Pogoda na Wszystkich Świętych. Czai się zatoka chłodu. To będzie nieprzyjemna zmiana

Źródło:
tvnmeteo.pl
Prognozowana temperatura w kolejnych dniach
Prognozowana temperatura w kolejnych dniach ventusky.com
wideo 2/2
Pogoda na 5 dni

Pogoda we Wszystkich Świętych nie będzie nas rozpieszczać. Dni, w których wielu z nas będzie odwiedzać groby bliskich, zapowiadają się wietrznie. Temperatura 1 listopada nie powinna nas rozczarować, ale Zaduszki będą już znacznie chłodniejsze, a w części Polski mogą pojawić się też opady deszczu ze śniegiem. O najnowszych wyliczeniach modeli meteorologicznych pisze synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Pierwszy dzień listopada traktowany jest w meteorologii jak symboliczny początek tak zwanej późnej jesieni, pory roku zimnej i ponurej. W ubiegłych dekadach dzień Wszystkich Świętych i Zaduszki były czasem, kiedy temperatura spadła już poniżej zera stopni Celsjusza i pierwszy raz wkładano zimową odzież. Wraz z postępującą zmianą klimatu wiele się jednak zmieniło, bo w XXI wieku początek tego miesiąca bywa na ogół pogodny i dość ciepły. Ostatni raz temperatura 1 listopada rano spadła poniżej 0 st. w 2021 roku. Dość zimno było kilka lat temu, kiedy 2019 r. na Ziemi Lubuskiej i Pomorzu Zachodnim temperatura wzrosła do zaledwie 3- 6 st. C, ale konkretny chłód panował w 2009 r., kiedy temperatura rano na prawie całym obszarze kraju była ujemna. wynosząc od -1 do nawet -6 st. C, by w ciągu dnia wzrosnąć do 2-7 stopni. 

I w tym roku pierwsze wyliczenia modeli zakładały łagodny początek listopada, by w pewnym momencie skręcić w spory chłód. Według najnowszych prognoz modeli amerykańskiego GFS i europejskiego ECMWF widać jednak, że nie będzie źle. Zatoka chłodu wciąż jednak czai się nad północną częścią Oceanu Atlantyckiego i nie odpuści. Jeszcze w dzień Wszystkich Świętych pogodę w Polsce kształtować ma wyż z centrum w rejonie Kanału La Manche, ale od północy wtargnąć ma nad kontynent wielki, silny wir niżowy, którego centrum w pierwszy dzień miesiąca z ciśnieniem 970 hektopaskali przemieszczać się ma nad Finlandią i północno-zachodnią Rosją.

Położenie wyżu i niżu w piątek 1 listopadaDWD

Pogoda na Wszystkich Świętych

Z tym układem niskiego ciśnienia jest związana silna zatoka chłodu, przynosząca zimno spływające znad Arktyki w kierunku środkowej i wschodniej Europy. Najsilniejsze uderzenie skierowane ma być w Skandynawię i Rosję, a Polska ma zostać jedynie muśnięta tym chłodem. Tym samym jeszcze w piątek w Polsce spodziewana jest pochmurna aura z przejaśnieniami i rozpogodzeniami po porannych mgłach i zamgleniach, szczególnie na południu. Temperatura wzrosnąć ma do 10-11 st. C na Podlasiu, 13 st. C w centrum i 15-16 st. C w Małopolsce oraz na Podkarpaciu.

Pojawić się mają jednak pierwsze oznaki nadchodzącej zmiany. W ciągu dnia północne regiony Polski objąć ma chłodny front atmosferyczny z przelotnymi opadami deszczu do 5 litrów na metr kwadratowy. Nasilać się ma również zachodni wiatr, który w godzinach popołudniowych osiągać może prędkość 50-60 kilometrów na godzinę w południowej połowie kraju i do 70-90 km/h na północy. Ma to obniżyć odczucie temperatury, a po południu oraz wieczorem niestety stwarzać będzie zagrożenie.

Prognoza pogody na 1 listopadatvnmeteo.pl
Prognoza odchylenia temperatury od normy wieczorem na wysokości 1,5 km 1 listopada na plus, tylko na północy na minusGFS/tropicaltidbits
Prognozowana temperatura w kolejnych dniach
Prognozowana temperatura w kolejnych dniach ventusky.com

Może pojawić się deszcz ze śniegiem

W nocy z 1 na 2 listopada front ma przemieścić się nad naszym krajem z północy na południe, niosąc przelotne opady deszczu do 1-5 l/mkw., a na północnym wschodzie również śniegu z deszczem. W sobotę ma być już odczuwalnie chłodniej, co dobrze widać w prognozie odchylenia od normy na minus temperatury po południu w całej Polsce. Wzrosnąć ma ona do 5-6 st. C na Podlasiu, 9 st. C w centrum i 10-11 st. C na zachodzie i południowym zachodzie. Wiać ma wiatr północno-zachodni w porywach na północy i wschodzie rozpędzający się do 50-60 km/h. Niebo powinno się przejaśniać, a miejscami rozpogadzać. Tylko północno-wschodnie regiony przykrywać ma grubsza warstwa chmur, niosąca przelotne opady deszczu ze śniegiem i krupy śnieżnej.

W świetle najświeższych materiałów prognostycznych pogoda, jak na listopad znany z opowieści naszych dziadów, jak dawniej mawiano, potraktuje nas nie najgorzej. Przynajmniej przez pierwszą część piątku, kiedy wichura dopiero będzie się rozkręcać.

Prognoza pogody na 2 listopadatvnmeteo.pl
Prognoza odchylenia temperatury od normy na wysokości 1,5 km po południu 2 listopada na minusGFS/tropicaltidbits
Prognozowane opady w kolejnych dniach
Prognozowane opady w kolejnych dniach ventusky.com

Autorka/Autor:Arleta Unton-Pyziołek

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: AdobeStock, GFS/tropicaltidbits

Pozostałe wiadomości

Najbliższe dni przyniosą do Polski silny wiatr oraz ochłodzenie. Wichury będą szczególnie silne w dzień Wszystkich Świętych. Na północy kraju porywy mogą sięgać nawet prędkość dochodzącą do 80 kilometrów na godzinę. W weekend temperatura maksymalna nie przekroczy 10 stopni Celsjusza. Lokalnie może popadać deszcz ze śniegiem.

Pogoda na Wszystkich Świętych. Aura podzieli Polskę

Pogoda na Wszystkich Świętych. Aura podzieli Polskę

Źródło:
tvnmeteo.pl

Gdy gwałtowna powódź we wtorek zaczęła zalewać miejscowości na południowym wschodzie Hiszpanii, ludzie uciekali przed wysoką wodą, gdzie tylko mogli. Policja pokazała fragmenty nagrań z nocnych akcji ratunkowych w prowincji Malaga.

Wszędzie woda i ludzie uwięzieni na dachach. Dramatyczne sceny w Hiszpanii

Wszędzie woda i ludzie uwięzieni na dachach. Dramatyczne sceny w Hiszpanii

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

W gwałtownych powodziach na południowym wschodzie Hiszpanii zginęło co najmniej 95 osób - podały w środę wieczorem regionalne władze. Na drogach zalegają dziesiątki samochodów porwanych i niesionych przez wodę. W regionie Walencji, która ucierpiała najbardziej, odwołano pociągi, wstrzymano dostawy wody, nie działa metro. Pomoc w walce ze skutkami kataklizmu zadeklarowały między innymi Niemcy i Portugalia. W czwartek w Hiszpanii ma zostać ogłoszona trzydniowa żałoba narodowa.

Samochody poprzewracane jak zabawki. Znajdują kolejne ciała

Samochody poprzewracane jak zabawki. Znajdują kolejne ciała

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

- Miejscowości pod miastem ucierpiały najbardziej. Strefa przemysłowa jest doszczętnie zniszczona - opisywał w rozmowie z redakcją Kontaktu24 pan Wojciech, który przebywa w hiszpańskiej Walencji, dotkniętej przez katastrofalną i tragiczną w skutkach powódź. Jak relacjonowała pani Justyna, w sklepach spożywczych brakuje podstawowych produktów, a transport publiczny jest sparaliżowany.

Relacje Polaków ze zdewastowanej Walencji. "Sklepy zostały niemal opróżnione"

Relacje Polaków ze zdewastowanej Walencji. "Sklepy zostały niemal opróżnione"

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Pogoda na jutro. Czwartek 31.10 zapowiada się przeważnie pochmurno, a miejscami słabo popada deszcz. Temperatura będzie wyrównana i wyniesie od 10 do 14 stopni Celsjusza. Nad morzem wiatr mocno się rozpędzi.

Pogoda na jutro - czwartek 31.10. Dużo chmur, w części kraju spadnie deszcz

Pogoda na jutro - czwartek 31.10. Dużo chmur, w części kraju spadnie deszcz

Powódź na południowym wschodzie Hiszpanii pochłonęła dziesiątki ofiar. Woda płynąca z niesamowitą siłą zabierała wszystko na swojej drodze. Krajobraz wielu miejscowości to samochody porozrzucane jak zabawki, zalane drogi i budynki, uszkodzone tory kolejowe. Skalę kataklizmu widać na zdjęciach.

To powódź zrobiła w Hiszpanii. Kataklizm na zdjęciach

To powódź zrobiła w Hiszpanii. Kataklizm na zdjęciach

Źródło:
PAP, Reuters, BBC, tvnmeteo.pl

IMGW zapowiada dla części kraju wichury. W kolejnych dniach szczególnie groźnie ma być we Wszystkich Świętych. Miejscami prognozowane są alarmy drugiego stopnia. Sprawdź, gdzie należy szczególnie uważać.

Wichury coraz bliżej. IMGW może wydać alarmy nawet drugiego stopnia

Wichury coraz bliżej. IMGW może wydać alarmy nawet drugiego stopnia

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Związane z ociepleniem klimatu wskaźniki zagrożenia dla zdrowia ludzi osiągnęły nowe rekordowe wartości - wynika z najnowszej edycji raportu Lancet Countdown on Health and Climate Change. Znacząco wzrosła między innymi liczba zgonów spowodowanych upałem wśród osób powyżej 65. roku życia. Eksperci alarmują, że z powodu zmian klimatycznych zdrowie człowieka jest narażone na niespotykane dotąd zagrożenia.

Liczby, które powinny nas niepokoić. "Rekordowe zagrożenie"

Liczby, które powinny nas niepokoić. "Rekordowe zagrożenie"

Źródło:
PAP, The Guardian, The Lancet

Władze i mieszkańcy Tajwanu szykują się na nadejście supertajfunu Kong-rey. Żywioł, który obecnie znajduje się na Morzu Filipińskim, niesie wiatr o prędkości porywów blisko 300 kilometrów na godzinę oraz ulewne deszcze. Według prognoz Kong-rey uderzy w południowo-wschodnie wybrzeże wyspy w czwartek nad ranem.

Supertajfun nabiera sił. O tej porze roku to rzadkość

Supertajfun nabiera sił. O tej porze roku to rzadkość

Źródło:
Reuters, CNN

Naukowcom udało się nauczyć wielkoszczury gambijskie wykrywania nielegalnych produktów pochodzących od roślin i zwierząt zagrożonych wyginięciem. Chodzi między innymi o łuski łuskowca, kości słoniowe, rogi nosorożca oraz drewno hebanowca afrykańskiego. Trwają prace, by te niezwykłe umiejętności gryzoni były wykorzystywanie w portach, które zmagają się z problemem przemytu.

Chcą wykorzystać supermoce tych gryzoni do walki z przemytem

Chcą wykorzystać supermoce tych gryzoni do walki z przemytem

Źródło:
Phys, Frontiers

Z pustyni Gobi wystartowała chińska misja Shenzhou-19, transportująca tajkonautów na stację kosmiczną Tiangong. Na pokładzie statku znaleźli się członkowie załogi urodzeni w latach 90 - najmłodsi jak do tej pory obywatele Chin w przestrzeni pozaziemskiej.

Tak młodej załogi jeszcze tam nie było. Poza Ziemią spędzi pół roku

Tak młodej załogi jeszcze tam nie było. Poza Ziemią spędzi pół roku

Źródło:
PAP, BBC

Tego poranka pewien mieszkaniec Brazylii długo nie zapomni. Gdy otworzył drzwi samochodu i już miał do niego wchodzić, za kierownicą zobaczył leniwca.

Otworzył drzwi auta, na kierownicy wisiał leniwiec

Otworzył drzwi auta, na kierownicy wisiał leniwiec

Źródło:
nationalworld.com, tvnmeteo.pl

W ostatnich dniach wzrosła aktywność wulkanu Popocatépetl w Meksyku. Z jego krateru wydobywa się dym, zawierający popiół i żarzące się fragmenty. Krajowe służby zabroniły zbliżania się do wulkanu, a także wprowadziły alert drugiego stopnia dotyczący jego aktywności.

Gęsty dym od kilku dni unosi się nad wulkanem

Gęsty dym od kilku dni unosi się nad wulkanem

Źródło:
Cenapred, ENEX, Infobae, Milenio

Obryw skalny spowodował zamknięcie szlaku prowadzącego do Jaskini Raptawickiej w Tatrach dla ruchu turystycznego. Jak przekazał Tatrzański Park Narodowy, przed ponownym otwarciem konieczna będzie ocena stanu jaskini przez ekspertów.

Obryw skalny może zagrażać turystom. Zamknięto popularny tatrzański szlak

Obryw skalny może zagrażać turystom. Zamknięto popularny tatrzański szlak

Źródło:
Tatrzański Park Narodowy, PAP

Strażacy w hrabstwie Teller w stanie Kolorado walczą z pożarem, który wybuchł w poniedziałek. Z powodu zagrożenia do ewakuacji wezwano mieszkańców 700 domów. Ogień w kilka godzin strawił co najmniej około 36 hektarów terenu i nie został opanowany.

Pożar się rozszalał. Żywioł zagraża setkom domów

Pożar się rozszalał. Żywioł zagraża setkom domów

Źródło:
ABC News, Denver7, CBS News

Pyton birmański pożerający w całości jelenia - na taki widok natknęli się naukowcy z południowej Florydy. Aby połknąć ofiarę, samica gada rozwarła szczęki na prawie maksymalną szerokość. Pytony birmańskie są uznawane na Florydzie za gatunki inwazyjne, mające negatywny wpływ na lokalną faunę.

Pyton pożerał jelenia w całości. "Niezapomniany widok"

Pyton pożerał jelenia w całości. "Niezapomniany widok"

Źródło:
Conservancy od Southern Florida, Live Science

Wcześnie rano w ubiegły piątek kamery sieci bolidowej Skytinel zarejestrowały prawdopodobny upadek meteorytu w Polsce. Gwiezdna skała, której największy fragment może ważyć około 80 gramów, miała spaść w rejonie miejscowości Grzebsk, niedaleko Mławy na Mazowszu.

Kosmiczna skała rozświetliła niebo nad Polską. Jej fragment mógł spaść na ziemię

Kosmiczna skała rozświetliła niebo nad Polską. Jej fragment mógł spaść na ziemię

Źródło:
Skytinel, tvnmeteo.pl

Podczas jesiennego liczenia kozic w Tatrach przyrodnicy naliczyli 949 sztuk tych chronionych zwierząt, w tym 67 koźląt urodzonych wiosną tego roku - podał we wtorek Tatrzański Park Narodowy (TPN). Więcej osobników zanotowano po słowackiej stronie.

Policzyli kozice w Tatrach

Policzyli kozice w Tatrach

Źródło:
PAP

Osoby w średnim wieku, mające problemy ze snem, wykazują więcej oznak złego stanu mózgu - twierdzą eksperci. Specjaliści z zakresu neurologii w niedawno opublikowanym badaniu przekonują, że istnieje powiązanie między jakością naszego snu a kondycją jednego z najważniejszych organów w ludzkim ciele.

Jesteś w średnim wieku i źle sypiasz? To może wpływać na twój mózg

Jesteś w średnim wieku i źle sypiasz? To może wpływać na twój mózg

Źródło:
American Academy of Neurology

Japońscy naukowcy z niepokojem patrzą na szczyt najwyższej góry w ich kraju. Mierzący 3776 metrów stratowulkan Fudżi o tej porze roku powinien być już biały od śniegu. Jednak kolejny dzień z rzędu w tym miejscu nie zarejestrowano opadów. Eksperci zaznaczają, że taka sytuacja wydarzyła się pierwszy raz od końca XIX wieku, kiedy rozpoczęto zbierać dane.

W tym miejscu wciąż nie spadł śnieg. Pierwszy raz od co najmniej 130 lat

W tym miejscu wciąż nie spadł śnieg. Pierwszy raz od co najmniej 130 lat

Źródło:
Phys.org

Po osunięciu się ziemi część autostrady w mieście Bellingham w amerykańskim stanie Waszyngton została zablokowana. Dwa samochody utknęły na jezdni, ale nikomu nic się nie stało - poinformowały służby.

Osunęła się ziemia, fragment autostrady zablokowany

Osunęła się ziemia, fragment autostrady zablokowany

Źródło:
The Bellingham Herald, tvnmeteo.pl

Populacje jeża europejskiego dramatycznie zmalały w ciągu ostatniej dekady - niektóre z nich skurczyły się o nawet 30 procent. Zwierzętom zagrażają środki ochrony roślin, urbanizacja i coraz większa fragmentacja ich naturalnych siedlisk. Jak wynika z danych Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody, tracimy nie tylko populacje ssaków.

Jeży europejskich jest coraz mniej. "Niepokojące i powszechne"

Jeży europejskich jest coraz mniej. "Niepokojące i powszechne"

Źródło:
The Guardian, OTOP, tvnmeteo.pl

Zdaniem naukowców 38 procent gatunków drzew rosnących w naturalnych siedliskach jest zagrożona wyginięciem. Alarmujący raport przedstawiono na szczycie ONZ w sprawie różnorodności biologicznej w kolumbijskim Cali.

"Drzewa są poważnie zagrożone na całym świecie"

"Drzewa są poważnie zagrożone na całym świecie"

Źródło:
BBC

Stężenie gazów cieplarnianych, które przyczyniają się zmian klimatu, osiągnęło w 2023 roku rekordowo wysoki poziom - poinformowała w poniedziałek Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO).

"Kolejny rok, kolejny rekord. To powinno wzbudzić niepokój"

"Kolejny rok, kolejny rekord. To powinno wzbudzić niepokój"

Źródło:
Reuters, WMO

Szop pracz to jeden z najgroźniejszych gatunków inwazyjnych dla polskiej fauny. Szczególnie liczna populacja tego drapieżnika występuje w woj. lubuskim. Jest on także spotykany w innych rejonach kraju.

Świetnie pływa i się wspina, zagraża polskiej faunie

Świetnie pływa i się wspina, zagraża polskiej faunie

Źródło:
PAP

Gatunki zwierząt, które są bardziej społeczne, żyją dłużej - wynika z badania przeprowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego. Ponadto przez dłuższy rodzą i wychowują potomstwo.

Życie w społeczności wydłuża życie

Życie w społeczności wydłuża życie

Źródło:
phys.org

Nie potrzeba teleskopu, aby zobaczyć, że powierzchnia Księżyca jest pełna kraterów. Nasz naturalny satelita przez miliardy lat był "bombardowany" przez asteroidy i komety. Dzięki nowym badaniom międzynarodowy zespół naukowcy ustalił, że najstarszy i największy krater Basen Biegun Południowy - Aitken powstał wcześniej niż sądzono.

Powierzchnia Księżyca pełna kraterów. Wiemy, kiedy powstał najstarszy z nich

Powierzchnia Księżyca pełna kraterów. Wiemy, kiedy powstał najstarszy z nich

Źródło:
livescience.com, nature.com