TVN Meteo | Pogoda

Ostrzeżenia przed suszą hydrologiczną. W dwóch województwach

TVN Meteo | Pogoda

Autor:
ps/dd
Źródło:
IMGW, IBL, tvnmeteo.pl
Niski poziom wody w Wiśle w kwietniu 2021
Niski poziom wody w Wiśle w kwietniu 2021Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl
wideo 2/5
Susza w Polsce

Susza w Polsce nasila się. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w środę ostrzeżenia przed suszą hydrologiczną dla części Wielkopolski oraz Ziemi Lubuskiej. Stany rzek w większości kraju układają się na niskim lub średnim poziomie. Brak znaczących opadów deszczu przyczynia się również do dużego zagrożenia pożarowego w lasach. W środę po południu najwyższy poziom ryzyka wybuchu pożaru obowiązywał na terenie większości województw.

Susza hydrologiczna w Polsce

Ostrzeżenie o suszy hydrologicznej jest wydawane, gdy aktualne lub prognozowane wartości przepływu na stacjach wodowskazowych uznanych za reprezentatywne układają się poniżej SNQ przez minimum 10 dni. SNQ to poziom, poniżej którego mówi się o suszy hydrologicznej - wyjaśnia Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Susza meteorologiczna występuje natomiast, kiedy obserwuje się znaczne obniżenie poziomu zalegania wód podziemnych.

Ostrzeżenia przed suszą hydrologiczną

Ostrzeżenia informujące o suszy hydrologicznej wydane w środę dotyczą części województw wielkopolskiego oraz lubuskiego.

Jak podano w komunikacie, "w związku z występującymi niskimi przepływami wody, w kolejnych dniach na obszarze przyrzecza Warty środkowej od Wełny do Noteci, spodziewane jest dalsze utrzymywanie się przepływów wody poniżej SNQ". Ostrzeżenie o suszy hydrologicznej nie ma terminu ważności.

Ostrzeżenia hydrologiczne IMGWtvnmeteo.pl za IMGW

Według danych na godzinę 8 w środę stany wody w rzekach w Polsce układały się w większości na poziomie niskim lub średnim.

Stan wody w rzekach w środę, godz. 8IMGW

Jest sucho

Od wielu dni w niektórych miejscach kraju wskaźnik wilgotności gleby utrzymuje się na bardzo niskim poziomie. Najgorsza sytuacja panuje w zachodnich regionach, a także częściowo w centrum. Są miejsca, gdzie zarówno w warstwie 0-7 centymetrów, jak i 7-28 cm, wskaźnik wilgotności gleby wynosi około 20 procent.

Wskaźnik wilgotności gleby w warstwie 0-7 cm, 10 majaIMGW
Wskaźnik wilgotności gleby w warstwie 7-28 cm, 10 majaIMGW

Najwyższy poziom zagrożenia pożarowego w dziewięciu województwach

Z powodu niewystarczającej ilości opadów deszczu na wysokim poziomie utrzymuje się zagrożenie pożarowe w lasach.

Jak wynika z mapy Instytutu Badawczego Leśnictwa, w środę po południu zagrożenie pożarowe określane jako duże występowało przynajmniej częściowo w województwach: lubelskim, podkarpackim, podlaskim, mazowieckim, świętokrzyskim, śląskim, dolnośląskim, wielkopolskim i lubuskim. W większości pozostałych miejsc ryzyko wybuchu pożaru określono jako średnie.

Zagrożenie pożarowe w lasachIBL

Prognoza zagrożenia pożarowego jest wykonywana w 60 strefach prognostycznych na podstawie pomiarów wilgotności ściółki sosnowej, wilgotności względnej powietrza oraz opadów i określa możliwość wystąpienia pożaru w dniu jej wykonania.

Pomiary meteorologiczne prowadzone są dwa razy dziennie w kilku miejscach każdej ze stref. Prognoza jest wykonywana przez Lasy Państwowe w okresie zagrożenia pożarowego - od 1 marca do 30 września.

Autor:ps/dd

Źródło: IMGW, IBL, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości