Przygotuj się na:

WEEKENDOWE UTRUDNIENIA

Nachodzący weekend będzie pracowity dla drogowców i wodociągowców. Ci pierwsi dokończą naprawę nawierzchni buspasa w alei Stanów Zjednoczonych, drudzy będą działać na Płockiej. Zmiany w organizacji ruchu spowoduje też białołęcki Bieg Wolności i Warszawskie Spotkanie Wigilijne na Pradze Północ.

881 projektów mieszkańców wybranych. Sprawdź wyniki głosowania

Warszawa

urząd miasta / archiwum TVNWyniki budżetu obywatelskiego

Właśnie poznaliśmy wyniki 4. Edycji budżetu partycypacyjnego. Do realizacji zakwalifikowało się blisko 900 projektów wartych ponad 60 milionów złotych. Na tvnwarszawa.pl publikujemy zwycięską listę.

Władze miasta ogłosiły wyniki w piątek wieczorem. Mieszkańcy zgłosili 2 782 projekty, do etapu głosowania zostało zakwalifikowanych 1 808 projektów dotyczących 18 dzielnic.

Łącznie głosowało 117 381 warszawiaków, a zrealizowanych ma być 881 projektów na łączną kwotę 60 026 583 zł.

ZOBACZ PEŁNĄ LISTĘ ZWYCIĘSKICH PROJEKTÓW

Jak ta edycja wyglądała pod kątem statystyki? Najczęściej głosowały osoby w wieku pomiędzy 24 a 44 rokiem życia. Udział grup wiekowych 25-34 lata i 35-44 lata w strukturze głosujących stanowił 60 procent.

Największe zainteresowanie było na Żoliborzu (głos oddało 14 procent mieszkańców). Dalej były Białołęka (9 procent) i Wawer (8 procent). Z kolei najmniejszym zainteresowaniem głosowanie cieszyło się w Śródmieściu (3,5 procent), na Bemowie (ponad 4 proc.) i na Targówku (niespełna 5 proc.).

Wiek osób głosujących
Urząd Miasta

"Większość głosów na projekty we wszystkich dzielnicach została oddana z wykorzystaniem elektronicznego narzędzia do głosowania" - podaje urząd miasta.

Liczba głosujących osób
Urząd Miasta

Najwięcej pomysłów trafiło do realizacji na Bielanach (91), najmniej w Wesołej (9). Obszarem lokalnym o największej liczbie zwycięskich projektów (26) jest Ursynów Wysoki Północny.

Urzędnicy informują też, że pomysłem o największej liczbie zdobytych głosów było "Wolskie lato filmowe", które uzyskało 3 593 głosy.

Liczba wybranych projektów w dzielnicach
Urząd Miasta

Co wybrano?

Przykładowo na Bemowie z pieniędzy z budżetu partycypacyjnego m.in. ma powstać zielony skwer wypoczynku wzdłuż ul. Żołnierzy Wyklętych z różami, drzewami, żywopłotem, ławkami i koszami oraz ścieżka rowerowa wzdłuż ul. Kaliskiego od ul. Archimedesa do Biblioteki Głównej WAT. Na Białołęce mieszkańcy postawili m.in. na wodny plac zabaw oraz posadzenie 450 krzewów i 50 drzew, a na Bielanach - plażę nad Wisłą oraz skrzynki lęgowe dla jerzyków i wróbli. Na Mokotowie w ramach budżetu partycypacyjnego powstanie m.in. przejście dla pieszych przez ulicę Marynarską na rondzie UE przy Galerii Mokotów. Kolejny zwycięski projekt to "Zielona Puławska - drzewa, krzewy od pl. Unii do ul. Dolnej". Ochota postawiła m.in. na projekt "Zielona Grójecka – nowe drzewa i krzewy na Starej Ochocie" oraz na usprawnienie ruchu pieszego na Rakowcu, nasadzenia zieleni. Na Pradze Południe powstanie m.in. przejazd rowerowy przez skrzyżowanie Grenadierów i Alei Stanów Zjednoczonych oraz tablica informująca o poziomie zanieczyszczenia powietrza. Droga rowerowa wzdłuż ul. gen. Władysława Andersa oraz bulwar nad Trasą Łazienkowską – chodnik i zieleń to niektóre zwycięskie projekty ze Śródmieścia.

CZYTAJ TEŻ: NOWOCZESNA O BUDŻECIE OBYWATELSKIM

"Partycypacja ulega zmniejszeniu"Artur Węgrzynowicz/ tvnwarszawa.pl
wideo 2/4

ran,PAP/pm