TVN Meteo | Nauka

Aktorka, reżyser i kosmonauta dolecieli na Międzynarodową Stację Kosmiczną

TVN Meteo | Nauka

Aktualizacja:
Autor:
dd,
ps
Źródło:
PAP
Moment dołączenia aktorki Julii Peresild i reżysera Klima Szympienko do pozostałej załogi ISS
Moment dołączenia aktorki Julii Peresild i reżysera Klima Szympienko do pozostałej załogi ISSReuters
wideo 2/3
ReutersMoment dołączenia aktorki Julii Peresild i reżysera Klima Szympienko do pozostałej załogi ISS

Statek kosmiczny Sojuz MS-19 we wtorek o godzinie 14.26 zadokował na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Na pokładzie znaleźli się aktorka Julia Peresild, reżyser Klim Szypienko i kosmonauta Anton Szkaplerow. Rosjanie podczas pobytu na orbicie okołoziemskiej mają nakręcić pierwszy na świecie film fabularny zrealizowany w przestrzeni kosmicznej.

Aktorka Julia Peresild i reżyser Klim Szypienko będą kręcić film fabularny, opowiadający historię lekarki, która udaje się na orbitę okołoziemską, by ratować życie chorego kosmonauty. Ma to być, jak podkreślano, pierwszy na świecie film fabularny, do którego zdjęcia zostaną wykonane na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Kosmonauta Anton Szkaplerow przycumował statek ręcznie, gdyż - jak wynikało z transmisji na Roskosmos TV - dokowanie automatyczne nie powiodło się. Statek wcześniej dwa razy zbliżał się do stacji i od niej oddalał. Sojuz MS-19 zadokował we wtorek o godz. 14.26.

Załogę rezerwową stanowią kosmonauta Oleg Artemiew, aktorka Alona Mordowina i operator Aleksiej Dudin.

Statek kosmiczny wyniosła na orbitę rakieta Sojuz-2.1a.

Aktorka Julia Peresild, reżyser Klim Szypienko i kosmonauta Anton Szkaplerow na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wraz z innymi członkami załogi ISSPAP/EPA/ROSCOSMOS
Aktorka Julia Peresild na pokładzie ISSPAP/EPA/ROSCOSMOS
Reżyser Klim Szypienko na pokładzie ISSPAP/EPA/ROSCOSMOS

Film "Wyzwanie"

Zdjęcia do filmu, noszącego roboczy tytuł "Wyzwanie", mają się rozpocząć wkrótce po przybyciu na stację. Podczas transmisji z lotu i dokowania poinformowano, że Peresild i Szypienko odwiedzą w trakcie zdjęć także amerykański moduł z panoramicznym widokiem oraz - w razie potrzeby - amerykański segment ISS. Spędzą na ISS 12 dni.

Jak informowały rosyjskie media, wysłanie w kosmos filmowców i praca nad filmem fabularnym to część szerszego projektu, w ramach którego powstanie także szereg materiałów dokumentalnych, poświęconych kosmonautyce.

- 5 października w historii kosmonautyki dojdzie do wydarzenia bez precedensu - z kosmodromu Bajkonur, na pokładzie statku Sojuz MS-19, w kosmos wystartują uczestnicy projektu naukowo-oświatowego "Wyzwanie" (Wyzow) - informował wcześniej przedstawiciel sieci Moskino.

Rosjanie przed odlotem na ISSPAP/EPA/SPACE CENTRE SOUTH/ROSCOSMOS PRESS SERVICE
Start statku Soyuz MS-19PAP/EPA/SPACE CENTRE SOUTH/ROSCOSMOS PRESS SERVICE

Aktorzy i reżyserzy - oprócz Peresild i Szypienki także dublerzy - przez cztery miesiące odbywali przygotowania do lotu w kosmos, zarówno fizyczne, jak i teoretyczne. O ich przebiegu - filmowcy między innymi odbyli serię treningów i różnego rodzaju testów - szeroko informowały rosyjskie media.

W produkcję filmu zaangażowane są studio Yellow, Black and White, agencja kosmiczna Roskosmos i Program Pierwszy telewizji państwowej, a jednym z producentów jest szef Roskosmosu Dmitrij Rogozin.

Media w Rosji zwracają uwagę, że film, który częściowo ma być nagrywany w kosmosie, powstanie również w USA. W głównej roli ma wystąpić Tom Cruise, a w produkcję zaangażowany jest SpaceX Elona Muska. Media zachodnie napisały już o nowej rywalizacji Rosji i USA w kosmosie.

"Rosja chce wyprzedzić Toma Cruise’a i Elona Muska w kosmosie" - pisał "Economist".

Start statku Soyuz MS-19PAP/EPA/SPACE CENTRE SOUTH/ROSCOSMOS PRESS SERVICE
Aktorka Julia Peresild, kosmonauta Anton Szkaplerow, reżyser Klim Szypienko, aktorka Alona Mordowina, kosmonauta Oleg Artemiew i operator Aleksiej DudinPAP/EPA/ANDREY SHELEPIN/GCTC/ROSCOSMOS

Autor:dd, ps

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/SPACE CENTRE SOUTH/ROSCOSMOS PRESS SERVICE

Pozostałe wiadomości