Gdzie jest burza. W kilku regionach nie przestaje grzmieć

Aktualizacja:
Autor:
kw,ps
Źródło:
tvnmeteo.pl
Pogoda na noc
Pogoda na noctvnmeteo.pl
wideo 2/5
Pogoda na jutro

Gdzie jest burza? W niedzielę wieczorem wyładowania atmosferyczne pojawiają się nad Polską. Deszcz pada obficie, wiatr rozpędza się w porywach do 60 kilometrów na godzinę. Śledź sytuację pogodową w Polsce na tvnmeteo.pl.

Jak poinformował w niedzielę około godziny 21.30 synoptyk tvnmeteo.pl Daniel Kowalczyk, w kraju występują burze o słabym natężeniu.

Burzom towarzyszą opady deszczu rzędu 10-20 litrów wody na metr kwadratowy oraz wiatr rozpędzający się w porywach do 40-60 kilometrów na godzinę.

Gdzie jest burza

Burze występują w województwach:

- pomorskim, w okolicach Karwii;

- zachodniopomorskim, w rejonie miejscowości: Gościno, Koszalin, Bobolice;

- mazowieckim, w rejonie miejscowości: Pruszków, Grodzisk Mazowiecki, Żyrardów, Skierniewice;

- lubelskim, w Łukowie.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed burzami z gradem w większości kraju.

Wyładowania atmosferyczne w Polsce w niedzielę, godz. 20.10sat24.com

Mapa i radar burz:

Burza. Jak się zachować

Kiedy grzmi, a my jesteśmy poza domem, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) zaleca:

◼ szybko znaleźć bezpieczne schronienie; ◼ unikać chowania się pod drzewami; ◼ unikać przebywania na otwartej przestrzeni. Jeśli już na takiej jesteśmy, to trzeba znaleźć obniżenie w terenie i kucnąć (nie siadać i nie kłaść się) ze złączonymi i podciągniętymi pod siebie nogami. Nogi powinny być złączone, ponieważ w przypadku uderzenia pioruna, na skutek powstania różnicy napięć (tak zwanego napięcia krokowego) może dojść do przepływu prądu między stopami; ◼ jeżeli jesteśmy w wodzie lub znajdujemy się na łodzi, należy wyjść na brzeg i oddalić się od wody, gdyż jest ona bardzo dobrym przewodnikiem elektrycznym; ◼ unikać dotykania przedmiotów wykonanych z metalu oraz przebywania w ich pobliżu, bo mogą one "przyciągać" pioruny; ◼ pozostać w samochodzie (jeżeli w nim akurat jesteśmy), bo stanowi on dobrą ochronę przed uderzeniem pioruna; ◼ natychmiast przykucnąć, jeżeli czujemy ładunki elektryczne w powietrzu, a włosy "stają nam dęba"; ◼ osoby przebywające w grupie na otwartej przestrzeni powinny się rozproszyć na odległość kilkudziesięciu metrów, aby w przypadku uderzenia pioruna część grupy mogła udzielić pomocy porażonym.

Zasady bezpieczeństwa w trakcie burzyRCB

Autor:kw,ps

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: sat24.com

Pozostałe wiadomości