TVN Meteo | Polska

Wisła pokryta śryżem. "Coraz rzadziej obserwujemy to zjawisko"

TVN Meteo | Polska

Autor:
ps
Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW, Reuters

Ujemna temperatura spowodowała, że jeziora i rzeki w Polsce pokryły się lodem. W niektórych miejscach, między innymi na Wiśle w województwie mazowieckim, zaobserwowano unoszący się śryż. Czym jest to zjawisko i jak powstaje? Tłumaczy rzecznik prasowy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grzegorz Walijewski.

Śryż jest jednym ze zjawisk lodowych, które stanowi etap zamarzania zbiornika lub cieku wodnego. To jedna z początkowych postaci lodu w trakcie tworzenia się pokrywy lodowej na rzece. - Żeby powstał taki lód, woda musi być przemrożona - mówi Grzegorz Walijewski, rzecznik prasowy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Powinna osiągać temperaturę nieznacznie poniżej 0 stopni Celsjusza.

Śryż, nazywany też lodem prądowym, tworzą swobodnie pływające kryształki lodu unoszone przez prąd wody bądź powietrza. - To jest lód o strukturze gąbczastej. On jest bardzo klejący, klei się niesamowicie do wszystkiego - opisuje rzecznik IMGW. Śryż występuje jako krążki lodowe, które mogą zwiększać swoją średnicę od 30 centymetrów do nawet trzech metrów.

Śryż. "Coraz rzadziej obserwujemy to zjawisko"

Jak przyznaje Walijewski, w naszej szerokości geograficznej śryż "nie jest nowością", ale "nowością jest to, że coraz rzadziej obserwujemy to zjawisko, ponieważ zmienia nam się klimat". - Ilość zjawisk lodowych na naszych stacjach meteorologicznych jest coraz mniejsza - dodaje. (...) - To jest kolejny dowód na to, że mamy do czynienia z postępującą zmianą klimatu - podkreśla.

Obecnie, jak informuje IMGW, śryż jest obserwowany między innymi w dorzeczu Wisły oraz Odry.

Czytaj także: Bezpieczeństwo na lodzie. Na co się narażamy, wchodząc na zamarznięte akweny. Co robić, gdy zarwie się lód

Śryż może powodować zatory lodowe prowadzące do podpiętrzenia wody, a w efekcie do podtopień.

Na kolejne dni synoptycy prognozują odwilż, dlatego zjawisk tego typu na polskich rzekach będzie coraz mniej.

Autor:ps

Źródło: tvnmeteo.pl, IMGW, Reuters

Pozostałe wiadomości