Czwartek był kolejnym dniem, kiedy mieszkańcy Krakowa mogli korzystać z darmowego transportu miejskiego. Powodem była utrzymująca się zła sytuacja związana z jakością powietrza.
"Ze względu na przekroczenie średniej ze wszystkich stacji pomiarowych na terenie Krakowa na godz. 3 powyżej 150 µg/m sześc., dziś, 11 stycznia została wprowadzona bezpłatna komunikacja, począwszy od uruchomienia pierwszych kursów rannych autobusów lub tramwajów komunikacji miejskiej w Krakowie, do godz. 24" - poinformowała rzeczniczka prasowa prezydenta Krakowa Monika Chylaszek.
Usługa obowiązywała także w gminach sąsiadujących, do których kursują autobusy MPK, i które przystąpiły do porozumienia w celu wspólnej realizacji publicznego transportu zbiorowego.
Dzień wcześniej z powodu smogu komunikacja miejska w Krakowie i aglomeracji również była bezpłatna.
Smog w Krakowie
Dopuszczalna norma dobowego stężenia pyłu PM10 to 50 mikrogramów na metr sześcienny (µg/m sześc.). W środę w wielu miejscach Małopolski normy te były kilkukrotnie przekroczone, podobnie ma być w czwartek. Osoby szczególnie wrażliwe na zanieczyszczenie powietrza, dzieci, seniorzy, kobiety w ciąży, chorzy, powinni unikać długotrwałego przebywania na zewnątrz.
PM10 to mieszanina zawieszonych w powietrzu cząsteczek o średnicy nieprzekraczającej 10 mikrometrów. Jej występowanie związane jest między innymi z procesami spalania stałych i ciekłych paliw. W przypadku PM 10 o powietrzu dobrej jakości mówimy wtedy, kiedy stężenie tego pyłu nie przekracza 50 mikrogramów na metr sześcienny.
Źródło: PAP, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock