W kreatywnej przestrzeni FabLabu na warszawskiej Pradze tworzy się projekty i relacje

Fundacja Orange Fablab
Fundacja Orange Fablab
Fundacja Orange Fablab

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

FabLab to miejsce dające warszawiakom ogromne spektrum możliwości – z powodzeniem można tutaj poszerzać swoje horyzonty, tworzyć i kreować. Do dyspozycji mieszkańców stolicy są tu liczne pracownie takie jak pracownia druku sitowego i 3D, CNC, elektroniczna czy krawiecka. Wśród przestrzeni znajduje się też stolarnia z profesjonalnymi narzędziami, pracownia obróbki metalu, jak i prototypownia – wyposażona w ploter laserowy i narzędzia do szybkiej obróbki.

Korzystanie z tych nowoczesnych sprzętów nie jest trudne, bo FabLab to przede wszystkim ludzie, którzy go tworzą – doświadczeni mejkerzy uczestnicy warsztatów, odwiedzający, a także wolontariusze, czyli eksperci z wybranych dziedzin znający sprzęty „od podszewki”.

W tej warsztatowni nie jest ważne, czy jesteś doświadczonym mejkerem, czy laikiem – FabLab otwarty jest dla wszystkich chętnych, bez względu na wiek, płeć, doświadczenie. Przestrzenie pracowni odwiedzają uczniowie i nauczyciele, artyści, pracownicy korporacji, a także emeryci.

FabLab to nie tylko pracownie, to też miejsce gdzie tworzą się ludzkie historie

FabLab jest miejscem pełnym fantastycznych historii! Możliwość korzystania ze sprzętów to oczywiście ogromne ułatwienie dla wszystkich tych, którzy mają w głowie mnóstwo kreatywnych pomysłów. Jednak FabLab to coś więcej niż warsztatownia.  Przychodzą tu różni ludzie, często tylko na chwilę, a później okazuje się, że zostają w FabLabie na dłużej.

- Czasem przychodzą za czyjąś namową – to historia Darka – do FabLabu zaprosił go jego tata, Mirek. Mieli zająć się jednym projektem, a dziś oboje są wolontariuszami w pracowni stolarskiej. - Czasem chcą wykorzystać wiedzę teoretyczną – tak, jak na przykład Kasia po ukończeniu wzornictwa przemysłowego ze specjalnością product design, która zdecydowała się na zdobycie praktycznego doświadczenia w swojej branży właśnie w FabLabie. - Czasem zwyczajnie chcą spróbować nowych rzeczy – jak nastoletnia Diana, która dzięki uczestnictwie w Akademii Młodego Elektronika nauczyła się między innymi lutować.

Swoją przygodę z FabLabem przeżyła też Anna Wójcik – artystka wizualna, która na co dzień wykłada w Instytucie Edukacji Artystycznej Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. Mieliśmy okazję z nią porozmawiać.

Jak zaczęła się Twoja przygoda z FabLabem? Co Cię tu przyciągnęło?

Do FabLabu trafiłam dzięki koleżance, która opowiedziała o programie społecznym Maker Woman. W tamtym momencie życia miałam już pewne doświadczenie z większością maszyn znajdujących się w przestrzeni FabLabu, jednak częściej zlecałam pracę innym osobom. Uznałam, że warto by było rozwinąć swoje umiejętności i nauczyć się korzystania z tych różnorodnych, nowoczesnych sprzętów, tak często kojarzonych niesłusznie tylko z męskim światem. To była bardzo dobra decyzja.

Nad jakim projektem pracowałaś w FabLabie?

„Oddychacz” to projekt, który powstał na podstawie moich osobistych doświadczeń związanych z bezsennością. Próbowałam znaleźć rozwiązanie na tę przypadłość przez długi czas. Zainteresowały mnie techniki oddechowe, jednak przy każdym trenerze czułam pewnego rodzaju barierę. Pewnego razu podczas ćwiczeń oddechowych pomyślałam, że ciekawie by było, jakby ściany pokoju poruszały się wraz z branym przeze mnie wdechem i wydechem powietrza. W FabLabie toczyliśmy dyskusje na ten temat i stwierdziliśmy, że powinien być to przedmiot mały, poręczny, mieszczący się w dłoni. Minimalizacja mojej wizji przestrzeni do obecnych rozmiarów „Oddychacza” była dla mnie największym wyzwaniem. Po pewnym czasie udało się – w FabLabowej prototypowni powstała pierwsza wersja mojej wizji produktu. Otrzymałam grant Amazing Women, dzięki czemu mogę ten projekt dalej realizować.

Jak udział w warsztatach w FabLabie wpłynął na Twoje życie zawodowe?

Wiele umiejętności zdobytych w FabLabie otworzyło mi możliwości na rozwój zawodowy. Z pracowniczki spędzającej kilka godzin w Instytucie jestem już wykładowczynią w pełnym wymiarze. Uczę grafiki 3D, prowadzę także pilotażową pracownię, w której powstają pomoce edukacyjne, w szerokim tego słowa znaczeniu. Kompetencje zdobyte w FabLabie zdecydowanie ugruntowały mnie zawodowo. Wiedzę zdobytą na warsztatach, przejście całego procesu mojego projektu, jak i możliwość pracy w grupie oraz jej obserwacja to niektóre z elementów, które przekładam na pracę ze studentkami i studentami. Okazało się, że praca naukowa jest moim sposobem łączenia sztuki z nurtem tworzenia, projektowania, myślenia o zmianie.

Czy w FabLabie każdy znajdzie coś dla siebie? Komu poleciłabyś to miejsce?

Jak najbardziej! Każdy znajdzie swój kawałek przestrzeni, ponieważ możliwości są naprawdę nieograniczone. FabLab to świetne miejsce dla tych, którzy mają pomysły i nie wiedzą, jak je wykonać, przez co ich projekty często wędrują „do szuflady”. Zauważyłam, że bardziej zwracam uwagę na otaczające mnie przedmioty – często zastanawiam się jak zostały wykonane. W FabLabie można poczuć, że wszystko da się zrobić. To przestrzeń do spełniania marzeń.

Dziękujemy za tę inspirującą rozmowę.

Co oferuje FabLab w najbliższym czasie?

Już w tym tygodniu rusza rekrutacja do nowego projektu dla młodzieży “Akademia projektowania przestrzennego”, podczas którego młodzież nauczy się m.in. modelowania i druku 3D. Dla nieco starszych osób, od 16 do 25 roku życia, przygotowaliśmy projekt Youth Lab, którego celem jest wzmocnienie kompetencji cyfrowych i zwiększenie atrakcyjności młodych osób na rynku pracy. Pierwsze zajęcia ruszają jesienią. Rodziny z dziećmi, czy dorośli też znajdą tu coś dla siebie - oferujemy im regularne warsztaty twórcze i szkolenia specjalistyczne.

Wszystkie informacje pojawią się na stronie fablabwarszawa.pl.

Pozostałe wiadomości

Na czas majówki zmianie ulegnie rozkład jazdy pojazdów komunikacji miejskiej. 1 i 3 maja będzie kursować według świątecznego harmonogramu, a 2 maja podjedzie na przystanki zgodnie z sobotnim rozkładem.

Komunikacja miejska w majówkę. Sprawdź, jak będą kursować tramwaje, autobusy i pociągi

Komunikacja miejska w majówkę. Sprawdź, jak będą kursować tramwaje, autobusy i pociągi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jechał całą szerokością jezdni, jego auto miało uszkodzone koło i urwany zderzak. Na drodze w Ostrołęce świadkowie zablokowali mu drogę, ale kierowca rzucił się jeszcze do ucieczki. Po zatrzymaniu przez policję okazało się, że mężczyzna był pijany, miał sądowy zakaz prowadzenia i jechał kradzionym samochodem.

Pijany jechał kradzionym i uszkodzonym autem, świadkowie zablokowali mu drogę

Pijany jechał kradzionym i uszkodzonym autem, świadkowie zablokowali mu drogę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piśmie z 25 kwietnia ministra zdrowia Izabela Leszczyna zwróciła się do Uczelnianej Komisji Wyborczej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego o anulowanie obecnego postępowania w sprawie wyboru rektora, a także do właściwych organów uczelni o wszczęcie nowej procedury, w tym o wybór nowego składu uczelnianej komisji wyborczej oraz nowego kolegium elektorów w celu "zapewnienia pełnego obiektywizmu tego wyboru" - czytamy na stronie WUM. To pokłosie zamieszania wokół dwóch kandydatów: ubiegającej się o funkcję rektora prof. Agnieszki Cudnoch-Jędrzejewskiej i obecnego rektora uczelni prof. Zbigniewa Gacionga.

Ministra zdrowia zabiera głos sprawie wyboru rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Ministra zdrowia zabiera głos sprawie wyboru rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Źródło:
PAP

W stolicy rozpoczął się przegląd syren alarmowych. W jego trakcie mogą być one uruchamiane. Prace potrwają miesiąc.

Przez miesiąc będą testować syreny alarmowe

Przez miesiąc będą testować syreny alarmowe

Źródło:
PAP

Zgłoszenie świadka i szybka reakcja służb zapobiegły tragedii w Ciechanowie. Policjanci tuż przed przyjazdem pociągu ściągnęli z torów zagubionego i zdezorientowanego 75-latka. Mężczyzna nie potrafił wytłumaczyć, dlaczego się tam znalazł. Senior trafił pod opiekę lekarzy.

Ściągnęli z torów zagubionego 75-latka, po chwili przejechał pociąg

Ściągnęli z torów zagubionego 75-latka, po chwili przejechał pociąg

Źródło:
PAP

Stołeczni drogowcy poinformowali o priorytetach w zakresie remontów jezdni i budowy dróg rowerowych. Wskazali też miejsca, gdzie niebawem pojawi się więcej zieleni, a także podsumowali, co zostało do zrobienia w kwestii oświetlenia ulic.

Frezowanie, więcej zieleni i nowe ścieżki rowerowe. Miejscy drogowcy o planach na najbliższe miesiące

Frezowanie, więcej zieleni i nowe ścieżki rowerowe. Miejscy drogowcy o planach na najbliższe miesiące

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowcę autobusu zaniepokoiła starsza kobieta, która siedziała w pojeździe od dłuższego czasu i nic nie wskazywało na to, by zamierzała wysiąść. Wezwał strażników miejskich, którzy się nią zajęli. Okazało się, że 82-latka ma problemy z pamięcią, a jej zaginięcie zgłosiła rodzina.

Jeździła autobusem od pętli do pętli, pamiętała tylko imię i nazwisko

Jeździła autobusem od pętli do pętli, pamiętała tylko imię i nazwisko

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura poinformowała o zatrzymaniu pięciu osób w sprawie kradzieży woluminów z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. Powołano międzynarodowy zespół śledczy. Wiadomo, że jednej z zatrzymanych osób przedstawiono już zarzuty.

Pięć osób zatrzymanych w związku z kradzieżą cennych starodruków z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie

Pięć osób zatrzymanych w związku z kradzieżą cennych starodruków z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie

Źródło:
PAP

Ksiądz pełniący posługę w jednej z warszawskich parafii został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Duchowny usłyszał zarzuty, jest podejrzany o oszustwa podatkowe oraz przywłaszczenie pieniędzy pochodzących z darowizn. Straty Skarbu Państwa mogły wynieść ponad pięć milionów złotych.

Ksiądz z warszawskiej parafii zatrzymany przez CBA

Ksiądz z warszawskiej parafii zatrzymany przez CBA

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pierwsza sesja nowej Rady Warszawy z zaprzysiężeniem prezydenta stolicy odbędzie się we wtorek 7 maja o godzinie 14.30 w Pałacu Kultury i Nauki w Sali Warszawskiej na IV piętrze - poinformował komisarz wyborczy.

Jest termin pierwszej sesji nowej Rady Warszawy

Jest termin pierwszej sesji nowej Rady Warszawy

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali 21-latka, który jak ustalili, podawał się za prokuratora oraz policjanta Centralnego Biura Śledczego. Młody mężczyzna usłyszał zarzut oszustwa.

21-letni "prokurator" zatrzymany

21-letni "prokurator" zatrzymany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę, 27 kwietnia, tramwajarze wrócą na ulicę Obozową, gdzie wybudują kolejne przystanki. Zmiany wiążą się z utrudnieniami. Będzie zamykana zarówno jezdnia w stronę Śródmieścia, jak i na Bemowo. Kierowcy pojadą objazdami. Zmienią się też trasy komunikacji miejskiej.

Wybudują kolejne przystanki, kierowcy pojadą objazdami

Wybudują kolejne przystanki, kierowcy pojadą objazdami

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prace przy budowie linii tramwajowej na Sielce w ciągu ulicy Spacerowej i Gagarina zbliżają się do końca. Ratusz zapowiada, że pierwsze składy z pasażerami pojadą na przełomie maja i czerwca. Otwarcie Spacerowej dla kierowców obu kierunkach ma nastąpić już w połowie przyszłego miesiąca.

Ostatni etap prac na Gagarina. Kolejne zmiany w ruchu i jazdy testowe tramwaju

Ostatni etap prac na Gagarina. Kolejne zmiany w ruchu i jazdy testowe tramwaju

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczną sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

W piątek rowerzyści, w sobotę motocykliści

W piątek rowerzyści, w sobotę motocykliści

Źródło:
tvnwarzawa.pl

Na ulicy Koszykowej będzie więcej zieleni. Miejsce betonowych płyt zajmą nasadzenia krzewów i bylin. Zmieni się otoczenie przy ulicy Lindleya, Chałubińskiego i Krzywickiego.

Na Koszykowej mniej betonu, więcej zieleni

Na Koszykowej mniej betonu, więcej zieleni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy na Placu Pięciu Rogów rozstawili kamery i rozpoczęli liczenie. Okazuje się, że miesięcznie przemieszcza się tamtędy ponad milion osób. Tygodniowo ponad 12 tysięcy spacerowiczów ogląda "niebieskie jajo" - interaktywną rzeźbą Joanny Rajkowskiej.

Policzyli ludzi na Placu Pięciu Rogów i sprawdzili zainteresowanie "niebieskim jajem"

Policzyli ludzi na Placu Pięciu Rogów i sprawdzili zainteresowanie "niebieskim jajem"

Źródło:
PAP

Dwóch mężczyzn usłyszało zarzut posiadania znacznej ilości narkotyków. W mieszkaniu na terenie Radomia i samochodach podejrzanych znaleziono łącznie 16,5 kilograma kokainy i heroiny.

"Nakryli ich, gdy rozdrabniali i pakowali narkotyki". O wartości sześciu milionów złotych

"Nakryli ich, gdy rozdrabniali i pakowali narkotyki". O wartości sześciu milionów złotych

Źródło:
PAP