Smog zabija miliony ludzi na całym świecie co roku. Powietrzem najgorszej jakości oddychają mieszkańcy wielkich miastach. Są jednak sposoby, aby z tym walczyć. Oto cztery rozwiązania, jakie stosują megamiasta.
Zanieczyszczenie powietrza to jeden z większych problemów na całym świecie. Zgodnie z szacunkami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), smog przyczynia przyczynia się do około siedmiu milionów zgonów rocznie. Ludzie mieszkający w największych miastach świata, od indyjskiego Nowego Delhi, przez turecki Stambuł, po amerykańskie Los Angeles są jednymi z najbardziej dotkniętych złą jakością powietrza.
Portal Deutsche Welle przeanalizował dane zebrane przez szwajcarskiego dostawcę danych jakości powietrza IQAir, obejmujące poziom zanieczyszczeń PM2,5 dla miast liczących powyżej 10 milionów mieszkańców. Spośród 25 megamiast z dostępnymi danymi, w prawie wszystkich, bo w 21 miastach, w latach 2017-2022 poprawił się poziom jakości powietrza. Jak tego dokonano? Oto cztery sposoby megamiast, jak sobie radzić z duszącym smogiem.
1. Czysty transport
Aby walczyć z zanieczyszczeniami powietrza, miasta wdrażają różne strategie. W wielu z nich transport odgrywa znaczącą rolę. Ma w niej swój udział zmniejszanie ilości samochodów, a także używanie pojazdów, które produkują mniej spalin. Władze tych miast promują także chodzenie pieszo lub jazdę na rowerze, a także rozszerzają transport publiczny. Na przykład w Bangkoku rozbudowywane jest metro, a władze Nowego Delhi zamierzają zelektryfikować 80 procent swojej floty autobusowej.
2. Źródła przemysłowe
W megamiastach kolejnym kluczowym aspektem, którym należy się zająć, jest przemysł. Na przykład plan działania Nowego Delhi przeciwko zanieczyszczeniu powietrza koncentruje się również na zmniejszeniu zapylenia z placów budowy i przejściu na czystsze paliwa. Miasto nadal należy do najbardziej zanieczyszczonych na świecie, zwłaszcza w miesiącach zimowych. W 2023 roku smog ponownie stał się tak silny, że zmusił szkoły do zamknięcia. Mimo to Delhi zmniejszyło poziom zanieczyszczenia o 15 procent w latach 2017-2022.
Jednym z głównych czynników mogła być elektrownia węglowa Badarpur, która została wyłączona w 2018 roku. Szacuje się, że była ona odpowiedzialna za około 10 procent zanieczyszczenia powietrza pyłem zawieszonym w samym Nowym Delhi.
3. Zarządzanie odpadami
Tam, gdzie odpady nie są odpowiednio zbierane i przetwarzane, ludzie palą nimi w piecach. Powoduje to toksyczny smog i przyczynia się do zanieczyszczenia powietrza. Oznacza to, że regulacje i infrastruktura w zakresie gospodarki odpadami muszą być częścią każdego miejskiego planu walki z zanieczyszczeniem powietrza.
4. Czysta energia
W Chinach miasta drastycznie zmniejszyły poziom zanieczyszczenia w ciągu ostatnich kilku lat. To wynik tego, co chiński rząd nazywa "wojną z zanieczyszczeniem powietrza", czyli środkami przeznaczonymi na zużycie energii na ogrzewanie i elektryczność.
W Pekinie na przykład nałożono surowe limity emisji dla domowych kotłów ciepłowniczych i zaoferowano dotacje każdemu gospodarstwu domowemu dokonującemu przejścia z kotłów węglowych na gaz ziemny lub energię elektryczną. Jedno z badań wykazało, że renowacja tych kotłów odpowiadała za 20 procent redukcji zanieczyszczenia powietrza w Pekinie.
Poza Chinami, kraje na całym świecie inwestują w energię odnawialną, wycofując węgiel i badając alternatywy dla pieców opalanych drewnem i węglem. Seul, stolica Korei Południowej, już w latach 90. przeszedł na grzejniki gazowe, a obecnie rozważa bardziej ekologiczne alternatywy, takie jak pompy ciepła.
Źródło: Deutsche Welle, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Amit kg/Shutterstock