Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w czwartek wysłało alert do mieszkańców części sześciu województw. Dotyczy on złej jakości powietrza. RCB przypomniało, aby zrezygnować z aktywności na zewnątrz.
Główny Inspektorat Ochrony Środowiska w czwartek prognozuje zagrożenie przekroczenia średniodobowego stężenia pyłu zawieszonego PM10 powyżej 150 mikrogramów na metr sześcienny (µg/m3). W związku z tym na terenie sześciu województw został ogłoszony alert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.
"Uwaga! Dnia 11.01 prognozowana jest zła jakość powietrza w zakresie pyłu zawieszonego. Zrezygnuj z aktywności na zewnątrz" - SMS o takiej treści został wysłany do mieszkańców województw:
- opolskiego, powiaty: brzeski, kędzierzyńsko-kozielski, krapkowicki, Opole, oleski;
- podkarpackiego, powiaty: Krosno, krośnieński;
- świętokrzyskiego, powiaty: Kielce, kielecki, staszowski;
- dolnośląskiego, powiaty: kłodzki, dzierżoniowski, oławski, Legnica, Wrocław;
- małopolskiego, powiaty: Kraków, Nowy Sącz, nowotarski, oświęcimski, suski, Tarnów;
- śląskiego, powiaty: Gliwice, Zabrze, Bytom, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Świętochłowice, Rybnik, Jastrzębie-Zdrój, Żory, gliwicki, tarnogórski, lubliniecki, kłobucki, raciborski, rybnicki, mikołowski, zawierciański, myszkowski, żywiecki.
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska od 11 października 2019 r. alarm smogowy jest ogłaszany przy przekroczeniu w ciągu doby średniej wartości 150 µg/m3 dla pyłu PM10 (wcześniej było to 300 mikrogramów). Tzw. poziom informowania to 100 mikrogramów, czyli dwukrotne przekroczenie dobowej normy jakości powietrza, ustalonej dla pyłu PM10 na 50 mikrogramów. Limit dni w ciągu roku z przekroczoną normą jakości powietrza (średnio 50 mikrogramów pyłu PM10 na metr sześc. w ciągu doby) wynosi zgodnie z przepisami 35.
Czym jest alert RCB
Alert RCB to SMS-owy system ostrzegania przed zagrożeniami. Na alert RCB nie trzeba się zapisywać. Osoby, które znajdą się na obszarze potencjalnego wystąpienia sytuacji kryzysowej zagrażającej życiu, otrzymają na swój telefon komórkowy krótką wiadomość tekstową (SMS) z informacjami dotyczącymi rodzaju zagrożenia wraz z lokalizacją, a także źródłem ostrzeżenia. Nie ma znaczenia, z którym operatorem zawarliśmy umowę.
Nowelizacja Prawa telekomunikacyjnego oraz niektórych innych ustaw z 11 czerwca 2018 roku nakłada na wszystkich operatorów obowiązek niezwłocznego wysłania komunikatu do wszystkich użytkowników na określonym przez dyrektora RCB obszarze. Komunikaty są wydawane tylko w wyjątkowych sytuacjach, które realnie mogą zagrażać życiu i zdrowiu człowieka.
Źródło: PAP, RCB
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock