Santorini. "Boimy się, ale nie chcemy panikować. Niestety wstrząsy nie ustają"

Aktualizacja:
Źródło:
AP, Reuters, PAP, GreekReporter
Mieszkańcy i turyści uciekają z Santorini
Mieszkańcy i turyści uciekają z SantoriniReuters
wideo 2/9
Mieszkańcy i turyści uciekają z SantoriniReuters

Santorini od kilku dni nawiedzają wstrząsy sejsmiczne. Wielu mieszkańców oraz turystów jest zaniepokojonych niekończącym się drżeniem ziemi, dlatego w pośpiechu opuszczają wyspę. Miejsca na statkach i w samolotach rozchodzą się w mgnieniu oka.

Od 31 stycznia seria ponad 200 wstrząsów sejsmicznych nawiedziła greckie wyspy na Morzu Egejskim. Epicentrum znajdowało się pomiędzy wyspami Santorini i Amorgos. Najmocniejszy jak do tej pory wstrząs miał magnitudę 5 i został odnotowany w poniedziałek przed południem - podała amerykańska agencja United States Geological Survey (USGS), która monitoruje trzęsienia ziemi na całym świecie.

W poniedziałek grecki portal Protothema podał, że w zatoce Athinios na skutek ciągłych wstrząsów doszło do serii osunięć ziemi. Nie ma doniesień o rannych ani o szkodach, ale z uwagi na możliwość wystąpienia silniejszych wstrząsów lokalne władze zdecydowały się na wprowadzenie środków ostrożności.

- Mamy do czynienia z bardzo intensywnym zjawiskiem geologicznym - powiedział premier Grecji Kyriakos Mitsotakis. - Chcę poprosić naszych obywateli przede wszystkim o zachowanie spokoju i słuchanie instrukcji Obrony Cywilnej - dodał.

Trzęsienie ziemi na Santorini. Reakcja polskiej ambasady

Ambasada Rzeczpospolitej Polskiej przekazała, że według sejsmologów wstrząsy mają charakter tektoniczny i nie są związane z aktywnością wulkanu na Santorini. Dodano, że eksperci podchodzą ostrożnie do oceny tego zjawiska i ewentualnej jego eskalacji.

Podano, że informacje na temat sytuacji sejsmicznej można uzyskać, dzwoniąc na grecki numer alarmowy 112 lub w mediach społecznościowych 112 (Facebook, X). Warto też śledzić stronę Organizacji ds. Przewidywania Trzęsień Ziemi i Ochrony Przed Nimi (oasp.gr). Organizacja przygotowała dla turystów materiały informacyjne na temat tego, jak zachować się przed, w trakcie i po wystąpieniu trzęsienia ziemi.

Greckie służby w gotowości

Na wyspach na Morzu Egejskim - Santorini, Amorgos, Anafi i Ios - wprowadzono środki zapobiegawcze. W poniedziałek zamknięto szkoły w regionie. Lekcje nie będą odbywały się również we wtorek.

Straż pożarna została postawiona w stan gotowości. Na Santorini przybył zespół ratowniczy z psami. Rozstawiono namioty, wezwano do opróżnienia basenów z wody. Niektórzy w obawie przed silniejszymi wstrząsami spędzili noc w samochodach albo w specjalnie wyznaczonych do tego przez władze strefach.

- Środki te mają charakter zapobiegawczy, a władze pozostaną czujne - powiedział minister obrony cywilnej Vasilis Kikilias w niedzielę wieczorem po nadzwyczajnym posiedzeniu rządu w Atenach.

Na Santorini i Amorgos opublikowano mapy przedstawiające punkty zbiórki i plany ewakuacji. Służby zaapelowały do mieszkańców, żeby unikali dużych zgromadzeń wewnątrz budynków i zbliżania się do opuszczonych zabudowań. Dodano, że w razie wystąpienia silnych wstrząsów należy ewakuować się z obszarów przybrzeżnych.

Panika na ulicach

Niektórzy mieszkańcy i turyści udali się do biur podróży w poszukiwaniu biletów na samoloty lub statki, aby opuścić wyspę. Jak przekazały lokalne media, promy wypływające z Santorini są pełne pasażerów.

- Trzęsienia ziemi występują cały czas, nieprzerwanie od trzech dni, co pięć minut. Nie ustają, a cała wyspa jest w szoku. Przez trzy dni szukaliśmy biletów na promy lub samoloty, ale nie mogliśmy żadnych znaleźć - relacjonował 35-letni Tzanis Lignos. Mężczyzna dodał, że w niedzielę wieczorem niemal udało mu się zarezerwować lot, jednak w ostatniej chwili jedno z potrzebnych jego rodzinie miejsc zostało wykupione. - Wszystkie samoloty były zajęte. Dodali kilka dodatkowych lotów, ale bilety są naprawdę drogie - kosztują nawet 300-350 euro [1260-1470 złotych - przyp. red.] za osobę. Na szczęście w końcu znaleźliśmy miejsca na statku dla mnie, mojej żony i dzieci - dodał.

Dodatkowe rejsy na trasie Santorini - Ateny mają odbywać się także we wtorek.

- Wstrząsy występują cały czas. Są intensywne, odczuwamy je. Byliśmy cierpliwi przez trzy dni, ale dziś sytuacja się mocno pogorszyła, więc stwierdziliśmy, że wyjedziemy na tyle dni, ile będzie potrzeba, żeby to wszystko się uspokoiło. Jedziemy do Naksos, gdzie mamy krewnych - powiedziała 72-letnia Zoi Lignou.

Grecy są zdenerwowani niekończącymi się drganiamiReuters

"Nikt nie mógł spać"

Według portalu Protothema, na Santorini w poniedziałek wybuchła panika. Doszło do niej po otrzymaniu przez mieszkańców alertu ostrzegawczego, w którym poinformowano o ograniczeniu dostępu do trzech obszarów. "Mieszkańcy i turyści w strachu i pośpiechu opuścili domy, gdy otrzymali wiadomości" - napisano. Rozmówcy serwisu przyznali, że nie są przyzwyczajeni do otrzymywania takich alertów, dlatego się przestraszyli.

- Wczoraj w nocy nikt nie mógł spać - ani moja żona, ani mój syn. [...] W naszym domu był straszny hałas. Wybiegliśmy na zewnątrz, nie mogliśmy tam dłużej zostać - powiedział Lignos.

- Nigdy nie czułem czegoś takiego [...] - opowiadał w rozmowie z agencją Associated Press Michalis Gerontakis, dyrygent filharmonii na Santorini. - Ziemia trzęsie się co 10 lub 20 minut. Wszyscy są zaniepokojeni, niektórzy z nas to ukrywają, żeby nie wywoływać paniki - dodał.

- To trochę niepokojące. Boimy się, ale nie chcemy panikować. Niestety wstrząsy nie ustają - stwierdziła Eirini Roussou, 45-letnia właścicielka jednej z aptek.

Mapa wstrząsów w okolicach Santorini w ciągu ostatnich 24 godzinUSGS

Może pojawić się jeszcze silniejszy wstrząs

Zdaniem władz kraju wstrząsy nie są związane z aktywnością wulkaniczną i zaczynają już słabnąć. Eksperci uspokajają i podkreślają, że są one powiązane z ruchami tektonicznymi. Nie wykluczają jednak możliwości wystąpienia silnego wstrząsu o magnitudzie sięgającej nawet 6.

- Albo będziemy mieć nagromadzenie trzęsień ziemi o maksymalnej magnitudzie około 4,5-4,7 [...] albo będziemy mieć większe zdarzenie sejsmiczne, które może wywołać tsunami. Przygotowujemy się na te scenariusze - powiedział greckim mediom Athanasios Ganas z Instytutu Geodynamiki w Atenach.

Grecja jest krajem przyzwyczajonym do wzmożonej aktywności sejsmicznej, ponieważ leży na wielu liniach uskoków płyt tektonicznych. Przeważnie ich epicentra zlokalizowane są na morzu i nie ma ofiar śmiertelnych. Za obecne ukształtowanie Grecji odpowiada erupcja, do której doszło około 1600 roku przed naszą erą. Zdaniem badaczy, było to jedno z najsilniejszych zjawisk tego typu na naszym kontynencie.

Autorka/Autor:kw,ast/dd

Źródło: AP, Reuters, PAP, GreekReporter

Źródło zdjęcia głównego: Reuters

Pozostałe wiadomości

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował długoterminową prognozę eksperymentalną na wiosnę i początek lata. Czy nadchodzące tygodnie przyniosą ze sobą powiew zimy, czy też nad naszym krajem rozgości się ciepło? Sprawdź przewidywania meteorologów.

Wiosna może być inna niż zazwyczaj. Mamy prognozę

Wiosna może być inna niż zazwyczaj. Mamy prognozę

Źródło:
IMGW

Przed nami coraz chłodniejsze dni i mroźniejsze noce. Sprawdź 16-dniową prognozę temperatury, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nadciąga mroźny podmuch ze wschodu

Pogoda na 16 dni: nadciąga mroźny podmuch ze wschodu

Źródło:
tvnmeteo.pl

Trzęsienia ziemi na Santorini nie ustają. - W niedzielę wieczorem w ciągu 15 minut odnotowano 10 niewielkich wstrząsów - powiedziała reporterka TVN24 Dominika Ziółkowska, która relacjonuje sytuację na miejscu.

"Był wyczuwalny ostrożny optymizm". Reporterka TVN24 o sytuacji na Santorini

"Był wyczuwalny ostrożny optymizm". Reporterka TVN24 o sytuacji na Santorini

Źródło:
PAP, TVN24

Miniona noc była mroźna w wielu regionach Polski. Temperatura minimalna przy gruncie spadła do -14 stopni Celsjusza w Kozienicach. Sprawdź, gdzie jeszcze ścisnął mróz. 

Przy gruncie -14 stopni. Zeszła noc była mroźna

Przy gruncie -14 stopni. Zeszła noc była mroźna

Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Po dokładniejszych obserwacjach wzrosło ryzyko kolizji asteroidy 2024 YR4 z Ziemią w 2032 roku. Eksperci zapewnili jednak, że nie ma powodów do niepokoju. Ustalenie, czy rzeczywiście znajdujemy się na kursie kolizyjnym, to bowiem złożony proces, a prawdopodobieństwo zderzenia jeszcze wielokrotnie się zmieni.

Ryzyko kolizji asteroidy 2024 YR4 z Ziemią wzrosło niemal dwukrotnie

Ryzyko kolizji asteroidy 2024 YR4 z Ziemią wzrosło niemal dwukrotnie

Źródło:
space.com, O kosmosie i astronautyce - Adam Hurcewicz, tvnmeteo.pl

40-letni turysta poślizgnął się i upadł na szlaku, w wyniku czego złamał nogę. Do wypadku doszło w niedzielę we włoskiej miejscowości Pintura di Bolognola.

Poślizgnął się na szlaku i złamał nogę. Akcja ratunkowa

Poślizgnął się na szlaku i złamał nogę. Akcja ratunkowa

Źródło:
ENEX, picchionews.it

Fala mrozu nadciągnęła nad Iran. W niedzielę władze wydały nakaz zamknięcia szkół i urzędów publicznych w co najmniej dziesięciu stanach, aby zaoszczędzić energię elektryczną. Do części Irańczyków zaapelowano, by ograniczyli przemieszczanie się z powodu obfitych opadów śniegu.

Spadło pół metra śniegu, szkoły i urzędy zamknięte przez mróz

Spadło pół metra śniegu, szkoły i urzędy zamknięte przez mróz

Źródło:
PAP, Reuters

Pogoda na dziś. Poniedziałek 10.02 w całym kraju okaże się słoneczny. Chociaż temperatura miejscami nie wzrośnie powyżej zera, a we wszystkich regionach zapanuje chłód, warunki biometeorologiczne mają nam sprzyjać.

Pogoda na dziś - poniedziałek 10.02. Pogodne niebo wynagrodzi nam chłód

Pogoda na dziś - poniedziałek 10.02. Pogodne niebo wynagrodzi nam chłód

Źródło:
tvnmeteo.pl

Minionej nocy mogliśmy podziwiać na niebie fascynujące zjawisko - koniunkcję Księżyca i Marsa. Jak przekazał Karol Wójcicki, autor bloga "Z głową w gwiazdach", odległość między ciałami niebieskimi była naprawdę nieduża.

Koniunkcja Księżyca i Marsa na Waszych zdjęciach

Koniunkcja Księżyca i Marsa na Waszych zdjęciach

Aktualizacja:
Źródło:
"Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl

Środkowoazjatyckie wydry rzeczne prawdopodobnie zniknęły z Kirgistanu. Badacze wyjaśnili, że w niegdysiejszym głównym siedlisku tego gatunku w Azji Środkowej od 2023 roku nie zaobserwowano ani jednego zwierzęcia. Jak podkreślili, ich zniknięcie może mieć poważne konsekwencje nie tylko dla kirgiskich ekosystemów.

Ten kraj był ważnym siedliskiem wydr. Teraz nie pozostała tam ani jedna

Ten kraj był ważnym siedliskiem wydr. Teraz nie pozostała tam ani jedna

Źródło:
24.kg, AFP

Na całym terytorium Kazachstanu wprowadzono jedną strefę czasową. Jak donoszą miejscowe media, od jedenastu miesięcy nie ustają spory i protesty przeciwko temu rozwiązaniu.

Jedna strefa czasowa zamiast dwóch. Protesty nie ustają od prawie roku

Jedna strefa czasowa zamiast dwóch. Protesty nie ustają od prawie roku

Źródło:
PAP

Włoscy badacze wykorzystali modele matematyczne, by stworzyć sposób na ugotowanie idealnego jajka. Metoda jest czasochłonna, ale pozwala uzyskać aksamitne żółto i miękkie, stałe białko. Na czym ona dokładnie polega?

Dzięki tej naukowej metodzie ugotujesz idealne jajko

Dzięki tej naukowej metodzie ugotujesz idealne jajko

Źródło:
PAP, BBC

Zespół biologów morskich z organizacji pozarządowej Condrik-Tenerife uchwycił na nagraniu bardzo rzadko spotykaną rybę głębinową Melanocetus johnsonii z rodziny Melanocetidae. Pojawiła się zaledwie dwa kilometry od wybrzeża Teneryfy.

"Wracaliśmy do portu, kiedy zobaczyłam w wodzie coś czarnego"

"Wracaliśmy do portu, kiedy zobaczyłam w wodzie coś czarnego"

Źródło:
surinenglish.com, canarianweekly.com

Pewna psotna małpa przyczyniła się do ogólnokrajowej awarii prądu na Sri Lance. Zwierzę dostało się stacji elektroenergetycznej w okolicach Kolombo. Usterki przez wiele godzin nie udało się naprawić.

Cała wyspa bez prądu. Awarię wywołała małpa

Cała wyspa bez prądu. Awarię wywołała małpa

Źródło:
PAP

Hektary gołej ziemi zamiast grubej warstwy śniegu - tak aktualnie prezentuje się Alaska, jeden z najzimniejszych regionów Stanów Zjednoczonych. Drastycznie szybkie topnienie pokrywy śnieżnej oraz brak nowych zimowych opadów mogą mieć szereg poważnych konsekwencji.

Niegdyś biała, teraz zielona. Alaska traci śnieg w zastraszającym tempie

Niegdyś biała, teraz zielona. Alaska traci śnieg w zastraszającym tempie

Źródło:
livescience.com

Ptasia grypa niepokoi władze Nowego Jorku. Po prewencyjnych kontrolach na targach żywego drobiu stwierdzono kilka przypadków zakażenia wirusem H5N1 u ptactwa. Zwierzęta wybito, by choroba nie rozprzestrzeniła się jeszcze bardziej.

Zamykają targi, wybijają zakażone zwierzęta. Ptasia grypa rozprzestrzenia się w Nowym Jorku

Zamykają targi, wybijają zakażone zwierzęta. Ptasia grypa rozprzestrzenia się w Nowym Jorku

Źródło:
PAP

Od kilku dni grecką wyspę Santorini dotykają umiarkowane trzęsienia ziemi. Według nowych prognoz, sytuacja zaczyna się już stabilizować, a ryzyko wystąpienia zjawisk o większej sile staje się coraz mniej prawdopodobne.

Zmiana nastrojów na Santorini. Sytuacja zaczyna się stabilizować

Zmiana nastrojów na Santorini. Sytuacja zaczyna się stabilizować

Źródło:
PAP

W związku z odkształceniem wiru polarnego, w Polsce w najbliższym czasie może pojawić się prawdziwa zima - z mrozem oraz opadami śniegu, także na nizinach. Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek sprawdza, co widać w modelach meteorologicznych na drugą połowę lutego oraz początek marca.

"Wir polarny zaburzy spokój w pogodzie". W prognozach widać konkretny mróz

"Wir polarny zaburzy spokój w pogodzie". W prognozach widać konkretny mróz

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na Morzu Karaibskim wystąpiło bardzo silnie trzęsienie ziemi. Miało magnitudę 7,6. Przez kilka godzin obowiązywało ostrzeżenie o potencjalnym tsunami.

Trzęsienie ziemi u wybrzeży Hondurasu. Miało magnitudę 7,6

Trzęsienie ziemi u wybrzeży Hondurasu. Miało magnitudę 7,6

Źródło:
PAP, Reuters

Policja z australijskiego stanu Queensland donosi, że znalazła ludzkie szczątki w ciele krokodyla. Funkcjonariusze przypuszczają, że należą one do poszukiwanego od ponad tygodnia 60-letniego mężczyzny.

Ludzkie szczątki w ciele krokodyla. Mogą należeć do zaginionego 60-latka 

Ludzkie szczątki w ciele krokodyla. Mogą należeć do zaginionego 60-latka 

Źródło:
mypolice.qld.gov.au, ABC

Smog spowił w sobotę stolicę Kirgistanu. Mieszkańcy Biszkeku zakrywali nosy szalikami i maskami, aby chronić się przed szkodliwym powietrzem. - Prawie wszystkie dzieci mają alergie, nie mogą wziąć głębokiego oddechu. Dlaczego? Ponieważ powietrze jest trujące - powiedziała Aly Abaskanova, mieszkanka Biszkeku.

"Nie da się oddychać, oczy szczypią"

"Nie da się oddychać, oczy szczypią"

Źródło:
Reuters

Kolejna fala obfitych opadów śniegu, związana z napływem zimnych mas powietrza, nawiedziła w sobotę Japonię. Najintensywniej padało wzdłuż wybrzeża Morza Japońskiego i na północy kraju. Odwołano dziesiątki lotów, występują utrudnienia w kursowaniu pociągów.

Odwołane loty, auta pod śniegiem. Zima nie odpuszcza

Odwołane loty, auta pod śniegiem. Zima nie odpuszcza

Źródło:
NHK World Japan, Reuters

Niektóre regiony stanu Kolorado zostały nawiedzone przez bardzo silne porywy wiatru. Na parkingu jednej z uczelni wiało tak bardzo, że z zaparkowanych pojazdów wylatywały szyby.

Wiało tak silnie, że powypadały szyby z aut

Wiało tak silnie, że powypadały szyby z aut

Źródło:
CNN, KRDO

Trzęsienia ziemi na Santorini nie ustają. Grecki wulkanolog George Wugiukalakis przedstawił dwa główne scenariusze, które mogą ziścić się w kolejnych dniach. Wyspę nieustannie mogą dotykać umiarkowane drgania sejsmiczne, jednak niewykluczone jest też wystąpienie znacznie silniejszego wstrząsu.

Co czeka Santorini? Ekspert o dwóch możliwych scenariuszach

Co czeka Santorini? Ekspert o dwóch możliwych scenariuszach

Źródło:
PAP

Mieszkańcy wschodnich regionów Stanów Zjednoczonych szykują się na kolejne niebezpieczne burze śnieżne. Groźne zjawiska mają pojawić się w weekend i miejscami mogą skutkować dwa razy większymi opadami śniegu niż w ciągu ostatnich dwóch lat łącznie. Oprócz śnieżyc pojawić się mają również oblodzenia.

Nadchodzą kolejne burze śnieżne. Ich skutki może odczuć aż 80 milionów osób

Nadchodzą kolejne burze śnieżne. Ich skutki może odczuć aż 80 milionów osób

Źródło:
PAP

Wioska Jinping w chińskiej prowincji Syczuan została częściowo zasypana przez masy ziemi. Osuwisko zniszczyło co najmniej 10 domów, za zaginionych uważa się 30 osób. Na razie nie wiadomo, co było przyczyną katastrofy.

Ziemia przysypała część wioski. Dziesiątki zaginionych

Ziemia przysypała część wioski. Dziesiątki zaginionych

Źródło:
PAP, SCMP

Foka wkradła się do hotelu położonego w mieście Vlissingen w południowo-zachodniej części Holandii. Zwierzę wczołgało się do jednego z pokoi i wywołało małe zamieszanie.

Foka w pokoju hotelowym. "Nigdy czegoś takiego nie doświadczyłam"

Foka w pokoju hotelowym. "Nigdy czegoś takiego nie doświadczyłam"

Źródło:
VRT

Ubiegłej nocy na niebie pojawiło się księżycowe halo. Zjawisko przybiera formę łuku lub okręgu, poprzez załamanie światła w atmosferze. Na Kontakt24 otrzymaliśmy kilka fotorelacji, w tym także zza naszej zachodniej granicy.

Wokół Księżyca pojawiła się świetlista obręcz

Wokół Księżyca pojawiła się świetlista obręcz

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Bardzo prosty test wykrywający ruch mikroorganizmów może być prawdziwą rewolucją w metodach wykrywania życia w kosmosie. Metoda opiera się na obserwacji reakcji mikrobów po wykorzystaniu odpowiednich czynników chemicznych. Pomysłodawcy nowego sposobu stwierdzili, że jest on znacznie tańszy i łatwiejszy do przeprowadzenia niż znane już technologie.

To może być rewolucja w poszukiwaniu życia pozaziemskiego

To może być rewolucja w poszukiwaniu życia pozaziemskiego

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Koreę Południową nawiedziły śnieżyce i silny wiatr. Kilkaset lotów odwołano na lotnisku znajdującym się na popularnej wśród turystów wyspie Czedżu. Z powodu groźnej pogody utknęły tysiące podróżnych.

Setki odwołanych lotów, tysiące turystów utknęły na wyspie

Setki odwołanych lotów, tysiące turystów utknęły na wyspie

Źródło:
PAP, KoreaTimes

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,1 nawiedziło wybrzeże Sycylii. Zjawisku towarzyszyło kilka wstrząsów wtórnych. Jak przekazały służby, nie odnotowano żadnych uszkodzeń budynków. Straż otrzymała setki telefonów od zaniepokojonych mieszkańców.

Trzęsienie ziemi u wybrzeży Sycylii

Trzęsienie ziemi u wybrzeży Sycylii

Źródło:
ANSA, tvnmeteo.pl, USGS, Adnkronos

Dwie osoby zginęły w wyniku uderzenia tornada na południowym wschodzie USA w stanie Tennessee. To pierwsze ofiary śmiertelne tego typu żywiołu w kraju w tym roku. Zjawisko wyrządziło też poważne szkody materialne oraz pozbawiło mieszkańców prądu.

Pierwsze ofiary śmiertelne tornada w tym roku

Pierwsze ofiary śmiertelne tornada w tym roku

Źródło:
CNN, tvnmeteo.pl

IMGW podsumował dane klimatyczne za 2024 rok w Polsce. Jak wynika z raportu Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, miniony rok był najcieplejszym w historii prowadzenia pomiarów meteorologicznych.

Takiego roku jeszcze nie było. Alarmujące dane IMGW

Takiego roku jeszcze nie było. Alarmujące dane IMGW

Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Ponad sto jadowitych węży z rodziny zdradnicowatych znaleziono na terenie posiadłości położonej w zachodniej części Sydney. Gadów było tak dużo, że łapacze węży poprosili o pomoc właściciela domu.

Ponad sto jadowitych węży na jednym podwórku

Ponad sto jadowitych węży na jednym podwórku

Źródło:
rnz.co.nz, ABC News