"Tak parno, że powietrze można kroić". To nie koniec trudnej i męczącej pogody

Źródło:
tvnmeteo.pl
Tomasz Wasilewski o upale i burzach w środę
Tomasz Wasilewski o upale i burzach w środęTVN24
wideo 2/3
Tomasz Wasilewski o upale i burzach w środęTVN24

Do Polski napływa gorące, wilgotne powietrze z południa Europy. Sprawi ono, że w środę temperatura przekroczy w części kraju 30 stopni Celsjusza, niosąc pogodę parną i duszną. Jak prognozuje synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek, taka męcząca aura nie odpuści nam także w kolejnych dniach. Dlatego warto pamiętać zasady, które pomogą nam radzić sobie w takich warunkach pogodowych.

Klin gorącego i parnego powietrza znad Hiszpanii wbił się nad Polskę we wtorek, niosąc w efekcie temperaturę wzrastającą miejscami na południu do 30-31 stopni Celsjusza. Było tak parno, że powietrze można było kroić - pisze synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek. W środę sytuacja się powtórzy, bo do południowych i wschodnich regionów kraju dociera powietrze pochodzenia zwrotnikowego. Wysoko w Tatrach i Karkonoszach temperatura wzrośnie do 15 st. C. Na wysokości 1,5 kilometra temperatura nad Polską wyniesie od około 5 st. C nad Niziną Szczecińską do 18 st. C nad Bieszczadami. Te wartości pokazują, jak gorąca jest masa powietrza, która napiera znad południowego zachodu i jak chłodne i surowe jest powietrze polarne nacierające od północnego Atlantyku.

Strefa ścierania się mas powietrza przebiega właśnie nad naszym krajem. W godzinach porannych front przebiegał nad Suwalszczyzną, Mazurami, północnym Mazowszem, Wielkopolską i Ziemią Lubuską. Grzmiało tylko na krańcach północno-wschodnich Polski, ale burze w ciągu dnia rozkręcą się do nawałnic, w czym pomoże im silny dopływ promieniowania słonecznego.

Klin gorącego powietrza wbija się nad Polskę, temperatura na wysokości 1,5 kmGFS/wetter3.de

"Pełnokrwisty, doskonały początek lata"

Mamy pełnokrwisty, doskonały początek lata, choć pogoda dla wielu jest męcząca, a zjawiska stanowią zagrożenie. W tym roku najdłuższy dzień przypada na czwartek 20 czerwca i trwać ma prawie 17 godzin. Słońce ma dużo czasu, by podgrzać już bardzo ciepłe masy powietrza nad częścią kraju.

Przewidywana temperatura maksymalna na środę cechować się ma ogromnym rozrzutem, bo wynieść ma od około 16 st. C nad samym morzem, przez 19 st. C na Nizinie Szczecińskie i Kaszubach, do 31 st. C w Małopolsce. Ale lokalnie, w pasie od Jury Krakowsko-Częstochowskiej po Lubelszczyznę, niewykluczone są wyższe wartości, co wylicza model Europejskiego Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody (ECMWF).

Prognozowana temperatura maksymalna powietrza w środę 19.06meteologix.com

Upał może być trudny do zniesienia

Dla osoby zdrowej wysoka temperatura nie powinna być dużym obciążeniem, dla wielu będzie powodem do radości. W końcu ciepłe południe wpadnie do nas z wizytą. Ale dla osoby chorej, obciążonej chorobami układu krwionośnego, z dolegliwościami żylnymi, będzie wyzwaniem. 

Biometeorolodzy dowiedli, że napływ powietrza pochodzenia zwrotnikowego powoduje u Polaków na ogół pogorszenie samopoczucia, a szczególnie masy powietrza zwrotnikowego morskiego, które tworzą się nad ciepłymi wodami oceanicznymi lub morskimi, w rejonie Wyżu Azorskiego nad Atlantykiem lub zachodnią częścią Morza Śródziemnego. Jest bardzo wilgotne, w efekcie niosące pogodę parną i duszną. W XX wieku częstość ich napływu w rejon środkowej Europy wynosiła około 1 procenta. W ostatnich dekadach zagląda do nas częściej.

Trajektoria porcji powietrza, która dociera do centrum Polski z rejonu Azorów i Hiszpanii o godzinie 2 w środę 19 czerwcaGFS/wetter3.de

Ogromna wilgoć w powietrzu

Stąd w pogodzie w środę oraz w piątek, kiedy uderzyć ma w Polskę druga fala gorącego powietrza, warto zwrócić uwagę nie tylko na same wartości temperatury, ile na wilgotność masy zwrotnikowego powietrza, jej nasycenie parą wodną. Jest w meteorologii pewna wielkość opisująca, z czym tak naprawdę musimy się zmierzyć. To temperatura ekwiwalentno-potencjalna, opisująca jaką temperaturę osiągnęłaby porcja powietrza o wyjściowym ciśnieniu 1000 hektopaskali, gdyby skroplić całą parę wodną w niej zawartą i uwolnić utajone ciepło parowania. W świetle wyliczeń amerykańskiego modelu GFS, gdyby dziś dokonać takiego eksperymentu, temperatura wzrosłaby na wysokości 1,5 km do 30 st. C nad Pomorzem, ale na Śląsku, w Małopolsce, na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie osiągnęłaby około 60 st. C.

Warto jeszcze przyjrzeć się wilgotności powietrza w warstwie od ziemi do 200 metrów, która wyniesie do 50 proc. na południowym wschodzie, nieznacznie pogarszając już trudne warunki termiczne. Ale na południowym zachodzie kraju, na Śląsku, wyniesie do 90 proc. przy temperaturze maksymalnej rzędu 28-30 st. C. I tu warunki biometeorologiczne, zresztą podobnie jak w strefie całego frontu atmosferycznego, będą bardzo trudne do wytrzymania. W piątek temperatura ekwiwalentno-potencjalna wynieść może nawet 70 st. C nad południowymi regionami kraju.

Temperatura ekwiwalentno-potencjalna na wysokości 1,5 km w środę 19 czerwca po południu GFS/wetter3.de

W naszym własnym laboratorium pogodowym nie da się skroplić całej pary wodnej zawartej w powietrzu nad Polską. Ale wyobrażenie sobie takiego eksperymentu pozwala wyjaśnić, z jak wielkim wysiłkiem będziemy musieli trwać w masie powietrza, w której temperatura wzrasta u progu lata do 30-33 st. C, a wilgotność powietrza wynosi od 50 do 90 procent. 

Odczuwalna temperatura wyniesie co najmniej 30 st. C we Wrocławiu, 32 st. C w Katowicach i Lublinie oraz 35 st. C w Krakowie. Miejscami ocierać się może o 40 st. C. Przez chwilę zapanują na południu, wschodzie i w centrum Polski warunki podobne do mikroklimatu dżungli w tropikalnych szerokościach geograficznych. Stąd należy ostrzegać i namawiać osoby chore, starsze do przełożenia wszelkich eskapad po mieście i zwyczajem Włochów, czy Hiszpanów, urządzenia sobie najprawdziwszej sjesty po południu. 

Jak radzić sobie z upałem?

Upały są niebezpieczna dla zdrowia, a nawet życia, szczególnie dla osób starszych, chorych i dzieci. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zaleca, aby w czasie upałów pić dużo niegazowanej wody, nosić nakrycie głowy, lekką i przewiewną odzież, ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu i stosować kremy z filtrem UV. Eksperci sugerują, aby nie wychodzić z domu bez potrzeby, a w ciągu dnia zamknąć i zasłonić okna (ich otwieranie powoduje napływ gorącego powietrza do wnętrza, a zasłony odbijają promieniowanie cieplne i izolują).

RCB podkreśla, że przy wysokiej temperaturze nie powinno się pić alkoholu, który odwadnia organizm i rozszerza naczynia krwionośne, przez co dochodzi do jeszcze silniejszego przegrzania.

>>> CZYTAJ: Jak nie dać się upałom? Zasady, o których należy pamiętać

Jak przetrwać upały (Rządowe Centrum Bezpieczeństwa)Rządowe Centrum Bezpieczeństwa

Do udaru cieplnego dochodzi najczęściej w wyniku przegrzania głowy i karku. Zbyt długie przebywanie na słońcu prowadzi do zaburzeń w pracy ośrodka termoregulacji, odwodnienia i drastycznej utraty elektrolitów. W najgorszej sytuacji może dojść do utraty przytomności i zaburzeń w oddychaniu. Dlatego przy upalnej pogodzie warto pamiętać o nakryciu głowy - czapce, chustce lub kapeluszu (a nawet parasolce), lekkiej diecie, jasnych i przewiewnych ubraniach, okularach przeciwsłonecznych i kremach z filtrem.

Wyczerpanie cieplne a udar słoneczny GIS
Jak przetrwać upały?PAP/DPA/Ziemienowicz Adam, Maciej Zieliński, Maria Samczuk

Autorka/Autor:Arleta Unton-Pyziołek, anw/dd

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: samael334/AdobeStock, meteologix.com

Pozostałe wiadomości

W ciągu najbliższych kilkunastu godzin pogoda w Polsce zmieni się o 180 stopni - ostrzegają synoptycy. Pomimo że jeszcze w piątek doświadczymy ciepłej, wiosennej aury, już w sobotę do Polski napłynie arktyczny chłód. O szczegółach mówił w programie "Wstajesz i wiesz" w TVN24 Tomasz Wasilewski.

Zmiana o 180 stopni. "Spektakularne" ochłodzenie na długo pozbawi nas ciepła

Zmiana o 180 stopni. "Spektakularne" ochłodzenie na długo pozbawi nas ciepła

Źródło:
tvnmeteo.pl

Przed nami trudny czas w pogodzie. W weekend zawita do nas prawdziwa zima. Temperatura mocno spadnie, a z nieba będzie padać śnieg z deszczem i śnieg. Opady mogą być intensywne, niewykluczone są burze.

Groźny powrót zimy do Polski. Szczegółowa prognoza

Groźny powrót zimy do Polski. Szczegółowa prognoza

Źródło:
tvnmeteo.pl

Najbliższe dni przyniosą wiele zagrożeń związanych między innymi z oblodzeniem, przymrozkami i opadami śniegu - wynika z prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Żółte alarmy mogą pojawić się w całym kraju. Sprawdź szczegóły.

Weekend przyniesie wiele zimowych zagrożeń

Weekend przyniesie wiele zimowych zagrożeń

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Minionej nocy na polskim niebie pojawiła się zorza polarna. Świetlny spektakl był widoczny między innymi na północy kraju. Na Kontakt24 otrzymaliśmy wyjątkowe zdjęcia.

"Zorza ponownie zatańczyła nad polskim morzem"

"Zorza ponownie zatańczyła nad polskim morzem"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Pogoda na dziś. Niemal cały piątek 4.04 zapowiada się pogodnie i słonecznie. W drugiej części dnia lokalnie na niebie pojawi się więcej chmur. Termometry pokażą w wielu miejscach 20 stopni.

Pogoda na dziś - piątek, 4.04. Ponad 20 stopni na termometrach

Pogoda na dziś - piątek, 4.04. Ponad 20 stopni na termometrach

Źródło:
tvnmeteo.pl

Co najmniej siedem osób zginęło w wyniku fali burz i tornad, jaka przetoczyła się nad centralnymi regionami Stanów Zjednoczonych. Lokalne władze informują o rozległych zniszczeniach i przerwach w dostawie prądu. Według prognoz zagrażające życiu warunki mogą utrzymywać się jeszcze przez kilka dni.

Nie żyje kilka osób. "Nie traćcie czujności"

Nie żyje kilka osób. "Nie traćcie czujności"

Źródło:
CNN, PAP

W ostatnim czasie w Peru padał intensywny deszcz. Do tragicznego zdarzenia doszło w prowincji Chanchamayo, gdzie trzech robotników zginęło w wyniku osuwiska.

Osunęła się ziemia, spadli ze 150 metrów. Nie żyją

Osunęła się ziemia, spadli ze 150 metrów. Nie żyją

Źródło:
Reuters, elbuho.pe, hytimes.pe, pachamamaradio.org

Susza panuje w Kampinoskim Parku Narodowym. Przepływ wody w biegnącym przez jego teren cieku osiągnął w środę rekordowo niską wartość. Jak przekazali w mediach społecznościowych przedstawiciele parku, jest to szczególnie niebezpieczne dla wrażliwych na ogień kampinoskich ekosystemów.

"Najbardziej palny park w Polsce" zmaga się z suszą

"Najbardziej palny park w Polsce" zmaga się z suszą

Źródło:
KPN, Regionalne Centrum Ekologiczne REC Polska

Kot został odnaleziony podczas telewizyjnej relacji na żywo. Zwierzak zaginął podczas tornada, które w środę przeszło nad stanem Arkansas.

"Tam jest mój kot". Zaginione zwierzę odnalazło się podczas relacji telewizyjnej

"Tam jest mój kot". Zaginione zwierzę odnalazło się podczas relacji telewizyjnej

Źródło:
fox13memphis.com, tvnmeteo.pl
Naukowcy sfermentowali miso w kosmosie

Naukowcy sfermentowali miso w kosmosie

Źródło:
CNN, iScience

Polska misja IGNIS na Międzynarodową Stację Kosmiczną wystartuje najwcześniej w maju - przekazała NASA. W jej tamach na ISS poleci astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski, który przeprowadzi szereg badań zaproponowanych przez krajowe przedsiębiorstwa i ośrodki naukowe.

Polski astronauta na ISS. NASA podała datę

Polski astronauta na ISS. NASA podała datę

Źródło:
PAP, NASA

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba sfotografował asteroidę 2024 YR4. Do niedawna istniało niewielkie ryzyko, że obiekt mógłby uderzyć w Ziemię w 2032 roku. Obecnie to prawdopodobieństwo oceniane jest na bliskie zeru.

Asteroida, która mogła trafić w Ziemię, na zdjęciu

Asteroida, która mogła trafić w Ziemię, na zdjęciu

Źródło:
ESA, phys.org

Samce muszki owocowej, które "piją" alkohol, są bardziej atrakcyjne dla samic. Jak wynika z badań, ten związek chemiczny powoduje zwiększoną produkcję hormonów płciowych. Co jeszcze ciekawsze - w mózgach muszek owocowych naukowcy zidentyfikowali mechanizm pozwalający na kontrolę konsumpcji alkoholu.

Samce muszek owocowych "piją" alkohol, by zyskać na atrakcyjności

Samce muszek owocowych "piją" alkohol, by zyskać na atrakcyjności

Źródło:
PAP, BBC

Tornada przetoczyły się w środę nad centralnymi i południowymi Stanami Zjednoczonymi. Trąby powietrzne spowodowały spore zniszczenia w stanach Missouri i Arkansas. Meteorolodzy ostrzegają, że to nie koniec zagrożeń - kolejne dni mają przynieść wyjątkowo obfite ulewy.

Ludzie pod gruzami domów, wiatr porywał auta

Ludzie pod gruzami domów, wiatr porywał auta

Źródło:
Reuters, CNN

Część Ameryki Północnej powoli kapie w głąb Ziemi. Jak wyjaśnili naukowcy z Uniwersytetu Teksańskiego, proces ten zachodzi bardzo głęboko pod powierzchnią, na granicy skorupy i płaszcza Ziemi. Modelowanie komputerowe pomogło im też w ustaleniu, co powoduje cieknięcie skał.

Geologowie zauważyli, że Stany Zjednoczone kapią w głąb Ziemi

Geologowie zauważyli, że Stany Zjednoczone kapią w głąb Ziemi

Źródło:
University of Texas - Austin

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,6 nawiedziło południowe wybrzeże Birmy (Mjanmy) - przekazało niemieckie centrum informacyjne GFZ. Azjatycki kraj nadal zmaga się ze skutkami ubiegłotygodniowych wstrząsów, które wystąpiły w okolicy miasta Mandalaj. Jak podała agencja AP, liczba ofiar kataklizmu przekroczyła 3 tysiące.

Kolejne trzęsienie ziemi w Birmie. Liczba ofiar stale rośnie

Kolejne trzęsienie ziemi w Birmie. Liczba ofiar stale rośnie

Źródło:
PAP, Reuters

Rząd Słowacji zatwierdził plan odstrzału 350 niedźwiedzi oraz wprowadził stan nadzwyczajny w 55 z 79 powiatów kraju. Z decyzją władz nie zgadzają się obrońcy przyrody. Według nich planowany odstrzał kilkakrotnie przekracza dopuszczalny poziom.

Stan nadzwyczajny i zgoda na odstrzał 350 niedźwiedzi

Stan nadzwyczajny i zgoda na odstrzał 350 niedźwiedzi

Źródło:
PAP, TVN24

Po raz pierwszy naukowcy wykazali, że niektóre gatunki porostów mogłyby przetrwać warunki panujące na Marsie. W badaniu, prowadzonym przez Polaków, organizmy poddano symulacji, której rezultat zaprzeczył wcześniejszym założeniom dotyczącym życia na Czerwonej Planecie.

Te niezwykłe organizmy występują w Polsce i być może poradzą sobie na Marsie

Te niezwykłe organizmy występują w Polsce i być może poradzą sobie na Marsie

Źródło:
phys.org, zpe.gov.pl

W dolinie Biebrzy panuje susza. Wystarczy iskra, żeby doszło do pożaru. Susza może mieć także katastrofalny wpływ na tamtejsze ptaki, które do lęgu potrzebują rozlewisk.

Tak sucho nad Biebrzą nie było nawet podczas historycznego pożaru

Tak sucho nad Biebrzą nie było nawet podczas historycznego pożaru

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Ogromne fale nawiedziły we wtorek wschodnie wybrzeże Australii. Na popularnej wśród surferów plaży Bondi ocean poważnie uszkodził klub surfingowy. Trudna sytuacja panowała także na południe od Sydney, gdzie przypływ podmył promenadę.

"Królewski przypływ" uderzył w kultową plażę

"Królewski przypływ" uderzył w kultową plażę

Źródło:
Reuters, ABC News

Potężne ulewy nawiedziły w ubiegłym tygodniu australijski Queensland. Według szacunków władz, pod wodą znalazło się około 500 tysięcy kilometrów kwadratowych terenu. Ponad 100 tysięcy sztuk bydła zatonęło. Meteorolodzy nie mają dobrych wieści, bo prognozowane są kolejne opady.

Roczne opady w tydzień. Pod wodą obszar wielkości Francji

Roczne opady w tydzień. Pod wodą obszar wielkości Francji

Źródło:
AFP, PAP

W okolicach Grindaviku na Islandii trwa erupcja wulkaniczna. Prewencyjnie ewakuowano mieszkańców miasta i turystów przebywających w słynnej Błękitnej Lagunie. Od samego rana w regionie trwa wzmożona aktywność sejsmiczna. Wstrząsy były odczuwalne w wielu regionach kraju.

Wulkan się obudził. Wstrząsy odczuwalne w stolicy

Wulkan się obudził. Wstrząsy odczuwalne w stolicy

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, RUV

W ostatnich dniach wiele regionów Stanów Zjednoczonych nawiedziły niszczycielskie burze, którym towarzyszyły tornada. Zginęło co najmniej siedem osób. Wiatr niszczył domy, drzewa i zrywał linie energetyczne. Meteorolodzy ostrzegają, że to jeszcze nie koniec gwałtownych zjawisk.

Nie żyje siedem osób. "Najważniejsze jest zapewnienie bezpieczeństwa"

Nie żyje siedem osób. "Najważniejsze jest zapewnienie bezpieczeństwa"

Źródło:
PAP, NBC News, CNN

Strażacy z Kalifornii od kilku dni walczą z pożarem przy granicy z Nevadą. Udało się powstrzymać rozprzestrzenianie się żywiołu, jednak to nie koniec zmagań służb. Jak podała gazeta "Los Angeles Times", płomienie nadal są potencjalnym zagrożeniem dla znajdujących się w pobliżu drzew, których wiek szacowany jest na ponad 4000 lat.

Ogień zagraża drzewom liczącym ponad 4000 lat

Ogień zagraża drzewom liczącym ponad 4000 lat

Źródło:
PAP, Los Angeles Times, AP, tvnmeteo.pl

W Birmie trwa akcja poszukiwawczo-ratunkowa po trzęsieniu ziemi, jakie nawiedziło kraj w zeszłym tygodniu. Bilans ofiar wzrósł do ponad 2,7 tysięcy. Jak opowiadali na antenie TVN24 wolontariusze z organizacji Humanosh Emergency Medical Team, koordynację pomocy utrudnia brak usług komunikacyjnych, a przez zniszczone drogi służby mają problemy z dotarciem do potrzebujących.

"Podróż, która do tej pory trwała dwie godziny, zajmuje dziesięć"

"Podróż, która do tej pory trwała dwie godziny, zajmuje dziesięć"

Źródło:
Reuters, PAP, TVN24

Ulewy nawiedziły w poniedziałek południową Brazylię. Najtrudniejsza sytuacja panowała w rejonie Sao Paulo, gdzie woda zalała kilka ważnych arterii komunikacyjnych. Transport miejski został wstrzymany, a tysiące domów pozostało bez dostępu do prądu.

Na ulicach zamiast autobusów pojawiły się amfibie

Na ulicach zamiast autobusów pojawiły się amfibie

Źródło:
PAP, G1 Globo

Wystartowała misja Fram2. Załoga kapsuły Crew Dragon "Resilience" spędzi cztery dni na orbicie polarnej - to pierwsza załogowa misja, której trasa przebiega nad obszarami okołobiegunowymi. Cywilni astronauci mają w planach przeprowadzenie ponad 20 eksperymentów.

Spędzą kilka dni na nieprzyjaznej orbicie. Pierwsza taka misja w historii

Spędzą kilka dni na nieprzyjaznej orbicie. Pierwsza taka misja w historii

Źródło:
Reuters, SpaceX, CNN, "Z głową w gwiazdach", "O kosmosie i astronautyce"

Drastyczne ochłodzenie przerwie ciepłą, wiosenną pogodę. Jak bardzo spadnie temperatura? Sprawdź, co przewiduje Tomasz Wasilewski w swojej prognozie długoterminowej na kolejne 16 dni.

Pogoda na 16 dni: w pewnym momencie cofniemy się o miesiąc

Pogoda na 16 dni: w pewnym momencie cofniemy się o miesiąc

Źródło:
tvnmeteo.pl

Z analiz Centrów Kontroli i Prewencji Chorób w USA wynika, że może być więcej gatunków kleszczy, które powodują u ludzi rzadką alergię na czerwone mięso. Głównym jej sprawcą pozostaje jednak niesławny Amblyomma americanum.

Więcej gatunków kleszczy może przenosić alergię na czerwone mięso

Więcej gatunków kleszczy może przenosić alergię na czerwone mięso

Źródło:
Live Science, tvnmeteo.pl