Żółte alerty IMGW przed "szklanką" na drogach i śniegiem. W kolejnych dniach możliwe zawieje

Aktualizacja:
Autor:
kw,ps
Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl
Pogoda na noc 5/6.02
Pogoda na noc 5/6.02tvnmeteo.pl
wideo 2/8
Pogoda na jutro

IMGW ostrzega przed opadami marznącymi powodującymi powstanie gołoledzi, a także oblodzeniem. Na drogach i chodnikach zrobi się ślisko. Miejscami sypnie też śniegiem.

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego stopnia i prognozę zagrożeń na kolejne dni.

Alerty IMGW - opady marznące

Żółte alerty IMGW przed opadami marznącymi obowiązują w województwach:

- warmińsko-mazurskim, w powiatach: węgorzewskim, gołdapskim, oleckim, giżyckim, ełckim i piskim;

- lubelskim, w powiatach położonych na wschodzie regionu;

- podlaskim.

Prognozowane są słabe opady marznącego deszczu lub mżawki, powodujące gołoledź.

Ostrzeżenia na Wami i Mazurach oraz Podlasiu stracą ważność o godzinie 22 we wtorek, a na Lubelszczyźnie o godz. 1 w środę.

>>> Czytaj dalej: Szykują się spore zmiany w pogodzie. "Po weekendzie może nas trochę zasypać"

Alerty IMGW - intensywne opady śniegu

Synoptycy ostrzegają również przed intensywnymi opadami śniegu. Alerty przed tym zagrożeniem obowiązują w województwie dolnośląskim i obejmują powiaty: karkonoski, Jelenia Góra, kamiennogórski, wałbrzyski, kłodzki.

W górach powyżej 600 metrów nad poziomem morza prognozowane są opady śniegu powodujące miejscami przyrost pokrywy śnieżnej o 10-15 centymetrów.

W powiecie kłodzkim ostrzeżenie będzie ważne do godz. 16 we wtorek. W pozostałych powiatach stracą ważność o godz. 10 w środę.

Alerty IMGW - oblodzenie

Oprócz tego synoptycy ostrzegają przed oblodzeniem. Alarmy zostały wydane dla województw:

- śląskiego, w powiatach: cieszyńskim, bielskim, Bielsko-Biała, żywieckim;

- małopolskiego, w powiatach: wadowickim, suskim, myślenickim, limanowskim, nowosądeckim, Nowy Sącz, gorlickim, nowotarskim, tatrzańskim;

- podkarpackiego, w powiatach podgórskich.

Prognozuje się zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu, deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu, powodujące ich oblodzenie. Temperatura minimalna powietrza wyniesie około -2 stopni Celsjusza, a temperatura minimalna przy gruncie - około -3 st. C.

Ostrzeżenia wejdą w życie o godz. 23 we wtorek. Tylko w woj. podkarpackim zaczną obowiązywać trzy godziny później. Wszędzie wygasną o godz. 9 w środę.

Ostrzeżenia meteorologiczne IMGWIMGW

Prognoza zagrożeń na środę

W środę zimowa aura nie odpuści. IMGW planuje wydać alerty pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu w województwach: dolnośląskim (w powiatach: karkonoskim, Jelenia Góra, kamiennogórskim, wałbrzyskim, kłodzkim), warmińsko-mazurskim (w powiatach zachodnich), pomorskim (w powiatach położonych na północy), zachodniopomorskim (w powiatach zachodnich).

Tego dnia mogą też pojawić się zawieje lub zamiecie śnieżne. Ostrzeżenia przed tym niebezpiecznym zjawiskiem mogą pojawić się w województwie warmińsko-mazurskim i podlaskim (na północy regionu).

Prognoza zagrożeń IMGW na środęIMGW

Prognoza zagrożeń na piątek

W piątek może mocno sypnąć śniegiem na południu Polski. Alerty przed intensywnymi opadami śniegu mogą zostać wydane dla województw małopolskiego (południowych powiatów) i śląskiego (powiatów położonych na południu regionu).

Prognoza zagrożeń IMGW na piątekIMGW

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW pierwszego stopnia

Ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Czym jest prognoza zagrożeń

Zgodnie z definicją IMGW prognoza zagrożeń to orientacyjna prognoza pogody, służąca wczesnemu informowaniu społeczeństwa o możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska meteorologicznego.

Jak powstaje szklanka na drogachPAP
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kw,ps

Źródło: IMGW, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: AdobeStock

Pozostałe wiadomości