje życie. Okazało się, że bała się własnego syna. Sprawą zajęli się policjanci z Targówka. 39-latek usłyszał zarzuty i ma zakaz zbliżania się do bliskich.

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura przekazała pierwsze ustalenia dotyczące wypadku na ulicy Vogla w warszawskim Wilanowie. Dotyczą tożsamości ofiar i prawdodopodobnej przyczyny tragedii. Śledztwo będzie prowadzone w kierunku nieumyślnego spowodowania wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym.

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W samolocie PLL LOT z Zurychu do Warszawy wykryto usterkę podwozia. Pasażerowie musieli opuścić pokład, a lot został ostatecznie odwołany. Informację o tym zdarzeniu otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl

Po zderzeniu auta osobowego z ciężarną klępą (samicą łosia) na świat przy drodze przyszły cielęta. Policjanci zadbali o specjalistyczną opiekę dla nich. Dwie samiczki przebywają teraz w Fundacji Wzajemnie Pomocni, na terenie gminy Pomiechówek.

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z relacji pracowników sklepu wynikało, że kobieta ze sklepowych półek wzięła banany oraz awokado i zapakowała je do trzech toreb, nabijając przy kasie jako jabłka. W torbach miała w sumie 30 sztuk awokado i ponad trzy kilogramy bananów.

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Postępowania dyscyplinarne, zwolnienia, procesy cywilne i doniesienia do prokuratury - to okoliczności, w jakich przebiegają wybory nowego rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Teoretycznie mają się odbyć w poniedziałek, 6 maja. Choć zostało tak mało czasu, to wcale nie jest to pewne.

Wybory w poniedziałek, rektor wydaje "polecenie służbowe" wyłączenia systemu do głosowania

Wybory w poniedziałek, rektor wydaje "polecenie służbowe" wyłączenia systemu do głosowania

Źródło:
tvn24.pl

Ulice Rudnickiego, Perzyńskiego i Podczaszyńskiego na Bielanach wzbogacą się o 170 drzew. Nie zabraknie też nowych krzewów i bylin. Wszystko w ramach dwukilometrowego parku linearnego, który tam powstanie. Zarząd Dróg Miejskich wybrał wykonawcę prac. Ma na ich wykonanie 60 dni. 

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę, 5 maja odbędzie się mityng lekkoatletyczny w chodzie sportowym "Korzeniowski Warsaw Race Walking Cup". Rywalizacja będzie się toczyła wokół Teatru Wielkiego – Opery Narodowej i placu Piłsudskiego.

Rywalizacja chodziarzy w historycznym sercu stolicy

Rywalizacja chodziarzy w historycznym sercu stolicy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia zatrzymali 46-latka, który miał ugodzić nożem swojego kolegę. Między mężczyznami doszło do nieporozumienia. Przedmiotem sporu była kurtka.

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński przemawiał w czasie obchodów Dnia Strażaka na placu Piłsudskiego w Warszawie. To, jak brzmiał, wzbudziło pytania o jego stan. Minister w rozmowie z reporterką TVN24 tłumaczył, że winny był "straszny pogłos". Szef MSWiA poinformował później, że poddał się badaniu alkomatem, a jego wynik opublikował na X.

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje w stolicy?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Źródło:
PAP

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Źródło:
PAP

Niebezpieczna sytuacja na drodze krajowej numer 50 w miejscowości Zawiszyn. Kierowca ciężarówki wyprzedzał, gdy z przeciwka jechał samochód osobowy. Gdyby kierujący autem nie zjechał z jezdni w ostatniej chwili, doszłoby do tragedii.

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybudowana pod koniec XIX wieku jednopiętrowa czynszówka przy ulicy Kawęczyńskiej na Starej Pradze przejdzie generalny remont. To pozwoli uratować jedyny zachowany w tej okolicy drewniany budynek.

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

Źródło:
PAP

Za pięć lat Lotnisko Chopina ma być gotowe do obsługi 30 milionów pasażerów rocznie. Wymaga to dużych inwestycji. Ale jaka nie byłaby ich skala stołeczny port lotniczy nie ma możliwości technicznych do przyjęcia większej liczby podróżnych. Z zapewnień przedstawiciela rządu jasno wynika, że po uruchomieniu Centralnego Portu Komunikacyjnego, warszawskie lotnisko powinno zostać zamknięte. 

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczny ratusz poinformował o postępach w budowie zachodniego odcinka linii metra M2. Trwają prace konstrukcyjne. Niedługo rozpocznie się łączenie stacji techniczno-postojowej z pasażerską Karolin.

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Źródło:
tvnwarszawa.pl