TVN Meteo | Polska

Pełnia Kwiatowego Księżyca. Pokazaliście, jaka była piękna

TVN Meteo | Polska

Autor:
anw
Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl
Pełnia Kwiatowego Księżyca
Pełnia Kwiatowego KsiężycaKontakt 24
wideo 2/3
Kontakt 24Pełnia Kwiatowego Księżyca

W nocy z niedzieli na poniedziałek mogliśmy podziwiać na niebie majową pełnię nazywaną Pełnią Kwiatowego Księżyca. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy zdjęcia okazale wyglądającego Srebrnego Globu.

Punkt kulminacyjny majowej pełni, nazywanej Pełnią Kwiatowego Księżyca, nastąpił w poniedziałek około godziny 6.15. Zdjęcia naszego naturalnego satelity wysłali nam Reporterzy 24.

>>> WIDZIAŁEŚ COŚ CIEKAWEGO? PODZIEL SIĘ Z NAMI I WYŚLIJ NA KONTAKT 24

Pełnia Kwiatowego Księżyca. Skąd nazwa?

Pełnię w tym miesiącu nazywa się Kwiatowym Księżycem, co jest związane z intensywnym rozkwitaniem roślin o tej porze roku. Oryginalne pochodzenie nazw nadawanych każdej pełni sięga do tradycji rdzennych Amerykanów. 

Inne określenia dla majowej pełni to Księżyc Kukurydzy, ponieważ w tym miesiącu ją wysiewano, oraz Mleczny Księżyc, gdyż na ten okres przypadał czas zwiększonej mleczności krów. Niektóre źródła określają ją również jako Zajęczy Księżyc, ale ta nazwa jest częściej używana do określenia pełni marcowej.

Pełnia Księżyca - jak powstaje to zjawisko

Pełnia jest jedną z czterech faz Księżyca. Dochodzi do niej, kiedy nasz Srebrny Glob znajduje się w opozycji do Słońca, czyli po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce. Podczas pełni tarcza Księżyca jest widoczna w całości, ponieważ jest w pełni oświetlona przez światło słoneczne. W tym samym czasie druga strona nie jest oświetlona w ogóle. Co ile czasu jest pełnia? Pełnia występuje średnio co 29,5 dnia.

Wpływ Księżyca na Ziemię widać przede wszystkim w postaci pływów. Jest to regularne podnoszenie się i opadanie poziomu wody w morzach i oceanach. Zjawisko to dobrze widoczne jest na oceanach. Na Morzu Bałtyckim jest właściwie niedostrzegalne.

KsiężycPAP/Adam Ziemienowicz
Fazy KsiężycaNASA/Bill Dunford

Autor:anw

Źródło: Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Pestka 112Tychy/Kontakt 24

Pozostałe wiadomości