Pogoda na jutro - poniedziałek 16.10. Nocą w górach może spaść śnieg, za dnia zimno i wietrznie

Źródło:
tvnmeteo.pl
Pogoda na noc
Pogoda na noctvnmeteo.pl
wideo 2/5
Pogoda na jutro

Pogoda na jutro, czyli na poniedziałek 16.10. Kolejne godziny przyniosą nam pochmurne niebo z przelotnymi opadami deszczu, a miejscami nawet śniegu. Pochmurny i deszczowy okaże się także dzień. Na termometrach zobaczymy od 9 do 11 stopni Celsjusza.

Pogoda na noc

Noc przyniesie zmienne zachmurzenie z przelotnymi opadami do 2-5 litrów deszczu na metr kwadratowy w północnej i wschodniej Polsce oraz lokalnie do 2 l/mkw. w centrum kraju i na południu. W wyższych partiach gór może popadać śnieg. Termometry pokażą od 2/3 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 4/5 st. C na pozostałym obszarze kraju. Zachodni i północno-zachodni wiatr okaże się umiarkowany, w porywach dość silny, rozwijający prędkość do 30-40 kilometrów na godzinę.

Pogoda na jutro - poniedziałek 16.10

W poniedziałek prognozowane jest zmienne zachmurzenie, któremu na północy i wschodzie kraju towarzyszyć będą przelotne opady deszczu do 2-5 l/mkw., a w regionach centralnych i południowych do 2 l/mkw. Temperatura maksymalna wyniesie od 9 st. C w Rzeszowie i Łodzi do 11 st. C w Szczecinie i Gdańsku. Z północnego zachodu powieje umiarkowany wiatr, w porywach dość silny i osiągający prędkość 40-50 km/h.

Pogoda w poniedziałek 16.10
Pogoda w poniedziałek 16.10tvnmeteo.pl

Warunki biometeorologiczne

W ciągu dnia wilgotność powietrza wyniesie 50-70 procent na terenie całego kraju. We wszystkich regionach odczujemy chłód, będzie też wietrznie. Zapanują niekorzystne warunki biometeorologiczne.

Warunki biometeorologiczne w poniedziałek 16.10
Warunki biometeorologiczne w poniedziałek 16.10tvnmeteo.pl

Pogoda na noc - Warszawa

W nocy w Warszawie prognozowane jest umiarkowane zachmurzenie. W drugiej części nocy wzrośnie do dużego, możliwe są też przelotne opady deszczu. Na termometrach zobaczymy minimum 5 st. C. Wiatr będzie umiarkowany, w porywach dość silny, a powieje z zachodu. O północy ciśnienie w Warszawie sięgnie 1000 hPa.

Pogoda na jutro - Warszawa

W Warszawie poniedziałek przyniesie umiarkowane i duże zachmurzenie. Przejściowo może słabo popadać. Termometry pokażą maksymalnie 10 st. C. Powieje umiarkowany, w porywach dość silny wiatr z zachodu. Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1002 hPa.  

Pogoda na noc - Trójmiasto

Mieszkańcy Gdyni, Gdańska i Sopotu muszą liczyć się z umiarkowanym i dużym zachmurzeniem, a także przelotnymi opadami deszczu. Temperatura minimalna sięgnie 5 st. C. Umiarkowany i dość silny w porywach wiatr powieje z zachodu. O północy na barometrach zobaczymy 1009 hPa.

Pogoda na jutro - Trójmiasto

Poniedziałek w Gdyni, Gdańsku i Sopocie upłynie pod znakiem umiarkowanego i dużego zachmurzenia, a także przelotnych opadów deszczu. W najcieplejszej chwili dnia termometry wskażą 11 st. C. Powieje północno-zachodni, umiarkowany i w porywach dość silny wiatr. W południe ciśnienie osiągnie 1014 hPa.

Pogoda na noc - Poznań

W nocy w Poznaniu będzie pogodnie. Temperatura minimalna sięgnie 5 st. C. Powieje z zachodu, umiarkowanie i w porywach dość silnie. Ciśnienie o północy wyniesie 1005 hPa.

Pogoda na jutro - Poznań

Mieszkańcy Poznania będą mogli cieszyć się pogodnym poniedziałkiem. Na termometrach zobaczymy maksymalnie 10 st. C. Umiarkowany i w porywach dość silny wiatr powieje z północnego zachodu. W południe barometry pokażą 1007 hPa.

Pogoda na noc - Wrocław

W nocy we Wrocławiu można spodziewać się umiarkowanego, przejściowo dużego zachmurzenia oraz przelotnych opadów deszczu. Temperatura minimalna wyniesie 4 st. C. Wiatr będzie umiarkowany, w porywach dość silny, a powieje z zachodu. Ciśnienie o północy osiągnie 1004 hPa.

Pogoda na jutro - Wrocław

Mieszkańcy Wrocławia będą mogli cieszyć się w poniedziałek pogodną aurą. Termometry pokażą maksymalnie 10 st. C. Z północnego zachodu powieje umiarkowany i w porywach dość silny wiatr. Ciśnienie w południe wyniesie 1006 hPa.

Pogoda na noc - Kraków

W Krakowie w nocy można oczekiwać umiarkowanego zachmurzenia, które potem wzrośnie do dużego. Niewykluczone są przelotne opady deszczu. Na termometrach zobaczymy minimum 3 st. C. Powieje umiarkowany i w porywach dość silny, zachodni wiatr. O północy barometry wskażą 990 hPa.

Pogoda na jutro - Kraków

Mieszkańców Krakowa czeka w poniedziałek umiarkowane i duże zachmurzenie. Przejściowo może słabo i przelotnie popadać. Temperatura maksymalna wyniesie 9 st. C. Wiatr będzie umiarkowany i w porywach dość silny, a powieje z zachodu. Ciśnienie w południe osiągnie 993 hPa.

Autorka/Autor:kw,as

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Nadchodzące dni przyniosą nam te same warunki, do których przyzwyczaiły nas pierwsze dni maja - mroźne poranki i pochmurne niebo. W połowie przyszłego tygodnia do Polski zawita jednak trochę cieplejsze powietrze.

Temperatura znowu wzrośnie do 20 stopni. Niestety nie na długo

Temperatura znowu wzrośnie do 20 stopni. Niestety nie na długo

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na Rysach doszło w sobotę do śmiertelnego wypadku. Jak poinformowało Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, kobieta spadła z góry w okolicach szczytu. To nie jedyna akcja, w jakiej brali udział ratownicy.

Wypadek na Rysach. Nie żyje turystka

Wypadek na Rysach. Nie żyje turystka

Źródło:
TOPR, TPN, TVN24

W sobotę doszło do wejścia w atmosferę radzieckiej sondy Kosmos 482. Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) poinformowała, że obiekt zarejestrowały systemy radarowe nad Niemcami. Polska Agencja Kosmiczna podała, że nie ma sygnałów, aby obiekt mógł wejść w atmosferę Ziemi nad Polską.

Radziecka sonda "weszła w atmosferę Ziemi"

Radziecka sonda "weszła w atmosferę Ziemi"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, "Z głową w gwiazdach", POLSA, sattrackcam.blogspot.com, tvnmeteo.pl, blogs.esa.int

Misja Axiom-4 może zostać opóźniona. Jak wynika z nieoficjalnych informacji, astronauci mogą ruszyć na Międzynarodową Stację Kosmiczną dopiero w czerwcu. Przyczyną opóźnienia, jak ustalił w Europejskiej Agencji Kosmicznej reporter TVN24 BiS Hubert Kijek, ma być problem techniczny.

Lot Polaka w kosmos się opóźni? "Problemy z kapsułą"

Lot Polaka w kosmos się opóźni? "Problemy z kapsułą"

Źródło:
Times of India, tvnmeteo.pl

Co najmniej siedem osób zginęło na skutek powodzi, które nawiedziły stolicę Somalii. W ciągu zaledwie ośmiu godzin w Mogadiszu spadło ponad 115 litrów deszczu na metr kwadratowy. Woda wdzierała się do domów, zalała drogi i spowodowała zamknięcie międzynarodowego portu lotniczego.

Stolica pod wodą. "Domy dosłownie rozpadały się dookoła nas"

Stolica pod wodą. "Domy dosłownie rozpadały się dookoła nas"

Źródło:
Reuters, Daily Sabah

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed przymrozkami. Miejscami temperatura przy gruncie znów spadnie poniżej zera. Sprawdź, gdzie należy uważać.

Uwaga - będzie zimno. Prawie cały kraj żółty od ostrzeżeń IMGW

Uwaga - będzie zimno. Prawie cały kraj żółty od ostrzeżeń IMGW

Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Bylina Androsace tapete występuje na najwyższej górze świata. Naukowcy z Chin na podstawie liści tej rośliny zmierzyli zawartość rtęci w atmosferze. Okazało się, że stężenie tego pierwiastka spadło w ciągu 20 lat.

Zbadano roślinę rosnącą na Mount Evereście. Pokazała, ile jest rtęci w atmosferze

Zbadano roślinę rosnącą na Mount Evereście. Pokazała, ile jest rtęci w atmosferze

Źródło:
PAP, acs.org,

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował eksperymentalną prognozę pogody na wakacje. Z danych wynika, że latem w aurze zapanuje jedna wyraźna tendencja, która utrzyma się aż do września. Sprawdź przewidywania na czerwiec, lipiec, sierpień i wrzesień 2025.

Bardzo silny trend tego lata. Takie mają być kolejne cztery miesiące

Bardzo silny trend tego lata. Takie mają być kolejne cztery miesiące

Źródło:
IMGW

Od kilkunastu lat słyszymy o coraz to nowych miejscach, w których znaleziono mikroplastiki. Fragmenty tworzyw sztucznych znajdujemy już nie tylko w środowisku - rzekach, oceanach, na szczytach gór, na wykopaliskach archeologicznych czy nawet w chmurach - ale także w tkankach organizmów żywych.

Przenoszą toksyny, leki, rakotwórcze związki. I są wszędzie

Przenoszą toksyny, leki, rakotwórcze związki. I są wszędzie

Źródło:
TVN24+

Mieszkańcy południowej Kalifornii będą w weekend zmagać się falą upałów - wynika z prognozy Amerykańskiej Narodowej Służby Pogodowej (NWS). W mieście Palm Springs, gdzie zwykle o tej porze roku termometry pokazują średnio 32-34 stopnie Celsjusza, w sobotę temperatura może przekroczyć nawet 43 stopnie.

Ponad 40 stopni. "Zdecydowanie będzie czuć lato"

Ponad 40 stopni. "Zdecydowanie będzie czuć lato"

Źródło:
PAP, abc7.com, upi.com

Tegoroczni zimni ogrodnicy nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa. Nad nasz kraj napływają dalsze masy zimnego powietrza arktycznego, tym razem w towarzystwie frontu atmosferycznego. Za jego sprawą w weekend w południowej Polsce spodziewane są nawet opady śniegu.

Zimni ogrodnicy dmuchną śniegiem. Tu dosypie nawet osiem centymetrów

Zimni ogrodnicy dmuchną śniegiem. Tu dosypie nawet osiem centymetrów

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

Ostanie przymrozki na Lubelszczyźnie wyrządziły szkody w sadach i uprawach owoców jagodowych. - Straty w uprawach truskawek sięgają 70-80 procent - powiedział Gustaw Jędrejek, prezes Lubelskiej Izby Rolniczej. Regenerację roślin utrudnia susza.

Szkody w uprawach po przymrozkach. Problem potęguje susza

Szkody w uprawach po przymrozkach. Problem potęguje susza

Źródło:
PAP

Część Walencji nawiedziły gwałtowne burze z gradem i ulewnym deszczem. Ulice i pola pokryła w czwartek gruba, biała warstwa lodu. Nawałnice wyrządziły szkody w rolnictwie, lokalne władze rozważają ogłoszenie stanu klęski żywiołowej.

Zaspy gradu na ulicach. Rozważają stan klęski żywiołowej

Zaspy gradu na ulicach. Rozważają stan klęski żywiołowej

Źródło:
Las Provincias, Ecuavisa

Wichury oraz burze, szczególnie te wiosenne, mogą pogarszać sytuację osób uczulonych na pyłki.

Wietrzne i burzowe dni mogą pogarszać naszą alergię. Dlaczego?

Wietrzne i burzowe dni mogą pogarszać naszą alergię. Dlaczego?

Źródło:
The Conversation, tvnmeteo.pl

Bizon zaatakował mężczyznę w parku Yellowstone. Jak podały służby leśne, 47-letni mieszkaniec Florydy podszedł zbyt blisko do zwierzęcia, które poczuło się zagrożone. Strażnicy przypomnieli, że bizony zraniły więcej ludzi w parku niż jakiekolwiek inne dzikie zwierzę.

Turysta podszedł do bizona. Zwierzę zaatakowało

Turysta podszedł do bizona. Zwierzę zaatakowało

Źródło:
CBS News

Peruwiańscy rybacy przetrwali 55 dni na Pacyfiku. Jak przekazały lokalne media, statek został odnaleziony na wodach Ekwadoru, setki kilometrów od portu, z którego wypłynął. Jednostka miała uszkodzony silnik, ale płynęła dzięki żaglom wykonanym przez załogę.

Przetrwali 55 dni na oceanie pod samodzielnie wykonanym żaglem

Przetrwali 55 dni na oceanie pod samodzielnie wykonanym żaglem

Źródło:
PAP, Peru Pesquero

Gwałtowna burza przeszła przez miasto Colleyville w Teksasie. Kamera do monitoringu uchwyciła na nagraniu, jak piorun uderza w dom, a sekundę później wybucha pożar.

Piorun uderza w dom, wybucha pożar. Nagranie

Piorun uderza w dom, wybucha pożar. Nagranie

Źródło:
CNN, foxweather.com

Baza danych dotycząca kosztów związanych z ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi (Billion Dollar Weather and Climate Disasters), która prowadzona jest od 1980 roku, zostaje zawieszona - poinformowała w czwartek Narodowa Służba Oceaniczna i Atmosferyczna (NOAA), która ją do tej pory tworzyła.

Koniec bazy danych o ekstremalnych zjawiskach pogodowych

Koniec bazy danych o ekstremalnych zjawiskach pogodowych

Źródło:
CNN, NOAA

Skorpiony przejmują kontrolę nad brazylijskimi miastami - ostrzegają eksperci z tego kraju. Spodziewają się, że w najbliższej dekadzie odnotowane zostaną co najmniej dwa miliony ukąszeń tych pajęczaków.

Miliony skorpionów w miastach. Prognozy ekspertów budzą grozę

Miliony skorpionów w miastach. Prognozy ekspertów budzą grozę

Źródło:
Guardian, tvn24.pl

Produkcja wołowiny w Brazylii emituje ponad dwa razy więcej gazów cieplarnianych niż przewiduje limit wymagany do osiągnięcia międzynarodowych celów środowiskowych - donoszą badacze na łamach "Environmental Science and Pollution Research".

Naukowcy: Brazylia musi się zastanowić nad tym, jak produkuje wołowinę

Naukowcy: Brazylia musi się zastanowić nad tym, jak produkuje wołowinę

Źródło:
PAP, Eureka Alert

Kleszcze coraz częściej pojawiają się w miastach i na terenach podmiejskich. Między innymi takie wnioski wyciągnęli naukowcy na podstawie badań wykonanych w Warszawie.

Przyjrzeli się kleszczom w Warszawie. Oto wnioski

Przyjrzeli się kleszczom w Warszawie. Oto wnioski

Źródło:
PAP

Znany brytyjski biolog, David Attenborough kończył dziś 99 lat. Urodziny jednego z najbardziej cenionych popularyzatorów przyrody to moment na to, by przypomnieć, jak ważna jest ochrona mórz i oceanów.

David Attenborough kończy 99 lat i dzieli się refleksją po prawie 100 latach na Ziemi

David Attenborough kończy 99 lat i dzieli się refleksją po prawie 100 latach na Ziemi

Źródło:
BBC, Filmweb, SmogLab

Aligator śmiertelnie zaatakował kobietę, która wraz ze swoim mężem pływała kajakiem po jeziorze Kissimmee na Florydzie. Według służb para znalazła się bardzo blisko drapieżnika, który przestraszył się i wywrócił ich łódź.

Aligator przewrócił kajak. Nie żyje kobieta

Aligator przewrócił kajak. Nie żyje kobieta

Źródło:
AP, CNN, ClickOrlando

Kanadyjscy strażacy walczą z pożarami traw w pobliżu miasta Edmonton na zachodzie kraju. W związku z zagrożeniem zdrowia i życia wprowadzono stan wyjątkowy. Część mieszkańców została ewakuowana.

Gęste kłęby dymu w pobliżu miasta, ewakuacje

Gęste kłęby dymu w pobliżu miasta, ewakuacje

Źródło:
CNN, CBC, Canadian Press News

Gwałtowne ulewy nawiedziły Portoryko. Według danych służby meteorologicznej od końca kwietnia lokalnie spadło ponad 400 litrów deszczu na metr kwadratowy. Okolice miasta Utuado zostały odcięte od świata przez wylewające rzeki, zaś w sąsiednim Adjuntas osuwiska zablokowały drogi.

Jedno miasto odcięła od świata woda, drugie - masy błota

Jedno miasto odcięła od świata woda, drugie - masy błota

Źródło:
Prensa Latina, Claridad Puerto Rico

"Gwiezdna muzyka" pozwoliła badaczom odkryć tajemnice starzejącej się gwiazdy. Naukowcy zmierzyli wibracje pomarańczowego karła HD 219134, na podstawie których określili wiek i wymiary odległego obiektu. Jego oscylacje zostały "przełożone" na słyszalne częstotliwości, dzięki czemu możemy posłuchać jej aktywności.

Badacze zarejestrowali "muzykę" odległej gwiazdy

Badacze zarejestrowali "muzykę" odległej gwiazdy

Źródło:
W. M. Keck Observatory

Hodowca drobiu z Wielkiej Brytanii odkrył, że jedna z jego kur zniosła jajko o kulistym kształcie. W rozmowie z BBC mężczyzna przyznał, że sprzedał je na aukcji, a pieniądze przekazał na cele charytatywne.

Jedno na miliard. Kura zniosła nietypowe jajko

Jedno na miliard. Kura zniosła nietypowe jajko

Źródło:
BBC