Smog w Polsce. W czwartkowy wieczór w części kraju wciąż występował smog i trudno się oddychało. Około południa tego samego dnia nasz kraj wypadał najgorzej na tle Europy pod względem jakości powietrza.
Jakość powietrza w czwartek w wielu regionach kraju przekraczała dobowe normy. Najgorsza sytuacja panowała na południu. W związku z bardzo dużym stężeniem szkodliwych cząsteczek w powietrzu Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ogłosiło alert dla części sześciu województw. Był to również kolejny dzień w tym tygodniu, w którym w Krakowie można było korzystać z darmowej komunikacji miejskiej.
Najbardziej zanieczyszczone miasta w Polsce
Według danych na godzinę 20 najgorsza jakość powietrza pod względem pyłu PM10, określana jako niezdrowa, występowała w Kłodzku, gdzie odnotowano 104 mikrogramów na metr sześcienny (µg/m3). Średnia jakość powietrza została zanotowana również w Żywcu - 76 µg/m3, Dębicy - 70 µg/m3, Jarosławiu - 62 µg/m3, Kudowie-Zdroju - 61 µg/m3, Mielcu - 61 µg/m3 i Nisku - 61 µg/m3.
Pod względem pyłu PM2,5 powietrze niezdrowej jakości odnotowano w Kłodzku - 82 µg/m3 i w Dębicy - 65 µg/m3. W wielu innych miastach i miejscowościach, głównie w południowej Polsce, zanotowano natomiast średnią jakość powietrza.
PM10 to mieszanina zawieszonych w powietrzu cząsteczek o średnicy nieprzekraczającej 10 mikrometrów. Jej występowanie związane jest między innymi z procesami spalania stałych i ciekłych paliw.
PM2,5 to mieszanina zawieszonych w powietrzu cząsteczek o średnicy nieprzekraczającej 2,5 mikrometra. Według Światowej Organizacji Zdrowia jest najbardziej szkodliwym dla człowieka zanieczyszczeniem atmosferycznym. Dociera nie tylko do układu oddechowego, lecz także do układu krwionośnego. Dużo dłużej zostaje w naszym organizmie.
Jakość powietrza w Europie
W czwartek około południa Polska rzucała się w oczy na mapie pokazującej jakość powietrza w Europie serwisu airly.org. Duża część kraju pokryta była pomarańczowym kolorem, co oznacza wysokie zanieczyszczenie powietrza. Niektóre miejsca na południu Polski oznaczone zostały kolorem fioletowym, odpowiadającym "ekstremalnie" złej jakości powietrza.
Pogorszoną jakość powietrza zanotowano w czwartek również w innych krajach Europy. Bardzo zła sytuacja panowała między innymi w serbskich i chorwackich miastach, wysokie stężenie zanieczyszczeń stwierdzono także na Słowacji, w Niemczech, Holandii i Belgii. Największy smog utrzymywał się jednak w Polsce.
Na poniższej mapie kolor zielony odpowiada tym stacjom pomiarowym, które wykazały dobrą jakość powietrza.
Źródło: airly.org, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock