"Wraca smog. Statystyki są przerażające"

[object Object]
"Oto minęły cztery lata i jesteśmy praktycznie w punkcie wyjścia"tvn24
wideo 2/30

By dusił smog, nie potrzeba wiele, wystarczy mróz, brak wiatru i powszechne ogrzewanie węglem lub drewnem w piecach zwanych "kopciuchami". Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego mówił na antenie TVN24, że z 3,5 miliona szkodliwych kotłów, działających w Polsce, przez ostatnie lata udało się wymienić tylko około 200 tysięcy. - Jeśli o kilka procent zmniejszyliśmy ilość dymu, którą wytwarzamy, to nie oczekujmy, że powietrze nam się jakoś fundamentalnie poprawi – zauważył.

Mroźna aura negatywnie odbija się na jakości powietrza w naszym kraju. W wielu miastach normy powietrza zostały znacząco przekroczone. Według Piotra Siergieja z Polskiego Alarmu Smogowego w poniedziałek Wrocław był na pierwszym miejscu w negatywnym rankingu jakości powietrza na świecie, a Warszawa uplasowała się na szóstym miejscu.

CZYTAJ TAKŻE: Polska smogowym "liderem" Europy. Zobacz, jak wypadamy na tle kontynentu>

"Jesteśmy praktycznie w punkcie wyjścia"

- To są przerażające statystyki. Przywykliśmy myśleć, że Polska nie jest aż tak mocno zanieczyszczona. W porównaniu z Azją - Bangladeszem czy Pakistanem - wydaje nam się, że jesteśmy w dobrym miejscu. Więc te statystyki pokazują, że tak nie jest – podkreślił na antenie TVN24.

Przypominał sytuację sprzed czterech lat, kiedy Polsce bardzo doskwierał smog. Warunki pogodowe były niemal takie same jak obecnie – panował mróz, było bezwietrznie.

- Oto minęły cztery lata i jesteśmy praktycznie w punkcie wyjścia. Mamy smogowe warunki pogodowe i wraca smog. Oznacza to, że plany wymiany kotłów, które trwają już od lat i są realizowane, po prostu działają zbyt opieszale, tych kotłów ubywa za mało – stwierdził gość.

Szkodliwe "kopciuchy"

Polaków ogrzewa nadal 3,5 miliona tak zwanych "kopciuchów" – kotłów na węgiel i drewno. Według danych przytoczonych przez Siergieja, w ramach programu "Czyste powietrze" zostało zgłoszonych 180 tysięcy wniosków o wymianę kotłów i najprawdopodobniej około 100 tysięcy udało się zrealizować. Dodając do tego dane płynące z gmin, można oszacować - zdaniem Polskiego Alarmu Smogowego - że wymieniono łącznie jedynie około 200 tysięcy starych kotłów.

- To nie jest nawet 10 procent całkowitej liczby zlikwidowanych "kopciuchów" w Polsce. To jest kilka procent. Więc jeśli o kilka procent zmniejszyliśmy ilość dymu, którą wytwarzamy, to nie oczekujmy, że powietrze nam się jakoś fundamentalnie poprawi – zauważył gość TVN24.

Jak mówił, w województwach mazowieckim i małopolskim uruchomiono program ochrony powietrza w myśl którego w dni ze smogiem nie można palić w kominkach.

- Jeżeli palimy w kominku dla przyjemności, to po prostu dorzucamy się do potężnego zanieczyszczenia powietrza. A jest to przyjemność, więc dla przyjemności zanieczyszczamy powietrze. Nie róbmy tego w takie dni, bardzo o to proszę. Kominki potrafią także zanieczyszczać powietrze nie tylko na zewnątrz, ale również do środka mieszkania – powiedział. Dodał, że sam kilka lat temu przeprowadził eksperyment dotyczący 10 domów, w których działały kominki. W ośmiu z nich powietrze nie nadawało się do oddychania.

Świeże powietrze? Tylko, kiedy wieje

Siergiej zauważył, że od zachodu napływać zaczęło inne powietrze, a ponieważ nadchodzą silniejsze porywy wiatru, zanieczyszczenia powinny być mniejsze.

- Ta jesień, wczesna zima były bardzo łaskawe [...] dlatego, że mieliśmy relatywnie czyste powietrze. W ogóle te ostatnie kilka zim było łaskawych, ponieważ pogoda była dosyć zmienna, wietrzna i to powietrze nad Polską było wyraźnie lepsze niż na przykład w roku 2017. Ale, podkreślam, było wyraźnie lepsze dlatego, że mocniej wiało. Nie było lepsze dlatego, że poradziliśmy sobie z wymianą kotłów, bo jak widzimy, wystarczą pogodowe warunki, które sprzyjają smogowi, i mamy wszędzie na mapie czerwone i bordowe kolory – mówił.

Problem mniejszych miejscowości

Siergiej podkreślił, że w każdym mieście, w którym domy ocieplane są węglem lub drewnem, sytuacja jest poważna, ponieważ to charakter ogrzewania najbardziej wpływa na jakość powietrza. Przyznał, że sam mieszka w jednym z najbardziej zanieczyszczonych podwarszawskich osiedli i zauważył, że niejednokrotnie w centrum stolicy powietrze jest lepsze niż w okolicznych miejscowościach.

- Ja mam pracę zdalną, siedzę w domu, staram się nie wychodzić w takie dni. Wczoraj na przykład na zewnątrz u mnie powietrze śmierdziało. Przyznam się, że mam kominek, w którym paliłem ostatnio cztery lata temu, kiedy wykonywałem badania, i okazało się, że w moim mieszkaniu powietrze przekracza kilkukrotnie dopuszczalną normę. Zapalenie w kominku w moim mieszkaniu doprowadziło do fatalnego smogu. To był ostatni raz, kiedy rozpaliłem w swoim kominku. Więcej tego nie zrobię – opowiadał Siergiej.

Ekspert wskazał przykład Podkowy Leśnej, w której choć nie ogrzewa się już domów węglem, to wciąż działa tam duża liczba kominków rekreacyjnych. Według ustaleń ekspertów Polskiej Akademii Nauk 70 procent zanieczyszczenia powietrza w tym mieście pochodzi ze spalania drewna.

- Podkowa jest przykładem takich miejsc, takich miejscowości, w których zaczynamy mieć problem podobny do problemu na przykład Londynu czy miast brytyjskich, w których w wielu z nich nie wolno palić węglem, ale mają zimą wysokie zanieczyszczenia powietrza, bo ono pochodzi po prostu z kominków. To jest problem, z którym jakoś będziemy musieli się uporać – stwierdził.

Co więc możemy zrobić?

W Krakowie od 2019 roku obowiązuje zakaz spalania paliw stałych. Dlatego ostatnio w tym mieście powietrze miało lepszą jakość niż na przykład w Warszawie, co jeszcze kilka lat temu wydawało się nieosiągalne.

- To pokazuje, że jeśli podejmie się pewne zdecydowane działania i się zlikwiduje "kopciuchy", to można poprawić jakość powietrza. W tę stronę powinniśmy iść. (...) Teraz trzeba się za to brać. Widzę światełko w tunelu, ale potrzeba zmian na każdym poziomie – stwierdził.

CZYTAJ TAKŻE: Polska się dusi. "Jakość powietrza jest najgorsza, kiedy spadnie temperatura i nie ma wiatru">

CAŁOŚĆ ROZMOWY ZOBACZYSZ TUTAJ:

Piotr Siergiej z Polskiego Alarmy Smogowego o smogu w Polsce
Piotr Siergiej z Polskiego Alarmy Smogowego o smogu w Polscetvn24

Autor: kw//rzw / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Kolejne dni w pogodzie zapowiadają się upalnie. Temperatura może przekroczyć 36 stopni Celsjusza. Przed weekendem aura stanie się gwałtowna - pojawią się burze z ulewami. Po nich zrobi się trochę chłodniej.

Kiedy nastąpi kulminacja upału i co potem. Będzie się działo

Kiedy nastąpi kulminacja upału i co potem. Będzie się działo

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś. Wtorek 1.07 przyniesie dużo słońca w całej Polsce. Zapanują wysokie temperatury, miejscami będzie upalne. W najgorętszych momentach dnia ochłodę przyniesie słaby i umiarkowany wiatr.

Pogoda na dziś - wtorek 1.07. Słoneczny i gorący początek lipca

Pogoda na dziś - wtorek 1.07. Słoneczny i gorący początek lipca

Źródło:
tvnmeteo.pl

Latem rejon Hiszpanii skupia na sobie uwagę meteorologów, ponieważ z wielką siłą potrafi wpłynąć na pogodę w Europie. Upały, które już od wielu dni są tam normą, dotrą również do Polski, co również zaczyna być pewną tradycją. W tym tygodniu temperatura w naszym kraju może sięgnąć zadziwiających wartości, a natura, dążąc do równowagi, każe sobie za to gorąco słono zapłacić.

Energii w atmosferze będzie moc. Ryzyko dużego zamieszania w pogodzie

Energii w atmosferze będzie moc. Ryzyko dużego zamieszania w pogodzie

Źródło:
TVN24+

Fala upałów zmierza do Polski. IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia dla części kraju. Zgodnie z prognozą zagrożeń na kolejne dni alarmów przed spiekotą będzie przybywać, mogą objąć nawet całą Polskę. Niebezpieczne mogą być też burze.

Pierwsze alarmy przed spiekotą. W kolejnych dniach będzie ich więcej

Pierwsze alarmy przed spiekotą. W kolejnych dniach będzie ich więcej

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

W Turcji trwa walka z pożarami, które szaleją w prowincjach Izmir, Manisa i Hatay. Z powodu zagrożenia w bezpieczne miejsca ewakuowano ponad 50 tysięcy osób. Gaszenie ognia utrudnia silny wiatr.

Regiony turystyczne objęte pożarami. Ewakuacja ponad 50 tysięcy osób

Regiony turystyczne objęte pożarami. Ewakuacja ponad 50 tysięcy osób

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, gazeteoksijen.com

W niedzielę temperatura powierzchni Morza Śródziemnego wyniosła 26,01 stopnia Celsjusza. To aż o trzy stopnie więcej niż średnio o tej porze roku.

Rekordowa temperatura Morza Śródziemnego

Rekordowa temperatura Morza Śródziemnego

Źródło:
PAP, AFP

Sławosz Uznański-Wiśniewski, który przebywa na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, podzielił się w mediach społecznościowych kolejnym nagraniem. Tym razem polski astronauta pokazał, jak wygląda proces oswajania się z funkcjonowaniem w warunkach mikrograwitacji.

Kolejne nagranie od polskiego astronauty. "Lecę do Was!"

Kolejne nagranie od polskiego astronauty. "Lecę do Was!"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na północy Indii zawalił się budynek mieszkalny. Zdarzenie zostało wywołane osunięciem się ziemi, które było konsekwencją ulewnego deszczu.

Pięciopiętrowy budynek zawalił się jak domek z kart

Pięciopiętrowy budynek zawalił się jak domek z kart

Źródło:
Reuters

Trwa akcja usuwania skutków powodzi, które przetoczyły się w ubiegłym tygodniu przez część Wenezueli. Gwałtowna pogoda doprowadziła do zniszczenia mostów oraz licznych ewakuacji. Choć obyło się bez ofiar śmiertelnych i rannych, niektórzy mieszkańcy stracili cały swój dobytek.

"Nie umiem wyrazić tego słowami". Sprzątają po powodziach

"Nie umiem wyrazić tego słowami". Sprzątają po powodziach

Źródło:
Reuters

W poniedziałek we Włoszech w rejonie Pól Flegrejskich zanotowano trzęsienie ziemi o magnitudzie 4,6. Wstrząs był wyraźnie odczuwalny w Neapolu.

Trzęsienie ziemi we Włoszech, nieopodal Neapolu. "Wywołało panikę"

Trzęsienie ziemi we Włoszech, nieopodal Neapolu. "Wywołało panikę"

Źródło:
PAP, ANSA

Podróżowanie z alergią wymaga odpowiedniego przygotowania. Trzeba nie tylko wziąć pod uwagę alergeny w miejscu docelowym, lecz także dostosować plan podróży, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia niepożądanej reakcji.

Jak zaplanować daleką podróż, mając alergię

Jak zaplanować daleką podróż, mając alergię

Źródło:
anaphylaxis.org.uk

Szczyt upalnej fali, jaka nastanie w Polsce, przypadnie na drugą połowę tygodnia. O tym, jak długo będzie niezwykle gorąco, mówi autorska długoterminowa prognoza temperatury na 16 dni, przygotowana przez Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: to może być największy upał w roku

Pogoda na 16 dni: to może być największy upał w roku

Źródło:
tvnmeteo.pl

Fala upałów objęła Chorwację. W niedzielę w Rijece, do której dojeżdża pociąg z Warszawy, termometry pokazały 37 stopni Celsjusza. Przed spiekotą ostrzegają meteorolodzy i lekarze.

Najwyższy stopień ostrzeżeń przed upałem w Rijece

Najwyższy stopień ostrzeżeń przed upałem w Rijece

Źródło:
ENEX, vecernji.hr, nacional.hr, PAP

Fala upałów utrzymuje się nad Europą. Wysokie temperatury stanowią zagrożenie dla zdrowia - we Włoszech do szpitali trafiają mieszkańcy i turyści, którzy z powodu gorąca słabną na ulicach. Skwar utrudnia również walkę z pożarami w Portugalii.

Ludzie mdleją na ulicach. Noc nie przynosi wytchnienia

Ludzie mdleją na ulicach. Noc nie przynosi wytchnienia

Źródło:
PAP, El Periodico, IPMA, AEMET, tvnmeteo.pl

W Egipcie rozpoczął się program śledzenia rekinów z kosmosu - poinformował w niedzielę lokalny portal Egypt Independent. Monitorowanie ruchów tych zwierząt w Morzu Czerwonym w czasie rzeczywistym pomoże zrozumieć zachowanie konkretnych gatunków, potencjalnie może też zmniejszyć ryzyko ich ataków.

Będą śledzić rekiny z kosmosu

Będą śledzić rekiny z kosmosu

Źródło:
PAP, dailynewsegypt.com

Trzeciego dnia pobytu na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) Sławosz Uznański-Wiśniewski pracował nad dwoma polskimi eksperymentami i przygotowywał materiały promocyjne.

Kolejny intensywny dzień polskiego astronauty. Tym się zajmował na ISS

Kolejny intensywny dzień polskiego astronauty. Tym się zajmował na ISS

Źródło:
PAP, POLSA

Gwałtowne burze i tornada przetoczyły się w weekend przez Minnesotę w Stanach Zjednoczonych. W niedzielę ponad 50 tysięcy gospodarstw domowych było pozbawionych prądu, głównie na obszarze metropolitalnym Twin Cities (Minneapolis-Saint Paul). W niektórych regionach doszło też do powodzi.

Drzewa wyrwane z korzeniami, domy bez prądu. Seria tornad w USA

Drzewa wyrwane z korzeniami, domy bez prądu. Seria tornad w USA

Źródło:
PAP, CBS News

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS), w której obecnie przebywa polski astronauta doktor Sławosz Uznański-Wiśniewski, była widoczna na polskim niebie w nocy z niedzieli na poniedziałek. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt24.

Jasny punkt przeciął niebo. Przelot ISS nad Polską

Jasny punkt przeciął niebo. Przelot ISS nad Polską

Źródło:
tvnmeteo.pl, Z głową w gwiazdach, Kontakt24

Hiszpania od soboty zmaga się z pierwszą w tym sezonie letnim falą upałów. Jest tak gorąco, że padł historyczny rekord. W gminie El Granado w Andaluzji w sobotę odnotowano 46 stopni Celsjusza. Tym samym pobita została największa wartość dla czerwca sprzed 60 lat.

46 stopni w czerwcu. Padł historyczny rekord

46 stopni w czerwcu. Padł historyczny rekord

Źródło:
PAP, El Pais, RTVE

Sławosz Uznański-Wiśniewski podzielił się w mediach społecznościowych wyjątkowym nagraniem, na którym widać Ziemię z kosmosu. Polski astronauta od kilku dni bierze udział w misji kosmicznej Axiom 4 na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

"Mój pierwszy widok na nią i na Was". Nagranie od polskiego astronauty

"Mój pierwszy widok na nią i na Was". Nagranie od polskiego astronauty

Źródło:
tvnmeteo.pl

Czy można ewakuować cały kraj, zanim zniknie pod wodą? Australia właśnie zaczęła ten proces, oferując obywatelom Tuvalu specjalne wizy klimatyczne. W pierwszych dniach zgłosiła się prawie jedna trzecia mieszkańców tego zagrożonego zalaniem wyspiarskiego państwa.

Kraj ma zniknąć pod wodą, masowo składają wnioski o wizy

Kraj ma zniknąć pod wodą, masowo składają wnioski o wizy

Źródło:
Reuters, PAP

Mieszkaniec Staten Island, Noel Colon, przeżył bliskie spotkanie z dzikim indykiem. Ptak ruszył jego samochodu. Cała sytuacja wyglądała jak scena z kreskówki i szybko podbiła internet.

Scena jak z kreskówki. Indyk ruszył w pościg za mężczyzną

Scena jak z kreskówki. Indyk ruszył w pościg za mężczyzną

Źródło:
CNN

Rekin miał pogryźć 20-latkę przy brzegu popularnej plaży na wyspie Long Island w Nowym Jorku. Kobieta doznała niewielkich obrażeń, została zabrana do szpitala. Według służb, sprawcą zdarzenia miał być tawrosz piaskowy.

Kobieta pogryziona u brzegu popularnej plaży. Podejrzewają rekina

Kobieta pogryziona u brzegu popularnej plaży. Podejrzewają rekina

Źródło:
CNN, tvnmeteo.pl

Amerykański resort obrony ogłosił zakończenie ponad 40-letniej praktyki udostępniania meteorologom kluczowych satelitarnych informacji pogodowych. Decyzja, która wejdzie w życie 30 czerwca, stwarza znaczące ryzyko dla prognozowania przebiegu huraganów oraz monitorowania lodu morskiego.

Pentagon kończy z udostępnianiem kluczowych danych

Pentagon kończy z udostępnianiem kluczowych danych

Źródło:
PAP

Część regionów Wenezueli zmaga się ze skutkami katastrofalnych powodzi. W kilku stanach z powodu kataklizmu ewakuowano ponad osiem tysięcy osób. Uszkodzone zostały mosty oraz domy.

"Woda wlewała się wszędzie". Zniszczone mosty, ewakuacje

"Woda wlewała się wszędzie". Zniszczone mosty, ewakuacje

Źródło:
Reuters, Anadolu Agency

Amerykańska linia lotnicza Delta musi skontrolować ponad 100 samolotów, zanim maszyny będą mogły ponownie wznieść się powietrze. Wszystko przez gradobicie, które przeszło przez lotnisko w Atlancie.

Ponad 100 samolotów do kontroli po potężnym gradobiciu

Ponad 100 samolotów do kontroli po potężnym gradobiciu

Źródło:
CNN, fox5atlanta.com

Pakistan zmaga się w ostatnich dniach ze skutkami intensywnych opadów deszczu. Jak poinformowały w sobotę władze, w kraju co najmniej 32 osoby, z czego połowa to dzieci, zginęły w wyniku gwałtownych powodzi lub zawalenia się domów.

Woda porywała całe rodziny. Nie żyje ponad 30 osób

Woda porywała całe rodziny. Nie żyje ponad 30 osób

Źródło:
PAP, AFP

Czerniak to złośliwy nowotwór skóry, który nieleczony może doprowadzić nawet do śmierci. Są jednak sposoby, aby uchronić się przed zachorowaniem. O tym, jak to robić zwłaszcza latem, kiedy słońce towarzyszy nam najczęściej, odpowiadał na antenie TVN24 profesor doktor habilitowany Piotr Rutkowski.

To zwiększa ryzyko nowotworu skóry. Ekspert o dwóch czynnikach

To zwiększa ryzyko nowotworu skóry. Ekspert o dwóch czynnikach

Źródło:
TVN24

Francja zmaga się z falą upałów, która objęła w piątek południową część kraju. Temperatura w najbliższych dniach może przekroczyć 40 stopni Celsjusza. W niektórych regionach z uwagi na zagrożenie pożarowe zabroniono wstępu do lasów. W Marsylii baseny miejskie od weekendu będą darmowe.

Zakaz wstępu do lasów, darmowe butelki z wodą

Zakaz wstępu do lasów, darmowe butelki z wodą

Źródło:
PAP, vigilance.meteofrance.fr, lemonde.fr

Najsuchsza pustynia świata - Atakama, położona w północnej części Chile, została pokryta śniegiem. "Niesamowite" - poinformowało w mediach społecznościowych Obserwatorium ALMA, zlokalizowane na jej terenie.

Śnieg na najsuchszej pustyni świata. "Niesamowite"

Śnieg na najsuchszej pustyni świata. "Niesamowite"

Źródło:
PAP, AFP

Pakistańska rodzina zorganizowała piknik nad brzegiem rzeki. Gdy dzieci bawiły się w wodzie, nagle nadeszła powódź. W wyniku żywiołu zginęło co najmniej dziewięć osób - podała agencja Reuters.

Byli na pikniku, dzieci porwała powódź. Są ofiary śmiertelne

Byli na pikniku, dzieci porwała powódź. Są ofiary śmiertelne

Źródło:
Reuters, independent.co.uk