Susza rolnicza nadal obejmuje całą Polskę. Uprawy kukurydzy zagrożone niedoborem wody  

Autor:
anw
Źródło:
PAP, Susza.iung.pulawy.pl
Wysokie zagrożenie pożarowe w lasach
Wysokie zagrożenie pożarowe w lasachTVN24
wideo 2/9
Susza w Polsce i na świecie

Susza rolnicza nadal występuje w całym kraju - wynika z najnowszego raportu Instytutu Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG). Najbardziej zagrożona niedoborem wody jest kukurydza na kiszonkę i na ziarno. Największy deficyt wody odnotowano na Mazurach.

Z raportu opublikowanego przez Instytut Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG) wynika, że od 1 lipca do 31 sierpnia 2022 roku średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą, była ujemna i wynosiła -77 milimetrów. Porównując do poprzedniego opracowania, eksperci stwierdzili, że zasięg suszy się zmniejszył. Jak czytamy, największy deficyt wody notowano w tym okresie na terenie centralnej części Pojezierza Mazurskiego (woj. warmińsko-mazurskie), a także w północno-zachodniej Polsce, na terenie województw zachodniopomorskiego, wielkopolskiego i lubuskiego. Najmniejsze braki wody w uprawach polowych odnotowano na terenie województw południowych.

Klimatyczny Bilans Wodny za okres od 1 lipca do 31 sierpnia 2022 rokuIUNG-PIB

Niedobory wody

W jedenastym okresie raportowania, czyli od 1 lipca do 31 sierpnia 2022 roku, największy zasięg suszy rolniczej występował wśród upraw kukurydzy na kiszonkę. Suszę notowano w 298 gminach. W stosunku do poprzedniego okresu raportowania (od 21 czerwca do 20 sierpnia bieżącego roku) nastąpiło zmniejszenie niedoboru wody o 12 punktów procentowych. Ponadto w ostatnim raporcie IUNG stwierdził suszę dla kukurydzy na ziarno, krzewów owocowych, ziemniaka, roślin strączkowych, chmielu, warzyw gruntowych, buraka cukrowego, tytoniu. Jednak jest ona mniejsza niż w poprzednich tygodniach.

Biorąc pod uwagę cały monitorowany okres od 21 marca bieżącego roku, największe straty z powodu niedoborów wody dotyczą zbóż jarych i ozimych oraz krzewów owocowych. IUNG przypomniana, że zgodnie z definicją określoną w ustawie z dnia 7 lipca 2005 roku o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich "suszę oznaczają szkody spowodowane wystąpieniem, w dowolnym sześciodekadowym okresie od dnia 21 marca do dnia 30 września, spadku klimatycznego bilansu wodnego poniżej wartości określonej dla poszczególnych gatunków roślin uprawnych i gleb". A zatem w obojętnie którym okresie sześciodekadowym zostanie stwierdzona susza, to plony ostateczne dla upraw objętych suszą będą niższe przynajmniej o 20 procent w skali gminy w stosunku do plonów uzyskanych w średnich wieloletnich warunkach pogodowych.

Jak oszczędzać wodęPAP

Susza rolnicza - definicja

Zgodnie z definicją Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej za suszę rolniczą definiowany jest okres, w którym wilgotność gleby jest niedostateczna do zaspokojenia potrzeb wodnych roślin i prowadzenia normalnej gospodarki w rolnictwie.

Susza niejedno ma imię (PAP/EPA Małgorzata Latos)PAP/EPA Małgorzata Latos

Alerty IMGW - susza hydrologiczna

W poniedziałek IMGW poinformował o kolejnym ostrzeżeniu przed suszą hydrologiczną.

"Dziś zostało wydane kolejne ostrzeżenie przed suszą hydrologiczną" - napisał na Twitterze IMGW. Tym razem jest to ostrzeżenie dla Słupi - od źródła do Skotawy (woj. pomorskie). Obecnie najwięcej ostrzeżeń przed suszą hydrologiczną obowiązuje w województwach: podkarpackim, zachodniopomorskim, warmińsko-mazurskim i mazowieckim. "W zeszłym roku wezbrania przemieszczały się na Odrze i Wiśle, a w tym roku w dorzeczu Wisły zmagamy się z suszą" - zwraca uwagę IMGW.

Autor:anw

Źródło: PAP, Susza.iung.pulawy.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock, IUNG-PIB

Pozostałe wiadomości