Brazylijscy naukowcy zidentyfikowali najstarszy znany nauce gatunek mrówki. Okaz znajdował się w zbiorach muzeum zoologicznego należącego do Uniwersytetu w Sao Paulo. Według badań prehistoryczna mrówka żyła wśród dinozaurów 113 milionów lat temu.
Niezwykła skamieniałość została odkryta we wrześniu 2024 roku. Natknął się na nią Anderson Lepeco, badacz z Muzeum Zoologii Uniwersytetu w Sao Paulo, który analizował tamtejszą muzealną kolekcję. W zakonserwowanym wapieniu był wymarły owad, znany jako mrówka piekielna. Okaz jest członkiem podrodziny o nazwie Haidomyrmecinae, która żyła w okresie kredy między 66 a 145 milionami lat temu i nie jest spokrewniony z żadną mrówką żyjącą obecnie.
Szczegóły opisano na łamach czasopisma naukowego "Current Biology". W badaniach brał udział zespół biologów i paleontologów z Brazylii.
"Byłem zszokowany"
Z ustaleń naukowców wynika, że ewolucję mrówek z podrodziny Haidomyrmecinae należy cofnąć w czasie o co najmniej 13 mln lat. Dotychczas uważano, że najstarsze okazy tych owadów żyły około 100 mln lat temu. Lepeco wyjaśnił, że znaleziona w zasobach muzeum skamielina mrówki w wapieniu dowodzi, że w okresie kredy owad ten był doskonale przygotowany do zdobywania żywności. Dodał, że tzw. piekielne mrówki miały już przed 113 mln lat wysoce wyspecjalizowane szczęki, które przypominały wyglądem sierpy. Nimi prawdopodobnie zabijały swoje ofiary.
- Byłem po prostu zszokowany, widząc tę dziwną projekcję przed głową tego (owada) - powiedział Lepeco i wyjaśnił, że znaleziona w zasobach muzeum skamielina mrówki w wapieniu dowodzi, że w okresie kredy owad ten był doskonale przygotowany do zdobywania żywności.
Naukowiec zaznaczył, że dotychczas znane były okazy prastarych mrówek z Europy oraz Azji Południowo-Wschodniej. Sprecyzował, że pochodząca z północno-wschodniej Brazylii skamielina jest pierwszą z podrodziny Haidomyrmecinae w tej części świata.
Źródło: CNN, PAP
Źródło zdjęcia głównego: 2025 Cable News Network All Rights Reserved