Wysokie zagrożenie pożarowe w dużej części kraju

Autor:
anw
Źródło:
tvnmeteo.pl, IBL
"Pamiętajmy o tym, aby nie blokować dróg dojazdowych" (materiał z 2021 roku)
"Pamiętajmy o tym, aby nie blokować dróg dojazdowych" (materiał z 2021 roku)tvn24
wideo 2/10
tvn24"Pamiętajmy o tym, aby nie blokować dróg dojazdowych" (materiał z 2021 roku)

Zagrożenie pożarowe w polskich lasach utrzymuje się na terenie większości województw na wysokim poziomie - wynika z mapy opublikowanej w czwartek po południu przez Instytut Badawczy Leśnictwa. Sprawdź, gdzie spacerując po lesie, należy być ostrożnym.

Instytut Badawczy Leśnictwa w czwartek po południu opublikował mapę pokazującą zagrożenie pożarowe w Polsce.

Najwyższy stopień zagrożenia obowiązuje w województwie lubuskim i w części województw: śląskiego, dolnośląskiego, zachodniopomorskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, mazowieckiego.

W pozostałych regionach zagrożenie jest średnie. Najmniejsze ryzyko wybuchu pożaru występuje w południowo-wschodniej części kraju.

Zagrożenie pożarowe w Polscetvnmeteo.pl za IBL

Jak mierzone jest zagrożenie pożarowe

Prognoza zagrożenia pożarowego jest wykonywana w 60 strefach prognostycznych na podstawie pomiarów wilgotności ściółki sosnowej, wilgotności względnej powietrza oraz opadów i określa możliwość wystąpienia pożaru w dniu jej wykonania. Pomiary meteorologiczne prowadzone są dwa razy dziennie w kilku miejscach każdej ze stref. Prognoza jest wykonywana przez Lasy Państwowe w okresie zagrożenia pożarowego - od 1 marca do 30 września.

Sposoby gaszenia pożarów lasuMaciej Zieliński/PAP

Autor:anw

Źródło: tvnmeteo.pl, IBL

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości