Gdzie jest burza. Grzmoty słychać na Lubelszczyźnie

Aktualizacja:
Autor:
kw
Źródło:
tvnmeteo.pl
Warunki biometeo w czwartek
Warunki biometeo w czwartektvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś

Gdzie jest burza? W sobotę pojawiły się wyładowania atmosferyczne. Sprawdź, gdzie jest burza, i śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

W sobotę kraj znalazł się pod wpływem rozległego wyżu, ale nad krańcami południowo-wschodnimi kraju zalega jeszcze fragment frontu burzowego, odchodzący na wschód - przekazała przed godziną 11 synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek. Pada deszcz w pasie od Dukli i Ustrzyk przez Sanok, Lesko i Przemyśl po Zamość. Miejscami grzmi.

Burze są umiarkowane i silne, z opadami do 10-20 litrów wody na metr kwadratowy i porywami wiatru do 70-80 kilometrów na godzinę. 

Gdzie jest burza

Burze występują w województwie lubelskim, tlą się wciąż w rejonie Frampola, Izbicy. Wyładowania nie zmieniają znacząco miejsca.

Mapa i radar burz:

Burza. Jak się zachować

Kiedy grzmi, a my jesteśmy poza domem, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) zaleca:

◼ szybko znaleźć bezpieczne schronienie; ◼ unikać chowania się pod drzewami; ◼ unikać przebywania na otwartej przestrzeni. Jeśli już na takiej jesteśmy, to trzeba znaleźć obniżenie w terenie i kucnąć (nie siadać i nie kłaść się) ze złączonymi i podciągniętymi pod siebie nogami. Nogi powinny być złączone, ponieważ w przypadku uderzenia pioruna, na skutek powstania różnicy napięć (tak zwanego napięcia krokowego) może dojść do przepływu prądu między stopami; ◼ jeżeli jesteśmy w wodzie lub znajdujemy się na łodzi, należy wyjść na brzeg i oddalić się od wody, gdyż jest ona bardzo dobrym przewodnikiem elektrycznym; ◼ unikać dotykania przedmiotów zrobionych z metalu oraz przebywania w ich pobliżu, bo mogą one "przyciągać" pioruny; ◼ pozostać w samochodzie (jeżeli w nim akurat jesteśmy), bo stanowi on dobrą ochronę przed uderzeniem pioruna; ◼ natychmiast przykucnąć, jeżeli czujemy ładunki elektryczne w powietrzu, a włosy "stają nam dęba"; ◼ osoby przebywające w grupie na otwartej przestrzeni powinny się rozproszyć na odległość kilkudziesięciu metrów, aby w przypadku uderzenia pioruna część grupy mogła udzielić pomocy porażonym.

Zasady bezpieczeństwa w trakcie burzyRCB

Autor:kw

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: sat24.com

Pozostałe wiadomości