"Denga nadchodzi". Przegrzanie Ziemi tylko pogarsza sytuację

Źródło:
LiveScience, AFP
Argentyna walczy z roznoszoną przez komary dengą. Wideo archiwalne z kwietnia 2023 roku
Argentyna walczy z roznoszoną przez komary dengą. Wideo archiwalne z kwietnia 2023 rokuReuters
wideo 2/2
Argentyna walczy z roznoszoną przez komary dengą. Wideo archiwalne z kwietnia 2023 rokuReuters

Blisko 20 procent przypadków zachorowania na dengę, chorobę przenoszoną przez komary, można przypisać zmianom klimatycznym - wynika z najnowszej analizy naukowców. Jeśli nie zostaną podjęte działania mające powstrzymać globalne ocieplenie, liczba zachorowań przypisana kryzysowi klimatycznemu do 2050 roku może wzrosnąć nawet do 60 procent.

Naukowcy przeanalizowali dane z 1,5 miliona zakażeń dengą, które odnotowano w 21 krajach Azji i obu Ameryk w latach 1993-2019. Badania obejmowały tylko kraje, w których choroba występuje endemicznie, co oznacza, że pojawia się w tych regionach regularnie. Specjaliści wzięli pod uwagę czynniki, które mogą wpływać na wskaźniki infekcji, w tym rosnące temperatury, zmieniające się wzorce opadów i zmiany gęstości zaludnienia. Następnie wykorzystali narzędzia statystyczne, aby ustalić, że spośród tych czynników rosnące temperatury były szczególnie odpowiedzialne za 19 procent zakażeń dengą.

Badanie, którego wyniki zaprezentowano w sobotę na corocznym spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Medycyny Tropikalnej i Higieny w Nowym Orleanie, nie zostało jeszcze poddane recenzji naukowej.

- Denga jest naprawdę pierwszą chorobą, na której należy się skupić, ponieważ jest bardzo wrażliwa na klimat - powiedziała w rozmowie z agencją AFP Erin Mordecai, ekolożka chorób zakaźnych z Uniwersytetu Stanforda.

Ta choroba wirusowa jest przenoszona przez komary egipskie (łac. Aedes aegypti). Powoduje gorączkę i bóle ciała, a w niektórych przypadkach może być śmiertelna. Zazwyczaj jej występowanie ogranicza się do obszarów tropikalnych i subtropikalnych, ale rosnące temperatury doprowadziły do tego, że komary wkraczają na nowe obszary, zabierając ze sobą chorobę.

>>> SPRAWDŹ: Najgorsza epidemia dengi od lat

Powstrzymać emisję

- Działania ograniczające emisję dwutlenku węgla do atmosfery pomogłyby zapobiec potencjalnemu wzrostowi poziomowi globalnych infekcji - przekazała Mordecai.

Zdaniem naukowców, jeśli emisja dwutlenku węgla spadnie do zera po 2050 roku, ogólny wzrost liczby przypadków dengi będzie o siedem procent mniejszy lub nawet o 30 procent mniejszy w niektórych krajach.

Temperatura utrzymująca się zakresie 20-29 stopni Celsjusza jest idealna do rozprzestrzeniania się dengi. Zdaniem badaczy w wyższych partiach terenu w krajach takich jak Peru, Meksyk, Boliwia czy Brazylia, które ogrzeją się do tego zakresu temperatur, liczba przypadków dengi w ciągu najbliższych 25 lat może wzrosnąć nawet o 200 procent.

W analizie oszacowano także, że co najmniej 257 milionów ludzi żyje obecnie na obszarach, na których globalne ocieplenie może podwoić wskaźnik zachorowań na dengę w tym okresie. Niebezpieczeństwo to jest "kolejnym powodem, dla którego warto przejmować się zmianami klimatu" - uzupełniła Mordecai.

- Denga nadchodzi, a sytuacja pogorszy się w miejscach, które obecnie znajdują się w marginalnym zakresie temperatur [dla transmisji choroby - red.] - przekazała badaczka. Chodzi także o południowe części Ameryki Północnej czy Europy. Dzięki umiarkowanemu klimatowi w tych miejscach nie występuje obecnie wiele zakażeń dengą. Globalne ocieplenie może jednak oznaczać, że regiony te będą musiały zacząć zwiększać działania podejmowane w zakresie zdrowia publicznego, aby pomóc zmniejszyć populację komarów, a tym samym liczbę infekcji - ostrzegła Mordecai.

Większość osób zarażonych dengą ma łagodne objawy lub nie ma ich wcale, ale u niektórych pacjentów mogą wystąpić poważne powikłania, takie jak niewydolność narządów i krwawienie wewnętrzne. Około jednego procenta osób leczonych z powodu infekcji umiera z jej powodu, a liczba ta może wzrosnąć do 20 procent, jeśli nie podejmie się leczenia.

Komar egipski - gatunek przenoszący wirusa dengiShutterstock

Autorka/Autor:dd

Źródło: LiveScience, AFP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed opadami marznącego deszczu i gołoledzią. SMS-owy alert został wysłany na terytorium niemal całego kraju. Sprawdź szczegóły.

Alert RCB w prawie całej Polsce. "Uważaj na drodze i chodniku"

Alert RCB w prawie całej Polsce. "Uważaj na drodze i chodniku"

Źródło:
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa

Za nami pierwsza pełnia Księżyca w 2025 roku. Nocne niebo rozświetlił tak zwany Wilczy Księżyc. W tym czasie doszło także do innego niezwykłego wydarzenia - koniunkcji Srebrnego Globu z Marsem.

Pierwsza pełnia Księżyca w tym roku. Była wyjątkowa

Pierwsza pełnia Księżyca w tym roku. Była wyjątkowa

Źródło:
Kontakt24, nocneniebo.pl

Pogoda na dziś. We wtorek 14.01 w wielu miejscach kraju na drogach może być ślisko z powodu opadów maznącego deszczu. Termometry wskażą od -2 do 2 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - wtorek 14.01. Niebezpieczny marznący deszcz w połowie kraju

Pogoda na dziś - wtorek 14.01. Niebezpieczny marznący deszcz w połowie kraju

Źródło:
tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia meteorologiczne. Z komunikatu wynika, że we wtorek największym zagrożeniem będą opady marznące. Dla 16 województw wydano pomarańczowe alarmy. W północnych regionach obowiązują także ostrzeżenia przed silnym wiatrem.

Trudne warunki na drogach. Pomarańczowe alarmy IMGW

Trudne warunki na drogach. Pomarańczowe alarmy IMGW

Źródło:
IMGW

Fala mrozów nadciągnęła nad Europę. Na początku tygodnia termometry, między innymi we Francji i Hiszpanii, pokazały nawet -12 stopni Celsjusza. Za ochłodzenie odpowiedzialne są masy powietrza z północnej części Starego Kontynentu. Według prognoz mroźna aura może utrzymać się przez kilka dni.

Powiew chłodu w części Europy. "Najmroźniejszy poranek tej zimy"

Powiew chłodu w części Europy. "Najmroźniejszy poranek tej zimy"

Źródło:
ENEX, Aemet, Meteofrance

W Kalifornii wzrosły obawy o dalsze rozprzestrzenianie się pożarów. Strach wśród strażaków i mieszkańców budzą prognozy meteorologów, z których wynika, że w najbliższych godzinach w Los Angeles wystąpią kolejne silne podmuchy wiatru Santa Ana. Krajowa Służba Meteorologiczna (NWS) wydała najwyższe ostrzeżenie o "szczególnie niebezpiecznej sytuacji" związanej z poważnymi warunkami pożarowymi.

Wiatr w Los Angeles wzmaga się. "Przerażająca prognoza"

Wiatr w Los Angeles wzmaga się. "Przerażająca prognoza"

Źródło:
Rueters, CNN, PAP

Po weekendzie ze śnieżycami czeka nas szybka odwilż. W drugiej połowie tygodnia temperatura już w całej Polsce będzie dodatnia, a aura zmieni się na bardziej jesienną i mglistą.

Zwrot w pogodzie. Zmiana będzie duża

Zwrot w pogodzie. Zmiana będzie duża

Źródło:
tvnmeteo.pl

Po weekendowych intensywnych opadach Zakopane zmaga się z nadmiarem zalegającego na poboczach śniegu. W tym tygodniu planowane jego jego wywożenie z miasta.

Zakopane tonie w śniegu. Trzeba go wywozić z ulic

Zakopane tonie w śniegu. Trzeba go wywozić z ulic

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Do trzeciego, znacznego stopnia wzrosło zagrożenie lawinowe w Tatrach. W wyższych partiach gór panują bardzo trudne warunki turystyczne. Na Kasprowym Wierchu leży 85 centymetrów śniegu, a w Dolinie Pięciu Stawów Polskich jest go ponad metr.

Duże zagrożenie w Tatrach. "Mogą schodzić samoistnie"

Duże zagrożenie w Tatrach. "Mogą schodzić samoistnie"

Źródło:
PAP

Północ Grecji zasypał śnieg. Na drogach panują bardzo trudne warunki, niektórzy mieszkańcy są odcięci od prądu, ponadto zamknięto szkoły. Pogoda nagle pogorszyła się też w Atenach.

Zima natarła na Grecję. Ludzie bez prądu, autobusy stanęły

Zima natarła na Grecję. Ludzie bez prądu, autobusy stanęły

Źródło:
PAP

W wyniku intensywnych opadów deszczu w stanie Minas Gerais na południowym wschodzie Brazylii zginęło co najmniej 10 osób - poinformowały miejscowe władze. Wiele domów zostało zniszczonych przez lawiny błotne. Nieprzejezdnych jest kilkaset dróg.

Ziemia zasypała domy i drogi. Co najmniej 10 osób nie żyje

Ziemia zasypała domy i drogi. Co najmniej 10 osób nie żyje

Źródło:
PAP, Reuters

Silne trzęsienie ziemi nawiedziło w poniedziałek wieczorem czasu lokalnego prefekturę Miyazaki na południowym zachodzie Japonii. Służby ogłosiły ostrzeżenie przed tsunami dla tego regionu oraz prefektury Kochi.

Alert przed tsunami. Wcześniej zatrzęsła się ziemia

Alert przed tsunami. Wcześniej zatrzęsła się ziemia

Źródło:
PAP, NHK

Warunki sprzyjające rozwojowi pożarów będą rozwijać się w południowej Kalifornii do wtorku, jak wynika z najnowszych danych. Oznacza to, że walka z pożarami trawiącymi od niemal tygodnia Los Angeles będzie bardzo trudna. Do tej pory ogień pochłonął już około 15600 hektarów terenu. Dwa największe pożary - Palisades oraz Eaton - są opanowane w niewielkim stopniu. Skalę ognia widać na mapach.

Tak płonie Los Angeles. Prognozy nie są optymistyczne

Tak płonie Los Angeles. Prognozy nie są optymistyczne

Źródło:
TVN24, Reuters, CNN

W Kalifornii od niemal tygodnia trwa walka z tragiczną falą pożarów. Jak podała telewizja CNN, całkowity obszar spalony przez ogień wynosi około 15600 hektarów i jest już większy niż stolica Francji. Żywioł zostawia po sobie zgliszcza. W pogrążonej w bólu Kalifornii rozpoczęły się zbiórki pomocy dla poszkodowanych. O tym, jak wygląda sytuacja na miejscu, opowiadają nam Polki - Sylwia Knutel i Alicja Bachleda-Curuś.

Alicja Bachleda-Curuś o pożarach w Los Angeles: każdy tu jest strażakiem

Alicja Bachleda-Curuś o pożarach w Los Angeles: każdy tu jest strażakiem

Źródło:
TVN24, Reuters

Z powodu cofki zalana została droga z Kamienia Pomorskiego do Wyspy Chrząszczewskiej, na której w nocy z piątku na sobotę uwięzionych zostało około 200 mieszkańców. W poniedziałek rano Ochotnicza Straż Pożarna zorganizowała dla nich transport. Sytuacja powoli normuje się.

Mieszkańcy odcięci przez zalaną drogę. Strażacy zorganizowali transport

Mieszkańcy odcięci przez zalaną drogę. Strażacy zorganizowali transport

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24

Po śnieżnym i zimnym weekendzie wkrótce czeka nas duże ocieplenie. Sprawdź, co przyniesie pogoda w kolejnych 16 dniach w długoterminowej prognozie temperatury, przygotowanej przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: zima wpadła do nas na krótko

Pogoda na 16 dni: zima wpadła do nas na krótko

Źródło:
tvnmeteo.pl

Trzy osoby zginęły, a dwie zostały ranne w wyniku zejścia lawiny w Piemoncie na północy Włoch. Poszkodowani zostali przetransportowani do szpitala za pomocą helikoptera.

Lawina porwała narciarzy. Nie żyją trzy osoby

Lawina porwała narciarzy. Nie żyją trzy osoby

Źródło:
PAP, Euronews, Reuters

Lód z przejeżdżającego auta uszkodził szybę innego pojazdu. Zdarzenie, do którego doszło w jednym z amerykańskich miast w stanie Kansas, zostało uchwycone przez kamerkę samochodową.

Kawałek lodu leciał w jego kierunku. Nagranie

Kawałek lodu leciał w jego kierunku. Nagranie

Źródło:
CNN, KCTV

"Wyspa widmo" pojawiła się na Morzu Kaspijskim - i bardzo szybko zniknęła. Do powstania niewielkiego skrawka lądu doszło w 2023 roku po wybuchu wulkanu błotnego. Wystarczyło jednak kilkanaście miesięcy, by wyspa się rozmyła.

Satelita wykrył "wyspę widmo"

Satelita wykrył "wyspę widmo"

Źródło:
NASA Earth Observatory, anl.az

Do silnego trzęsienia ziemi doszło w nocy z soboty na niedzielę w Meksyku. Wstrząsy o magnitudzie 6,2 spowodowały panikę wśród mieszkańców kilku stanów, którzy w środku nocy wybiegli na ulice.

W środku nocy wybiegali z domów na ulice

W środku nocy wybiegali z domów na ulice

Źródło:
USGS, El Informador

Zimowa burza przeszła nad wschodnimi i południowymi Stanami Zjednoczonymi. Intensywne opady śniegu doprowadziły do odwołania tysięcy lotów, przerwania dostaw prądu i wody pitnej oraz zamknięcia niektórych szkół. Na oblodzonych drogach dochodziło do groźnych wypadków.

Tyle śniegu nie spadło tam od lat. Auta ślizgały się na "czarnym lodzie"

Tyle śniegu nie spadło tam od lat. Auta ślizgały się na "czarnym lodzie"

Źródło:
PAP, CBS News, NWS Atlanta

Początek roku jedynie miejscami przyniósł nam powrót zimy. W wielu regionach Polski zamiast śniegu pada deszcz, a szare krajobrazy uparcie nie chcą się zabielić. To, czy w styczniu 2025 możemy spodziewać się jeszcze porządnego mrozu, sprawdza nasza synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

"Bestia ze wschodu" śpi, a co z wirem polarnym? Najnowsze prognozy na styczeń

"Bestia ze wschodu" śpi, a co z wirem polarnym? Najnowsze prognozy na styczeń

Źródło:
tvnmeteo.pl

Apokaliptyczne sceny rozgrywają się w hrabstwie Los Angeles, gdzie pożary spowodowały katastrofalne szkody i zmusiły dziesiątki tysięcy ludzi do opuszczenia swoich domów. Zdjęcia zniszczonych budynków pokazują, jak niszczycielski jest żywioł.

Tylko zgliszcza. Los Angeles po "piekielnej" pożodze

Tylko zgliszcza. Los Angeles po "piekielnej" pożodze

Źródło:
Reuters

Do Majotty zbliża się cyklon Dikeledi. Francuskie terytorium zamorskie objęte zostało pomarańczowym alarmem. Wstrzymano kursowanie promów, na stacjach benzynowych utworzyły się bardzo długie kolejki. Niemal miesiąc temu region ten został spustoszony przez cyklon Chido.

Prawie miesiąc temu spustoszył ich Chido, teraz nadciąga Dikeledi

Prawie miesiąc temu spustoszył ich Chido, teraz nadciąga Dikeledi

Źródło:
PAP