Obłoki srebrzyste wracają na nasze niebo. Jak i kiedy obserwować zjawisko?

Autor:
kw
Źródło:
tvnmeteo.pl, "Z głową w gwiazdach"
Obłoki srebrzyste nad Polską
Obłoki srebrzyste nad PolskąKontakt 24
wideo 2/17
Obłoki srebrzyste

Późną wiosną rozpoczyna się sezon występowania tak zwanych obłoków srebrzystych. W najbliższych miesiącach szczęśliwcy będą mogli dostrzec zjawisko nad horyzontem nocnego nieba. Jak przygotować się do obserwacji?

Obłoki srebrzyste to chmury mezosferyczne, a więc najwyższe, jakie można dostrzec z powierzchni Ziemi. Jak tłumaczył Karol Wójcicki, autor bloga "Z głową w gwiazdach", powstają one na wysokości około 80 kilometrów, prawdopodobnie z powodu obladzania cząstek pyłu kosmicznego lub pozostałości po przelotach meteorów. Odbijają one światło słoneczne, tworząc niezwykłe, srebrzyste łuny.

Obłoków srebrzystych nie należy mylić ze "zwykłymi" różowo-czerwonymi chmurami, występującymi przy zachodach Słońca. Wójcicki zaznaczył - właściwe zjawisko cechuje się srebrną barwą, a jedynie miejscami może mieć czerwonawe zabarwienie.

Jak obserwować obłoki srebrzyste

Najlepsze warunki do obserwacji obłoków srebrzystych rozpoczynają się późną wiosną i trwają latem. W przypadku półkuli północnej możemy cieszyć się nimi od połowy maja i często można dostrzec je jeszcze w sierpniu. Jak przekazał Wójcicki, najlepiej wypatrywać ich około godziny 23 i po godz. 1.

Największe szanse na dostrzeżenie obłoków będziemy mieć, gdy wybierzemy się w mniej zaludnione obszary. Wtedy nasze obserwacje nie będą zakłócane przez światła miejskie, oświetlenia domów czy billboardy. Zjawisko jest dostrzegalne gołym okiem.

Jeśli uda Wam się zobaczyć obłoki srebrzyste, podzielcie się swoją relacją na Kontakt 24. Poniżej znajduje się kilka filmów z obserwacji zjawiska w ostatnich latach:

Obłoki srebrzyste 28/29 czerwca
Obłoki srebrzyste 28/29 czerwcaPoniedziałkowy wieczór sprzyjał obserwacji jednych z najbardziej spektakularnych chmur. W wielu miejscach kraju można było podziwiać obłoki srebrzyste. Zdjęcia dostaliśmy na Kontakt 24.Kontakt 24
Obłoki srebrzyste w Chojnicach (woj. pomorskie)
Obłoki srebrzyste w Chojnicach (woj. pomorskie)Późną wiosną rozpoczyna się sezon na obserwacje niezwykłego zjawiska - obłoków srebrzystych. Na Kontakt 24 dostaliśmy pierwsze zdjęcie z Waszych tegorocznych obserwacji.Kontakt 24
"Spektakl na niebie"
"Spektakl na niebie"To była niezwykła noc.Kontakt 24
Obłoki srebrzyste w Waszym obiektywie
Obłoki srebrzyste w Waszym obiektywieOstatniej nocy w części kraju na niebie pojawiły się obłoki srebrzyste. To nieczęsto spotykane zjawisko. Na Kontakt 24 pochwaliliście się swoimi obserwacjami.Kontakt 24

Autor:kw

Źródło: tvnmeteo.pl, "Z głową w gwiazdach"

Źródło zdjęcia głównego: Kontakt24

Pozostałe wiadomości