Nad Polską pojawiła się zorza polarna. W nocy ze środy na czwartek na półkuli północnej panowały wyjątkowo korzystne warunki do wystąpienia tego zjawiska. Zobacz, jak Światła Północy prezentowały się w materiałach Reporterów24.
Jak poinformował Karol Wójcicki, autor profilu "Z głową w gwiazdach", w środę nad Ziemią szalała burza geomagnetyczna G3, momentami przechodząca w G4. Sprawiła, że nad Polską pojawiła się w środową noc zorza polarna. Momentami była ona widoczna nawet gołym okiem, zaś obserwacje ułatwiło pogodne niebo.
Zorza w Waszych obiektywach
Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcia barwnych świateł, jakie ubiegłej nocy były widoczne na polskim niebie. Wśród nich znalazły się efektowne ujęcia zarówno z północy kraju, jak i z jego południowych regionów.
Zjawisko było widoczne także na Mazowszu.
Zorza polarna nad Polską
"Zorza polarna nad całą Polską prawie gwarantowana! Tak dobrych warunków do obserwacji nie mieliśmy od kilku miesięcy" - napisał w środę popularyzator astronomii. Dodał, że zjawisko było możliwe do obserwacji z praktycznie każdego zakątka Polski - od Suwałk po Bieszczady, od Bałtyku po Śląsk.
Jak napisał Karol Wójcicki, parametr Bz utrzymywał się na poziomie -15 do -20 nT. "Jeśli nic się nie zmieni, zorza będzie widoczna gołym okiem. Nie tylko jako delikatna poświata, ale jako pełnoprawne zjawisko z kolorem (najpewniej czerwień i może trochę zieleni) i strukturą - i to całkiem wysoko nad horyzontem" - dodał.
"Dlatego już teraz spakujcie plecak, naładujcie akumulatory i ruszajcie za miasto, najlepiej na północ od miasta. Będzie się działo tej nocy" - podkreślił.
Jak obserwować zorzę?
Popularyzator astronomii napisał, że warto wyjechać w miejsce, które znajduje się z dala od świateł miasta. Według niego najlepiej pojechać na północ od miasta, żeby widok północnego horyzontu nie był zasłonięty smogiem świetlnym.
"Zorza może być widoczna na wysokości nawet kilkudziesięciu stopni nad horyzontem, więc nie musicie mieć widoku aż do samego gruntu, ale dobrze, żeby na północy nie było wielkiego bloku, latarni, czy centrum handlowego" - napisał Karol Wójcicki.
Zorza polarna - co to za zjawisko
Zorza polarna to zjawisko świetlne, które powstaje, kiedy naenergetyzowane cząstki gazu wysyłane przez Słońce uderzają w górną warstwę atmosfery Ziemi z dużą prędkością. Planeta jest chroniona przed "atakiem" dzięki jej polu magnetycznemu. Przekierowuje ono cząstki w kierunku bieguna północnego i południowego, a cząsteczki te wchodzą w interakcję z gazami znajdującymi się w naszej atmosferze.
Zorza występuje głównie w rejonie bieguna północnego i południowego. Naukowa nazwa zorzy polarnej to aurora borealis (w okolicach bieguna północnego) i aurora australis (w okolicach bieguna południowego). Zjawisko nazywane jest tańcem różnokolorowych świateł: niebieskich, zielonych, fioletowych, różowych, czerwonych, żółtych i białych - w zależności od tego, z jakimi gazami wchodzi w interakcje.
Źródło: tvnmeteo.pl, Z głową w gwiazdach
Źródło zdjęcia głównego: Anna/Kontakt24