Pogoda na grudzień. Czy święta będą białe? Wstępna prognoza

Źródło:
tvnmeteo.pl
Warunki biometeo w niedzielę
Warunki biometeo w niedzielętvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś

Jaka pogoda będzie w grudniu i w święta Bożego Narodzenia? Według najnowszych prognoz czeka nas ciekawa pogodowa przeplatanka. O przewidywaniach ostatni miesiąc tego roku pisze w swoim blogu synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

  • Wskaźnik cyrkulacji północnoatlantyckiej NAO pokazuje silne wahania temperatury w grudniu.
  • W pierwszym tygodniu grudnia wystąpią opady deszczu, deszczu ze śniegiem, a w górach - śniegu.
  • W połowie miesiąca ściśnie mróz i spadnie śnieg.
  • Po 15 grudnia nastąpić ma zwrot w pogodzie, przyjdą opady deszczu ze śniegiem i deszczu.
  • Czy święta będą białe? Najnowsze prognozy pogody pokazują, że prawdopodobieństwo wynosi 10-20 procent.

Oceany Atlantycki i Arktyczny rozegrają pogodę w grudniu. Atlantyk, który latem zgromadził dużo ciepła, teraz je wypromieniowuje, dając impuls do formowania się wielkich, silnych wirów niżowych. Te potrafią mocno zasysać ciepłe masy powietrza z południa oraz zimne z rejonów podbiegunowych. W nadchodzących tygodniach ukształtują warunki meteorologiczne w Europie od Bretanii po Ural. Mają sprzyjać silnemu przenikaniu się nawzajem klinów ciepła i zatok chłodu. Na granicy ścierania się mas formować się będą fronty atmosferyczne: ciepłe i chłodne, z opadami na zmianę śniegu i deszczu. Co przemawia za taką prognozą? Statystyka oraz prognoza wskaźnika cyrkulacji północnoatlantyckiej NAO.

Czy święta będą białe? Prognoza

Z doświadczenia wiemy już, że grudnie w ostatnich dziesięcioleciach cechowały się silną zmiennością pogody, przenikaniem się późnej jesieni z zimą. Natomiast obserwacja wskaźnika NAO, opracowanego na podstawie obserwacji cyrkulacji powietrza i wody oceanicznej w obszarze północnego Atlantyku, kuźni pogody dla Europy, pozwala prognozować silne wahania temperatury w grudniu. Indeks ten został zdefiniowany na podstawie różnicy ciśnienia atmosferycznego między dwoma quasi-stacjonarnymi ośrodkami barycznymi: Wyżem Azorskim i Niżem Islandzkim.

W uproszczeniu chodzi o to, że im większa różnica ciśnienia między centrami cyklonu i antycyklonu, tym silniejszy ruch i turbulencje powietrza nad Atlantykiem i Europą. Wskaźnik dodatni to intensyfikacja cyrkulacji strefowej powietrza znad Atlantyku i łagodna zima w Europie. Wartości ujemne sprzyjają silnemu zsuwaniu się zimnych mas powietrza z północy. Jeśli przyjrzeć się ostatnim wyliczeniom amerykańskiej Narodowej Administracji Oceanu i Atmosfery (NOAA), to zauważymy wartości dodatnie indeksu w pierwszym tygodniu grudnia, ujemne po 10 grudnia i duży wzrost ponownie w wartości dodatnie w drugiej połowie miesiąca.

Co dalej? Można się domyślać przy tak silnych wahaniach lekkiego spadku wartości indeksu NAO przed świętami Bożego Narodzenia i ponownego wzrostu w okolicach świąt. Tym samym prawdopodobieństwo białych świąt bardzo spada. 

Prognoza wskaźnika oscylacji północnoatlantyckiej NAO na pierwszą połowę grudnia NOAA

Pogoda na pierwszą połowę grudnia

Co oznacza w praktyce ten sinusoidalny wykres indeksu NAO? W pierwszym tygodniu grudnia czeka nas silny napływ mas powietrza z sektora zachodniego - polarnego, atlantyckiego z zachodu i północnego zachodu. Dużo wilgoci przyniosą kolejne wietrzne, dynamiczne wiry niżowe znad oceanu. Prognozowane są spore opady deszczu i deszczu ze śniegiem, a w górach - śniegu.

I rzeczywiście wiele wskazuje na to, że do 10 grudnia w Karkonoszach i Karpatach, szczególnie w wyższych partiach, przybędzie spokojnie 20 centymetrów śniegu. Temperatura popołudniami wzrastać będzie do 5-6 stopni Celsjusza, a nocami, przy rozpogodzeniach, spadać lekko poniżej 0 st. C.

Później, około 10 grudnia, nastąpić miałby zanik cyrkulacji zachodniej, którą zastąpi spływ powietrza wzdłuż południków. Materiały prognostyczne pozwalają prognozować silny spływ zimna prosto z północy, rozwój pięknej zatoki chłodu od Arktyki po Hiszpanię i Włochy do 15 grudnia. To niże znad Arktyki i Skandynawii sprawić mają, że nad Polską temperatura na wysokości 1,5 kilometra spadnie do -12 st. C. Przy ziemi oznacza to mróz nie tylko nocami, ale i utrzymanie się temperatury poniżej 0 st. C w ciągu dnia. W powietrzu arktycznym o cechach morskich spadki te nie są duże, choć przy rozpogodzeniach niewykluczone jest nawet -10 st. C około 14 i 15 grudnia, przy gruncie niżej.

Silna zatoka chłodu 12 grudnia, prognoza temperatury na wysokości 1,5 kmGFS/wetter3.de

W prawie całym kraju zrobi się biało

W zasięgu fali zimna Polska utrzymać się ma przez około pięciu dni. Na czole zimna nacierającego z północnego zachodu i północy uformuje się szeroka strefa opadów śniegu, które przetoczą się nad naszym krajem z zachodu na wschód. Tym samym, wraz z utrzymaniem się do 15 grudnia spływu zimnych i wilgotnych mas powietrza z północy, zabieli się krajobraz w całym kraju.

Z amerykańskiego modelu GFS, opracowanego we wtorek, wynika, że w połowie miesiąca zalegać może miejscami na nizinach i wyżynach do pięciu centymetrów śniegu. Czy rzeczywiście ten śnieg się utrzyma? Na terenach naturalnych, gdzie grunt już nieco zdążył się wychłodzić, może, ale w rejonach miejskich i podmiejskich szanse na trwanie pokrywy są niestety małe. Rasowa zima zapanuje za to w górach.

Prognozowana pokrywa śnieżna około 15 grudnia GFS/tropicaltidbits.com

W połowie miesiąca aura się zmieni

Po 15 grudnia nastąpić może zwrot w pogodzie. Amerykański ośrodek prognostyczny zakłada, że ponownie silne cyklony szerokości umiarkowanych z centrami ulokowanymi w rejonie Islandii i Wysp Brytyjskich skierują w naszą stronę masy powietrza z zachodu i południa. Przyjdą opady deszczu ze śniegiem i deszczu. Na nizinach biel ustąpi miejsca ciemniejszym barwom, ale w górach nastąpi kolejna dostawa śniegu. Frontom towarzyszyć będą silne wahania ciśnienia i silne porywy zachodniego wiatru.

Prognozowany mocny skok indeksu NAO powyżej zera w drugiej połowie miesiąca oznacza silną przeplatankę zjawisk meteorologicznych w strumieniu powietrza szybko przemieszczającego się nad Europą z zachodu na wschód - następowanie po sobie na dwa-trzy dni mas powietrza łagodnego i surowszego.

Pogoda na Boże Narodzenie

Na którą fazę sinusoidy temperatury przypadnie Boże Narodzenie? Jeszcze między 18 a 22 grudnia spodziewać się możemy według modelu GFS rozwoju od północy tzw. jęzora chłodu, który szybko ustąpi miejsca klinowi ciepła. Po fali opadów śniegu z deszczem przyjść miałoby ocieplenie.

Tu warto zajrzeć do wyliczeń Europejskiego Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody (ECMWF). Prognozy zakładają silne fluktuacje temperatury w okresie przedświątecznym, co w sumie dać ma średnie wartości bliskie normie z wielolecia. Ale już na święta, na okres od 23 do 29 grudnia, ECMWF szacuje, że średnia temperatura miałaby odchylić się od normy na plus o 1-2 st. C. To dużo, ale warto zaznaczyć, że zimą wyliczenia modeli nieco zawyżają fale ciepła i na ogół jest nieco chłodniej, niż wskazują prognozy. Jednak trzeba liczyć się z atlantycką, tak zwaną termicznie łagodną pogodą przed świętami, która może przeciągnąć się na Wigilię i Boże Narodzenie. Ale niekoniecznie spokojną, bezwietrzną. W takich warunkach dopiero po świętach kolejny wir niżowy wpompować może chłód z północy z opadami śniegu.

Najbardziej aktualne prognozy na okres świąteczny, czyli dodatnia temperatura i zachmurzone, ponure niebo, nie są najlepszym tłem dla świąt, ale w naszym klimacie pogodę w tym czasie często kształtuje tzw. odwilż bożonarodzeniowa.

Prognoza odchylenia temperatury na plus w dniach 23-29 grudnia ECMWF  

Amerykańskie i rosyjskie prognozy

Grudzień z pogodą atlantycką to miesiąc zmienny, z temperaturą średnią w sumie zawierającą się powyżej norm z wielolecia. Amerykańskie prognozy sezonowe NOAA szacują odchylenie w Polsce nawet do 2 st. C. Średnia miesięczna temperatura grudnia w Warszawie, liczona dla ostatnich trzydziestu lat, oscyluje wokół 0 st. C, co daje obraz pogody zbliżonej bardziej do jesiennej niż zimowej. Tym samym odchylenie aż o 2 st. C daje obraz miesiąca mało zimowego. Opady miałyby zawierać się w normie, co oznacza średnie sumy 30-50 litrów na metr kwadratowy, nad morzem do 60 l/mkw., a w górach powyżej 100 l/mkw. Bardzo podobne prognozy miesięczne prezentuje ECMWF.

Natomiast bardziej stonowane rachuby publikuje Roshydromet, rosyjska służba meteorologiczna. Wręcz studzi grudzień, gdyż wylicza odchylenie średniej temperatury miesięcznej od normy na plus we wschodniej Europie o zaledwie 0,5 st. C. Takie wartości oznaczają, że w pobliżu Polski równoważyć miałaby się częstość napływu ciepła i chłodu. Ale tym samym agenda rosyjska daje duże szanse zmienności, a nie stabilności w pogodzie i pod tym względem jest zgodna z analizami zachodnich ośrodków. Na uwagę zasługuje, że opady miałyby nie osiągnąć normy, a atlantyckie niże nie wnikać tak swobodnie w głąb kontynentu. Hamulcowym mają być pochmurne wyże rozwijające się co jakiś czas nad środkowymi i północnymi rejonami Europy.

Prognoza odchylenia średniej temperatury grudnia od normy NOAA
Prognoza odchylenia średniej temperatury grudnia od normy na plus we wschodniej Europie Roshydromet

Rozpoczyna się "zabawa" w białe święta

Do świąt Bożego Narodzenia czeka nas konkretna przeplatanka w pogodzie. Dopiero wychładzająca się Arktyka nie dysponuje jeszcze wielkim arsenałem mrozu, ale stanowi na tyle zimny rejon źródłowy mas powietrza, aby temperatura w Polsce dzięki nim spadła okresami poniżej zera.

Atlantyk natomiast, cechujący się temperaturą wód powierzchniowych cieplejszych od normy miejscami nawet o 5 st. C, stanowi wielki magazyn ciepła i energii dla cyklonów szerokości umiarkowanych. Rodzą się w rejonie Labradoru, wigoru nabierają między Grenlandią a Skandynawią, by wmaszerować nad środkową Europę. Stąd tak duże prawdopodobieństwo wielkiej niestabilności pogody. Nastał czas popularnej wśród meteorologów "zabawy" na szacowanie prawdopodobieństwa "białych świąt". W świetle dzisiejszych materiałów prognostycznych ich prawdopodobieństwo wynosi 10-20 procent. I my tę zabawę zaczynamy.

Odchylenie od normy temperatury wód powierzchniowych AtlantykuGFS/climatereanalyzer

Autorka/Autor:Arleta Unton-Pyziołek

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/wetter3.de

Pozostałe wiadomości

IMGW wciąż ostrzega przed gwałtowną pogodą. W wielu regionach obowiązują alarmy pierwszego stopnia przed silnym wiatrem, oblodzeniem oraz przymrozkami. Na wschodzie i południu Polski w ciągu nadchodzącej nocy spodziewane są opady śniegu.

Spadnie nawet 10 cm śniegu. Ostrzeżenia IMGW

Spadnie nawet 10 cm śniegu. Ostrzeżenia IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na Wielkanoc. Trwające znaczne ochłodzenie w Polsce i powrót zimowej pogody każą nam zadać pytanie o to, co czeka nas w pogodzie w trakcie zbliżających się świąt wielkanocnych. Nasza synoptyk Arleta Unton-Pyziołek sprawdza, co widać w amerykańskich i europejskich modelach meteorologicznych.

Pogoda na Wielkanoc. Co pokazują modele

Pogoda na Wielkanoc. Co pokazują modele

Źródło:
tvnmeteteo.pl

Pogoda na jutro. Noc zapowiada się mroźnie w całym kraju. Miejscami termometry pokażą nawet -6 stopni Celsjusza. Niedziela 6.04 będzie chłodna. Odczuwalnie temperatura okaże się jednak jeszcze niższa za sprawą porywistego wiatru. Lokalnie pojawią się opady śniegu i śniegu z deszczem.

Prognoza na jutro - niedziela, 6.04. Nocą mróz w całym kraju

Prognoza na jutro - niedziela, 6.04. Nocą mróz w całym kraju

Źródło:
tvnmeteo.pl

Sobota przyniosła w części kraju niebezpieczną pogodę. Wiał silny wiatr, który łamał konary drzew. Strażacy otrzymali około 900 zgłoszeń. Silne porywy wpychały wodę z Zalewu Wiślanego do rzeki Elbląg, powodując zjawisko cofki. W porcie ogłoszono pogotowie przeciwpowodziowe.

Silny wiatr w Polsce. Kilkaset interwencji, pogotowie przeciwpowodziowe

Silny wiatr w Polsce. Kilkaset interwencji, pogotowie przeciwpowodziowe

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Zima wróciła do Polski za sprawą chłodnego frontu atmosferycznego, który w nocy z piątku na sobotę wdarł się nad nasz kraj. Jak wyjaśnił na antenie TVN24 Tomasz Wasilewski, podążą za nim kolejne.

"20 stopni jest nie do powtórzenia w najbliższych tygodniach"

"20 stopni jest nie do powtórzenia w najbliższych tygodniach"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Zima ponownie zawitała do Polski. W kilku regionach kraju występują opady śniegu. Krótkotrwała zawieja pojawiła się także w Warszawie. Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcia i filmy z zaśnieżonych miejscowości.

Zawieja w Warszawie, biało w Olsztynie. Filmy i zdjęcia

Zawieja w Warszawie, biało w Olsztynie. Filmy i zdjęcia

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24

Po wielu ciepłych dniach do Polski wróciła zimno. Nocami może chwytać silny mróz. Niska temperatura może powodować u niektórych osób reakcje alergiczne. Schorzenie nazywane jest pokrzywką z zimna.

Zimno też może uczulać

Zimno też może uczulać

Źródło:
American Academy of Dermatology, alergia.org.pl

Mieszkańcy Trójmiasta zmagają się z załamaniem pogody. Zrobiło się zimno, pada, a wiatr wieje z prędkością do 80 km/h. Występują utrudnienia komunikacyjne.

Fatalna pogoda w Trójmieście. Przeprawa przy Moście Siennickim wstrzymana

Fatalna pogoda w Trójmieście. Przeprawa przy Moście Siennickim wstrzymana

Źródło:
TVN24

Trzy osoby zginęły w mieście Coria del Rio w Sewilli po tym, jak zawalił się dach magazynu. Zdaniem służb, do tragicznego zdarzenia przyczyniły się silny wiatr i i ulewny deszcz, które do Hiszpanii sprowadziła w piątek burza Nuria.

Po wichurze i ulewach runął dach, zginęły trzy osoby

Po wichurze i ulewach runął dach, zginęły trzy osoby

Źródło:
ENEX, RTVE, El Pais

W jednej z angielskich wsi w hrabstwie Hertfordshire samiec myszołowca towarzyskiego atakował ludzi. Drapieżny ptak obierał sobie za cel łysych wysokich mężczyzn. Niektórzy trafiali z zakrwawioną głową do szpitala. W czwartek problematycznego osobnika udało się złapać.

Drapieżny ptak atakował wysokich łysych mężczyzn

Drapieżny ptak atakował wysokich łysych mężczyzn

Źródło:
The Independent, BBC News

W łożyskach kotek, a także w płodach, może znajdować się mikroplastik - wynika z niewielkiego badania naukowców z Uniwersytetu w Parmie. Zdaniem ekspertów niebezpieczne cząsteczki mogą przenikać przez barierę łożyskową i kumulować się w płodach.

Zbadali bezdomne kotki. W łożyskach miały coś, czego nie powinno tam być

Zbadali bezdomne kotki. W łożyskach miały coś, czego nie powinno tam być

Źródło:
PAP

Co najmniej siedem osób zginęło w wyniku fali burz i tornad, jaka przetoczyła się nad centralnymi regionami Stanów Zjednoczonych. Lokalne władze informują o rozległych zniszczeniach i przerwach w dostawie prądu. Według prognoz zagrażające życiu warunki mogą utrzymywać się jeszcze przez kilka dni.

Nie żyje kilka osób. "Nie traćcie czujności"

Nie żyje kilka osób. "Nie traćcie czujności"

Źródło:
CNN, PAP

W ostatnim czasie w Peru padał intensywny deszcz. Do tragicznego zdarzenia doszło w prowincji Chanchamayo, gdzie trzech robotników zginęło w wyniku osuwiska.

Osunęła się ziemia, spadli ze 150 metrów. Nie żyją

Osunęła się ziemia, spadli ze 150 metrów. Nie żyją

Źródło:
Reuters, elbuho.pe, hytimes.pe, pachamamaradio.org

Minionej nocy na polskim niebie pojawiła się zorza polarna. Świetlny spektakl był widoczny między innymi na północy kraju. Na Kontakt24 otrzymaliśmy wyjątkowe zdjęcia.

"Zorza ponownie zatańczyła nad polskim morzem"

"Zorza ponownie zatańczyła nad polskim morzem"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Susza panuje w Kampinoskim Parku Narodowym. Przepływ wody w biegnącym przez jego teren cieku osiągnął w środę rekordowo niską wartość. Jak przekazali w mediach społecznościowych przedstawiciele parku, jest to szczególnie niebezpieczne dla wrażliwych na ogień kampinoskich ekosystemów.

"Najbardziej palny park w Polsce" zmaga się z suszą

"Najbardziej palny park w Polsce" zmaga się z suszą

Źródło:
KPN, Regionalne Centrum Ekologiczne REC Polska

Kot został odnaleziony podczas telewizyjnej relacji na żywo. Zwierzak zaginął podczas tornada, które w środę przeszło nad stanem Arkansas.

"Tam jest mój kot". Zaginione zwierzę odnalazło się podczas relacji telewizyjnej

"Tam jest mój kot". Zaginione zwierzę odnalazło się podczas relacji telewizyjnej

Źródło:
fox13memphis.com, tvnmeteo.pl

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba sfotografował asteroidę 2024 YR4. Do niedawna istniało niewielkie ryzyko, że obiekt mógłby uderzyć w Ziemię w 2032 roku. Obecnie to prawdopodobieństwo oceniane jest na bliskie zeru.

Asteroida, która mogła trafić w Ziemię, na zdjęciu

Asteroida, która mogła trafić w Ziemię, na zdjęciu

Źródło:
ESA, phys.org
Naukowcy sfermentowali miso w kosmosie

Naukowcy sfermentowali miso w kosmosie

Źródło:
CNN, iScience

Polska misja IGNIS na Międzynarodową Stację Kosmiczną wystartuje najwcześniej w maju - przekazała NASA. W jej tamach na ISS poleci astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski, który przeprowadzi szereg badań zaproponowanych przez krajowe przedsiębiorstwa i ośrodki naukowe.

Polski astronauta na ISS. NASA podała datę

Polski astronauta na ISS. NASA podała datę

Źródło:
PAP, NASA

Samce muszki owocowej, które "piją" alkohol, są bardziej atrakcyjne dla samic. Jak wynika z badań, ten związek chemiczny powoduje zwiększoną produkcję hormonów płciowych. Co jeszcze ciekawsze - w mózgach muszek owocowych naukowcy zidentyfikowali mechanizm pozwalający na kontrolę konsumpcji alkoholu.

Samce muszek owocowych "piją" alkohol, by zyskać na atrakcyjności

Samce muszek owocowych "piją" alkohol, by zyskać na atrakcyjności

Źródło:
PAP, BBC

Tornada przetoczyły się w środę nad centralnymi i południowymi Stanami Zjednoczonymi. Trąby powietrzne spowodowały spore zniszczenia w stanach Missouri i Arkansas. Meteorolodzy ostrzegają, że to nie koniec zagrożeń - kolejne dni mają przynieść wyjątkowo obfite ulewy.

Ludzie pod gruzami domów, wiatr porywał auta

Ludzie pod gruzami domów, wiatr porywał auta

Źródło:
Reuters, CNN

Część Ameryki Północnej powoli kapie w głąb Ziemi. Jak wyjaśnili naukowcy z Uniwersytetu Teksańskiego, proces ten zachodzi bardzo głęboko pod powierzchnią, na granicy skorupy i płaszcza Ziemi. Modelowanie komputerowe pomogło im też w ustaleniu, co powoduje cieknięcie skał.

Geologowie zauważyli, że Stany Zjednoczone kapią w głąb Ziemi

Geologowie zauważyli, że Stany Zjednoczone kapią w głąb Ziemi

Źródło:
University of Texas - Austin

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,6 nawiedziło południowe wybrzeże Birmy (Mjanmy) - przekazało niemieckie centrum informacyjne GFZ. Azjatycki kraj nadal zmaga się ze skutkami ubiegłotygodniowych wstrząsów, które wystąpiły w okolicy miasta Mandalaj. Jak podała agencja AP, liczba ofiar kataklizmu przekroczyła 3 tysiące.

Kolejne trzęsienie ziemi w Birmie. Liczba ofiar stale rośnie

Kolejne trzęsienie ziemi w Birmie. Liczba ofiar stale rośnie

Źródło:
PAP, Reuters

Rząd Słowacji zatwierdził plan odstrzału 350 niedźwiedzi oraz wprowadził stan nadzwyczajny w 55 z 79 powiatów kraju. Z decyzją władz nie zgadzają się obrońcy przyrody. Według nich planowany odstrzał kilkakrotnie przekracza dopuszczalny poziom.

Stan nadzwyczajny i zgoda na odstrzał 350 niedźwiedzi

Stan nadzwyczajny i zgoda na odstrzał 350 niedźwiedzi

Źródło:
PAP, TVN24

Po raz pierwszy naukowcy wykazali, że niektóre gatunki porostów mogłyby przetrwać warunki panujące na Marsie. W badaniu, prowadzonym przez Polaków, organizmy poddano symulacji, której rezultat zaprzeczył wcześniejszym założeniom dotyczącym życia na Czerwonej Planecie.

Te niezwykłe organizmy występują w Polsce i być może poradzą sobie na Marsie

Te niezwykłe organizmy występują w Polsce i być może poradzą sobie na Marsie

Źródło:
phys.org, zpe.gov.pl

W dolinie Biebrzy panuje susza. Wystarczy iskra, żeby doszło do pożaru. Susza może mieć także katastrofalny wpływ na tamtejsze ptaki, które do lęgu potrzebują rozlewisk.

Tak sucho nad Biebrzą nie było nawet podczas historycznego pożaru

Tak sucho nad Biebrzą nie było nawet podczas historycznego pożaru

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Ogromne fale nawiedziły we wtorek wschodnie wybrzeże Australii. Na popularnej wśród surferów plaży Bondi ocean poważnie uszkodził klub surfingowy. Trudna sytuacja panowała także na południe od Sydney, gdzie przypływ podmył promenadę.

"Królewski przypływ" uderzył w kultową plażę

"Królewski przypływ" uderzył w kultową plażę

Źródło:
Reuters, ABC News

Potężne ulewy nawiedziły w ubiegłym tygodniu australijski Queensland. Według szacunków władz, pod wodą znalazło się około 500 tysięcy kilometrów kwadratowych terenu. Ponad 100 tysięcy sztuk bydła zatonęło. Meteorolodzy nie mają dobrych wieści, bo prognozowane są kolejne opady.

Roczne opady w tydzień. Pod wodą obszar wielkości Francji

Roczne opady w tydzień. Pod wodą obszar wielkości Francji

Źródło:
AFP, PAP