Za Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim i załogą misji Ax-4 kolejny pracowity dzień na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Polski astronauta przeprowadzał eksperymenty dotyczące m.in. wpływu mikrograwitacji na psychikę człowieka czy sterowania komputerem za pomocą mózgu. Pojawił się także w mediach społecznościowych.
Czwarty dzień misji Ax-4 upłynął pod znakiem intensywnych badań naukowych, w które zaangażowany jest polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski. Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) poinformowała, że załoga ISS realizowała aż cztery polskie eksperymenty w ramach misji naukowo-technologicznej Ignis.
Wśród przeprowadzanych badań znalazł się eksperyment AstroMentalHealth, którego celem jest analiza wpływu długotrwałego pobytu w przestrzeni kosmicznej na stan psychiczny i ogólne samopoczucie astronautów. W środowisku mikrograwitacji oraz izolacji, zachowanie zdrowia psychicznego jest kluczowe dla powodzenia długoterminowych misji kosmicznych - takich jak te planowane na Księżyc czy Marsa.
Cisza w przestrzeni? Nie do końca
Kolejnym projektem był test PhotonGrav - prototypu urządzenia umożliwiającego sterowanie komputerem jedynie za pomocą aktywności mózgu. To innowacyjne rozwiązanie może w przyszłości pomóc astronautom obsługiwać systemy pokładowe w sposób bezdotykowy, nawet w trudnych warunkach misji.
CZYTAJ TAKŻE: Kolejne nagranie od polskiego astronauty. "Lecę do Was!" Równolegle kontynuowano badania w ramach eksperymentu EEG Neurofeedback, skupiającego się na analizie wpływu izolacji i mikrograwitacji na aktywność mózgową, poziom stresu oraz zdolność do koncentracji. Projekt ten może mieć szerokie zastosowania nie tylko w astronautyce, ale także w medycynie i psychologii.
Czwarty eksperyment - Wireless Acoustics - dotyczył pomiaru poziomu hałasu na pokładzie ISS. Choć kosmos kojarzy się z ciszą, to wnętrze stacji pełne jest dźwięków generowanych przez urządzenia pokładowe. Zbyt wysokie natężenie hałasu może wpływać na sen, koncentrację i ogólne samopoczucie astronautów.
29,3 procent misji wykonane
Oprócz eksperymentów, załoga przygotowywała także materiały promocyjne w module Cupola oraz w kapsule Dragon. Na kolejny dzień zaplanowano dalsze badania oraz specjalne lekcje z orbity.
Według raportu POLSA, realizacja podstawowych celów misji na koniec czwartego dnia wyniosła 29,3 procent Załoga pracuje w trybie ośmiogodzinnym, resztę dnia wypełniają ćwiczenia fizyczne, posiłki oraz czas prywatny. Przerwa nocna trwa od godziny 21.30 do 6 czasu uniwersalnego, co przekłada się na 23.30-8 w czasie środkowoeuropejskim letnim.
Sławosz Uznański-Wiśniewski wziął również udział w rozmowie z doktor Lucie Low z Axiom Space i dowódczynią misji, legendarną astronautką Peggi Whitson. Omawiali zagrożenia związane z promieniowaniem w przestrzeni kosmicznej.
- W kosmosie są różne źródła promieniowania. Jednym z nich jest nasze Słońce, które wysyła wiatr słoneczny. Czasami następuje też wyrzut nazywany koronalnym wyrzutem masy. Gdy są one skierowane w stronę Ziemi, wówczas doświadczamy pięknych zorzy polarnych, ale oznacza to tez, że promieniowanie na orbicie jest dość wysokie - tłumaczył Sławosz Uznański-Wiśniewski.
Dodał również, że przed promieniowaniem chroni nas na Ziemi pole magnetyczne i atmosfera, ale w przestrzeni kosmicznej astronauci narażeni są także na galaktyczne promienie kosmiczne - pochodzące spoza Układu Słonecznego - oraz na promieniowanie obecne w tzw. Pasach Van Allena, które trzeba przekroczyć przy lotach międzyplanetarnych.
Rola popularyzacji nauki
Axiom Space, główny operator misji Ax-4, podkreślił w swoim raporcie, że załoga realizuje nie tylko cele naukowe, ale też działania popularyzatorskie. Węgierski astronauta Tibor Kapu połączył się z dziennikarzami z Węgier, dzieląc się swoimi doświadczeniami z pobytu w kosmosie. Także polski astronauta uczestniczy w podobnych inicjatywach edukacyjnych.
Misja Ax-4 z udziałem Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego pokazuje, że Polska nie tylko śledzi światowy rozwój technologii kosmicznych, ale aktywnie w nim uczestniczy. Polacy prowadzą przełomowe eksperymenty i opracowują rozwiązania, które mogą wpłynąć na przyszłość całej astronautyki.
Źródło: Axiom Space, PAP