Ponad tysiąc interwencji po czwartkowych nawałnicach, jedna osoba lekko ranna

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24, Kontakt 24, PAP
Zalania i połamane drzewa w Wielkopolsce i na Śląsku
Zalania i połamane drzewa w Wielkopolsce i na ŚląskuTVN24
wideo 2/8
Zalania i połamane drzewa w Wielkopolsce i na ŚląskuTVN24

Burze przechodziły w czwartek przez Polskę. Strażacy przeprowadzili ponad tysiąc interwencji związanych ze gwałtowną pogodą. W powiecie polkowickim (Dolnośląskie) drzewo przewróciło się na samochód, jedna osoba została lekko ranna. Zalane zostały ulice w wielu miastach, w tym w Łodzi czy Kaliszu.

W czwartek nad Polską przechodziły burze. W niektórych regionach obowiązywał alert RCB oraz ostrzeżenia meteorologiczne IMGW pierwszego i drugiego stopnia.

Jedna osoba lekko ranna

W czwartek na terenie kraju strażacy odnotowali 1142 interwencje związane z usuwaniem skutków silnego wiatru oraz podtopień - poinformował rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Karol Kierzkowski.

Kierzkowski przekazał, że w czwartek najwięcej zdarzeń miało miejsce w woj. łódzkim - 400, zachodniopomorskim - 175, wielkopolskim - 138 oraz śląskim - 114. Jak dodał, w woj. dolnośląskim w powiecie polkowickim na drodze wojewódzkiej drzewo przewróciło się na samochód osobowy, którym podróżowały 4 osoby. Jedna została lekko ranna.

Połamane drzewa na Pomorzu Zachodnim

- Na godzinę 20 odnotowano ponad 160 zdarzeń związanych z warunkami atmosferycznymi, głównie wypompowywanie wody z budynków i usuwanie powalonych gałęzi. Brak osób poszkodowanych - poinformował w czwartek wieczorem mł. bryg. Tomasz Kubiak, rzecznik prasowy komendanta wojewódzkiego PSP w Szczecinie.

Po godz. 19 na Prawobrzeżu Szczecina zakorkowały się ul. Struga i Gryfińska po tym, jak obfite opady deszczu zalały jezdnię pod wiaduktem kolejowym. Samochody mogły przyjechać tylko skrajnym, lewym pasem. Ruch na głównej trasie wyjazdowej z miasta był mocno spowolniony.

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego poinformowało, że w wielu miejscowościach regionu strażacy usuwali z dróg połamane gałęzie i konary drzew. Cięcie i sprzątanie gałęzi trwało m.in. na kilku ulicach w centrum Szczecina.

Burza nad Szczecinem

WYŚLIJ CIEKAWE MATERIAŁY POGODOWE NA KONTAKT 24

Burza w Szczecinie

"Filmik przedstawia, jak potężny żywioł przeszedł nad Szczecinem w dniu 27 czerwca ok. godziny 19-20. Uszczelki w nowych oknach nie dawały rady powstrzymywać tak dużej ilości opadów. Zalany był parking, ulice, zapewne piwnice, parkingi podziemne też. Burzę zakończył opad gradu" - opowiadała autorka nagrania.

Na ul. Małopolskiej połamane gałęzie spadły na chodnik, a w innej części miasta wichura zwaliła potężną topolę. Wieczorem wystąpiły także opady gradu.

Wichura zwaliła potężną topolę w Szczecinie
Wichura zwaliła potężną topolę w Szczecinie
Połamane gałęzie na chodniku w SzczecinieIza
Burza w Szczecinie na osiedlu BukoweJakub Zakrzewski

Nawałnice na Ziemi Łódzkiej

Do godz. 17.30 łódzcy strażacy przyjęli niemal 300 zgłoszeń z regionu, z czego ok. 160 z Łodzi. Kolejna godzina przyniosła prawie sto kolejnych wezwań. Poza Łodzią najwięcej pracy mieli ratownicy w powiatach: pabianickim, poddębickim, bełchatowskim, piotrkowskim i sieradzkim.

- Cały czas strażacy jeżdżą, realizując kolejne wezwania. Głównie są to połamane gałęzie i drzewa. Są przypadki zniszczenia zaparkowanych samochodów przez spadające konary, a także zalania nieruchomości przez napływającą wodę. Nie mamy na szczęście informacji o osobach poszkodowanych - relacjonował w czwartek bryg. Jędrzej Pawlak, rzecznik łódzkiego komendanta wojewódzkiego PSP w Łodzi.

Ulewy dały się we znaki mieszkańcom Łodzi. Pod wodą znalazła się ulica Kilińskiego, gdzie na jezdni i chodniku pojawiła się głęboka kałuża. Piesi i rowerzyści brodzili w wodzie, by pokonać zalany odcinek. Sztuka ta nie udała się jednemu z kierowców, który utknął w wodzie, a jego auto zostało odholowane. Wielu mieszkańców dobrze przygotowało się do ulewy.

- Dostałam alert na telefon - opowiadała jedna z mieszkanek miasta w rozmowie z reporterami TVN24.

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagrania nawałnicy, jaka około godziny 16.30 przetoczyła się nad Łodzią.

Burza w Łodzi
Ulewa w Łodzi

Utrudnienia na Górnym Śląsku

Jak przekazał około godziny 16.30 oficer dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Wojewódzkiego woj. śląskiego, w związku z przechodzącymi nad Polską burzami do służb wpłynęły 52 zgłoszenia, najwięcej w powiecie kłobuckim (33) oraz w powiecie częstochowskim (15).

W powiecie kłobuckim zgłoszenia dotyczyły głównie powalonych drzew i usuwania konarów - do zdarzenia takiego doszło chociażby w miejscowości Truskolasy. W powiecie częstochowskim były to w dominującej części zalania posesji i piwnic. W miejscowości Rzerzęczyce doszło do uszkodzenia części dachu.

Powalone drzewa w Truskolasach (woj. śląskie)Użytkownik Systemu Raportów Sieci Obserwatorów Burz, Dawid0065

W miejscowości Aleksandrów drzewo przewróciło się na tory i zerwało trakcję elektryczną. W wyniku tego zdarzenia został zatrzymany w polu pociąg pośpieszny relacji Kołobrzeg - Kraków, którym jechało ok. 160 pasażerów, w tym ok. 10 osób o ograniczonej sprawności fizycznej. Strażacy PSP i OSP pomogli przesiąść się pasażerom do podstawionych przez PKP autobusów (w odległości kilkuset metrów). Na miejscu działało 25 strażaków i 6 samochodów.

Zalania w Wielkopolsce

Niebezpieczne zjawiska wystąpiły także w Wielkopolsce. W godzinach 15.30-17 kaliscy strażacy zanotowali 38 zdarzeń związanych z intensywnymi opadami deszczu. Interwencje, jak powiedział rzecznik straży mł. asp. Jakub Pietrzak, dotyczyły zalanych ulic, piwnic, posesji, parkingów i połamanych konarów drzew.

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło na ul. Zgodnej. Tam woda podmyła ulicę, w wyniku czego ziemia zapadła się pod zaparkowanym samochodem. Strażacy wyłączyli ulicę z użytkowania. Pietrzak dodał, że zgłoszenia do straży cały czas wpływają oraz zaapelował do mieszkańców, żeby zachować ostrożność i nie wychodzić z domów.

Zalane ulice w Kaliszu (Wielkopolskie)
Zalania w Kaliszu po przejściu burzy
Zalania w Kaliszu po przejściu burzyMarek Radziszewski

W godzinach popołudniowych nad Kościelną Wsią (powiat pleszewski) przeszła ulewa. W efekcie zalanych zostali kilkanaście posesji. Na miejsce skierowano 22 zastępy straży pożarnej, która wypompowywała wodę oraz pomagała usypywać wały z piasku, by płynąca ulicą woda nie wpływała na posesje. 

Zalania w Kościelnej Wsi
Zalania w Kościelnej WsiMarek Radziszewski

Autorka/Autor:as,dd

Źródło: tvnmeteo.pl, TVN24, Kontakt 24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Nowy tydzień przyniesie opady deszczu, a miejscami również burze. Podczas wyładowań dodatkowym zagrożeniem stanie się porywisty wiatr. Gdzie spodziewać się gwałtownych zjawisk pogodowych?

Do Polski wkraczają fronty atmosferyczne. Będzie padać i grzmieć

Do Polski wkraczają fronty atmosferyczne. Będzie padać i grzmieć

Źródło:
tvnmeteo.pl

Jeszcze przed świętami będzie tak ciepło jak bywa w czerwcu albo w lipcu. Jaką temperaturę przyniosą nadchodzące dni? Sprawdź, co przewiduje Tomasz Wasilewski w swojej prognozie długoterminowej na kolejne 16 dni.

Pogoda na 16 dni: lato tydzień po zimie

Pogoda na 16 dni: lato tydzień po zimie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na Wielkanoc 2025. Z najnowszych prognoz wynika, że nadchodzące święta mogą być deszczowe w wielu regionach, a miejscami także burzowe. Temperatura może podzielić Polskę.

Pogoda na Wielkanoc. Temperatura może podzielić Polskę

Pogoda na Wielkanoc. Temperatura może podzielić Polskę

Źródło:
tvnmeteo.pl

Naukowcy z Grecji opracowali modele, które przewidują, kiedy i jak mocno drzewa oliwne i dęby będą pylić. To przełomowe odkrycie może pomóc osobom uczulonym na pyłki tych drzew lepiej przygotować się do sezonu alergicznego.

Te drzewa najczęściej uczulają Greków. Od teraz będzie im lżej

Te drzewa najczęściej uczulają Greków. Od teraz będzie im lżej

Źródło:
greekreporter.com

Pod koniec tygodnia w Hiszpanii wyruszyły pierwsze wielkanocne procesje, co roku przyciągające uwagę całego świata. Niestety niektóre z nich musiały zawrócić do świątyń, a inne w ogóle ich nie opuściły z powodu ulewnych deszczy. Plany efektownych obchodów Wielkiego Tygodnia w Hiszpanii może pokrzyżować gwałtowna aura - donoszą lokalne media.

Słynne obchody Wielkiego Tygodnia zagrożone przez potężne opady

Słynne obchody Wielkiego Tygodnia zagrożone przez potężne opady

Źródło:
PAP, laopiniondemurcia.es

Ulewne deszcze związane z burzą Olivier nawiedziły Wyspy Kanaryjskie. W sobotę władze ogłosiły stan wyjątkowy na jednej z wysp archipelagu - Lanzarote. W związku z gwałtowną aurą strażacy interweniowali ponad 300 razy.

Stan wyjątkowy w turystycznym raju. "Nigdy czegoś takiego nie widziałem"

Stan wyjątkowy w turystycznym raju. "Nigdy czegoś takiego nie widziałem"

Źródło:
PAP, laprovincia.es, rtvc.es

Pełnia Różowego Księżyca była widoczna na niebie w nocy ze soboty na niedzielę. Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcia tego zjawiska. Pierwsza wiosenna pełnia jest szczególnie istotna, ponieważ na jej podstawie określana jest data Wielkanocy - święta ruchomego.

Różowy Księżyc zalśnił na niebie

Różowy Księżyc zalśnił na niebie

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Niedźwiedzie pojawiły się w sobotę w zakopiańskich Kuźnicach, blisko popularnego szlaku. Zwierzęta te stają się coraz bardziej aktywne, a w pobliże ludzkich siedzib przyciąga je zapach odpadków kuchennych. Jeśli natkniemy się na zwierzę, powinniśmy zachować ostrożność.

Niedźwiedzie w Zakopanem. Pojawiły się przy popularnym szlaku

Niedźwiedzie w Zakopanem. Pojawiły się przy popularnym szlaku

Źródło:
PAP, Tygodnik Podhalański, tvnmeteo.pl

W ciągu ostatnich dwóch dekad Europejczycy skuteczniej przystosowali się do niskiej temperatury niż do ekstremalnych upałów. - To proces, który w nauce nazywamy adaptacją - powiedział jeden z autorów publikacji na ten temat, Zhao-Yue Chen.

Lepiej znosimy zimno niż upały

Lepiej znosimy zimno niż upały

Źródło:
PAP

Trzęsienie ziemi nawiedziło w niedzielę Papuę-Nową Gwineę. Jak podało niemieckie centrum badań geologicznych GFZ, miało magnitudę 5,79.

Trzęsienie ziemi w Papui-Nowej Gwinei

Trzęsienie ziemi w Papui-Nowej Gwinei

Źródło:
Reuters, USGS

Pogoda na dziś. Niedziela 13.04 zapowiada się ciepło i pogodnie, chociaż po południu miejscami pojawi się więcej chmur. Na termometrach zobaczymy maksymalnie 23 stopnie Celsjusza. Biomet okaże się korzystny.

Pogoda na dziś - niedziela 13.04. Ciepły, pogodny dzień z korzystnym biometem

Pogoda na dziś - niedziela 13.04. Ciepły, pogodny dzień z korzystnym biometem

Źródło:
tvnmeteo.pl

Wichury nawiedziły w sobotę Chiny. W Pekinie, gdzie podmuchy rozpędzały się do ponad 100 kilometrów na godzinę, wiatr przewracał drzewa i łamał gałęzie. Wystąpiły utrudnienia na drogach. Jeszcze groźniej było na północy, w Mongolii Wewnętrznej, gdzie silnemu wiatrowi towarzyszyły intensywne opady śniegu.

Stolica sparaliżowana. Wiało z prędkością 100 kilometrów na godzinę

Stolica sparaliżowana. Wiało z prędkością 100 kilometrów na godzinę

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, Xinhua, AFP, PAP

Ulewy nawiedziły w piątek zachodnią Hiszpanię. Najsilniej padało w Galicji - w Lugo woda całkowicie zalała niektóre ulice i wdarła się na miejski stadion. Według lokalnych mediów taka niestabilna aura może nawiedzać Półwysep Iberyjski jeszcze przez jakiś czas.

Woda na ulicach, zmyty most. To dopiero początek ulew

Woda na ulicach, zmyty most. To dopiero początek ulew

Źródło:
El Progreso, La Razon, SIC Noticias

Kot przez trzy tygodnie był zamknięty w szybie wentylacyjnym. Jak opowiadała właścicielka, zwierzak nagle zniknął z zamkniętego pomieszczenia, z którego mógł wydostać się jedynie w ten sposób. Przeprowadzenie akcji ratunkowej utrudniała administracja budynku, która nie wierzyła, że kot mógł sam dostać się do szybu.

Kot spędził trzy tygodnie w szybie wentylacyjnym

Kot spędził trzy tygodnie w szybie wentylacyjnym

Źródło:
CNN, WISN 12

Ponad setka osób zginęła na skutek burz, jakie nawiedzają północne Indie i Nepal. Najtrudniejsza sytuacja panuje w indyjskim stanie Bihar, gdzie gwałtowne warunki pogodowe uszkodziły uprawy. Tak intensywne ulewy są w Indiach rzadkością o tej porze roku.

W dwa dni zginęło sto osób. "Myśleli, że bóg ich ochroni"

W dwa dni zginęło sto osób. "Myśleli, że bóg ich ochroni"

Źródło:
Reuters, Times of India, Hindustan Times

Trudne warunki panują na szlakach turystycznych w Beskidach. Szlaki są mokre i śliskie. Ratownicy przestrzegają tych, którzy chcą wybrać się w góry. W Tatrach obowiązuje lawinowa "dwójka".

"W górach wciąż trwa zima"

"W górach wciąż trwa zima"

Źródło:
PAP, TPN

Włoski wulkan Etna nie daje o sobie zapomnieć. W powietrze trafiła porcja lawy, która rozświetliła niebo. Lokalne lotnisko funkcjonuje jednak bez żadnych utrudnień.

Erupcja Etny. Lawa wydobyła się z wulkanu

Erupcja Etny. Lawa wydobyła się z wulkanu

Źródło:
ANSA, Reuters

W sobotę obchodzony był Światowy Dzień Chomika. Chomik europejski to krytycznie zagrożony gatunek ssaka. Jak alarmują naukowcy, w ciągu najbliższych kilkunastu lat może wyginąć na całym euroazjatyckim obszarze występowania.

W sobotę obchodził swoje święto, za kilkanaście lat może wyginąć

W sobotę obchodził swoje święto, za kilkanaście lat może wyginąć

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Naukowcy z japońskiej uczelni Okinawa Institute of Science and Technology (OIST) odkryli dwa nowe gatunki tasiemców. Larwy tych pasożytów znaleziono w jelitach i żołądkach dziko żyjących kałamarnic.

Odkryto dwa nowe gatunki tasiemców

Odkryto dwa nowe gatunki tasiemców

Źródło:
Okinawa Institute of Science and Technology

Jak sugerują nowe badania naukowców z amerykańskiej Yale School of Medicine, świeże skaleczenie na skórze, które mamy podczas pierwszego próbowania nowego jedzenia, może zwiększać ryzyko wystąpienia alergii pokarmowej. Eksperyment na razie przeprowadzono na myszach, są potrzebne kolejne analizy.

Urazy skóry i alergie pokarmowe mogą mieć coś wspólnego

Urazy skóry i alergie pokarmowe mogą mieć coś wspólnego

Źródło:
ScienceAlert, Yale School of Medicine

Warto wieczorami wypatrywać na niebie niezwykłego zjawiska - fałszywego Pasa Oriona. Jak napisał Karol Wójcicki, autor profilu "Z głową w gwiazdach", "to jeden z tych przypadków, kiedy niebo zaskakuje geometrią i chwilową harmonią".

Spójrzmy w niebo. "Pojawiło się tam coś, co może mocno zaskoczyć"

Spójrzmy w niebo. "Pojawiło się tam coś, co może mocno zaskoczyć"

Źródło:
Z głową w gwiazdach

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump wezwał w piątek amerykański Kongres do przyjęcia ustawy, która zniosłaby zmianę czasu. Miałaby ona wprowadzić na stałe obecny czas letni. W jego opinii taka decyzja zostałaby dobrze przyjęta przez obywateli.

Donald Trump wzywa do zniesienia zmiany czasu    

Donald Trump wzywa do zniesienia zmiany czasu    

Źródło:
PAP

Kolejne dni mogą przynieść ulewne opady deszczu w Europie Zachodniej. Miejscami przez tydzień spadnie nawet 150 litrów wody na metr kwadratowy, co zwiastuje podtopienia. Czy intensywne opady zawitają także do Polski?

Będzie lać od Hiszpanii po Norwegię. A co z Polską?

Będzie lać od Hiszpanii po Norwegię. A co z Polską?

Źródło:
tvnmeteo.pl

W Mikoszewie w województwie pomorskim znajduje się najmłodsza plaża w Polsce. Nowy fragment wybrzeża powstał w lutym 2025 roku, ale jak pokazują zdjęcia satelitarne z lat 2017-2025, zmiany linii brzegowej to następstwo wieloletniego procesu nanoszenia osadów. Piaszczysty skrawek od razu zyskał sporą popularność.

Najmłodsza plaża w Polsce. Tak wygląda z kosmosu

Najmłodsza plaża w Polsce. Tak wygląda z kosmosu

Źródło:
Copernicus.eu, tvn24.pl, Radio Gdańsk

Meteoryt mógł spaść nieopodal Opola. Jak podał serwis Skytinel, fragment kosmicznej skały pochodzi z bolidu, który rozświetlił niebo nad Polską 27 marca. Według obliczeń największy kawałek może ważyć 100 gramów.

Mógł spaść nieopodal Opola. Pochodzi spomiędzy Marsa a Jowisza

Mógł spaść nieopodal Opola. Pochodzi spomiędzy Marsa a Jowisza

Źródło:
Skytinel

Piorun trafił w grupę uczniów w Japonii w czwartek. Jak podały lokalne media, do zdarzenia doszło podczas treningu szkolnej drużyny piłkarskiej. Do szpitala trafiło sześcioro uczniów, a dwóch chłopców jest w stanie ciężkim.

Piorun trafił w grupę uczniów

Piorun trafił w grupę uczniów

Źródło:
AP News, asahi.co.jp

Eksperymentalna prognoza długoterminowa Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej mówi o tym, jakie mogą być najbliższe - a więc i wakacyjne - miesiące. Sprawdź przewidywania meteorologów na maj, czerwiec, lipiec oraz sierpień 2025.

Takie może być tegoroczne lato. Prognoza długoterminowa IMGW

Takie może być tegoroczne lato. Prognoza długoterminowa IMGW

Źródło:
IMGW

C/2025 F2 (SWAN) to kometa, która niedawno została potwierdzona przez Międzynarodową Unię Astronomiczną. Odkryty przez amatora obiekt przykuwa uwagę wielu pasjonatów astronomii, bo już niedługo będzie można go zobaczyć go gołym okiem.

W okolice Ziemi może wrócić za kilkadziesiąt tysięcy lat. Da się ją zobaczyć

W okolice Ziemi może wrócić za kilkadziesiąt tysięcy lat. Da się ją zobaczyć

Źródło:
"Z głową w gwiazdach"