Trwający 14 tygodni program edukacyjny realizowany przez naukowców z Uniwersytetu Illinois w Chicago przyniósł niespodziewanie odkrycie. Uczniowie, którzy nie rozpoczęli jeszcze nauki w liceum, mieli za zadanie poszukać nowych czynników bioaktywnych. Gdy jedna z nastolatek z przyniosła ptasie odchody z miejskiego parku, okazało się, że zawierają one związki o niezwykłych właściwościach.
Zadaniem programu edukacyjnego było promowanie kariery naukowej wśród młodych osób poprzez zdobywanie doświadczenia praktycznego. W tym celu zespół ekspertów pod przewodnictwem Briana Murphy'ego z Uniwersytetu w Illinois skontaktował się z organizacją edukacyjną Boys nad Girls Club, współpracującą z wieloma szkołami w Chicago. Murphy na co dzień zajmuje się odkrywaniem antybiotyków ze źródeł naturalnych, dlatego zainteresowani uczniowie mieli zbadać swoją okolicę w poszukiwaniu próbek środowiskowych.
W sumie do dalszych testów zakwalifikowano 14 próbek. Jedna z nich - gęsie odchody pobrane z Garfield Park Lagoon przez Camarrie Williams - szczególnie zwróciła uwagę naukowców. Pod ich nadzorem nastoletnia uczennica ostrożnie wyizolowała z niej bakterię wykazującą aktywność antybiotyczną. Późniejsze badania laboratoryjne ujawniły także dotąd nieznany związek wykazujący w testach laboratoryjnych działanie antynowotworowe. Szczegóły opisano na łamach czasopisma "ACS Omega".
Nieznany nauce
Z próbek przyniesionych przez nastolatkę udało się odseparować gatunek bakterii gram-ujemnych (zawierających ścianę komórkową) Pseudomonas idahonensis. W laboratorium wykazano, że potrafią one hamować ponad 90 procent wzrostu gatunku bakterii gram-dodatnich (niezawierających ściany komórkowej), które mogą powodować infekcje skóry.
Co więcej, bakteria Pseudomonas nie tylko wykazywała właściwości antybiotyczne, ale także wytwarzała nowy i dotąd nieznany naturalny związek, nazwany przez naukowców orfamidem N. Testy aktywności biologicznej ujawniły, że związek ten w testach laboratoryjnych z powodzeniem spowalniał rozwój komórek czerniaka i raka jajnika. Autorzy programu dodają, że dalsze badania mogą ujawnić jego inne korzystne właściwości.
Poszukiwania nowych leków
Niespodziewane odkrycie jest niezwykle cenne dla naukowców. Obecnie coraz więcej groźnych bakterii uodparnia się na działanie antybiotyków, dlatego każdy nowy związek jest na wagę złota. Eksperci podkreślają, że środowisko naturalne jest najlepszym miejscem do poszukiwania przełomowych odkryć.
Źródło: ScienceAlert
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock