TVN Meteo | Polska

Ciemne smugi na niebie. Skąd się wzięły

TVN Meteo | Polska

Autor:
ps
Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl
Prognoza pogody na noc
Prognoza pogody na noctvnmeteo.pl
wideo 2/5
Pogoda na jutro

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy zdjęcia z Wągrowca w województwie wielkopolskim, na których widać unoszące się na niebie pofalowane ciemne smugi. Nasz synoptyk wyjaśnia, w jaki sposób mogły powstać.

Autor fotografii przekazał, że zostały wykonane w czwartek po godzinie 18. Jak ocenił synoptyk tvnmeteo.pl Damian Zdonek, na zdjęciach widać najprawdopodobniej dym z komina. Dlaczego nie unosił się do góry, a został zatrzymany nad powierzchnią Ziemi?

Wynika to z inwersji temperatury. Zjawisko to polega na wzroście temperatury powietrza wraz z wysokością. W normalnych warunkach im wyżej, tym temperatura jest niższa. Wyróżnia się kilka rodzajów inwersji, a sposób unoszenia się dymu widoczny na zdjęciach z Wągrowca, które otrzymaliśmy na Kontakt 24, spowodowany został prawdopodobnie przez silną inwersję radiacyjną, inaczej nazywaną inwersją z wypromieniowania. Powstaje ona najczęściej po zachodzie Słońca.

Unoszenie się dymu jest blokowane

- Aktualnie mamy dogodne warunki dla powstania tego zjawiska. Tworzą się one podczas wyżowej pogody. Dochodzi wtedy do szybkiej utraty ciepła przy powierzchni Ziemi. Ziemia wypromieniowuje ciepło i temperatura przy gruncie spada, a powietrze traci ciepło wolniej - wyjaśnił synoptyk tvnmeteo.pl. Unoszenie się dymu jest w związku z tym skutecznie blokowane. Jego temperatura spada, aż w końcu zrównuje się z temperaturą powietrza.

WIDZIAŁEŚ COŚ CIEKAWEGO? PODZIEL SIĘ SWOJĄ RELACJĄ NA KONTAKT 24

Google Maps

Autor:ps

Źródło: Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Kontakt 24

Pozostałe wiadomości