TVN Meteo | Polska

Gigantyczna wirująca kolumna pyłu w Lesznie. Zobacz nagranie

TVN Meteo | Polska

Autor:
ps
Źródło:
tvnmeteo.pl
Wir pyłowy w Lesznie
Arkadiusz PacewiczWir pyłowy w Lesznie

Kolumna pyłu i piasku wirowała w środę w okolicach centrum handlowego w Lesznie (województwo wielkopolskie). To wir pyłowy, zjawisko nazywane również diabełkiem pyłowym.

Jak przekazał nam autor nagrania niecodzienne zjawisko zaobserwował, jadąc w środę samochodem około godziny 13 Aleją Konstytucji 3 Maja w Lesznie. Kolumna pyłu pojawiła się na placu w pobliżu centrum handlowego.

Jak powstaje wir pyłowy

Wir pyłowy, nazywany również diabełkiem pyłowym to zjawisko, które powstaje, gdy nad powierzchnię ziemi uniosą się cząsteczki pyłu lub piasku, niekiedy wraz z drobnymi przedmiotami. Wiry pyłowe tworzą się podczas ciepłych i bezchmurnych dni. Sprzyjają im suche warunki pogodowe. Mają kształt wirującej kolumny o niewielkiej średnicy. Czas życia typowego wiru pyłowego to kilka, maksymalnie kilkadziesiąt minut. Można spotkać je praktycznie we wszystkich miejscach na świecie. Nie wiążą się one zazwyczaj ze szkodami materialnymi.

Dużych rozmiarów wir pyłowy wyglądem może przypominać trąbę powietrzną. Powstaniu trąby powietrznej towarzyszy jednak zawsze gwałtowna pogoda i tworzy się ona pod chmurą burzową.

Wir pyłowy w Lesznie
Wir pyłowy w LesznieArkadiusz Pacewicz

Autor:ps

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Arkadiusz Pacewicz

Pozostałe wiadomości