Gdzie jest burza. Grzmi na Podkarpaciu

Aktualizacja:
Autor:
anw,ps/dd
Źródło:
tvnmeteo.pl
Warunki biometeo w sobotę
Warunki biometeo w sobotętvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś

Gdzie jest burza? We wtorek po południu w części Polski pojawiały się wyładowania atmosferyczne. Zjawiska na chwilę ustały, ale znów zaczęło grzmieć. Wyładowaniom towarzyszą opady deszczu i silne porywy wiatru. Śledź aktualną sytuację pogodową w Polsce na tvnmeteo.pl.

Nad północno-wschodnią Polskę wkroczył front atmosferyczny związany z niżem Zelda znad Litwy - poinformowała we wtorek około godziny 18 synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek. Na froncie kłębią się lokalnie chmury burzowe, ale nigdzie obecnie nie grzmi.

Natomiast na południe od frontu, w chłodnej masie powietrza, również kłębią się chmury burzowe i występują punktowo wyładowania atmosferyczne.

Gdzie jest burza

Grzmi w województwie podkarpackim, w rejonie miast i miejscowości: Jedlicze, Krosno, Strzyżów. Zjawiska zmierzają na Duklę, Rymanów, Brzozów i Sanok.

Zjawiska mają słabe i umiarkowane natężenie. Towarzyszą im opady deszczu rzędu 10-15 litrów wody na metr kwadratowy i porywy wiatru dochodzące do 70-80 kilometrów na godzinę.

Wyładowania atmosferyczne w Polsce 12.07.2022sat24.com

Mapa i radar burz:

Burza. Jak się zachować

Kiedy grzmi, a my jesteśmy poza domem, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) zaleca:

◼ szybko znaleźć bezpieczne schronienie; ◼ unikać chowania się pod drzewami; ◼ unikać przebywania na otwartej przestrzeni. Jeśli już na takiej jesteśmy, to trzeba znaleźć obniżenie w terenie i kucnąć (nie siadać i nie kłaść się) ze złączonymi i podciągniętymi pod siebie nogami. Nogi powinny być złączone, ponieważ w przypadku uderzenia pioruna, na skutek powstania różnicy napięć (tak zwanego napięcia krokowego) może dojść do przepływu prądu między stopami; ◼ jeżeli jesteśmy w wodzie lub znajdujemy się na łodzi, należy wyjść na brzeg i oddalić się od wody, gdyż jest ona bardzo dobrym przewodnikiem elektrycznym; ◼ unikać dotykania przedmiotów zrobionych z metalu oraz przebywania w ich pobliżu, bo mogą one "przyciągać" pioruny; ◼ pozostać w samochodzie (jeżeli w nim akurat jesteśmy), bo stanowi on dobrą ochronę przed uderzeniem pioruna; ◼ natychmiast przykucnąć, jeżeli czujemy ładunki elektryczne w powietrzu, a włosy "stają nam dęba"; ◼ osoby przebywające w grupie na otwartej przestrzeni powinny się rozproszyć na odległość kilkudziesięciu metrów, aby w przypadku uderzenia pioruna część grupy mogła udzielić pomocy porażonym.

Zasady bezpieczeństwa w trakcie burzyRCB

Autor:anw,ps/dd

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: sat24.com

Pozostałe wiadomości