TVN Meteo | Polska

Bardzo rzadkie zwierzę na Opolszczyźnie. "Jakbyśmy zobaczyli kosmiczne stworzenie. Mam ciarki"

TVN Meteo | Polska

Autor:
anw,dk/map
Źródło:
Kontakt 24
Daniel albinos na Opolszczyźnie
Daniel albinos na OpolszczyźnieKontakt 24
wideo 2/7
Kontakt 24"To było coś niesamowitego, jakbyśmy zobaczyli jakieś kosmiczne stworzenie"

Przy drodze biegnącej przez miejscowość Szczedrzyk na Opolszczyźnie pojawił się biały daniel. Reporterce 24 udało się uchwycić na nagraniu majestatyczne zwierzę. Materiał wysłała nam na Kontakt 24.

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie od pani Romy, na którym widać białego daniela zwyczajnego (Dama dama). Kobieta dostrzegła zwierzę w piątek 29 lipca przed godziną 20, gdy przejeżdżała z mężem samochodem przez miejscowość Szczedrzyk w województwie opolskim.

- Dla nas to było coś niesamowitego, jakbyśmy zobaczyli jakieś kosmiczne stworzenie. Niesamowite jest dostrzec takiego zwyczajnego, brązowego osobnika, a białego... Aż brak mi słów, mam ciarki - mówiła pani Roma.

WIDZIAŁEŚ COŚ CIEKAWEGO? PODZIEL SIĘ Z NAMI I WYŚLIJ MATERIAŁY NA KONTAKT 24

"Czekał na nas"

Jak opowiadała kobieta, widok sprawił, że poczuła, że trzeba zawrócić.

- Przejeżdżaliśmy samochodem i ujrzałam go po stronie kierowcy. Poprosiłam męża, żeby się zatrzymał. Zawróciliśmy i jechaliśmy bardzo pomału. Wyszedł i czekał na nas, postał chwilę i poszedł do lasu - relacjonowała.

Daniel albinos

Daniel z nagrania pani Romy był albinosem. Albinizm, czyli bielactwo, objawia się nietypowymi dla danego gatunku zmianami ubarwienia skóry, włosów, piór czy też tęczówek oczu, które przybierają kolor biały.

W grudniu 2020 roku Lasy Państwowe podały, że wśród ssaków albinizm stwierdza się raz na około 100 tysięcy urodzeń. W przypadku jeleniowatych żyjących na terenie naszego kraju, białe ubarwienie jest najczęściej spotykane właśnie u danieli.

Eksperci z LP wyróżniają trzy rodzaje albinizmu - prawdziwy, gdzie występuje zupełny brak pigmentów w komórkach oraz tęczówce oczu, częściowy - w którym brak melanin pojawia się tylko w niektórych partiach ciała oraz leucyjski - polegający na częściowej utracie barwy różnych fragmentów ciała za wyjątkiem oczu.

Autor:anw,dk/map

Źródło: Kontakt 24

Źródło zdjęcia głównego: Kontakt 24/Roma

Pozostałe wiadomości