Polska

Polska

Choroby serca a SARS-CoV-2. " Jeżeli dojdzie do zakażenia, przebieg może być dramatycznie ciężki"

Czynniki ryzyka, jak między innymi otyłość, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia lipidowe, rozpoznana choroba sercowo-naczyniowa czy choroba niedokrwienna serca lub niewydolność serca, zwiększają drastyczne ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 - tłumaczył profesor Maciej Banach, kardiolog. Przypomniał też, jak ważne jest przyjmowanie leków na podstawowe choroby w dobie pandemii.

W Bieszczadach wciąż można natknąć się na niedźwiedzia

Słoneczna i ciepła pogoda w Bieszczadach sprawia, że gatunki zwierząt, które niebawem rozpoczną przygotowania do zimowego snu, wciąż są widywane. Tamtejsi leśniczy poinformowali, że natknąć się można na świeże tropy i ślady niedźwiedzi. Jak uniknąć spotkania z tymi zwierzętami?

"Fala zachorowań może zacząć wygasać dopiero w maju lub czerwcu"

- Fala zachorowań może zacząć wygasać dopiero w maju lub czerwcu przyszłego roku - uważa prezes Polskiego Towarzystwa Wakcynologii dr hab. Ernest Kuchar, odnosząc się do wzrostu zakażeń SARS-CoV-2 w Polsce. Zdaniem podkarpackiego konsultanta w dziedzinie chorób zakaźnych dr hab. Andrzeja Cieśli, zmniejszenie liczby infekcji zależy nie tylko od "ogólnych zarządzeń, ale także od postawy każdego z nas".

Ekspert: tendencja wzrostowa zakażeń i zgonów była do przewidzenia

Od soboty cała Polska została objęta czerwoną strefą. - Miejmy nadzieję, że przynajmniej 90-95 procent społeczeństwa, a najlepiej 100 procent, zastosuje się do obostrzeń, wówczas sytuacja się poprawi - przekazał wirusolog Włodzimierz Gut. Dodał, że pierwsze efekty restrykcji zaczną działać dopiero po dwóch tygodniach.

Lubuskie przed nadejściem fali wezbraniowej. Ostrzeżenia

Do województwa lubuskiego zbliża się fala wezbraniowa na Odrze po obfitych opadach deszczu w górnej zlewni rzeki. Stany alarmowe i ostrzegawcze zostały przekroczone na kilku wodowskazach. Obowiązują ostrzeżenia trzeciego stopnia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

"Wirus nie stał się groźniejszy, to ludzie zaczęli go bagatelizować"

Wzrost liczby zakażeń SARS-CoV-2 to efekt rozluźnienia w okresie letnim. Wirus nie stał się groźniejszy, to ludzie zaczęli go bagatelizować - ocenił doktor habilitowany Piotr Rzymski z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Zwrócił uwagę na to, że epidemia blokuje dostęp do całego systemu opieki zdrowotnej w Polsce, a ten "coraz bardziej zbliża się do ściany".

Praca wre, kolejki się nie kończą. Problemy mobilnych punktów poboru wymazów

Mobilne punkty poboru wymazów w całym kraju działają na pełnych obrotach. Mimo to ustawiają się do nich olbrzymie kolejki pojazdów, a na wynik testu trzeba czekać kilka dni. Jak mówił doktor nauk medycznych Tomasz Anyszek, wzrost zainteresowania testami jest spowodowany rosnącą liczbą nowych przypadków zakażeń. O czym należy pamiętać przed testem, jak się do niego przygotować i co zrobić, by chociaż minimalnie usprawnić postępowanie kolejki?