Hiszpania: śnieżyce i chaos komunikacyjny w Pirenejach. Francja: ulewy, zagrażają powodzie

Autor:
ps
Źródło:
ENEX, heraldo.es, tvnmeteo.pl

Utrudnienia i zagrożenia pogodowe na granicy Hiszpanii i Francji. W Hiszpanii śnieżyce spowodowały chaos komunikacyjny na drogach w Pirenejach. Na niżej położonych terenach występują ulewy, podobnie jak na południowym zachodzie Francji, gdzie po ulewach rzeki wystąpiły z brzegów, zalewając okoliczne tereny. Obowiązują alerty meteorologiczne.

W niedzielę w Pirenejach w Hiszpanii spadło do 30 centymetrów śniegu na terenach powyżej 1300 metrów nad poziomem morza. W związku z ryzykiem zejścia lawin zamknięto cztery drogi. Efekt: chaos komunikacyjny. Niektóre miejsca są odcięte od świata.

Zablokowany dojazd do hoteli

Od poniedziałku nie można dojechać do hotelu z kompleksem termalnym w gminie Panticosa. Odcięty został również dojazd do ośrodka uzdrowiskowego w gminie Benasque. Ostatni goście opuścili go przed godziną 11.30 w poniedziałek, a kolejne rezerwacje zostały anulowane.

Opady sparaliżowały ruch drogowy również w okolicach Andory. Zamknięty został tunel Puymorens we Francji. Po francuskiej stronie granicy z Hiszpanią nieczynne jest przejście Col du Pourtalet.

Ostrzeżenia przed ulewami i powodzią

Poniżej 1300 m n.p.m. w północnej Hiszpanii wystąpiły ulewy. W gminie Canfranc spadło 58 litrów wody na metr kwadratowy. Według krajowej agencji meteorologicznej w poniedziałek w niektórych miejscach możliwe są opady o sumie do 60 l/mkw. w ciągu 12 godzin, jednak na wyżej położonych terenach może spaść ponad 100 l/mkw. Eksperci ostrzegają przed powodzią w rejonie górnego biegu rzeki Ebro.

Dla kilku regionów Hiszpanii wydano alerty alerty meteorologiczne drugiego i pierwszego stopnia przed wysokimi falami, wiatrem, opadami deszczu i śniegu.

Na południu Francji wylały rzeki

W południowo-zachodniej Francji po weekendowych ulewach wylały rzeki. Do gwałtownego wzrostu poziomu wody w rzekach przyczyniło się również szybkie topnienie pokrywy śnieżnej w górach w wyniku napływu ciepłego powietrza.

W kilku regionach ogłoszono czerwone alarmy, najwyższego stopnia, przed powodziami.

Autor:ps

Źródło: ENEX, heraldo.es, tvnmeteo.pl