Wyspa Sao Jorge może stać się drugą La Palmą. Naukowcy: seria trzęsień ziemi może być zapowiedzią erupcji wulkanu Urzelina

Autor:
kw
Źródło:
Reuters

Na wyspie Sao Jorge od 11 dni odnotowano aż 20 tysięcy drobnych trzęsień ziemi. Zdaniem naukowców, może być to znak rychłej erupcji wulkanu Urzelina. Jak dodają, podobnie było w przypadku Cumbre Vieja z kanaryjskiej wyspy La Palma, którego wybuch także poprzedziła seria drgań.

Mieszkańcy wyspy Sao Jorge w archipelagu Azory od 11 dni zmagają się z serią drobnych trzęsień ziemi. W tym czasie odnotowano ponad 20 tysięcy drgań o magnitudzie nie większej niż 3,3.

Z każdym dniem naukowcy mają coraz większe przekonanie, że Sao Jorge czeka podobny scenariusz co wyspę La Palma, na której w ubiegłym roku doszło do erupcji wulkanu Cumbre Vieja. Wybuch także poprzedzony był serią wstrząsów ziemi. Przez 85 dni wulkan wypluwał z siebie lawę, popiół i zniszczył tysiące domów.

Część mieszkańców opuściła wyspę

Na wyspie trwają ewakuacje. Osoby starsze i o ograniczonej sprawności ruchowej zostały już przeniesione z gminy Velas, w której odnotowano większość aktywności sejsmicznej. Wielu innych mieszkańców także opuściło wyspę.

- Siła trzęsień ziemi nieco się zmniejszyła, ale mieszkańcy muszą być czujni, nie można mówić o rozluźnieniu - powiedział Eduardo Farias, szef Urzędu Ochrony Cywilnej Azorów. Jak dodał, wszyscy proszeni są o zachowanie spokoju i nie wpadanie w panikę.

W szkole w Velas odwołano zajęcia. Na wszelki wypadek część pomieszczeń ma zostać przekształcona w ośrodek zdrowia.

Francisco Fonseca, prezes służby zdrowia w Sao Jorge, powiedział, że na wyspę prewencyjnie wysłano pracowników, którzy mają doświadczenie w pracy podczas klęsk żywiołowych.

- Jeśli zajdzie taka potrzeba, a mamy nadzieję, że nie, zespół jest przygotowany do działania na miejscu. Wszyscy pracownicy służby zdrowia z wyspy również znają plan działania, są zmotywowani i gotowi do działania w razie potrzeby - powiedział Fonseca. - Cała ta sytuacja jest wyzwaniem. Jest niepokojąca i nietypowa - dodał.

Nawet 20 milionów metrów sześciennych lawy

Badacze z Instytutu Wulkanologii Wysp Kanaryjskich Involcan, którzy monitorowali także erupcję na La Palmie, stwierdzili, że jeśli dojdzie do erupcji wulkanu Urzelina, na Sao Jorge może wylać się około 20 milionów metrów sześciennych lawy.

Jak dodano, na Sao Jorge wykryto także deformację gleby, spowodowaną najprawdopodobniej przez aktywnością wulkaniczną.

- Może się to skończyć albo niczym... albo erupcją wulkanu - powiedział dyrektor departamentu nadzoru wulkanicznego Involcan Luca D'Auria.

Autor:kw

Źródło: Reuters