Naukowcy z University of North Carolina zbadali zdolności żółwi karetta do orientowania się w terenie. Okazało się, że pomaga im przy tym pole magnetyczne Ziemi. To dzięki niemu potrafią pokonać tysiące kilometrów i wrócić w to samo miejsce. Kiedy badacze manipulowali polem magnetycznym stworzonym w sztucznym środowisku, żółwie wykonywały tak zwany "taniec".
Wiele zwierząt migrujących, takich jak ptaki wędrowne, ryby (rekin i łososie), żółwie morskie wykorzystuje pole magnetyczne Ziemi do nawigacji. Nazywa się to magnetorecepcją, czyli zdolnością do wykrywania pola magnetycznego i używania go do orientacji w przestrzeni. Do tej pory naukowcy wiedzieli, że zwierzęta używają pola magnetycznego jako kompasu, aby ustalić, gdzie się znajdują. Z badań opublikowanych w środę w czasopiśmie "Nature" wynika, że żółwie morskie są również w stanie stworzyć mapę magnetyczną, która zawiera ważne dla nich miejsca, takie jak miejsca gniazdowania lub żerowania.
Kayla Goforth z University of North Carolina, autorka badania uważa, że gady te są w stanie nauczyć się współrzędnych magnetycznych różnych miejsc.
"Żółwi taniec"
Badacze z Uniwersytet Karoliny Północnej donoszą, że nowo odkryty talent żółwi do tworzenia map nie jest związany z ich wewnętrznym kompasem, co sugeruje, że gady te posiadają dwie odrębne formy magnetorecepcji.
Naukowcy umieścili żółwie karetta (Caretta caretta) w zbiorniku i manipulowali zmiennymi jego pola magnetycznego. Żółwie były karmione tylko przy ściśle określonych parametrach magnetycznych. Po pewnym czasie gady nauczyły się ich i je zapamiętały. Gdy tylko poczuły, że pole ma cechy powiązane z jedzeniem, zachowywały się w charakterystyczny sposób nazwany przez naukowców "żółwim tańcem". Polegał on na tym, że zwierzęta machały kończynami, otwierały pyski i kręciły się w kółko w wodzie.
"To mocny dowód na to, że żółwie mogą nauczyć się sygnatur magnetycznych określonych obszarów geograficznych" - stwierdzili naukowcy.
Badacze nie wiedzą, w jaki sposób zwierzęta dostrajają się do tych informacji magnetycznych. Jedna z teorii głosi, że niektóre z nich mogą wykrywać wpływ pola magnetycznego podczas reakcji chemicznej między cząsteczkami wrażliwymi na światło. Kiedy jednak naukowcy próbowali zakłócić ten proces za pomocą tak zwanych pól o częstotliwości radiowej, żółwie nadal tańczyły na swoim miejscu, bez zakłóceń.
Źródło: AFP, ScienceAlert
Źródło zdjęcia głównego: Adobe Stock