Co czeka Santorini? Ekspert o dwóch możliwych scenariuszach

Źródło:
PAP
Opustoszałe Santorini
Opustoszałe SantoriniCable News Network Inc. All rights reserved 2025
wideo 2/6
Opustoszałe SantoriniCable News Network Inc. All rights reserved 2025

Trzęsienia ziemi na Santorini nie ustają. Grecki wulkanolog George Wugiukalakis przedstawił dwa główne scenariusze, które mogą ziścić się w kolejnych dniach. Wyspę nieustannie mogą dotykać umiarkowane drgania sejsmiczne, jednak niewykluczone jest też wystąpienie znacznie silniejszego wstrząsu.

Jak zauważył grecki wulkanolog George Wugiukalakis, najsilniejsze trzęsienie ziemi w okolicy Santorini może mieć magnitudę około 6. Według niego nawet taki wstrząs nie spowodowałby poważnych konsekwencji dla okolicznych Wysp Cykladzkich.

- Nie jesteśmy pewni, jak rozwinie się sytuacja, ale bierzemy pod uwagę dwa główne scenariusze - powiedział ekspert.

Trzęsienia ziemi na Santorini. Co może się stać?

Pierwszy z nich zakłada, że będziemy świadkami kolejnych wstrząsów o magnitudzie, która nie będzie przekraczać 5,2-5,4, a więc takich, jak to było dotychczas. Według tego scenariusza nie dojdzie do silnego trzęsienia ziemi, ale wstrząsy mogą być jeszcze odczuwane przez jakiś czas - nawet do trzech tygodni. Drgania uwolniłyby nagromadzoną energię sejsmiczną.

Zgodnie z drugim scenariuszem może dojść do silnego trzęsienia ziemi. - Według naszych szacunków jego magnituda nie przekroczyłaby 6. Po tym wstrząsie, maksymalnie po 10-15 dniach, wszystko wróciłoby do normy - dodał Wugiukalakis.

Badacz zaznaczył, że sytuacja jest na bieżąco badana.

- Ciągle zbieramy i analizujemy dane. Jesteśmy pewni, że nie dojdzie do bardzo dużego trzęsienia ziemi. Trzęsienie silniejsze niż 6,2 czy 6,3 jest niemożliwe - przekazał Wugiukalakis. - Jednak prawdopodobnie nawet nie dojdzie do tak dużego wstrząsu. Możliwe, że w ciągu najbliższych dwóch, trzech tygodni będą odnotowywane trzęsienia o sile mniejszej niż 5,5 - stwierdził.

Puste ulice na SantoriniPAP/EPA/ORESTIS PANAGIOTOU

"Nic nie jest pewne"

W sprawie prawdopodobieństwa wystąpienia silnych wstrząsów w rejonie Santorini wypowiedział się także polski badacz, profesor Stanisław Lasocki z Zakładu Sejsmologii Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk.

- Przewidywanie trzęsień ziemi jest niemożliwe. Możliwe natomiast jest prognozowanie, czyli wnioskowanie na temat zmian prawdopodobieństwa wystąpienia trzęsień. Naszym zdaniem, patrząc na to, jak dobrze zachowanie opracowanego przez nas parametru - oceniającego zmiany prawdopodobieństwa - koreluje z wystąpieniem do tej pory silniejszych wstrząsów w tym roju [serii trzęsień ziemi o niskiej lub umiarkowanej sile, skupionych w określonym regionie i zachodzących w krótkim okresie czasu - przyp. red], możemy sądzić, że obecnie rośnie prawdopodobieństwo silnego wstrząsu. Według mnie może to być nawet powyżej magnitudy 5, czyli wstrząsy określane jako silne - wyjaśnił sejsmolog.

Określił przy tym przewidywany termin ewentualnego wystąpienia takich kolejnych wstrząsów.

- Jest to skala dwóch, trzech dni, o ile nasz parametr nadal będzie pokazywał wzrost prawdopodobieństwa silnych wstrząsów. Do poniedziałku jest to moim zdaniem całkiem realne. Natomiast nic nie jest pewne - przekazał.

Jak zaznaczył, naukowcy z IGF PAN pracują w międzynarodowym zespole, gdzie wdrażają "całkowicie nową metodykę probabilistycznego prognozowania trzęsień ziemi".

Santorini zmaga się z wzmożoną aktywnością sejsmicznąPAP/EPA/ORESTIS PANAGIOTOU

Brak zniszczeń

Według greckiego wulkanologa nawet trzęsienie ziemi o magnitudzie 6 nie spowoduje poważnych konsekwencji dla okolicznych wysp. Hipocentra wstrząsów znajdują się w odległości 25-30 kilometrów od wysp Ios, Amorgos, Anafi i Santorini.

Pytany o to, czy ludzie przebywający na wyspach są bezpieczni, Wugiukalakis podkreślił, że osoby te "są w kiepskim stanie", bo do wstrząsów dochodzi z dużą częstotliwością, w związku z czym mieszkańcy i goście nie przesypiają nocy. - Jest to głównie problem natury psychologicznej - zauważył wulkanolog. Podkreślił, że do tej pory nie odnotowano żadnych szkód na wyspach.

Ponad 10 tysięcy ludzi ewakuowano z Santorini, na której co i rusz występują wstrząsy ziemi
Ponad 10 tysięcy ludzi ewakuowano z Santorini, na której co i rusz występują wstrząsy ziemiMonika Krajewska/Fakty TVN

Autorka/Autor:kw

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/ORESTIS PANAGIOTOU

Pozostałe wiadomości

W związku z odkształceniem wiru polarnego, w Polsce w najbliższym czasie może pojawić się prawdziwa zima - z mrozem oraz opadami śniegu, także na nizinach. Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek sprawdza, co widać w modelach meteorologicznych na drugą połowę lutego oraz początek marca.

"Wir polarny zaburzy spokój w pogodzie". W prognozach widać konkretny mróz

"Wir polarny zaburzy spokój w pogodzie". W prognozach widać konkretny mróz

Źródło:
tvnmeteo.pl

W nadchodzących dniach pogodę w Polsce kształtował będzie wyż Elvira. Przyniesie pogodną i słoneczną aurę. Odczuwalne będą natomiast nocne spadki temperatury, zwłaszcza na wschodzie i południu kraju. W nocy i nad ranem termometry mogą wskazać miejscami poniżej -10 stopni.

Antycyklon Elvira sprawi, że noce i poranki będą lodowate

Antycyklon Elvira sprawi, że noce i poranki będą lodowate

Źródło:
tvnmeteo.pl

Niektóre regiony stanu Kolorado zostały nawiedzone przez bardzo silne porywy wiatru. Na parkingu jednej z uczelni wiało tak bardzo, że z zaparkowanych pojazdów wylatywały szyby.

Wiało tak silnie, że powypadały szyby z aut

Wiało tak silnie, że powypadały szyby z aut

Źródło:
CNN, KRDO

Mieszkańcy wschodnich regionów Stanów Zjednoczonych szykują się na kolejne niebezpieczne burze śnieżne. Groźne zjawiska mają pojawić się w weekend i miejscami mogą skutkować dwa razy większymi opadami śniegu niż w ciągu ostatnich dwóch lat łącznie. Oprócz śnieżyc pojawić się mają również oblodzenia.

Nadchodzą kolejne burze śnieżne. Ich skutki może odczuć aż 80 milionów osób

Nadchodzą kolejne burze śnieżne. Ich skutki może odczuć aż 80 milionów osób

Źródło:
PAP

Ubiegłej nocy na niebie pojawiło się księżycowe halo. Zjawisko przybiera formę łuku lub okręgu, poprzez załamanie światła w atmosferze. Na Kontakt24 otrzymaliśmy kilka fotorelacji, w tym także zza naszej zachodniej granicy.

Wokół Księżyca pojawiła się świetlista obręcz

Wokół Księżyca pojawiła się świetlista obręcz

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Bardzo prosty test wykrywający ruch mikroorganizmów może być prawdziwą rewolucją w metodach wykrywania życia w kosmosie. Metoda opiera się na obserwacji reakcji mikrobów po wykorzystaniu odpowiednich czynników chemicznych. Pomysłodawcy nowego sposobu stwierdzili, że jest on znacznie tańszy i łatwiejszy do przeprowadzenia niż znane już technologie.

To może być rewolucja w poszukiwaniu życia pozaziemskiego

To może być rewolucja w poszukiwaniu życia pozaziemskiego

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Synoptycy IMGW wydali prognozę zagrożeń. Zarówno w weekend, jak i w poniedziałek pogoda nie będzie niebezpieczna. Jednak we wtorek w części kraju prognozowany jest silny mróz. Sprawdź, gdzie mogą pojawić się alerty.

IMGW może ostrzegać przed silnym mrozem. Prognoza zagrożeń

IMGW może ostrzegać przed silnym mrozem. Prognoza zagrożeń

Źródło:
IMGW

Pogoda dziś. Sobota 8.02 przyniesie dość dużo słońca, choć chmury na niebie też się pojawią. Termometry pokażą od 0 do 7 stopni Celsjusza. Biomet będzie niekorzystny.

Pogoda na dziś - sobota 8.02. Szansa na słońce i do 7 stopni

Pogoda na dziś - sobota 8.02. Szansa na słońce i do 7 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,1 nawiedziło wybrzeże Sycylii. Zjawisku towarzyszyło kilka wstrząsów wtórnych. Jak przekazały służby, nie odnotowano żadnych uszkodzeń budynków. Straż otrzymała setki telefonów od zaniepokojonych mieszkańców.

Trzęsienie ziemi u wybrzeży Sycylii

Trzęsienie ziemi u wybrzeży Sycylii

Źródło:
ANSA, tvnmeteo.pl, USGS, Adnkronos

Koreę Południową nawiedziły śnieżyce i silny wiatr. Kilkaset lotów odwołano na lotnisku znajdującym się na popularnej wśród turystów wyspie Czedżu. Z powodu groźnej pogody utknęły tysiące podróżnych.

Setki odwołanych lotów, tysiące turystów utknęły na wyspie

Setki odwołanych lotów, tysiące turystów utknęły na wyspie

Źródło:
PAP, KoreaTimes

Dwie osoby zginęły w wyniku uderzenia tornada na południowym wschodzie USA w stanie Tennessee. To pierwsze ofiary śmiertelne tego typu żywiołu w kraju w tym roku. Zjawisko wyrządziło też poważne szkody materialne oraz pozbawiło mieszkańców prądu.

Pierwsze ofiary śmiertelne tornada w tym roku

Pierwsze ofiary śmiertelne tornada w tym roku

Źródło:
CNN, tvnmeteo.pl

Santorini od wielu dni nawiedza wzmożona aktywność sejsmiczna. Do tej pory ponad 10 tysięcy osób opuściło grecką wyspę w obawie przed wstrząsami i możliwymi osunięciami ziemi. Region odwiedził premier kraju Kiriakos Mitsotakis, zapewniając, że priorytetem władz będzie zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom oraz turystom.

10 tysięcy ludzi już uciekło. To może być nowy wulkan

10 tysięcy ludzi już uciekło. To może być nowy wulkan

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, Reuters, Protothema

IMGW podsumował dane klimatyczne za 2024 rok w Polsce. Jak wynika z raportu Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, miniony rok był najcieplejszym w historii prowadzenia pomiarów meteorologicznych.

Takiego roku jeszcze nie było. Alarmujące dane IMGW

Takiego roku jeszcze nie było. Alarmujące dane IMGW

Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Ponad sto jadowitych węży z rodziny zdradnicowatych znaleziono na terenie posiadłości położonej w zachodniej części Sydney. Gadów było tak dużo, że łapacze węży poprosili o pomoc właściciela domu.

Ponad sto jadowitych węży na jednym podwórku

Ponad sto jadowitych węży na jednym podwórku

Źródło:
rnz.co.nz, ABC News

Woda w kanale Sarandí na przedmieściach Buenos Aires zrobiła się intensywnie czerwona. Sytuacja zaniepokoiła mieszkańców okolicy, którzy mówią, że wcześniej woda miała również inne kolory.

Woda w kanale zrobiła się czerwona. Mieszkańcy o możliwej przyczynie

Woda w kanale zrobiła się czerwona. Mieszkańcy o możliwej przyczynie

Źródło:
BBC, Reuters

Japonia kolejny dzień zmaga się z falą intensywnych opadów śniegu. W prefekturze Aomori, w północnej część wyspy Honsiu, pokrywa śnieżna sięgnęła niemal czterech metrów. W miastach służby walczą z zasypanymi drogami.

Pokrywa śnieżna sięga miejscami prawie czterech metrów

Pokrywa śnieżna sięga miejscami prawie czterech metrów

Źródło:
Reuters, The Guardian, mainichi.jp, japantimes.co.jp

Australijscy naukowcy po raz pierwszy w historii stworzyli kangurze zarodki z pomocą zapłodnienia in vitro (IVF). Według badaczy to przełomowe osiągnięcie, które pewnego dnia może pomóc w ratowaniu zagrożonych gatunków.

Pierwszy zarodek kangura z zapłodnienia in vitro

Pierwszy zarodek kangura z zapłodnienia in vitro

Źródło:
CNN, The University of Queensland

Powódź błyskawiczna nawiedziła w czwartek miasto Nazca położone w południowo-zachodniej części Peru, w regionie Ica. Była następstwem intensywnych opadów deszczu.

Ogromne ilości błota, kamieni i gruzu wdarły się do miasta. Nagranie

Ogromne ilości błota, kamieni i gruzu wdarły się do miasta. Nagranie

Źródło:
Reuters

W czwartkowy wieczór doszło do koniunkcji Księżyca i Jowisza. Nasz naturalny satelita i gazowy olbrzym jasno świeciły na niebie. Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcie tego wyjątkowego zjawiska.

Koniunkcja Księżyca i Jowisza. Pokazaliście, jak wyglądała

Koniunkcja Księżyca i Jowisza. Pokazaliście, jak wyglądała

Aktualizacja:
Źródło:
"Z głową w gwiazdach"

- Przygotowywałem się od etapu do etapu, natomiast nigdy nie wiedziałem, dokąd zajdę - tak wspominał proces selekcji na astronautę dr Sławosz Uznański-Wiśniewski. Astronauta opowiadał w "Faktach po Faktach" w TVN24 o tym, jak wyglądają przygotowania do misji i co wraz z nim trafi na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

"Przygotowywałem się od etapu do etapu, natomiast nigdy nie wiedziałem, dokąd zajdę"

"Przygotowywałem się od etapu do etapu, natomiast nigdy nie wiedziałem, dokąd zajdę"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

W środę w Gdańsku doszło do poważnego pożaru i wydany został alert RCB przed możliwie toksycznym dymem. Symulacja Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej pokazała, że przy niekorzystnej aurze takie zanieczyszczenia potrafią podróżować daleko.

Co stało się z dymem z pożaru w Gdańsku? Wyliczenia IMGW

Co stało się z dymem z pożaru w Gdańsku? Wyliczenia IMGW

Źródło:
IMGW CMM

2025 rok zaczął się od najgorętszego stycznia w historii - wynika z danych unijnego programu Copernicus. W ubiegłym miesiącu średnia globalna temperatura była wyższa o około 1,75 stopnia Celsjusza w porównaniu do czasów sprzed epoki przemysłowej. Ku zaskoczeniu naukowców, styczniowy rekord został pobity pomimo rozwijającego się zjawiska La Nina, które często prowadzi do spadku temperatury.

I bez El Nino świat się zagotował. Za nami najgorętszy styczeń w historii

I bez El Nino świat się zagotował. Za nami najgorętszy styczeń w historii

Źródło:
Reuters, Copernicus, WWF

W ludzkich mózgach znajduje się coraz więcej plastiku. Analiza składu tkanek pobranych od zmarłych wykazała, że w ciągu ośmiu lat zawartość nanoplastików w mózgach wzrosła o połowę. Jest to niepokojące, ponieważ tworzywa sztuczne zawierają wiele związków i domieszek, których wpływ na nasze zdrowie wciąż nie został dobrze zbadany.

Nawet pół procent naszych mózgów może być z plastiku

Nawet pół procent naszych mózgów może być z plastiku

Źródło:
PAP, CNN, Nature Medicine

Mieszkańcy Brazylii zmagają się z falą gorąca. Na południowym wschodzie kraju temperatura maksymalna w ostatnich dniach wynosi około 35 stopni Celsjusza. Z powodu upału wiele osób korzysta z plaż w nocy, gdy skwar nie jest tak dokuczliwy.

Tłumy na plażach w nocy. W ciągu dnia panuje ekstremalny upał

Tłumy na plażach w nocy. W ciągu dnia panuje ekstremalny upał

Źródło:
Reuters

Na portugalskiej wyspie Terceira osunęła się ziemia. Jak przekazały lokalne władze, miało to związek z aktywnością sejsmiczną wulkanu Santa Barbara. Na ten moment nie ma informacji o poszkodowanych ani poważnych zniszczeniach.

Osuwisko na portugalskiej wyspie. Miało związek z aktywnością sejsmiczną wulkanu

Osuwisko na portugalskiej wyspie. Miało związek z aktywnością sejsmiczną wulkanu

Źródło:
PAP, El Observador

Miniona noc była wyjątkowo intensywna dla ratowników Grupy Karkonoskiej GOPR. Przeprowadzono trzy różne akcje, w tym jedną we współpracy z czeską Horská služba Krkonoše.

Wyjątkowo intensywna noc dla ratowników GOPR

Wyjątkowo intensywna noc dla ratowników GOPR

Źródło:
GOPR

Vallis Schrodinger i Vallis Planck to kaniony, które znajdują się w okolicach południowego bieguna Księżyca, po stronie, której nie widzimy z Ziemi. Nowe analizy amerykańskich naukowców rzucają więcej światła na możliwe przyczyny ich powstania.

Wystarczyło 10 minut, by na Księżycu powstały ogromne kaniony

Wystarczyło 10 minut, by na Księżycu powstały ogromne kaniony

Źródło:
sciencealert.com