"Pogoda w Europie wchodzi na zupełnie nową ścieżkę"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl
"Pogoda w Europie wchodzi na zupełnie nową ścieżkę"
"Pogoda w Europie wchodzi na zupełnie nową ścieżkę"TVN24
wideo 2/10
"Pogoda w Europie wchodzi na zupełnie nową ścieżkę"TVN24

W ostatnich dniach Polskę nawiedziły rekordowe ulewy. Szczególnie groźnie było w Warszawie i w Zamościu, gdzie doszło do ogromnych zalań. O tym, czy takie zjawiska będą doświadczać nas częściej, mówiła na antenie TVN24 synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

W środę w lubelskim Zamościu w ciągu doby spadło ponad 140 litrów wody na metr kwadratowy, co odpowiadało 260 procent normy miesięcznej. Kilkadziesiąt godzin wcześniej nad Warszawą przeszła ulewa, która także pobiła rekord.

CZYTAJ TEŻ: Rekordowe opady w Zamościu

- Te ostatnie dni, to, co zdarzyło się w Polsce, ale i nie tylko, w ogóle w Europie Środkowej, w Austrii, Czechach, wcześniej w Niemczech, pokazuje, że pogoda w Europie wchodzi na zupełnie nową ścieżkę - opowiadała na antenie TVN24 synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek, gościni programu "Wstajesz i wiesz". - Wszystkie nasze metody i narzędzia pracy (synoptyków - red.), które wykorzystujemy, musimy jakoś zmodyfikować, żeby nadążyć za tym, co dzieje się w pogodzie - dodała.

Jak przypomniała, nad austriacką stolicą kilka dni temu przeszła "ulewa, jakiej Wiedeńczycy nie widzieli". Obfity deszcz zalał też Pragę i Drezno. - Kilkadziesiąt kilometrów od tych miast wystąpiły opady rzędu siedmiu litrów deszczu na metr kwadratowy, a w Pradze czy Dreźnie były to opady wynoszące 100 litrów i więcej - dodała.

Następna w kolejności była Jelenia Góra, gdzie spadło 150 l/mkw., a później kolej przyszła na Warszawę i Zamość.

SPRAWDŹ TEŻ: Rekordowe opady w Warszawie. Spadło dwa razy więcej deszczu niż przez cały sierpień

"Bomby atomowe w atmosferze"

W poniedziałek przemieszczał się nad Polską niewielki układ niżowy, który "bardzo mocno rozpędził się nad Kotliną Warszawską". W nocy nad stolicą przemieściła się kolejna strefa ulewnych opadów, która przyniosła ogromne zalania i utrudnienia, doprowadzając do czasowego zablokowania trasy S8. - Bardzo dużo wskazuje na to, że to właśnie ta wielka, rozrastająca się aglomeracja warszawska i działalność człowieka mocno ingerują w środowisko, ale przede wszystkim w stosunki wodne. (...) My wody nie rozumiemy i nie szanujemy - tłumaczyła synoptyk.

- Nie tylko ostatnie tygodnie, ale kilka ostatnich lat pokazują, że miasta działają jak grzejniki - opowiadała Unton-Pyziołek. Powietrze, ogrzewając się nad ciepłym gruntem, bardzo mocno się unosi, para wodna się skrapla, dodatkowo uwalniając duże ilości tak zwanego ciepła utajonego. - To są takie małe bomby atomowe w atmosferze - dodała.

CZYTAJ TEŻ: Zwały wody spadły nam na głowy. "Impuls do rodzenia się burz quasi-tropikalnych"

Powódź błyskawiczna w Zamościu, nawałnice w Małopolsce. Zmiany klimatu nasilają takie zjawiska
Powódź błyskawiczna w Zamościu, nawałnice w Małopolsce. Zmiany klimatu nasilają takie zjawiskaKatarzyna Górniak/Fakty TVN
Rekordowe opady w Zamościu PAP/Wojtek Jargiło

"To będzie się powtarzać"

- To, co zdarzyło się w środę nad Zamościem, to taka quasi-tropikalna burza - mówiła synoptyk dodając, że tak silnie rozwijające się chmury burzowe pojawiają się w tropikach, kiedy "ciepłe powietrze unosi się, a w atmosferze tworzy się taki grzyb z kropel wody".

- W pewnym momencie ten wielki słup wody przegrywa z grawitacją i w jednej chwili ma miejsce zrzut ogromnej ilości wody. To jest rzecz zwrotna w pogodzie. 88 litrów spadło w ciągu godziny. To jest absolutny rekord dobowy opadów, coś takiego zdarza się w tropikach. My tak naprawdę nie wiemy, czym są tak intensywne opady, kiedy niebo zwala się na głowę. Infrastruktura europejska takich opadów nie wytrzymuje. Takie aglomeracje jak Warszawa muszą zupełnie zmienić sposób postępowania, rozbudowy. To, co wydarzyło się w tym mieście, było absolutnie niesamowite, ale to była kwestia czasu, że do takiej sytuacji dojdzie i to będzie się powtarzać - mówiła nasza synoptyk.

Jak zaznaczyła Unton-Pyziołek, sygnałem, że tropikalnych zdarzeń w pogodzie będzie więcej jest to, że w kolejnych dniach powrócą do nas upały. - Generalnie po 20 sierpnia wchodzimy statystycznie w polecie termiczne, średnia temperatura dobowa w Polsce zaczyna wynosić poniżej 15 stopni. A w prognozach cały czas mówimy o temperaturze przekraczającej 30 stopni, i to nie przez jeden czy dwa dni. (...) Szacujemy, że będą 32, może 33 stopnie. W modelach jest totalne szaleństwo: 34, 35, 36 stopni na przełomie sierpnia i września. To oczywiście jeszcze może się zmienić, ale modele wysyłają nam sygnał, że coś się zmieniło - opowiadała synoptyk.

Powódź błyskawiczna w Zamościu i innych miastach Lubelszczyzny. Relacja reportera TVN24 Wojciecha Skrzypka
Powódź błyskawiczna w Zamościu i innych miastach Lubelszczyzny. Relacja reportera TVN24 Wojciecha Skrzypka TVN24

Zmiana w przygotowywaniu prognoz?

Skąd wzięły się takie opady? Jak zaznaczyła synoptyk, analizy naukowe po czasie, krok po kroku wyjaśnią, jak do tego doszło.

- Ta sytuacja jest nauczką dla nas, że w nadchodzących okresach letnich możemy spodziewać się, że przy normalnym, standardowo letnim froncie burzowym, lokalnie opady będą przekraczać 100 litrów na metr kwadratowy. To oznacza, że regularnie będziemy stawiać prawie 40-milionowy kraj na równe nogi. To jest coś niesamowitego. Musimy zmienić sposób podejścia do prognoz, w takich sytuacjach trzeba będzie je aktualizować z godziny na godzinę, tak jak robią to Amerykanie, w przypadku cyklonów tropikalnych czy trąb powietrznych. Nie ma możliwości opracowania trafnej pogody na 24 godziny wcześniej, to już się skończyło - dodała Unton-Pyziołek.

Arleta Unton-Pyziołek na antenie TVN24 o nawałnicach w Polsce
Arleta Unton-Pyziołek na antenie TVN24 o nawałnicach w PolsceTVN24

Autorka/Autor:dd

Źródło: TVN24, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego:  PAP/Wojtek Jargiło

Pozostałe wiadomości

Przed nami kolejna fala arktycznego zimna. Jakiej temperatury możemy się spodziewać w nadchodzących dniach? Sprawdź, co przewiduje Tomasz Wasilewski w swojej prognozie długoterminowej na kolejne 16 dni.

Pogoda na 16 dni: powrót ciepła to odległa perspektywa

Pogoda na 16 dni: powrót ciepła to odległa perspektywa

Źródło:
tvnmeteo.pl

W sobotę nastąpiło drastyczne załamanie pogody. Do Polski napłynęło surowe, zimne powietrze znad bieguna północnego, które sprawiło, że "temperatura tąpnęła". Nowy tydzień przyniesie drugie uderzenie zimna. - Możemy mieć powtórkę tego, co było w sobotę - powiedziała na antenie TVN24 synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

"To było błyskawiczne włamanie". Co wydarzyło się w Polsce

"To było błyskawiczne włamanie". Co wydarzyło się w Polsce

Źródło:
TVN24

Niedźwiedź zaatakował zbieracza poroża w obwodzie moskiewskim. Według lokalnych mediów mężczyzna przeżył, ponieważ udawał martwego. Ranny trafił do szpitala z poważnymi obrażeniami głowy i twarzy.

Niedźwiedź okaleczył zbieracza poroża

Niedźwiedź okaleczył zbieracza poroża

Źródło:
Reuters, gazetametro.ru

Ulewne deszcze nawiedziły amerykański stan Kentucky. W hrabstwie Franklin wody powodziowe porwały 9-letniego Gabriela. Jak podała stacja CNN, chłopiec zginął w czasie drogi na przystanek autobusu szkolnego.

Szedł do autobusu, porwały go wody powodziowe. Nie żyje 9-latek

Szedł do autobusu, porwały go wody powodziowe. Nie żyje 9-latek

Źródło:
CNN, Reuters, BBC

Sobota przyniosła części kraju niebezpieczną aurę. Strażacy przeprowadzili łącznie 1317 interwencji związanych z usuwaniem skutków silnego wiatru i intensywnych opadów śniegu - poinformował w niedzielę st. bryg. Karol Kierzkowski, rzecznik prasowy komendanta głównego PSP.

Powalone drzewa, zerwane dachy. Ponad 1300 interwencji

Powalone drzewa, zerwane dachy. Ponad 1300 interwencji

Źródło:
PAP

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed przymrozkami, które mogą wystąpić na terenie niemal całego kraju. Z komunikatu wynika, że przy gruncie termometry pokażą -6 stopni.

Niemal cały kraj objęty ostrzeżeniami. Uważajmy

Niemal cały kraj objęty ostrzeżeniami. Uważajmy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Gwałtowne burze, którym towarzyszył ulewny deszcz, nawiedziły południowe i środkowo-wschodnie Stany Zjednoczone. Doprowadziły do powstania rozległych powodzi. W wyniku żywiołu zginęło co najmniej 16 osób - podały lokalne media.

Całe dzielnice pod wodą, nie żyje 16 osób

Całe dzielnice pod wodą, nie żyje 16 osób

Źródło:
Reuters, PAP, france24.com

W Tatrach spadł śnieg i spowodował, że warunki są skrajnie trudne. Szlaki w większości są nieprzetarte, przez co ich przebieg może być niewidoczny. Obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Na Kasprowym Wierchu leży już niemal 80 centymetrów śniegu.

Warunki są skrajnie trudne. Lawinowa "trójka" w Tatrach

Warunki są skrajnie trudne. Lawinowa "trójka" w Tatrach

Źródło:
PAP, TOPR, TPN

imowa aura nastała na Podkarpaciu i Podlasiu, a także i w Małopolsce. Na Kontakt24 otrzymaliśmy materiały pokrytych śniegiem krajobrazów.

Biały poranek. Część kraju pod śniegiem

Biały poranek. Część kraju pod śniegiem

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Pogoda na Wielkanoc. Trwające znaczne ochłodzenie w Polsce i powrót zimowej pogody każą nam zadać pytanie o to, co czeka nas w pogodzie w trakcie zbliżających się świąt wielkanocnych. Nasza synoptyk Arleta Unton-Pyziołek sprawdza, co widać w amerykańskich i europejskich modelach meteorologicznych.

Pogoda na Wielkanoc. Co pokazują modele

Pogoda na Wielkanoc. Co pokazują modele

Źródło:
tvnmeteteo.pl

Pogoda na dziś - niedziela, 6.04. W części kraju prognozowane są słabe opady śniegu. W pozostałych regionach może spaść deszcz ze śniegiem. Zrobi się zimno, powieje silniejszy wiatr.

Prognoza na dziś - niedziela, 6.04. Będzie nam doskwierał ziąb

Prognoza na dziś - niedziela, 6.04. Będzie nam doskwierał ziąb

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zima ponownie zawitała do Polski. W kilku regionach kraju występują opady śniegu. Krótkotrwała zawieja pojawiła się także w Warszawie. Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcia i filmy z zaśnieżonych miejscowości.

Zawieja w Warszawie, biało w Olsztynie. Filmy i zdjęcia

Zawieja w Warszawie, biało w Olsztynie. Filmy i zdjęcia

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24

Po wielu ciepłych dniach do Polski wróciła zimno. Nocami może chwytać silny mróz. Niska temperatura może powodować u niektórych osób reakcje alergiczne. Schorzenie nazywane jest pokrzywką z zimna.

Zimno też może uczulać

Zimno też może uczulać

Źródło:
American Academy of Dermatology, alergia.org.pl

Trzy osoby zginęły w mieście Coria del Rio w Sewilli po tym, jak zawalił się dach magazynu. Zdaniem służb, do tragicznego zdarzenia przyczyniły się silny wiatr i i ulewny deszcz, które do Hiszpanii sprowadziła w piątek burza Nuria.

Po wichurze i ulewach runął dach, zginęły trzy osoby

Po wichurze i ulewach runął dach, zginęły trzy osoby

Źródło:
ENEX, RTVE, El Pais

W jednej z angielskich wsi w hrabstwie Hertfordshire samiec myszołowca towarzyskiego atakował ludzi. Drapieżny ptak obierał sobie za cel łysych wysokich mężczyzn. Niektórzy trafiali z zakrwawioną głową do szpitala. W czwartek problematycznego osobnika udało się złapać.

Drapieżny ptak atakował wysokich łysych mężczyzn

Drapieżny ptak atakował wysokich łysych mężczyzn

Źródło:
The Independent, BBC News

W łożyskach kotek, a także w płodach, może znajdować się mikroplastik - wynika z niewielkiego badania naukowców z Uniwersytetu w Parmie. Zdaniem ekspertów niebezpieczne cząsteczki mogą przenikać przez barierę łożyskową i kumulować się w płodach.

Zbadali bezdomne kotki. W łożyskach miały coś, czego nie powinno tam być

Zbadali bezdomne kotki. W łożyskach miały coś, czego nie powinno tam być

Źródło:
PAP

W ostatnim czasie w Peru padał intensywny deszcz. Do tragicznego zdarzenia doszło w prowincji Chanchamayo, gdzie trzech robotników zginęło w wyniku osuwiska.

Osunęła się ziemia, spadli ze 150 metrów. Nie żyją

Osunęła się ziemia, spadli ze 150 metrów. Nie żyją

Źródło:
Reuters, elbuho.pe, hytimes.pe, pachamamaradio.org

Minionej nocy na polskim niebie pojawiła się zorza polarna. Świetlny spektakl był widoczny między innymi na północy kraju. Na Kontakt24 otrzymaliśmy wyjątkowe zdjęcia.

"Zorza ponownie zatańczyła nad polskim morzem"

"Zorza ponownie zatańczyła nad polskim morzem"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Susza panuje w Kampinoskim Parku Narodowym. Przepływ wody w biegnącym przez jego teren cieku osiągnął w środę rekordowo niską wartość. Jak przekazali w mediach społecznościowych przedstawiciele parku, jest to szczególnie niebezpieczne dla wrażliwych na ogień kampinoskich ekosystemów.

"Najbardziej palny park w Polsce" zmaga się z suszą

"Najbardziej palny park w Polsce" zmaga się z suszą

Źródło:
KPN, Regionalne Centrum Ekologiczne REC Polska

Kot został odnaleziony podczas telewizyjnej relacji na żywo. Zwierzak zaginął podczas tornada, które w środę przeszło nad stanem Arkansas.

"Tam jest mój kot". Zaginione zwierzę odnalazło się podczas relacji telewizyjnej

"Tam jest mój kot". Zaginione zwierzę odnalazło się podczas relacji telewizyjnej

Źródło:
fox13memphis.com, tvnmeteo.pl

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba sfotografował asteroidę 2024 YR4. Do niedawna istniało niewielkie ryzyko, że obiekt mógłby uderzyć w Ziemię w 2032 roku. Obecnie to prawdopodobieństwo oceniane jest na bliskie zeru.

Asteroida, która mogła trafić w Ziemię, na zdjęciu

Asteroida, która mogła trafić w Ziemię, na zdjęciu

Źródło:
ESA, phys.org
Naukowcy sfermentowali miso w kosmosie

Naukowcy sfermentowali miso w kosmosie

Źródło:
CNN, iScience

Polska misja IGNIS na Międzynarodową Stację Kosmiczną wystartuje najwcześniej w maju - przekazała NASA. W jej tamach na ISS poleci astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski, który przeprowadzi szereg badań zaproponowanych przez krajowe przedsiębiorstwa i ośrodki naukowe.

Polski astronauta na ISS. NASA podała datę

Polski astronauta na ISS. NASA podała datę

Źródło:
PAP, NASA

Samce muszki owocowej, które "piją" alkohol, są bardziej atrakcyjne dla samic. Jak wynika z badań, ten związek chemiczny powoduje zwiększoną produkcję hormonów płciowych. Co jeszcze ciekawsze - w mózgach muszek owocowych naukowcy zidentyfikowali mechanizm pozwalający na kontrolę konsumpcji alkoholu.

Samce muszek owocowych "piją" alkohol, by zyskać na atrakcyjności

Samce muszek owocowych "piją" alkohol, by zyskać na atrakcyjności

Źródło:
PAP, BBC

Tornada przetoczyły się w środę nad centralnymi i południowymi Stanami Zjednoczonymi. Trąby powietrzne spowodowały spore zniszczenia w stanach Missouri i Arkansas. Meteorolodzy ostrzegają, że to nie koniec zagrożeń - kolejne dni mają przynieść wyjątkowo obfite ulewy.

Ludzie pod gruzami domów, wiatr porywał auta

Ludzie pod gruzami domów, wiatr porywał auta

Źródło:
Reuters, CNN

Część Ameryki Północnej powoli kapie w głąb Ziemi. Jak wyjaśnili naukowcy z Uniwersytetu Teksańskiego, proces ten zachodzi bardzo głęboko pod powierzchnią, na granicy skorupy i płaszcza Ziemi. Modelowanie komputerowe pomogło im też w ustaleniu, co powoduje cieknięcie skał.

Geologowie zauważyli, że Stany Zjednoczone kapią w głąb Ziemi

Geologowie zauważyli, że Stany Zjednoczone kapią w głąb Ziemi

Źródło:
University of Texas - Austin

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,6 nawiedziło południowe wybrzeże Birmy (Mjanmy) - przekazało niemieckie centrum informacyjne GFZ. Azjatycki kraj nadal zmaga się ze skutkami ubiegłotygodniowych wstrząsów, które wystąpiły w okolicy miasta Mandalaj. Jak podała agencja AP, liczba ofiar kataklizmu przekroczyła 3 tysiące.

Kolejne trzęsienie ziemi w Birmie. Liczba ofiar stale rośnie

Kolejne trzęsienie ziemi w Birmie. Liczba ofiar stale rośnie

Źródło:
PAP, Reuters

Rząd Słowacji zatwierdził plan odstrzału 350 niedźwiedzi oraz wprowadził stan nadzwyczajny w 55 z 79 powiatów kraju. Z decyzją władz nie zgadzają się obrońcy przyrody. Według nich planowany odstrzał kilkakrotnie przekracza dopuszczalny poziom.

Stan nadzwyczajny i zgoda na odstrzał 350 niedźwiedzi

Stan nadzwyczajny i zgoda na odstrzał 350 niedźwiedzi

Źródło:
PAP, TVN24

Po raz pierwszy naukowcy wykazali, że niektóre gatunki porostów mogłyby przetrwać warunki panujące na Marsie. W badaniu, prowadzonym przez Polaków, organizmy poddano symulacji, której rezultat zaprzeczył wcześniejszym założeniom dotyczącym życia na Czerwonej Planecie.

Te niezwykłe organizmy występują w Polsce i być może poradzą sobie na Marsie

Te niezwykłe organizmy występują w Polsce i być może poradzą sobie na Marsie

Źródło:
phys.org, zpe.gov.pl

W dolinie Biebrzy panuje susza. Wystarczy iskra, żeby doszło do pożaru. Susza może mieć także katastrofalny wpływ na tamtejsze ptaki, które do lęgu potrzebują rozlewisk.

Tak sucho nad Biebrzą nie było nawet podczas historycznego pożaru

Tak sucho nad Biebrzą nie było nawet podczas historycznego pożaru

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl