Nadchodzi kres misji sond Voyager. Naukowcy szacują, ile jeszcze mogą wytrzymać

Źródło:
businessinsider.com
Zdjęcia kosmosu, które wykonał Voyager (źródło: NASA)
Zdjęcia kosmosu, które wykonał Voyager (źródło: NASA)NASA
wideo 2/35
Voyager 1

Wypuszczone 45 lat temu sondy Voyager 1 i Voyager 2 niestrudzenie przemierzają przestrzeń kosmiczną. Jednak jak donosi "Scientific American", NASA w najbliższym czasie zamierza wyłączyć ich systemy. Wszystko po to, by jak najbardziej ograniczyć zużycie mocy i przedłużyć ich działanie.

Voyager 1 i Voyager 2 wyruszyły na podbój kosmosu w 1977 roku. Od 45 lat przesuwały granice naszej wiedzy na temat Układu Słonecznego, a później także o przestrzeni poza nim. Znajdują się dalej od Ziemi niż jakikolwiek inny obiekt stworzony przez człowieka. Rekord ten najprawdopodobniej nie zostanie pobity przez następne dziesięciolecia.

Chcą wydłużyć ich żywotność

Według magazynu, decyzja o racjonalnym gospodarowaniu mocą sond ma na celu przedłużenie ich żywotności o kilka lat i dotarcie do około 2030 roku.

Jak przekazał Ralph McNutt, fizyk z Laboratorium Fizyki Stosowanej Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, na razie ich misja może potrwać jeszcze cztery lata.

Sondy są zasilane radioaktywnym plutonem, który od dziesięcioleci zasila maleńkie komputery pokładowe. Według magazynu, energia w systemie każdego roku spada o około cztery waty. By utrzymać urządzenia jak najdłużej, wymagane jest więc ograniczenie zużycia energii.

- Jeśli wszystko pójdzie dobrze, być może uda nam się przedłużyć misje do 2030 roku. Zależy to tylko od mocy. To jest punkt graniczny - powiedziała w rozmowie z "Scientific American" Linda Spilker, naukowiec z Laboratorium Napędu Odrzutowego NASA.

Voyager 1 - wizualizacjaNASA/JPL-Caltech

Eksploracja przestrzeni kosmicznej

Przed laty głównym celem sond był przelot obok Jowisza i Saturna. Misję tę dość szybko udało im się wypełnić. Następnie poleciały dalej, przesyłając obrazy naszego Układu Słonecznego i odczytując dane z dalekiej przestrzeni kosmicznej. Już w 1998 r. Voyager 1 stał się najdalszym obiektem stworzonym przez człowieka w kosmosie.

Heliopauzę, a więc koniec strefy oddziaływania wiatru słonecznego oraz hipotetyczną granicę Układu Słonecznego, Voyager 1 osiągnął w 2012 roku, a jego bliźniak - zaledwie sześć lat później. Były pierwszymi obiektami, które tego dokonały.

Obecnie sondy znajdują się w odległości 155 i 129 au od Ziemi (au to odległość, jaka dzieli naszą planetę i Słońce). Oba urządzenia wciąż oddalają się od nas. Mimo swojego wieku elektronika instrumentów przetrwała próbę czasu w zaskakująco dobrym stanie.

Komputery na pokładzie sond nie są skomplikowane i nie wymagają dużej ilości energii. Wszystkie dane zebrane przez instrumenty na Voyagerach są zapisywane na taśmach ośmiościeżkowych i przesyłane na Ziemię za pomocą maszyny, która zużywa mniej więcej tyle energii, co żarówka w lodówce.

- Mają one mniej pamięci niż breloczek do kluczy, który otwiera drzwi samochodu - powiedziała Spilker.

Ponieważ energii drastycznie ubywa z każdym dniem, NASA ma zdecydować, które instrumenty wciąż będą zasilane.

Voyager 1

Zdjęcia kosmosu, które wykonał Voyager (źródło: NASA)
Zdjęcia kosmosu, które wykonał Voyager (źródło: NASA)NASA
wideo 2/10

Niosą informacje o Ziemi

Po 2030 roku Voyagery prawdopodobnie stracą możliwość komunikowania się z Ziemią. Nie oznacza to jednak, że ich misja dobiegnie końca. Obie sondy niosą tak zwaną "złotą płytę" - około 30 centymetrową, pozłacaną płytę, na której znajdują się informacje o Ziemi. Zawiera ona 115 obrazów, pozdrowienia w 55 różnych językach, rejestry dźwięków, takich jak wiatr, deszcz i bicie ludzkiego serca oraz 90 minut muzyki.

Za około 20 tysięcy lat sondy miną najbliższą gwiazdę - Proxima Centauri. Tylko wyobraźnia może dać nam odpowiedź, jaka czeka je przyszłość i kto lub co odczyta zawarte w nich informacje o naszej planecie.

Autorka/Autor:kw/dd

Źródło: businessinsider.com

Źródło zdjęcia głównego: NASA/JPL-Caltech

Pozostałe wiadomości

W kilku województwach w nocy z poniedziałku na wtorek na drogach pojawi się oblodzenie po opadach deszczu ze śniegiem i śniegu - ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Na terenie całej Polski obowiązują alerty związane z przymrozkami.

Cała Polska objęta alertami IMGW

Cała Polska objęta alertami IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pogoda na jutro. We wtorek 19.03 w niektórych regionach kraju popada deszcz i deszcz ze śniegiem. Termometry wskażą od 3 do 10 stopni Celsjusza. Biomet będzie niekorzystny.

Pogoda na jutro - wtorek 19.03. Zimno, miejscami pojawią się opady

Pogoda na jutro - wtorek 19.03. Zimno, miejscami pojawią się opady

Źródło:
tvnmeteo.pl

Nielegalne nawożenie i nasypywanie ziemi, umieszczanie obiektów handlowych i usługowych w nieprzeznaczonych do tego miejscach - to niektóre z wniosków raportu Najwyższej Izby Kontroli dotyczącego ochrony brzegów morskich Półwyspu Helskiego i Mierzei Wiślanej. NIK informuje o nieprawidłowościach w działaniu organów administracji rządowej i samorządowej.

"Człowiek zagraża Półwyspowi Helskiemu". Raport NIK

"Człowiek zagraża Półwyspowi Helskiemu". Raport NIK

Źródło:
PAP, NIK

Kolejne dni przyniosą ocieplenie. Temperatura w niektórych miejscach znów przekroczy 15 stopni Celsjusza. Wiosna w części kraju może zacząć się burzowo.

Idzie ocieplenie. Może też zrobić się burzowo

Idzie ocieplenie. Może też zrobić się burzowo

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pierwszy dzień wiosny zarówno kalendarzowej, jak i astronomicznej 2024 już lada moment. W tym roku astronomiczną odmianę tej pory roku powitamy dzień wcześniej niż wiosnę kalendarzową.

Kiedy zacznie się wiosna astronomiczna, a kiedy kalendarzowa?

Kiedy zacznie się wiosna astronomiczna, a kiedy kalendarzowa?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Ulewne opady deszczu spowodowały w weekend gwałtowne powodzie w dystrykcie Alca na południu Peru. Zniszczonych zostało wiele domów.

Dziesiątki rodzin straciły dach nad głową. Problem z dotarciem pomocy

Dziesiątki rodzin straciły dach nad głową. Problem z dotarciem pomocy

Źródło:
Reuters

W amerykańskim Hamburgu mężczyzna przez trzy lata nielegalnie trzymał w przydomowym basenie aligatora. Ważący ponad 300 kilogramów gad został mu odebrany.

Trzymał w basenie ponad 300-kilogramowego aligatora

Trzymał w basenie ponad 300-kilogramowego aligatora

Źródło:
CNN

Trwają poszukiwania niedźwiedzia, który w niedzielę zaatakował ludzi w centrum Liptowskiego Mikułasza na Słowacji. Jak przekazały władze miasta, w rejonie kontynuowana jest obława na drapieżnika, a patrole otrzymały polecenie jego wyeliminowania.

Atak niedźwiedzia na Słowacji. Trwają poszukiwania, wydano nakaz eliminacji zwierzęcia

Atak niedźwiedzia na Słowacji. Trwają poszukiwania, wydano nakaz eliminacji zwierzęcia

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, noviny.sk

62,3 stopnia Celsjusza - taką temperaturę odczuwalną zanotowano w niedzielę w Rio de Janeiro. To dotychczasowy rekord. W Brazylii trwa właśnie ostatnia letnia fala upałów.

Jest koniec lata, a temperatura odczuwalna to ponad 60 stopni

Jest koniec lata, a temperatura odczuwalna to ponad 60 stopni

Źródło:
Agencia Brasil, G1 Globo, CNN Brasil

Pierwsza fala lodowatego powietrza właśnie wdziera się do Polski. To jednak nie koniec - kolejne uderzenie zimna jest już na horyzoncie. Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: to nie jest ostatnie poważne ochłodzenie

Pogoda na 16 dni: to nie jest ostatnie poważne ochłodzenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zima powróciła do Polski. W poniedziałkowy poranek w części kraju spadł śnieg i zrobiło się biało. Zdjęcia zimowych krajobrazów otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Powrót zimy w obiektywie Reporterów 24

Powrót zimy w obiektywie Reporterów 24

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Ponad siedmiometrowe zwłoki pływacza szarego zostały znalezione na brzegu w kalifornijskim Malibu. Służby ochrony przyrody przekazały, że na ciele zwierzęcia nie widać było żadnych śladów, które mogłyby wskazać przyczynę jego śmierci. Jak przewidują, poznanie losu walenia może okazać się sporym wyzwaniem.

Gigantyczne zwłoki na kultowej plaży. Przyczyna śmierci pozostaje tajemnicą

Gigantyczne zwłoki na kultowej plaży. Przyczyna śmierci pozostaje tajemnicą

Źródło:
ENEX, CBS News

W Sudanie Południowym od poniedziałku będą zamknięte wszystkie szkoły. Władze podjęły tę decyzję w związku z falą upałów. Temperatura ma dochodzić do 45 stopni Celsjusza - informuje portal dziennika "Sudan Tribune".

Umierają z upałów. Stanowcza reakcja władz

Umierają z upałów. Stanowcza reakcja władz

Źródło:
PAP, sudantribune.com

Na islandzkim półwyspie Reykjanes w sobotę doszło do najsilniejszego od grudnia wybuchu wulkanu. Zarządzono ewakuację miasta Grindavik, gdzie w wyniku jednej z poprzednich erupcji zniszczone zostały trzy domy. Teraz potoki lawy powstrzymują specjalne tamy. Erupcja nie wpłynęła na działanie pobliskich lotnisk.

"Usiedliśmy w restauracji i po 10 minutach rozległy się syreny". Kolejna erupcja wulkanu na Islandii

"Usiedliśmy w restauracji i po 10 minutach rozległy się syreny". Kolejna erupcja wulkanu na Islandii

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, RUV, Reuters, tvnmeteo.pl

Jeleń, którego głowa utknęła w plastikowym słoiku, został oswobodzony po co najmniej trzech tygodniach poszukiwań. Zwierzę zostało przypadkowo uchwycone przez kamerę do obserwacji dzikich zwierząt w Pensylwanii. Mieszkańcom udało się uwolnić zwierzaka w samą porę - stawał się coraz słabszy.

Jeleń spędził trzy tygodnie z głową w plastikowym słoiku

Jeleń spędził trzy tygodnie z głową w plastikowym słoiku

Źródło:
CNN, Local 21 News

Sonda Voyager 1, czyli pozostający najdalej od Ziemi statek kosmiczny, wysłał sygnał, który różni się od całej reszty docierającej do inżynierów NASA przez ostatnie miesiące. Naukowcy mają nadzieję, że pozwoli to rozwiązać problem z komputerem pokładowym.

Przełom w sprawie Voyagera 1? Sonda wysłała zaskakujący sygnał

Przełom w sprawie Voyagera 1? Sonda wysłała zaskakujący sygnał

Źródło:
CNN, PAP, tvnmeteo.pl

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 3,6 było odczuwalne w sobotę w Czarnogórze, Chorwacji oraz Bośni i Hercegowinie. Doszło do niego zaledwie dwa dni po mocniejszych wstrząsach, które wywołały materialne szkody w regionie.

"Widać wzrost aktywności sejsmicznej". Kolejne trzęsienie ziemi w Czarnogórze

"Widać wzrost aktywności sejsmicznej". Kolejne trzęsienie ziemi w Czarnogórze

Źródło:
PAP, RTCG, RTV BiH

Śnieżyce nadciągnęły nad Norwegię. W sobotę z powodu obfitych opadów i silnego wiatru w stolicy kraju na kilka godzin zamknięto lotnisko Gardermoen. Opady śniegu i śniegu z deszczem doprowadziły także do licznych wypadków drogowych i utrudnień komunikacyjnych.

Śnieżyce w Oslo. Trzeba było zamknąć lotnisko

Śnieżyce w Oslo. Trzeba było zamknąć lotnisko

Źródło:
PAP

Marzec w tym roku może okazać się chłodniejszy niż luty. A jaka będzie pogoda na Wielkanoc? Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek pisze o najświeższych wyliczeniach modeli meteorologicznych.

"Jest ryzyko". Jaka będzie pogoda na Wielkanoc?

"Jest ryzyko". Jaka będzie pogoda na Wielkanoc?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Co najmniej trzy osoby zginęły po przejściu tornad w czwartek w amerykańskim stanie Ohio - poinformowały władze. Żywioł zaatakował też Indianę i Kentucky. Dziesiątki osób odniosło obrażenia. Niektóre budynki zostały zrównane z ziemią.

"Zniszczenia są ogromne". Zabici i dziesiątki rannych

"Zniszczenia są ogromne". Zabici i dziesiątki rannych

Źródło:
CNN, tvnmeteo.pl

W Nowej Południowej Walii znaleziono największy na świecie owoc borówki. Jak pisze brytyjski portal The Guardian, jest wielkości piłki golfowej. Owoc został w tym tygodniu oficjalnie wpisany do księgi rekordów Guinnessa.

Jest wielkości piłki golfowej. Zobacz największą borówkę świata 

Jest wielkości piłki golfowej. Zobacz największą borówkę świata 

Źródło:
The Guardian

Wcześniejszy powrót ptaków z zimowisk na lęgowiska niesie ze sobą szereg niebezpieczeństw, które mogą wpływać na kondycję gatunku. Jak zauważa profesor Jakub Ziemowit Kosicki z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, to "niepokojące zjawisko", które może mieć "katastrofalne długoterminowe konsekwencje".

Bociany wracają z zimowisk wcześniej. To może mieć "katastrofalne konsekwencje"

Bociany wracają z zimowisk wcześniej. To może mieć "katastrofalne konsekwencje"

Źródło:
PAP

Powódź, która była następstwem intensywnych opadów deszczu, nawiedziła wschodnie regiony Argentyny. Zalane zostały domy, a ulice zmieniły się w rwące potoki. Ludzie brodzili w wodzie sięgającej połowy ud.

Zalane domy i ulice. Ludzie brodzili w wodzie sięgającej połowy ud

Zalane domy i ulice. Ludzie brodzili w wodzie sięgającej połowy ud

Źródło:
Reuters

Naukowcy z Pensylwanii wyodrębnili cztery wzorce ludzkiego snu. Wyniki ich badań pokazują, że większość ludzi nie zmienia reprezentowanego przez siebie wzorca nawet w długim okresie czasu. Szczególnie mocno utrwalają się w nas niezdrowe wzorce, które mogą prowadzić do niewystarczającej ilości snu, a co za tym idzie - szeregu problemów ze zdrowiem.

Są cztery wzorce snu. Który jest charakterystyczny dla ciebie?

Są cztery wzorce snu. Który jest charakterystyczny dla ciebie?

Źródło:
PAP

Gęsta mgła spowiła w piątkowy poranek hiszpańską Sewillę. Z powodu ograniczonej widzialności odwołano pięć lotów, a dziesięć zostało przekierowanych - podały lokalne media.

Mgła zakłóciła działanie lotniska w Sewilli

Mgła zakłóciła działanie lotniska w Sewilli

Źródło:
ENEX, telecinco.es

Pasożytnicza przywra Heterobilharzia americana pojawiła się w rzece Kolorado w Kalifornii. Organizm ten jeszcze nigdy nie został udokumentowany tak daleko na zachód od pierwotnego obszaru występowania. Zarażenie nim prowadzi do uszkodzenia organów wewnętrznych u psów, a w najcięższych przypadkach może zakończyć się śmiercią zwierzęcia.

Groźna dla psów przywra pojawiła się w kolejnym regionie

Groźna dla psów przywra pojawiła się w kolejnym regionie

Źródło:
UC Riverside